Alt Etiketi ( Alt Text ) Nedir, Nasıl Eklenir ? 1

Alt etiketi; web sitenizde yer alan  görselleri isimlendirebilirsiniz. Bunun dışında görselde ne olduğunu alt etiket sayesinde ortaya koyabilirsiniz.

Alt text olarak da bilinen bu kullanım sayesinde SEO uyumlu içerikler ve görseller oluşturabilirsiniz. Bunun yanında kullanılabilirlik açısından da web sitenize olumlu sonuçlar sunar.  Tek bir hamleyle iki farklı olumlu özelliği web sitenize kazandırabilirsiniz.

Görselde neyin olduğunu belirtebilmeniz arama motoru botlarını da yönlendirmenizi sağlar. Bu etiketleri görünmeyecek şekilde hem kullanıcılar için hem de botlar için oluşturabilirsiniz. Kullanıcılar bu etiketlere farklı şekillerde dikkat edebilirler.  İçeriklerinizdeki grafiklerin altında tarih ya da grafikle ilgili bazı temel bilgileri koyarak kullanıcılara görsel hakkında detaylı bilgiler verebilirsiniz.

Alt Etiketi ( Alt Text )Nedir?

Alt etiketi;  HTML ve XHTML dokümanlarınızda yer alan görsel dosyalarının taranmasını kolaylaştırma amacıyla kullanılan etikettir.

Ekran okuyan yazılımlar tarafından da kullanılan bir alternatif yazıdır. Alt etiketi aynı zamanda görme engelli kullanıcıların da içerikte görsel olduğunu anlamasını sağlayan bir etikettir. 

Görme engelli kişiler web sitenizde gezerken yazıları seslendiren araçlar sayesinde görsellerden haberdar olabilirler. Bu sayede alt text bilgisini bu kullanıcılara sunabilirsiniz. Bu etiketler ilk olarak HTML 2 ile başlamıştır. Resim ve fotoğrafların Google arama sonuçlarında yer alması için görsel dosyalarına alt etiket girmek yararlı olur. Bu sayede rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. 

Alt Etiketi Nasıl Kullanılır?

Alt etiketi kullanırken içerik yönetim sistemlerini kullanabilirsiniz. Bu araçlar üzerinden kod yazmaya gerek kalmadan görsellerinize etiket ekleme şansınız vardır.  Bu etiketlerle arama sonuçlarında görsel dosyalarınızın daha iyi sıralama almasını sağlayabilirsiniz.

Görselleriniz botlar tarafından da sürekli taranmaktadır. Bu etiketler görsellerin botlarca çok daha kolay şekilde taranarak bir kategori içine koyulmasına yardımcı olur.  Görme engelli kullanıcılar tarafından ekran okuma yazılımları ile alt etiketi okuyarak görsel hakkında bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz.

Görsel linki kırılırsa da sayfada bu görünür. Bu durumda sayfada kullanıcılara burada yer alan görsel hakkında bilgi verilir. Yani alt etiketini kısaca kullanıcılara ve arama motoru botlarına karşı yönlendirme yapmak için kullanabilirsiniz.

WordPress Alt Etiketi Nasıl Eklenir?

WordPress tabanlı sitenize alt etiketleri kolayca ekleyebilirsiniz.  Bloglarınıza, tasarımlarınıza ve web sitelerinize kullanıcı deneyimi, kolay kullanım ve SEO açısından avantaj sunacak kodları ekleyebilirsiniz. WordPress üzerinde CMS sistemini kullanarak görsel dosya ayarlarından ekleme yapabilirsiniz.

Alt etiket yapacağınız görsel sayısı fazlaysa tek tek uğraşmak zor olacaktır. Bu durumda  bazı pratik yöntemleri tercih edebilirsiniz. Sizler için oluşturulan ücretsiz ya da ücretli WordPress eklentilerini tercih edebilirsiniz.

Sonuç 

Alt etiketi, web sitenizde yer alan görsellerin kullanıcılar ve arama motoru botları tarafından anlaşılmasını sağlar.  Web sitenize alt etiketi ekleyerek görme engelli kullanıcılara da web sitenizde yer alan görsellerin işlevi ve içeriği hakkında bilgi verebilirsiniz.

Alt etiketi, Google botlarının resimlerinizi hangi durumda göstereceğini ortaya koyar. Bu etiketi WordPress tabanlı web sitelerinde kolayca ekleyebilirsiniz.  Bunun için CMS sistemi ya da özel eklentileri kullanabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir