Amazon 1994 yılında şimdilerde dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Jeff Bezos tarafından kuruldu.  İlk olarak internet üzerinden kitap satışı konusunda yatırım yapan platform Amerika’dan sonra dünyanın da en büyük online perakendecileri arasında yer almaya başladı.

İlerleyen dönemlerde Amazon satıcılara açıldı ve birçok firma satışlarını dünyanın her yerine Amazon üzerinden yapmaya başladı. Amazon.com dünyada e ticaret alanında zirvede gösterilen başarı hikayeleri arasındadır. Yatırım yaparak gelir elde etmek isteyenler için Amazon’da satış yapmak çok doğru bir satış stratejisidir.
Amazon’u öne çıkaran bazı bilgiler şu şekildedir;

 • Amazon’da mağaza açmak rakiplerinizden 5 kat daha popüler bir pazarda yer almanızı sağlar.
 • Amazon üzerinden satış yapmak son derece kolaydır.
 • Satıcılar için platform üzerinden satış yapmak güvenlidir.
 • Diğer e ticaret platformlarına göre Amazon komisyon oranları çok düşüktür.
 • ABD içinde 100 milyon Amazon Prime kullanıcısı bulunuyor.
 • Amazon üzerinde satış yapan her beş kişiden dördü farklı ülkelerden sipariş alıyor.
 • 2019 yılında Amazon Prime gününde dünyada 17 farklı ülkeden 175 milyon üzerinde ürün satın alınmış.

Amazonda Mağaza Nasıl Açılır?

Amazonda mağaza açmak için ilk adım bir satıcı hesabına sahip olmaktır.  Satıcı hesabınızı oluşturduktan sonra ürünlerinizi listelemeye başlayabilirsiniz.  Satıcı hesabı için şu belgeler gereklidir;

 • Satıcının hesap bakiyesinin yeterli olmaması durumunda Amazon satış ücretlerinin tahsili için kredi kartı bilgileri
 • Telefon numarası
 • İşletme türü, şirket sicil numarası, Mersis no, şirketin vergi numarası ve adres bilgileri
 • Şirket yetkilisine ait bilgileri
 • Banka hesap bilgileri gereklidir.

Amazon üzerinden satış yapabilmek için mağaza açmanız gerekiyor. E ticaret platformu üzerinde profesyonel ya da bireysel satıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Satıcı hesabınızı oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra ürünlerinizi listeleyerek satış yapmaya başlayabilirsiniz.  Başvuru yaptıktan sonra Amazon tarafından belgeleriniz incelenir ve bir değerlendirme yapılır. Onay geldiği anda ürünlerinizi listelemeye başlayabilirsiniz.

Amazonda Nasıl Satış Yapılır?

Amazonda satış yapmak adına uygulamanız gereken bazı adımlar bulunuyor.  Ülkemizde birçok kişi İngilizce bilmediği için Amazon üzerinde satış yapma konusuna sıcak bakmıyor. Ancak bu platform üzerinden satış yapmak için İngilizce bilmeniz gerekmiyor.

Otomatik çeviri sistemi sayesinde İngilizce bilmeden Amazon üzerinden satış yapabilirsiniz.  Satış yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

Envanter Listesine Ürün Ekleme:  Amazon üzerinden satış yapabilmek için öncelikle envanter listenizde ürün olması gerekiyor. Platform üzerindeki adımları izleyerek öncelikle satmak istediğiniz ürünleri envanterinize ekleyin.

Anahtar Kelime Analizi:  Amazon üzerinde satacağınız ürünlere hedef kitlenizin ulaşabilmesi için anahtar kelime analizi yapmanız gerekiyor. Amazonda mal satmak adına profesyonel araçlarla anahtar kelime analizi yaparak anahtar kelimeleri girmelisiniz.

Ürün Satışı:  Amazon üzerinde ürün envanterinden ürünlerinizi satılmasını bekleyin. Bir ürününüz satıldığında Amazon tarafından size gerekli bilgiler verilecektir. Bu aşamadan sonra ürünün kargolama süreci başlar.

Ürünün Kargolanması: Amazon mağazanızda yer alan bir ürün satın alındığında alıcının verdiği bilgiler kapsamında kargo işlemleri yapılmalıdır. En kısa sürede ürünü anlaşmalı kargo şirketine vermelisiniz.

Alıcı Onayı ve Ödeme Alma: Amazon üzerinde bir ürününüz satıldığında sistem alıcıdan ücreti alır ve bir havuzda bekletir. Alıcı ürüne onay verdiğinde  Amazon ücretinizi hesabınıza aktarır. Tabii ilk olarak belirlenen komisyon ücreti Amazon tarafından kesilir.

Amazonda Kargolama Seçenekleri Nelerdir?

Amazonda ürün satışı sonrasında satıcılar için birkaç kargolama seçeneği bulunuyor.  Bu seçenekler şu şekildedir;

FBA:  Ürünlerin alıcıya ulaştırılmasında sorumluluk Amazon’a aittir.  FBA yönteminde satıcı için kargo süreci bir sorunluluk değildir. Amazon Prime üyelerine ulaşarak sadık bir müşteri kitlesi edinebilirsiniz. FBA ücretleri ürünlerinizin depoda kapladığı alan ve satış hacminize göre değişir.

Merchant Fulfill:  Amazon üzerinden satış yaptığınızda kargolama işleminde Merchant fulfill tercih edilirse ürünün alıcıya zamanında ulaştırılması satıcı sorumluluğunda olur. FBA ücretleri daha yüksek olduğu için satıcılar kargo konusunda sorumluluk almaktadır.

SFP: Amazon üzerinden başka ülkeye satış yaptıysanız ve gönderim olacak ülkede Amazon depolarından farklı depolar da kullanabilirsiniz. Bu depolardan Amazon tarafından belirlenen kargo firmalarıyla gönderim yapılabilir. Bu yöntem sayesinde FBA kullanmadan Amazon Prime üyelerine ulaşılabilir ve hızlı gönderim yoluyla kargolar alıcıya ulaştırılabilir.

Amazon Komisyon Oranları Ne Kadar?

Amazon komisyon oranları satış yaptığınız ülkeye göre değişmektedir. Amazon Amerika, Avrupa ve Türkiye için komisyon oranları farklıdır.  Amazon Türkiye ürün satışı için aylık 99 TL artı KDV ödemelisiniz.

2018 yılında faaliyete geçen Amazon Türkiye satıcılardan sabit mağaza ücreti almamaktadır.  Ayrıca ürün ekleme ücreti de ödenmesi gerekmiyor. Satış yapıldığında ürünün kategorisine göre komisyon oranı uygulanıyor.

Amazon Türkiye komisyon oranları şu şekildedir;

 • Fotoğraf makinesi, bilgisayar, elektronik, küçük ev aletleri ve cep telefonu %6
 • Giyim, elektronik aksesuarlar, kişisel bakım cihazları, yapı market, mutfak ve dekorasyon ürünleri, oyunlar, oyuncaklar, giyim harici bebek ürünleri, ofis ürünleri, kitaplar, spor, ayakkabı, kol çantası ve ayakkabı aksesuarları %10 olarak uygulanmaktadır.

 

Amazon üzerinde Amerika ve Avrupa ülkelerinde komisyon oranları değişmektedir.  Komisyon oranları hakkında detaylı bilgiyi satış yapacağınız ülkenin resmi Amazon web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Amazona Ürün Listeleme Nasıl Yapılır?

Amazonda ürün listeleme için farklı seçenekler söz konusudur. Satıcılar ürün listeleme için şu yöntemleri kullanabilir;

 • Amazon üzerinde satışı olan bir listelemeye satıcı sıfatıyla girerek ürün ekleyebilirsiniz.
 • Amazonda satışı olmayan ürünler için yeni bir listeleme oluşturulur.
 • Amazonda yeni bir listeleme için ürünlerin sayısı fazla olması durumunda toplu ekleme yapılabilecek yazılımlar kullanılabilir.

Amazon ürün listeleme adımları şu şekildedir;

1.Amazon UPC Kodu Alma: Amazonda satmaya karar verdiğiniz her ürünün tüm varyasyonları için Evrensel Ürün Kodu (UPC) almalısınız.  Bu kodu Amazon tarafından resmi yetkili olarak belirlenen GS1 üzerinden ya da güvenilir internet siteleri üzerinden alınabilir.

2.Fiyat Belirleme:  Amazon FBA masrafları da dahil olmak üzere satıcılardan her satış için belirli bir oranda komisyon ücreti alır. Bu yüzden gerekli hesaplamaları yaptıktan sonra kazancın elde edilebilmesi için fiyat belirlemesi yapılmalıdır. Bu süreçte rakiplerin fiyat araştırması yapılarak en düşük fiyatı sunarak daha fazla satış yapılabilir.

3.Ürün Fotoğrafları Oluşturma:  Amazon üzerinden satış yapabilmek için ürün listelerken ürünün yüksek kalitede fotoğraflarını da paylaşmalısınız. Amazon ürün fotoğrafı paylaşımında bazı kurallar uygulamaktadır. Bu kurallara uygun fotoğraflar kabul edilmektedir. Görsellerin kalitesi düşük olursa dönüşüm oranı az olacaktır. Dönüşüm oranı düşük olan ürünlerde  Amazon listelemeleri geri sıralarda yapmaktadır.

4.Anahtar Kelime Analiz Çalışması: Amazon mağazanızda eklediğiniz ürünler için detaylı bir anahtar kelime çalışması yapılmalıdır. Başlık, bullet pointi description ve search term bölümleri için anahtar kelimeler seçilmelidir. Ürünlerin alıcılara ulaşması için aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler belirlenmelidir. Anahtar kelimeleri tüm bölümler dışında ürün fotoğrafı başlıklarında da kullanırsanız indeks alma oranınız artar.

5.Başlık, Bullet Points ve Description Oluşturma: Amazonda satış yapmak için son adım  başlık ve etiket oluşturmaktır. Ürünle ilgili spesifik bilgileri kısa, net ve akıcı bir şekilde vererek potansiyel müşterileri ürünü almaya ikna edebilirsiniz. Ayrıca ürünle ilgili anahtar kelimelere de bu bölümlerde yer verilmelidir. Ürün başlığı ve ürün  detayları oluştururken Amazon tarafından koyulan kurallara uyulması gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir