profesyonel seo uzmanı

İnternet ortamında her web sitesi rakiplerinin önüne geçmek için belli çalışmalar yaparlar. Bu çalışmalar bir sürece dayanan bir bütündür. Herkes yaptığı çalışmaları ölçmek ister. Burada da devreye güvenilir ve somut ölçme araçları girer. Alexa Rank internet dünyasında son derece popüler olan bir ölçüm yöntemidir. Hem dünyada hem de ülkemizde yoğun olarak kullanılan bir ölçüm aracı olarak karşımıza çıkar.


Alexa Rank Nedir?

Alexa rank internet sitelerinin lokal ya da global olarak ziyaret popülerliğini ölçmektedir. Kendi sisteminde belli özellikleri dikkate alarak sıralamalar yapar. Bu sıralamalar belirli kriterlere göre yapılır.  Bu sistem belli bir sıralamayı yakalamış olan sitelere ait olan istatistiklere yer verir. 1996 yılında hizmete başlayan Alexa, Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan Amazon firmasının SEO araçları sunan bir şirketidir. Eski bir firma olduğu için güçlü bir veri tabanı vardır.

Web sitenizi buradan detaylı şekilde analiz edebilirsiniz. Bu sayede hem ulusal hem de global anlamda web sitenizi somut veriler üzerinden ölçümleyebilirsiniz.  Alexa ölçümlerinde ziyaretçilerin web sitenize karşı hareketleri dikkate alınır. bu süreçte ziyaretçilerin arama motoruyla ya da adres çubuğu üzerinden gelme durumları belirlenir. Ayrıca sitenizde ne kadar vakit geçirdikleri ve hangi sayfalara girdikleri de öğrenilebilir.

Alexa Rank Nasıl Sorgulanır?

Alexa Rank sonuçlarında görülebilmek için bir web sitesinin dünya genelinde 30 milyon civarında olacak bir sıralamaya sahip olması gerekir. Bu şartı karşılamayan siteler Alexa sisteminde yer almaz. Bu sıralamaya sahip bir siteyi kolayca ölçebilirsiniz. Ayrıca Alexa değerlerini görebilmek için sitenin sahibi ya da editörü olmanız gerekmez. İnternet kullanıcısı olarak istediğiniz her sitenin bilgilerini ayrıntılı değerlendirebilirsiniz.

Kendi web sitenizi ya da internet üzerinde yayın yapan bir web sitesinin Alexa sıralamasını öğrenmek çok basittir. Bunun için resmi Alexa web sitesine giriş yaparak( https://www.alexa.com/siteinfo ) arama kutusuna sorgulamak istediğiniz web sitesini yazmanız yeterlidir. Böylece hem ülke geneli hem de dünya genelindeki sıralamaları ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Web siteleri sistemde günlük, aylık, 3 ve 6 aylık olarak trafik ortalamaları ve trafik kalitesine göre genel bir değer elde edilir. Bir gün içinde web sitenize sosyal medya ya da farklı kaynaklardan ziyaretçi geldiğinde sistem bunu ciddiye almaz. Çünkü sistem sürekli ve kaliteli bir ziyaretçi kitlesi elde etmenizi istemektedir.

Alexa Rank Sonuçları Güvenilir mi?

İnternet üzerinde yer alan Google da dahil olmak üzere tüm analiz araçları yüzde yüz olacak şekilde sonuçlar ortaya koymaz.  Çünkü veriler ne kadar net olsa da sistemler belli örneklemlere göre tüm trafikler hakkında tahmin yürütmektedir. Bu yüzden Alexa Rank sonuçları da tam tamına doğru olmasa da en gerçekçi verileri sizlere vermektedir. Bir Alexa sıralamasında ülkemiz için ilk 100 site listesi büyük oranda doğru olacaktır. 

Alexa Sıralaması Ne İşe Yarar?

Dışarıdan baktığımızda Alexa sıralaması sadece analiz işleminden ibaret gibi görünebilir. Ancak durum hiç de öyle değildir. Sıralama;

  • Bir siteye reklam verecek firmalar Alexa verilerine göre hareket ederler. Bu yüzden web sitenizdeki reklam gelirlerinizi buradaki sıralamanızı arttırarak yükseltebilirsiniz.
  • SEO uzmanınızın yaptığı çalışmaların ne denli yararlı olduğunu görebilirsiniz.
  • Web sitenizin rakipleriniz arasındaki yerini net olarak görebilirsiniz.
  • Sonrasında yapacağınız SEO çalışmaları için gerekli ön bilgileri elde edebilirsiniz.
  • Sitenizin hit alma durumu hakkında raporlama elde edebilirsiniz.

Alexa Rank sıralaması yaparken Türkçe bölümünü seçerseniz en çok giriş yapılan Türk sitelerini de görebilirsiniz.  İnternet üzerinde başka güvenilir ölçüm araçları olsa da en çok tercih edilen uygulamalardan biri Alexa’dır. Bir sitenin Alexa değeri yüksekse SEO çalışmalarının kaliteli olduğunu tam olarak ortaya koymaz. Sadece optimizasyon açısından olumlu bir kriterdir. Bu sadece sitenin çok hit aldığınız göstermektedir.

Alexa Değeri Nasıl Artar?

Alexa Rank değeri ziyaretçi sayısına göre belirlenir. Yani ziyaretçi sayınız arttıkça Alexa Rank değeriniz düşecektir. Bu durum sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir. Ancak unutmamak gerekir ki SEO uzmanı ya da web masterlar tarafından yapılan özel ziyaretçi çekme çalışmaları SEO açısından zararlıdır. Bu yüzden organik ziyaretçi çekebilmek daha doğru olacaktır. Yapacağınız tanıtım çalışmalarıyla birlikte web sitenizde ziyaretçilerin sayfalarda uzun kalmasını sağlayacak içerikler paylaşırsanız Alexa değerinizi arttırabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir