amazon seo

Amazon; uzun yıllardır Amerika’da sürdürdüğü elektronik ticaret operasyonları ile Amerika’nın dev süpermarketlerini ve teknoloji marketlerini iflasın eşiğine getirmiş ve hali hazırda, bu ülkede elektronik ticaret ile ürün satışı konusunda mutlak hakimiyete sahip sitedir. Adeta dünyaya elektronik ticareti ve pazaryeri uygulamasını öğreten firmanın, elbette sunduğu platformu da on derece gelişmiş bir yapıya sahiptir. Amazon SEO uygulamaları, Google ve diğer platformlar gibi kendi içerisinde gelişmiş bir algoritma ile çalışan, arama ve listeleme sonuçlarının nasıl sunulacağını belirleyen sistemdir. Amazon SEO kavramını inceleyelim.

Nasıl Uygulanır?

Amazon’ da satış yapmak ve satış grafiğini yükseltmek için oldukça büyük bir pazarda ayakta kalabilmeniz gerekmektedir. Şu an hali hazırda Amazon’ da satış yapan kişi sayısı 2,5 milyonu geçmiş bulunmaktadır. Bunun yanı sıra satışta olan da 353 milyondan fazla ürün çeşidi bulunuyor. Bu kadar geniş ölçekli bir pazarda rakiplerinizin önüne geçmek için farklı stratejiler izlemeniz gerekmektedir. Dolayısı ile ürünlerinizi öne çıkartacak profesyonel satış planlamaları yapmanız gereklidir. 

Bu planın ilk ayağı ise Amazon’ da ürünlerinizi öne çıkartacak anahtar kelimeleri kullanmaktır. Amazon’ da gerçekleştireceğiniz seo çalışmaları size satış grafiğinizi yükseltme konusunda destek olacak en büyük etkendir. Peki Amazon’ da nasıl seo yapılır? 

Daha fazla kullanıcının ürünlerinizi keşfedebilmesi için arama motoru optimizasyonunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ancak Amazon’ da Google için kullanılan seo tekniklerinden farklı seo tekniklerini uygulamanız gerekiyor. Bu nedenle Google seo uygulamalarından farklı olarak, Amazon seo stratejilerini geliştirmeniz gerekiyor. Google’ dan farklı olarak Amazon kendi arama motoru sistemini geliştirmiştir. 

Bu sisteme ise; Amazon A9 denilmektedir. Amazon A9, kullanıcılara farklı bir deneyim sunmaktadır. Kullanıcıların satın alma oranı yüksek olan ürünleri en üst sıraya taşımaya yönelik olarak kodlanmış olan bu sistem Amazon seo uygulamasını oluşturmaktadır. Amazon seo çalışmasının diğer ayaklarını ise, ürün görselinin kalitesi, kullanıcı yorumları, ürünü niteleyen anahtar kelimeler oluşturmaktadır. Bu çalışmayı bütüncül bir yaklaşımla ele almanız, size Amazon seo uygulamasının anahtarını sunar. 

Amazon Seo Nasıl Yapılır ?

Amazon’ da yapacağı seo çalışmalarının meyvesini yiyebilmeniz için Amazon A9 algoritmasını doğru şekilde entegre etmeniz önemlidir. Bu sistem; ürünleri sıralarken sizin sağlayacağınız anahtar kelimeleri kullanır. Ayrıca ürünün satılma olasılığını da kullanıcılar üzerinden hesaplar. Bu sebepten dolayı ürünleri sayfaya yüklerken; Amazon A9 algoritmasına yardımcı olacak şekilde yüklemeniz gerekmektedir. Aşağıdaki başlıklar sayesinde Amazon seo uygulamasını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  • Ürün Başlıkları

Ürünleri sisteme yüklerken, anahtar kelime analizi yapmanız gereklidir. Bu çalışma ürünlerin dizine yüklenirken üst sıralarda yer almanızı sağlar. Bu şekilde ürünlerinizin, kullanıcılara ulaşması çok daha hızlı ve pratik şekilde gerçekleşir. Ürünlerin potansiyel alıcılara ulaşması için kullanıcıların arama eğilimlerini çok iyi analiz etmelisiniz. Ürün balığında kullanacağınız anahtar kelime ile bu çalışmayı destekleyici nitelikteki kelimeleri kullanmanız gereklidir. Amazon A9 algoritmasının satıcılar için önerdiği bir başlık oluşturma metodu mevcut. 

Öncelikle marka adı, daha sonra özellik ve ana içeriği aynı konu altında oluşturmanız gereklidir. Ardından ürün tipi, model numarası, ölçü, paket içeriği, renk kombinasyonu sayesinde anahtar kelimeyi niteleyici kelimelerde kullanılmalıdır. Kullanıcıların ürününüzü daha cazip bulabileceği bu sistemi oluşturmak oldukça basittir. Örneğin; X markası+ Kahve Mono+ Otomatik Türk Kahvesi Makinesi+ Rosie +10054703. Ürünün markası, ürünün ne olduğu, işlevi ve özellikleri, rengi ve ürün kodu mutlaka ürün başlığında yer almalıdır. Amazon seo açısından bu uygulamayı yapmanız oldukça önemlidir. 

  • Ürün Görseli

Amazon seo çalışmasında ürün görselleri büyük önem taşıyor. Ürün görselinin kaliteli olması seo açısından ihtiyacınız olan bir kriterdir. Sonuç olarak internetten alışveriş yapan kullanıcılar; öncelikle ürün başlığı ve görseline özen göstermektedir. Bu nedenle kapağa koyacağınız görselin dikkatli bir şekilde seçilmesine dikkat etmelisiniz. Kapak fotoğrafında; herhangi bir oynama olmamalıdır. Ürünün fiziksel özelliklerini ön plana çıkartmak sizin ilk amacınız olmalıdır. Amzon’ da ürününüzü sisteme yüklerken toplamda 9 adet fotoğraf kullanabilirsiniz. Bu fotoğraflarda da ürününüzün öne çıkartmak istediğiniz özelliklerini vurgulamalısınız. Amazon seo açısından görselin sağlıklı bir şekilde sisteme eklenmesi önemlidir. 

  • Ürün içeriği

Amazon A9 ürün açıklamalarını da dikkate almaktadır. Özellikle açıklamaları HTML formatında eklemeye çalışın. Free HTML Editör ya da Amazon Data Studio gibi uygulamalar işinizi kolaylaştıracaktır. 

  • Amazon Bullet Points (Çarpıcı Özellik)

Amazon seo çalışmasında amaç; ürünlerinizin dizinde ilk sıralara gelebilmesidir. Bu nedenle öne çıkartacağınız çarpıcı özellikleri çok iyi seçmelisiniz. Ürünlerin kullanıcıları alışveriş yapmaya yönlendirmelidir. Daha önce verdiğimiz kahve makinesi üzerinden, çarpıcı özellik kriterini değerlendirebiliriz. Örneğimizdeki kahve makinesinin bullent points açıklamasında; iç hacim 4 kahve fincanı, sesli ve ışıklı uyarı, kablolu kullanım, su olmadan çalışmasını engelleyen koruma, tek tuşla kolay kullanım, taşmayı önleyen teknoloji gibi noktalara yer verebilirsiniz. Amaç müşterinin ilk bakışta dikkatini çekecek özellikleri kullanmaktır. Bu adımları takip etmeniz ve kategori ayrımını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeniz Amazon seo adımlarını tamamlamanız ve satışlarınızın artması anlamına gelmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir