Network Pazarlama , ağ pazarlama

Ağ pazarlaması, bağımsız temsilcilerin bir firmadan tüketiciye mal ve hizmet satışı gerçekleştirdiği bir tür pazarlama modelidir. Maliyet açısından diğer pazarlama türlerine göre daha az yatırım gerektirdiğinden, Çalışanlar genellikle yarı zamanlı çalışırlar. Bu da maliyet açısından firmaya avantaj sağlar. Yarı zamanlı çalışmak isteyen kişiler için de başvurulan bir çalışma alanıdır. Şirketler ürün ve hizmetlerini satmak için belirli temsilciler edinirler ve temsilci ağlarını genişleterek daha fazla müşteriye ulaşma imkanı bulurlar. Bu yöntemi çok iyi kullanan büyük şirketler de vardır. 

Bu pazarlama yönteminde çalışan temsilciler, satış yaptıkları ürün başına satış komisyonu alırlar. Yani performansa dayalı bir kazanç sağlama yoluna gidilir. Ürün ve hizmetleri tüketiciye geleneksel ulaştırma yöntemlerinden farklı olarak bunu insan ağı yoluyla gerçekleştirilir.


Özetle, çok büyük maliyetlere neden olan televizyon, radyo, gazete gibi reklam kanalları yerine insanlar aracılığı ile tüketiciye ulaşılan bir pazarlama türüdür.

Ağ Pazarlama Bileşenleri Nelerdir?

Ağ pazarlamasının üç ana unsuru vardır.  Araştırma, ilgili taraflardan gelen soruları takip etme ve potansiyel müşteriye mal veya hizmet satmak ağ pazarlamanın üç bileşenini oluşturur. Bu üç bileşeni  doğru uygulayan şirketler ağ pazarlama yöntemi konusunda güven veren markalar haline gelecek ve başarılı olacaktır.

Ağ pazarlama yönteminde temsilcilere, ürünü satmaya odaklanmak yerine yalnızca diğer kişileri işe almak için ödeme yapmak bu sitemin işlemesi adına olumsuz bir sonuç ortaya çıkarır. Sitemi istismar etmeye çalışan kişiler ve firmalar da olabileceği gibi çok hızlı gelişen ve büyüyen bir pazarlama yöntemi olduğu aşikârdır.

Ağ Pazarlama Avantajları

Ağ pazarlamasının bir şirkete getirebileceği faydalara bir göz atalım;

  • Reklam Maliyeti Yoktur.

 Sektöre yeni girmiş bir firma için geleneksel pazarlama ve reklam yöntemlerini kullanmak çok fazla maliyet yükü gerektireceğinden kitlelerine ulaşmak için ağ pazarlaması kişisel tavsiyelere  ve ağızdan ağıza pazarlamaya dayalı bir yöntem olduğundan, hemen hemen hiçbir tanıtım maliyetine ihtiyaç duyulmaz.

  • Düşük Personel Maliyeti Vardır.

 Ağ pazarlamada çalışan insanlar ne kadar satış yaparsa o kadar kazanacakları için şirket adına personel maliyeti düşük olacaktır. Personele çok ödeme yapması da satış oranının çok yüksek olması demek olacağından yine kazanan şirketin kendisi olacaktır.

  • Hızla Genişleme Yeteneğine Sahiptir.

Ürünün türüne  bağlı olarak, Doğrudan satış yapan şirketlerin kısa sürede çok sayıda tüketiciye ulaşması mümkündür.

Ağ pazarlamasında başarılı olmak istiyorsanız, işletmenizin merkezinde büyük ve nitelikli  bir pazarlama ekibi oluşturmalısınız . Bazı işletmeler biri ürünlerini tanıtmak amacıyla çok fazla insan bulmaları gerektiğini düşünüyorlar. Ancak burada sadece sayı önemli değil seçtiğiniz satış elemanları bu işi yapabilecek niteliklere sahip eğitimli kişiler olmalıdır.  Problemlerle karşılaşmamanın yolu iyi bir satış ve pazarlama ekibi kurmaktan geçiyor. 

Ekibinizdeki kişiler profesyonel satış elemanları olmasalar bile insanlar ile iyi iletişim kurma becerilerine sahip olmalı ve ürünleri pazarlama konusunda istekli davranmalılardır.

Ağ pazarlama yöntemlerini kullanan modern şirketler satışlarını arttırabilmek adına çoğunlukla  İnternet teknolojilerinden yararlanma yolunu seçmişlerdir.

 

Ağ Pazarlama Terimleri

Ağ pazarlama süreci bir ekip işidir.  Elli yılı aşkın süredir varlığını devam ettiren ağ pazarlama yöntemi ülkemizde de şirketlerin kullandığı bir yöntemdir. Ancak hala ülkemizde istenilen seviyeye ulaştığı söylenemez. Bu sektöre karşımıza çıkan terimleri bir inceleyelim;  

pazarlama terimleri şunlardır;

  • Sponsor

 Ağ pazarlama sürecinde sponsor terimi başka bir kişiyi  işe dahil eden kişidir. Yani siz bu insanları siteme dahil etttiğiniz ve onların sorumluluklarını da üstlendiğiniz, bu kişilerin çalışmalarından kazanç elde ettiğiniz için kişilerin sponsoru siz oluyorsunuz.

  • Ortak:

Diğer adıyla ekip üyesi de diyebiliriz Ortak diye tabir edilen kişiler pazarlama ağının içine dahil edilen kişilerdir. Her işe alınan pazarlama ağı üyesi sizin bir ortağınızdır.

  • Kazanç Planı

 Ağ pazarlama firmasının oluşturduğu yöntemler ve işin tamamı kazanç planı üzerine odaklanır. Kazançlarınız firmanın belirlemiş olduğu planlara göre belirlenme yoluna gider.

  • Ödeme Planı

Ağ pazarlamada önemli bir yer tutan  ödeme planı;  ağ pazarlama firmalarının ödeme planlarını, bağımsız dağıtıcılar olarak hizmet veren kişilerin nasıl para kazanacaklarını ortaya koyar.

  • Üst Soyağacı

Ağ pazarlama sürecinde sizden önce işe başlamış olan ya da sizin işe alınmanızı sağlayan kişiler için kullanılan bir terimdir. Siz birini işe aldığınız  zaman  sizin işe aldığınız kişi de bir başkasını  bu işe alıyor. Bu durumda siz bu iki kişinin de  üst soyağacı olmuş oluyorsunuz.

  • Alt Soyağacı

Ağ pazarlama sürecinde bir kişiyi işe alırsanız ve işe aldığınız kişi bir başkasını bu işe dahil ederse  bu kişilere alt soyağacı denir. Alt soyağacındaki kişilerin sorumluluğu her zaman üst soy ağacındaki kişilere aittir.

Ağ Pazarlama Nasıl Yapılır?

Ağ pazarlama süreci doğrudan satış tekniğine benzer bir yöntem olmasının yanında tavsiye yoluna gidilerek yapılır. Her şey ürünü satın aldıktan sonra bu üründen memnun kalıp bu  ürünü çevrenizdeki kişilere de tavsiye etmekten geçiyor. Hiçbir tanıtım veya reklam bu yöntemden daha başarılı olamaz.

Doğrudan satış yönteminde ürün veya hizmetlerinizi  yüz yüze pazarlayabilirsiniz. Satmak istediğiniz ürün için potansiyel müşterilerinize etkili bir anlatım ile sunum yapmanız gerekecektir. Eğer başarılı bir satış gerçekleştirirseniz bundan kazanç elde edebilir hatta çok katlı bir pazarlam ağında bulunduğunuz için ekibinizin satışlarından da gelir elde edeceksiniz. 

 Geleneksel bir pazarlama sürecinde ürün üretildikten sonra tüketiciye ulaşana kadar birçok aşamadan ve aracıdan geçer bu da ürünün satışında üretildiğindeki maliyetinden çok daha fazla bir fiyata satılmasın neden olur. 

Bu tür maliyetleri ortadan kaldıran bir pazarlama türü olan ağ pazarlama da aracılar devre dışı kaldığı için sadece dağıtıcılar işin içindedir. Bunlar da satış üzerinden kazanılan komisyon usulüyle çalıştıkları için kar koymazlar. Böyle ürün daha uygun bir fiyata  tüketiciye ulaşmış olur. 

Ağ Pazarlama sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken ana konular müşteri memnuniyeti ve başkalarına tavsiyede bulunup bulunmadığıdır. Barılı bir satış gerçekleştirmek için memnun kalan ve bu ürün ve hizmeti başkalarına tavsiye eden müşteriler kazanmalısınız. 

Ağ pazarlama sürecinde nitelikli ve eğitimli bir ekibe sahipseniz, bu ekibinizin nitelikli olmasının yanında nicelik yönünden de iyi bir seviyedeyse yani elemanlarınızın sayısı fazla ise sizin de kazancınız aynı oranda artacaktır. Bütün bunları sağladıktan sonra geriye bu ekibi iyi yönetmek kalıyor. Başarılı bir ekip yönetimi  ile kendinizi geliştirerek doğru yolda ilerleyebilirsiniz.

S.S.S

Ağ Pazarlamada Büyük Sermayeler Gerekir mi?

Başlangıç düzeyinde minimal sermayelerle bu kazanç sistemine katılabilirsiniz. Daha sonra isterseniz daha fazla sermaye ekleyerek kazancınızın katlanmasına destek olabilirsiniz.

Ağ Pazarlamada Tecrübe Gerekir mi?

Sistemin geneline odaklanmanız ya da geneli üzerinde bilgi sahibi olmanıza lüzum yoktur. Yüzeysel olarak teknik bilgiye dayalı bir eğitim süreci saatlerle sınırlıdır. Birkaç saatlik eğitim yeterlidir. Hatta pek çok ağ pazarlama işinde bilgiye bile gerek yoktur. Sadece işinizdeki ürün türlerini tanımanız yeterli olacaktır.

Ağ Pazarlamada Yeterli Para Kazanabilir miyim?

Ağ pazarlama sistemine dahil olurken mevcut işinizi bırakmanıza gerek yoktur. Ek iş – ikinci iş fırsatı olarak görünüz. Kendinizi ilerlettikçe yeterliden daha fazlasını kazanabileceğinizden emin olunuz.

Ağ Pazarlamada Risk Var mıdır?

Bu sisteme küçük sermayelerle girebilirsiniz. Örneğin birkaç yüz TL veya birkaç bin TL. kaybedeceğiniz maksimum tutar bununla sınırlıdır. Ki sistemden para kazanamamak mümkün bile değildir. Kazanamamak için sistemle hiç ilgilenmemeniz gerekir. Bu durumda kalacak olursanız yani sisteme girip te hiç ilgilenmezseniz büyük çöküşler yaşamazsınız. Birkaç yüz veya bin TL ile zarar ederek ayrılabilirsiniz. Hatta bu zarar da aslında bir zarar değildir. Elinizdeki ürünler kendi evinizde kullanabileceğiniz türdendir.

Ağ Pazarlamada Günde Kaç Saat Çalışmak Gerekir?

Çalışma saatleri esnek bir sistemdir. Günde kaç saatinizi ayıracağınız size kalmış. Ne kadar çok zaman ayırır ve ilgilenirseniz o kadar çok kazanırsınız, ne kadar az zaman ayırır ve ilgilenirseniz o kadar az kazanırsınız.

Kaynakça:

https://networkokulu.net/ag-pazarlama-nedir/

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir