adblock nedir

İnsanların vazgeçemediği, gizlilik şüphelerine düşmediği, internette rahatça gezinebildiklerini düşünüyor musunuz ? Hem de ufak bir eklenti sayesinde. Bu mümkün mü? Bilenlerin evet dediğini, ilmeyenlerin de ya hu öyle bir şey mi var dediğini duyar gibiyiz. Bilenleri bilgilendirdiğimiz , bilmeyenleri aydınlattığımız    “AdBlock nedir ” konusunu gelin beraber inceleyelim.

AdBlock Nedir ?

İnternet dünyasında reklamsız site yok denecek kadar azdır. Özellikle şu girince işkence çektiğimiz birden kulağımıza son ses müziklerin geldiği, arka planda konuşan birini duyup arkamıza baktığımız sesin nereden geldiğini algılamayıp çılgına döndüğümüz zamanlar hepimizin olmuştur. İşte AdBlock bizim sesimizi duyarak çeşitli web tarayıcılarında (Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari, Opera , İOS, Android sürümleri) girdiğiniz sitelerin içinde bulunan reklamları etkisiz hale getiriyor. Yani bir nevi reklamları engelliyor.

Michael Gundlach tarafından üretilen AdBlock’un geliştiricisiyse BetaFish Incorporated isimli bir kahraman şirket. AdBlock eklentisi ile  çerçeveler (iframe) , flash içerikler, ve betikleri engellenebiliyor.       Üstelik istediğiniz zaman engellenen reklamların da içeriklerine göz atabiliyorsunuz. Tamamen şeffaf bir biçimde engellediği içerikleri göstermekte olan bu eklenti virüslere ve dolandırıcılara karşı da sizi korumuş oluyor.

İstemediğiniz reklamları göremeyeceğiniz gibi destekte bulunmak istediğiniz herhangi bir site varsa bunu beyaz listeye ekleyebiliyorsunuz ve böylelikle AdBlock kontrolün kendinde değil sizde olduğunu da belirtmiş oluyor. AdBlock kurulum sırasında sizden herhangi bir kişisel bilgi ve veri almadığı için gizliliğine önem veren kişilerin gözdesi olmuş durumda. Bu kadar övdüğümüz eklenti peki bizlere ne sunuyor? Hemen bundan da bahsedip nasıl çalıştığına bir göz atalım.

AdBlock’un Sunduğu Özellikler

  • Tüm reklamlar varsayılan olarak engellenir,
  • Filtre listeleri kullanıcı tarafından özelleştirilebilir,
  • YouTube’da reklamlar engellenebilir,
  • Kullanıcı engellenen reklamları görebilir,
  • Favori web siteleri beyaz listeye alınabilmektedir.

AdBlock Nasıl Çalışır ?

AdBlock’un çalışmasını sağlayan request block (istek engellemesi) ve element hiding (eleman gizleme) adında iki unsur vardır. Request block, reklamın sunucusuyla bağlantısını durdurur. Element hiding ise web sayfasındaki belirli HTML öğelerini gizler.

AdBlock, web sitesi yüklenirken istekleri kontrol eder ve engellenmesi gereken her şeyi bu unsurlarla belirleyerek yapar. Bir reklam sağlayıcısından  bir istek geldiğinde, yüklenmesini durdurur ve ardından devre dışı bırakır. Filtreler kümesiyle eşleşen reklamların boşluğu sıfırdır ve web sitesinde görüntülenemezler.

AdBlock ve Gizlilik

Kullanıcıların sevdiği ve belki de AdBlock’un kullanılmasındaki en önemli unsurlardan biri gizlilik kontrolüdür. Eklenti, üçüncü taraf çerez senkronizasyonunu engellediğini biliyoruz bunu pazarlama işlemlerini durdurmak içinde kullanıyor ve bilgilerimiz pazarlamacıların eline geçmiyor. Bir kullanıcının yorumuna bakarsak “İnternette dolaşırken takip edilme fikrinden hoşlanmıyorum. Verilerimi paylaşmak istemiyorum ve bilgilerime kimin erişimi olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Yine de hiçbir reklam engelleyici olmadığından, internete her göz attığımda tam olarak karşılaştığım şey buydu. Reklam verenler, kullanıcılardan bilgi toplar. Bunun, reklam yoluyla alakalı ve ilgi çekici içerik sunabilmeleri için olduğunu söylüyorlar. Eylemlerimin izlenmesini istemiyorum, bu yüzden alakalı reklamlar bana gösteriliyor. Reklamların tamamen durmasını da istemiyorum ve Adblock bunu yapıyor.” Ben artık AdBlock kullanacağım diyorsan AdBlock’u nasıl kullanacağına gel birlikte bakalım.

 

AdBlock Nasıl Kullanılır ?

Bu kadar bahsettikten sonra kurulumunu anlatmasak olmazdı.  AdBlock her şeyden önce bir reklam engelleme yazılımıdır. Dilediğiniz site içindeki bannerlardan tutun video reklamlarına kadar hepsini kaldırabilirsiniz. Bazı video içerikli örneğin Youtube gibi sitelerde de çalışan bu eklentinin  yüklenmesi oldukça kolay ve pratiktir.

AdBlock indirme işlemini gerçekleştirdikten sonra eklenti kendi ayarlarını yapıp otomatik olarak kurulumunu gerçekleştirebilmektedir.

 

 Çeşitli Platformlardan AdBlock Eklentisininin Kurulumu

 

AdBlock Chrome: Öncelikle Google Chrome webt arayıcınızı açıyorsunuz. Tarayıcınızda Chrome web mağazasını ziyaret ediyorsunuz. Arama bölümünde AdBlock’u aratarak indirme işlemine başlıyorsunuz. Kurulum tamamlandıktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatıyorsunuz. Adblock tarayıcıya yüklendikten sonra aktif edilerek kullanmaya başlıyorsunuz. Daha sonra bu uygulamadan memnun kalmazsanız uygulama kolaylıkla kaldırılabilir. Bu uygulama için herhangi bir ücret ödenmez ancak istenirse bağış yapılabilmektedir.

AdBlock Opera: Opera web tarayıcınızı bilgisayarınızdan açıyorsunuz . Daha sonra da Opera’nın uygulama mağazasına gidip arama kısmına AdBlock yazmanız gerekiyor. Burada AdBlock eklentisini seçip indirme işlemine başlıyorsunuz. İşlem tamamlandıktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatıp eklentinizi rahatlıkla kullanmaya başlıyorsunuz.

AdBlock Android ve iOS:  Android ve İos sisteminde de çalışabilen AdBlock uygulamaları mevcut. Farklı geliştirmelerle ortaya konan bu uygulamaları kendi mağazaları olan  Google Play ve Apple Store’u kullanarak rahatlıkla indirebiliyorsunuz. Kurulumun da herhangi bir uygulamanın kurulumundan farkı yoktur. Ayarlarını uygulama içinden yapabilmek mümkündür.

AdBlock Safari: Apple MacBook iPhone gibi cihazların orijinal tarayıcısı olan Safari’de de AdBlock kurulumu oldukça kolay. Tarayıcıda Safari ve Safari Genişletmeleri bağlantılarına tıkladığınızda Apple Store’a yönlendiriliyorsunuz. Buradan istediğiniz AdBlock eklentisini indirebiliyorsunuz.

 AdBlock Eklentisinin İçeriği

AdBlock  eklentisi yükledikten sonra dilerseniz eklentinin içeriğine bir bakalım. Yükledikten sonra Adblock ikonuna tıkladığınızda sizi en başta bazı istatistikler karşılayacaktır. Bu istatistiklerden bazıları o an bulunduğunuz sayfada AdBlock’un kaç adet reklamı engellediğini göstermektedir . Diğer istatistiklerde biri  ise AdBlock’un tarayıcınızda kurulu olduğu günden bu yana toplam kaç reklamı görüp engellediği bilgisine ulaşmanızı sağlar.

İstatistiklerin yanı sıra  alt tarafta seçenekleri görüntülüyor olacaksınız. Bu seçenekler sayesinde Adblock’u duraklatabilir, Adblock’un o sayfada engellemediği bir reklamı manuel olarak engelleyebilir, ziyaret ettiğiniz alan adında Adblock’un çalışmasını engelleyebilir veyahut  da sadece bulunmuş olduğunuz sayfa için Adblock’un çalışmamasını sağlayabilirsiniz.

Bu ayarların  yanı sıra üstte gördüğünüz dişli çark simgesine tıklayarak Adblock ile ilgili daha detaylı ve gelişmiş ayarlara ulaşabilirsiniz. Bunlardan başlıcaları filtreleme seçenekleri, belirli Youtube kanallarında reklamlara izin verme, daha teknik ayarları görüntüleme ve istediğiniz tutarda destek amaçlı bağış yapma gibi sıralanmaktadır.

Ayrıca seçenekler sayfasında Adblock eklentinizin güncel olup olmadığını öğrenebilir, sürüm notlarını inceleyebilir veyahut Adblock’un hikayesini de Hakkımızda sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.

AdBlock Premium Özellikleri

AdBlock sizlere premium hizmetler de sunmaktadır.Bu eklentiyi premium kullanıp kullanmamak size kalmış ama biz sizleri yine de bilgilendirelim istedik .

AdBlock Premium sizlere Chrome, Firefox ve Edge’de reklam engelleme deneyiminizi kişiselleştirmenize ve geliştirmenize olanak tanıyan bir dizi yeni özellik sağlar.

Resim Değişimi ile reklamlar yerine dilediğiniz resimleri koyabilir içiniz ferah  bir şekilde internette gezinirsiniz.

Temalar özelliğiyle AdBlock’un görünümünü, yazı tipini ve boyutunu değiştirebilirsiniz.

Senkronizasyon özelliğiyle diğer tarayıcı veya mobil platformlarınızda ayarlarınızı senkronize edebilir bir daha ayar yapmak ile uğraşmayabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak internet dünyasının can alıcı noktasından biri olan reklamları kolay bir şekilde aşmamızı sağlayarak daha hızlı bağlantılar elde edebilen güçlü ve pratik olan AdBlock eklentisini tanımış olduk. AdBlock bizlere özgür bir gezinti sağlamakla meşgul olurken bizler de olur olmadık yerlerden cinsel içerikli reklamların çıkması gibi kötü durumlara maruz kalmıyor ve içimiz rahat bir şekilde web sitelerinde dolaşıyoruz. Bazı siteler AdBlock’u engellemenin bir yolunu bulsa da yenilenen AdBlock eklentileri sayesinde bunları da aşmış oluyoruz. Siz de hemen bir AdBlock eklentisi edinin ve AdBlock’un sunduğu özelliklere erişip internette gezinmenin keyfini çıkarın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir