Affiliate Marketing

Zengin olabilmek için kişiler uyurken de para kazanabilecekleri bir pasif gelir yaratmak zorundadır. 8-5 çalışmanın hiçbir birikim yaptıramaması sebebiyle birçok insan alternatif gelir kapılarına doğru yol almaktadır. İşte burada da pasif gelir yarabilecekleri bir pazarlama şekli olan Affiliate Marketing devreye girer. Bu yöntem özellikle günümüzde çok yaygın olan internetten para kazanma yöntemleri arasında çok önemlidir. Şimdi sizlere bu terimin ne olduğunu detaylı şekilde açıklayalım;

1990’ı yıllardan sonra büyük arama motorlarının da büyümeye başlamasıyla birlikte internet ve e-ticaret faaliyetlerinde büyük bir artış oldu. Web sitesi olan firmalar ve kişiler değerli içerikler oluşturarak buradan bir fayda sağlıyorlar. Ancak web sitesi sahipleri bu çalışmalarına yarar sağlayacak bir kazanç elde etmek istiyorlardı. Bu süreçte online reklam sektöründe büyük bir gelişme yaşandı.

Affiliate Marketing; günümüzdeki tabiriyle satış ortaklığı olarak da söylenebilir. Bu sistemi en basit şekilde anlatmak gerekirse farklı firma ya da kişilere ait ürünlerin satışından elde edilen gelirdir. Satış yapan firmalar ya da kişiler aracılık edecek kişiye ürün satış linkini ulaştırır. Daha sonra bir internet üzerinden paylaştığı link üzerinden alınan her üründen para kazanma durumu vardır.

Satış ortaklığı pazarlamacısı olan kişi ürünleri çevrimiçi olarak kendi kitlesine tanıtır. Bu tanıtım sırasında kişinin kitlesi ürünü satın alabileceği bi web sitesine gittiği anda yönlendiren satış ortaklığı pazarlamacısı da hiçbir yatırım yapmadan kazanç yüzdesini alacaktır.

Şimdi satış ortaklığının nasıl çalıştığına bakalım;

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır ?

Fiiliate Marketing süreci bireysel duruma göre üç yada dört tarafı içinde barındırır. Burada tüketici parayı ödeyen kişidir. Diğer taraflar ise kendi payını bu paradan alır. Şimdi satış ortaklığı pazarlamasının tüm taraflarını anlatalım;

Ürün Oluşturan Satıcı: Satış işlemi için ürünün üretimini sağlayan firmadır. Firma için içerik oluşturucu, satıcı, marka, perakendeci ya da toptancı gibi birçok terim kullanılabilir. Kısaca ortada satılmak istenen bir ürün var ve ürün oluşturan bu ürünün üretimini gerçekleştiren taraftır. Bu ürün fiziksel bir nesne olabileceği gibi eğitici bir hizmet de olabilir.

Satış Ortaklığı Ağı: Bu isteğe bağlı olarak sürece dahil edilen taraftır. Bazı içerik oluşturucu firmalar satış ortaklarıyla doğrudan etkileşim kurarlar. Ancak birçoğu da bunu sağlamak için aracı kurumlar tercih ederler. Mesela Amazon gibi bazı kurumlar satış ortaklığının ağı olarak kullanılabilir.  Satış ortağı ağları satış ortaklarının satışa sunacağı bir ürün kataloğu düzenlemek için üreticiyle birlikte çalışırlar.

Satış Ortağı Pazarlamacısı:  Satış ortağı pazarlamacısı olan kişi bir ya da daha fazla ürün belirler. Daha sonra çevrimiçi takipçi kitlesini, takipçilerini ve diğer tüm kişiler ürünü satın almaya teşvik etmeye çalışır. Satış ortakları web siteleri, sosyal medya kanalları ve daha birçok tanıtım bağlantılarını kullanır. Bu taraf kişi ya da kurum olabilir. Temel amaç tüketici kitlesine ürünün yararlı olduğunu göstermektir.

Tüketici: Ürünü satın alacak taraftır. Tüketiciler satış ortaklığı pazarlamacısı tarafından yapılan tüm önerileri dikkate alır ve özel bağlantıları takip eder.  Daha sonra b bağlantılar üzerinden ürünleri satın alma deneyimi yaşar.

Tüketici ürünü satın aldığı anda satıcı ve satış ortağı elde edilen kazancı paylaşır.  Bazı pazarlamacılar tüketiciye ürünün satışından komisyon aldıklarını söylerler.  Tüketiciler bu süreçte satın alma deneyiminde bir kazanç olduğunu belirtmez. 

Affiliate Marketing’de Kazanç Nasıl Ödenir?

Bir ürün ya da hizmeti direkt olarak satmadan para kazanmanın en hızlı ve maliyetsiz yöntemi satış ortaklığı pazarlamasıdır. Kazançlarını çevrimiçi bir ortamda yapmak isteyen firmaların sayısı her geçen gün artmaktadır.  Bir satış ortağı satıcı ile tüketici arasındaki bağlantıyı sağladıktan sonra ödeme alır. Burada kazancını nasıl alacağı konusu biraz karmaşık bir durumdur. 

Satış ortağının para kazanması için her zaman tüketicinin ürünü satın alması gerekmez.  Bazı türlere bağlı olarak satış ortağına farklı şekilde ödemeler yapabilir. Şimdi satış ortağının nasıl para kazanacağını belirtelim;

Satış Başına Ödeme Alma: Bu standart bir Affiliate Marketing sürecidir. Bu süreçte satışı yapan kişi satış ortağının pazarlama stratejisi sonrasında tüketicinin ürünü satın aldıktan sonra satış ortağına yüzde olarak kazancını verir. Yani satış ortağının yönlendirdiği bir satış işleminde satış ortağı hiçbir ücret ödemeden kazanç elde edebilir.

Aksiyon Başına Ödeme Alma: Satış ortaklığı sürecinde her zaman satın alma olmaz. Bu süreçte tüketicilerin farklı aksiyonları da satış ortağına para kazandırır. Burada daha karmaşık bir sistem vardır. Üretici firmaların istedikleri aksiyon yapıldıkça satış ortağı para kazanır. Mesela tüketici bir ürünün deneme sürümünü kullanabilir, bir bültene abone olabilir,  bir yazılım ya da dosyayı indirebilir, tüketici satıcının web sitesinin ziyaret edebilir. Satış ortağı tüketiciyi satıcının web sitesini ziyaret ederek istenen işlemi yapmaya ikna ediyorsa ücretini alabilir.

Tıklama Başına Ödeme Alma: Bu kazanç türünde ise satış ortağı tüketicileri belli pazarlama platformları üzerinde web sitesine yönlendirir.  Tüketiciler satıcının web sitesine geldikçe yani satıcının web sitesindeki trafik arttıkça satış ortağı tıklama başına ödemesini alır.

Affiliate Marketing Avantajları Nelerdir?

Affiliate marketing sürecinde hem firmalar hem de satış ortakları için büyük avantajlar söz konusudur. Satış ortaklığı pazarlama faaliyetlerinde söz konusu olan avantajları şöyle açıklayabiliriz;

 • Yatırım Yapmadan Kazanabilirsiniz

Satış ortaklığı programlarına katılmak için sizlerden hiçbir ödeme istenmez. Ortaklık şirketlerinin ürünlerini satarken hiçbir yatırıma ihtiyacınız yoktur. Ürün tedarik etme, saklama ya da tüketiciye ulaştırma sizin sorununuz değildir. Satış ortaklığı için hiç paranız olmasa dahil pazarlama sürecini yürütebilirsiniz.

 • Kolayca Pazarlama Sürecine Dahil Olabilirsiniz

Satış ortaklığında programa dahil olmanız son derece basittir. Genelde bir başvuru yaparak ya da form doldurarak pazarlama sürecine satış ortağı olarak dahil olabilirsiniz. Daha sonra tek yapmanız gereken ürünlerin reklamını yapmaya başlamaktır.  Nispeten az da olsa bazı programlara katılmanın zor olduğunu belirtelim.

 • Kargo Süreci ya da Ürün İadesi Sizi Bağlamaz

Satış ortağı olarak pazarlama faaliyetlerine katıldığınızda sizler sadece ürün ve hizmetin reklamını yaparsınız. Ürün ve hizmetlerin tüketiciye ulaştırması ya da memnun olunmayan ürünlerin geri iade edilmesi süreci kullanıcı ve firma arasındadır.

 • Bir Ürün Üretmenize Gerek Kalmaz

Sizlerin tek işi ürün ya da hizmetin tüketicilere ulaştırılması olduğu için üretim sürecinde enerji harcamanıza gerek yoktur. Sizler kendi online mağazanızı açmaya ya da sosyal medya hesaplarınızdan ürün ve hizmetleri pazarlamaya yönelik adımlar atarsınız.

 • Eğitim, Lisans Gibi Belgelere Gerek Yoktur

Ürün ve hizmetlerin satışında satış ortağı olmak için bir eğitim almanız ya da bir lisansa sahip olmanız gerekmez. Bu süreçte sizler ürün ve hizmetleri başarılı şekilde tanıttığınız sürece kazanırsınız. Sadece kendi web sitenizi oluştururken sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 • Pasif Gelir Yaratabilirsiniz

Düzenli bir gelir için işinizin her zaman başında olmanız gerekir. Ancak satış ortaklığında bu durum yoktur. Ortak olduğunuz firma için kısa bir uğraştan sonra tüketicilerin ürünü daha sonra satın almasını sağlayabilirsiniz.  Sizler bilgisayarınızın başında olmadığınızda, uyurken, çayınızı yudumlarken, kısacası günün her anı gelir elde edebilirsiniz. Pasif gelir yaratmak için Affiliate Marketing en önemli yöntemler arasındadır.

 • Müşteri Memnuniyetiyle İlgilenmeniz Gerekmez

Bireysel satış yapan kişiler yada firmalar ürün ve hizmetleri için satış sonrasında da tüketicilerin memnun kalmalarını sağlamalıdır.  Ancak sizler satış ortağı ve ürünü sadece tavsiye eden olduğunuz için tüketicileri memnun etmek zorunda değilsiniz.  Sizin tek işiniz satıcı ile tüketici arasındaki bağı sağlamaktır. Satıştan sonra siz komisyonunuzu alırsınız ve diğer detaylarla satıcı ilgilenir.

 • Evden Çalışabilirsiniz

Bir ofise bağlı olarak çalışmaktan hoşlanmıyorsanız satış ortaklığı pazarlaması tam da size göre. Sizler evinizden kendi istediğiniz gibi çalışarak yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Yani pijamalarınızla televizyon karşısındayken dahi kazanç elde edebilirsiniz.

 • Esnek Bir Çalışma Sistemi Vardır

Belirli bir maaş karşılığında çalışıyorsanız patronunuz tüm çalışma saatlerinizi belirler. Ancak sizler satış ortaklığı yapıyorsanız çalışma saatlerinizi kendiniz belirlersiniz ve çalışma hedeflerinizi kendiniz koyarsınız. Yani esnek bir çalışma sistemine sahip olabilirsiniz. Yani kimsenin sizi yönlendirmesine ihtiyaç olmadan çalışabilirsiniz.

 • Performansla Paralel Geliriniz Olur

Maaş karşılığı olan işlerde haftada 40 saat ya da 80 saat çalışma sizler için aynı maaşı getirecektir. Satış ortaklığı pazarlamasında ise performans odaklı çalışmanız gerekmektedir.  Sizler ne kadar fazla performans gösterirseniz o oranda kazanç sağlarsınız.

Affiliate Marketing Dezavantajları Nelerdir?

Affiliate Marketing süreci dışarıdan kusursuz bir pazarlama yöntemi olarak görülebilir. Ancak satış ortakları için bu yöntemin bazı olumsuz özellikleri de vardır. Şimdi sizlere satış ortaklığı pazarlamanın dezavantajlarından bahsedelim;

 • Referral Sayısını Arttırma Zaman Alıcıdır

Bir satış ortağının yüksek oranda gelir elde etmeye başlaması için gerekli olan yüksek referral sayısına ulaşması biraz zaman alıcı olabilir.

 • İnternet Odaklı Pazarlamada Profesyonel Olmalısınız

Satış ortaklığı için bir eğitim gerekmez. Ancak internet üzerinde satış yapabilmek için dijital pazarlama stratejileri konusunda bilgili olmalısınız. İnternet pazarlamacılığı, web sitesi yönetimi, kampanya yönetimi, SEO çalışmaları gibi birçok konuda bilgi sahibi olanlar kazanabilir.

 • Kodlama Bilginiz Olmalıdır

Web siteniz, blog sayfanız ya da e posta listeniz için ortaklık bağlantısı ya da reklamlar eklemek için web kodları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Web kodlarını yerleştirme, nasıl çalıştıklarını bilme konusunda fikir sahibi olmalısınız.  Kodlama bilmeyen kullanıcılar zorluk yaşanabilir.

 • Reklam Sınırlamaları Getirilebilir

Satış ortaklı sürecinde bazı firmalar reklam sınırlaması getirebilir. Mesela bazı firmalar e posta pazarlamasına izin vermez ya da belirli anahtar kelimelerde reklam oluşturma gibi sınırlamalar getirebilir. Bu durumda faaliyetleriniz sınırlanabilir.

 • Kazanmak İçin Satış Olmalıdır

Satış ortaklığı programlarında temel uygulama önce belirli oranda satış yapmalı ve daha sonra kazanç elde etmelisiniz. Satış ortaklığında satmadan gelir elde edemezsiniz. Bazı firmalar belli bir tutarda satışınızda size ödeme yapar.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing çalışmaları hakkında çok detaylı bilgiler verdik. Şimdi de satış ortaklığı pazarlamasında kullanabileceğiniz yöntemlerden sizlere bahsedelim.  Bu pazarlama yöntemi son derece basittir.   Temel  amaç satış yapacağınız müşteri bulmak ve ürün ile hizmetleri bu   kişilere tanıtmaktır. Affiliate Marketing yaparken kullanabileceğiniz kanallar şöyledir;

 • Blog Sayfaları

Affiliate Marketing çalışmalarında en etkili tanıtım yolu blog sayfalarıdır. Blogunuz öncelikle hedef kitlenize uygun olmalıdır.  Hedef kitlenize ve müşterilerinize uygun olarak oluşturduğunuz bloglarda son derece başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Blog sayfanızda öncelikle müşteri yerine düşünmelisiniz.  İnsanların internette hangi aramayı yaptığını, hangi sosyal medyaları kullandığını ve arzularını bilerek bloğunuzda doğru pazarlama stratejisine göre içerikle oluşturmalısınız. Blog sayfasında ciddi bir takipçiniz varsa yüksek gelir elde edebilirsiniz. 

 • Sosyal Medya

Sosyal medya pazarlama sürecinde çok etkilidir. Satış ortaklığıyla çalışanlar için özellikle Facebook ve Instagram olmak üzere birçok sosyal mecra etkili bir alandır.  Hedef kitlenizi toplayabileceğiniz bir sayfa oluşturarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yüksek gelir elde etmek için belli bir takipçi kitlesine ihtiyacınız var.  Daha sonra aktif takipçileriniz için reklam linkleri paylaşarak satışlardan gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

 • İnternet Reklamları

Google Adwords gibi birçok reklam platformu ile hedef kitlenize direkt olarak ulaşabilirsiniz. Bu platformlarda reklam vermek ücretli olacaktır. Bu yüzden kazandığınız ücretin bir kısmını buraya harcamak zorunda kalabilirsiniz.  Ancak satış ortaklığı için internet reklamları biraz maliyetli olabilir.

 • Bağlantılı İçerikler

Satış ortaklığını yaptığınız ürün ya da hizmetlerin reklamlarını yapmak için kullanabileceğiniz en etkili yollardan biri içeriklerinize bağlantı yerleştirmektir. Sayfalarınızda yer alan içeriklere bağlantılar koyarak insanları direkt ürün ve hizmete ulaştırabilirsiniz.

 • Profesyonel Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web siteniz arama motorlarında üst sıralara çıkarsa satış ortaklığından büyük gelir elde edebilirsiniz. Profesyonel SEO çalışmaları sayesinde web sitenizi kolayca daha görünür hale getirebilirsiniz. Ürünlerle alakalı reklamları doğru anahtar kelimelerle odaklandırarak yapabilirsiniz. İçeriklerinizi SEO’ya uygun optimize ederek trafiklerinizi arttırabilir ve satış rakamlarınızı yükseltebilirsiniz.

 • Upselling

Bu yöntemle pahalı bir ürün satarak daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.  Bazı ürünlerin çok daha öne çıktığına insanları ikna edin ve insanların Premium ürünleri kullanmalarının faydalarını anlatın. Böylece fark yaratacak yüksek satış rakamlı ürünleri de pazarlayabilirsiniz.

 • Kaliteli İçerikler

Satış ortaklığı için en etkili ve ücretsiz pazarlama yolları arasında kaliteli içerikler gelir. Kaliteli içerikler her zaman sadık bir okuyucu kitlesi oluşturur ve web sitesinin trafiğine olumlu katkı sağlar. Yani bu iki durumu sağlayacak kalitede bir içerik oluşturarak satış ortaklığı faaliyetlerinizi geliştirebilirsiniz. 

Firmalar kendinden emin, kaliteli içerikler oluşturan ve insanlar üzerinde etkisi olan içerik  yaratıcılarıyla çalışmaktan memnun olurlar. Düşük kaliteli içeriklerle hiç kimse ürününü tanıtmak istemez. İçeriklerinizin kalitesi kazancınızı ve kazanma oranınızı da yükseltecek bir durumdur. Kaliteli içeriklerle firmalara karşı vazgeçilmez bir satış ortağı olabilirsiniz.

 • Mail Listeleri

E posta pazarlaması dünyadaki en eski dijital pazarlama yöntemleri arasındadır. Sizler de satış ortaklarınızın ürünlerinizi tanıtmak için bir e posta listesine sahip olabilirsiniz. Firmanın ürününe köprü olacak mail bültenleri sayesinde para kazanabilirsiniz.  Böylece çalıştığınız firmaya ait ürün ve hizmetleri insanlara ulaştırabilmek için çok düşük maliyetli bir pazarlama yöntemi kullanmış olursunuz.

 • Büyük Medya Web Siteleri

Bazı web siteleri yoğun trafik alabilmek adına tasarlanmaktadır. Bu siteler milyonlarca insanın ziyaret ettiği çok büyük yatırıma sahip platformlardır. Bu web sitelerinde bannerlar ve bağlamsal kuruluş bağlantıları ile geniş kitlelere ürünler tanıtılır.  Satış ortaklığı yaparken bu sitelerden yüksek dönüşüm oranı alabilir ve yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

Kaynakça:

https://ahrefs.com/blog/affiliate-marketing/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir