Ağızdan Ağıza Pazarlama

Adından da anlaşıldığı üzere, ağızdan ağıza pazarlama, tüketicilerin bir ürün, hizmet veya bu ürün ve hizmeti sağlayan firma hakkında ister konuşarak ister başka bir yöntem kullanarak birbirleriyle bilgi paylaştıkları bir pazarlama türüdür. İnternet üzerinden sağlanan iletişim, başta sosyal medya platformları, geleneksel ağızdan ağıza pazarlamadan farklı olarak modern ağızdan ağıza pazarlamanın önemli bir haline gelmiştir.  Geleneksel ağızdan ağıza pazarlama, tüketicilerle yüz yüze görüşerek  veya telefonla görüşme sağlayarak doğrudan, kişiselleştirilmiş bir konuşmaya dayanır.

Birçok pazarlama türüne ait olgular olgular günümüz şartlarına göre değişim gösteriyor. Ağızdan ağıza pazarlama da bu değişen ve dönüşen pazarlama yöntemlerinden biridir. Özetle dijitalleşme sürecine ayak uyduruyor. Geleneksel tüm kavramların dijitale entegre olma mecburiyetin ağızdan ağıza pazarlama kavramı da uyum sağlamak durumunda kaldı. 

Ağızdan ağıza pazarlama yöntemini sözlük anlamı olarak ele alacak olursak;

Ağızdan Ağıza Pazarlama en basit tanımıyla; tüketicinin yakın çevresine ürün, hizmet, fiyat, şirket politikası veya marka hakkında bilgi paylaşımında bulunması şeklinde tanımlanabilir.

Dijital platformların tüketicilere sağladığı imkanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Tüketicilerin kendi aralarında
 • Tüketici ile marka arasında
 • Markaların kendi arasında
 • Marka çalışanları ile Tüketici arasında
 • Marka ile marka çalışanları arasında
 • Tüketiciler ile sivil toplum kuruluşları arasında etkileşim içinde bulunabilmek adına imkanlar sunar.

Ağızdan ağıza pazarlamanın dijitalleşmesinin sağladığı bu kadar çok avantaj dışında olumsuz getirileri de olmuştur. 

Ağızdan Ağıza Pazarlama ( word of mouth marketing ), bütünleşik pazarlama adı verilen ve içerisinde birçok kavramı bulunduran kapsayıcı kavramın bir parçası olan  pazarlamanın önemli bir unsurudur. Ağızdan ağıza pazarlamanın, markalar için olumlu ve olumsuz birçok yönü bulunmaktadır. Dijital ağızdan ağıza pazarlama da ciddi stratejiler oluşturarak, markaların üzerinde önemle durması gereken bir konudur.

Kimler Ağızdan Ağıza Pazarlama Kullanır?

İnsanları bir ürün, hizmet ya da kuruluşun kendisi hakkında bilgi yaymaya teşvik edebilecek her kuruluş ağızdan ağıza pazarlama yöntemini kullanabilir. Tabi bu yöntem sadece kar amacı güden firma veya kuruluşlar için değil kar amacı taşımayan siyasi partilerin kampanyalarında da uygulanabilir. Ağızdan ağıza pazarlama yoluna birçok kişi veya kuruluş başvurabilir. Bunlar; doktorlardan tutun emlak sektörüne, eğitim alanına kadar her yerde kullanılabilir bir pazarlama yöntemidir Siyasi parti veya adayların kampanyalarının da etkili olabilmesi için ağızdan ağıza kampanyasının etkili kullanılabilmesi parti veya adayın başarılı olabilmesinde çok yardımcı olacaktır. Bireyleri belirli bir aday veya partiye oy vermeye ikna etmenin dışında, insanları başkalarıyla da aynı şeyi yapma hususunda konuşmaya teşvik ederler. Bunu da sosyal medya platformları aracılığı ile içerik sağlayarak gerçekleştirirler.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Neden Önemlidir?

Çevrimiçi medya aracılığıyla iletişim kurmak daha kolay hale gelmiştir. Bir müşterinin yaşadığı deneyim olumlu veya olumsuz hiç fark etmez çok kısa sürede milyonlara ulaşma imkanı vardır. Bu da markanın itibarı, sadık müşteri ve satış yapabilme açısından son derece önemlidir. İnsanlar aldıkları ürün veya hizmet hakkında yaptıkları yorumlar ile milyonlarca kitleyi etkileyebilirler. Eğer yaptıkları yorum veya değerlendirme olumlu ise markanız adına çok sevindirici olacaktır. Fakat tam tersi bir durumda da işer hiç de istediğiniz gibi gitmeyebilir. Tabi burada olumlu veya olumsuz yorumların çoğunlukta olması önem  taşıyor.

Aslında ağızdan ağıza pazarlamanın  temeli güvendir. İnsanlar diğer insanlara ve bildirmeleri gereken deneyimlere güven duyar. Bu da bir arkadaşından veya tüketiciden bir ürün veya marka hakkında bilgi aldıklarında satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Tüketiciler satın alma konusunda arkadaşlarına, sevdiklerine hatta tanımadığı gerçek kişilerin yaptıkları değerlendirmelere dahi güvenir. Bu yüzden ağızdan ağıza pazarlama kelimesi en değerli pazarlama kaynağıdır. Ayrıca, bir işletmenin bir ürün veya hizmet hakkındaki sözünü yayması için başvurabileceği en uygun yoldur.  Zaten yapılan araştırmalarda da kişilerin ailelerine ve arkadaşlarına yapılan reklamlardan daha çok güvendikleri ortadadır.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nasıl Yapılır?

Tüketicilerle bağlantı kurmak en önemli adımlarınızdan biri olacaktır. Sizi takip eden milyonlarca sosyal medya kullanıcısı ile bağlantı kurmalı ve sosyal medyada aktif bir şekilde yer almalısınız.

Sadık müşteriler ve taraftarlar elde etmenin yolu da buradan geçiyor. Bilginin ağızdan geçmesi başkalarını etkilemede çok başarılıdır. Kitlelere ulaşmanıza yardımcı olacak yolların neler olduğuna şimdi bir bakalım;

 

 • Markanızı İlgi Çekici Hale Getirin

 

Markanızı, ürün ve hizmetlerinizi eğlenceli, kaliteli, ilgi çekici gösteren paylaşımlarda bulunun. Bu tür içeriklere yer vermek sosyal medya platformlarında takip edilme ve etkileşime girme sayınızı arttıracaktır. Bu da daha çok kitleye ulaşabilmek demektir.

 

 • İnsanları Tetikleyecek Çalışmalar Yapın

 

Markanızı insanların sevdiği, ihtiyaç duyduğu veya yaptığı diğer şeylerle ilişkilendirme yoluna gidin.  Markanızı diğer unsurlarla bağlantı kurdurmak hatırlanmanızı ve böylece sizin hakkınızda konuşulmasına sebep olacaktır.

 

 • Tüketicilere Memnun Kalacakları Deneyimler Yaşatın

 

Tüketiciler sizden aldıkları ürün ve hizmetlerden memnun kalırsa bunu unutmayacaklardır. Tekrar bir satın alma durumunda başvuracakları adres siz olacaksınız. Üstelik sizi yakın çevrelerine de tavsiye edeceklerdir. O yüzden satış sırası ve sonrasında memnun ayrılan bir müşteri sizin açınızdan yeni kazançlar doğuracaktır.

 

 • Marka Bağlılığı Oluşturun

 

Sahip olduğunuz markaya sadık müşteriler kazanmaya çalışın. İnsanlarla markanız arasında bir bağ kurabilirseniz sizinle ilgili deneyimlerini  olumlu yönde paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Çünkü olum ya da olumsuz paylaşacaklardır.

Ağızdan Ağıza Pazarlama ( WOMM ) Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Satışın gerçekleşmesini sağlayan sizin sağladığınız ürün ve hizmetin kitleler de nasıl bir iz bıraktığına bağlıdır. Siz ne derseniz deyin son sözü onlar söyleyecektir. 
 • Ağızdan ağıza pazarlama, bir ürün ya da hizmet hakkındaki doğru fikirlerin ve deneyimlerin paylaşımıdır. En önemli unsurları dürüstlük, şeffaflık ve karşılıklı iletişimdir.
 • Bir uzman onayı doğru zamanda, doğru biçimde, doğru insan tarafından verildiğinde beklediğiniz ilgiden çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.
 • İnsanlar arkadaşlarından veya sevdikleri ve güvendikleri yakınlarından aldıkları önerilerin çoğunu dikkate alır. Bu sayede hedeflenen kitleye en kişisel şekilde yaklaşma fırsatı yakalanır.
 • Ürün veya hizmeti deneyimleyen tüketici, deneyimlerini direkt olarak paylaştığı için diğer potansiyel tüketicilere fikir edinme konusunda yol gösterir ve zaman kazandırır.

 

S.S.S

Ağızdan Ağıza Pazarlamada İletişim Çeşitleri Nelerdir?

 • Olumlu – Pozitif Ağızdan Ağıza İletişim
 • Olumsuz – Negatif Ağızdan Ağıza İletişim

Ağızdan Ağıza Pazarlamada İletişime Geçiren Güdüler Nelerdir?

 • Sundaram
 • Alturizm
 • İşletmeye yardım etmek

Ağızdan Ağıza Pazarlamada Negatif Davranışlar Nelerdir?

 • Ürün – hizmeti satım yapan kuruma iletilen şikayetler
 • Ürün – hizmeti tekrar satın almamak
 • Memnuniyetsizlik sonucu herhangi bir tepki göstermemek
 • Negatif ağızdan ağıza iletişim ile şikayetini göstermek
 • Yasal girişimlerde bulunmak veya tüketici hakem heyetlerine yönelmek

Ağızdan Ağıza Pazarlama Kampanyası Nasıl Yapılır?

 • Ürünlerin şehir, bölge, ülke genelinde popülaritesi yüksek bireylere hediye edilmesi ve deneyimlerini sağlamak. Bu deneyimleri diğer topluluklara ağızdan ağıza yaymaya yönlendirici çabalara girmek
 • Ünlü tartışma platformlarında yüksek online süresi ile hizmet vererek ürünler hakkında gelebilecek tüm soruları yanıtlamak, tüm olumsuz görüşleri olumluya çevirici girişimlerde bulunmak
 • Sadık müşteri grubunda yer alan bazı müşterilere promosyon ve indirimler sunmak
 • Ürünü – hizmeti satın alan – kullanan müşterilerle potansiyel müşterilerin iletişime geçmesini sağlayacak girişimlerde bulunmak

Ağızdan Ağıza Pazarlama İstatistikleri Nelerdir?

 • %56 kadın katılımcı
 • %57 bekar katılımcı
 • 19 – 34 yaş aralığının oranı %55
 • Katılanların %50’si Lisans eğitimli, %25’i Lise eğitimli
 • %32 öğrenci

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Word-of-mouth_marketing

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir