tekstil ihracatı yapan adamlar

Amerika çok yüksek nüfusa sahip olmasının yanı sıra  çok yüksek gayri safi milli hasılası ile Dünya’nın en önemli pazarlarından bir tanesidir. Amerika Birleşik Devletleri hem Dünya’nın en büyük ithalatçısıdır hem de gelişmiş ve/veya gelişmekte olan ülkeler için önemli bir ekonomik pazardır. Amerikan ekonomisi, Dünya’nın en güçlü ekonomisi olduğu için Dünyada belirleyici kriterleri koyarak, uygulatabilen bir ekonomidir. 

Amerikan ekonomisinin ithal kaynaklarına bakıldığında mineral yakıtlar, otomotiv, makine, tarım gıda,  tekstil ve hazır giyim, değerli taşlar ve mücevher, demir çelik ürünleri, eczacılık ürünleri ile organik kimyasalların önemli kalemler olduğu görülüyor.

Neden Tekstil İhracatı Yapılmalı?

2019 Yılına ait tekstil ihracatı verileri incelendiğinde Türkiye’nin tekstil ve hammaddeler, sektöründe yaklaşık 10 milyar dolarlık satış yaptığı ortaya çıktı. 2019 yılı itibariyle Amerika Birleşik Devletlerine yapılan tekstil ihracatı kapasitesi 582 milyon dolar değerinde oldu. Bu rakamlar göz önüne alındığında tekstil sektörünün ihracattaki önemi ortaya çıktığı gibi, Amerika Birleşik Devletlerinin tekstil ihracatı konusunda bizim için ne kadar önemli bir pazar olduğu da net olarak görülüyor.

ABD tekstil ithalatı rakamları

ABD tekstil ithalatı rakamları ( kaynak: https://ihracatradari.com/imports/abd/61 )

Tekstili Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Tekstil ürünlerini yurtiçinde satışa sunmak ile yurtdışında satışa sunmak arasında oldukça önemli farklar bulunur. Yurtdışı ticaretinde öncelikli olarak dil farkı aşılması gereken bir sorundur. Ayrıca yurtiçi ticarette gümrük ve nakliye işlemleri ile uğraşılmasına gerek yoktur. Bu nedenle işlemler çok daha hızlı ve üretken bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Yurt içinde satış yapmanın bir başka avantajı da üretimde ya da satışta sorun olduğunda alıcı ve üretici ile yüz yüze görüşerek soruna çözüm bulmak daha kolaydır.

Fakat bütün bu zorluklar ya da dezavantajlara karşılık yurtdışına satış yapmak hem marka prestijini küresel hale getirmek, hem de kar marjı açısından çok önemlidir. Bütün satış işlemleri birim maliyeti aynı olan ürünler için döviz üzerinden yapıldığı için yurtdışına tekstil ihracatı çok yüksek kar marjı olan bir çalışma alanıdır.

ABD’ye Tekstil İhracatı için Pazarlama Nasıl Yapılır?

Tekstil ihracat pazarlaması da diğer bütün ihracat ürünleri pazarlaması gibi ön araştırmaların doğru yapılmasını gerektiren bir alandır. Eldeki ürünün ABD’deki alıcılara pazarlanması  ve ürünlerin erişilebilir hale gelmesi için doğru bir ihracat pazarlama planı oluşturulması gereklidir. Bu amaçla uluslararası ölçekte iç pazarda araştırmalar yapılmalıdır. Daha sonra bu faaliyetler uluslararası düzeyde tanımlanabilmelidir.

İhracat yapılması planlanan ülke Amerika Birleşik Devletleri olarak seçildikten sonra bahse konu kıtadaki kültürel farklılıklar ve satın alma eğilimleri incelenmelidir. 

Bunların yanı sıra ülkenin coğrafi koşulları, hava durumu, çevreye hareket kolaylığı da incelenmesi gereken faktörler arasındadır. Ayrıca ürünlerin pazarlaması için ilgili ülkenin sosyoekonomik durumu da iyice araştırılmalıdır. İhraç edilmesi planlanan ürünün kalitesi bu faktör ile yakından ilişikli olacaktır.

Piyasada bulunan rakip firmaların durumu ve zaafiyetleri de belirlenmelidir. Bütün bunların yerinde analiz edilerek yapılması günümüzde son derece zahmetli ve pahalı bir çalışmadır. Ne kadar masraf edilirse edilsin, ne kadar çaba harcanırsa harcansın sonuçlar dijital pazarlama ile elde edilen sonuçlar kadar karlı ve kullanışlı olmayacaktır. Bu nedenle bütün Dünya’da ihracat sektöründe dijital pazarlamaya dönülmüş olmasına paralel olarak, tekstil ihracatında da dijital pazarlamaya geçiş yapılmaktadır.

Dijital Pazarlama İle Tekstil Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Günümüzde teknolojik çalışmaların gelişmesi ile birlikte dijital pazarlama Dünya’da son derece önemli bir boyut kazanmıştır. Dijital pazarlama tüm çevrim içi pazarlama faaliyetlerini tek başlık halinde toplayan bir terimdir. Bu amaçla tekstil ihracatı yapmak isteyen firmalar mevcut potansiyel müşterileriyle bağlantıda kalmak için Google gibi arama motorlarını, sosyal medyayı, e-postaları ve web siteleri gibi dijital kanalları kullanarak işlemlerini yürütmeye çalışırlar.   

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Biz firma olarak size dijital alanda mümkün olan en verimli pazarlama tekniklerini kullanma imkanı sunuyoruz. Bahse konu tekniklerin uygulanması ve sonuç alınması aşamalarında basamak basamak her adımda sizin yanınızda yer alıyoruz. 

Firma olarak görev tanımımız içinde, sizi bütün alıcılarla, aracılarla ve toptancılarla karşı karşıya getirerek ticaret yapmanızı sağlamak olsa da, bu tanımın kapsamı içinde ihracat brokerlığı bulunmamaktadır. Biz size gümrükleme,  ihracat yasaları, yönetmelikleri, kuralları, ilgili ülkenin yasal prosedürleri konusundaki çalışmalar bakımından yardımcı olamıyoruz. 

Bizim size yardımcı ve destek olabileceğimiz alan ABD tekstil ihracatı dijital pazarlaması konusudur. Bu amaçla kullandığımız ögeler şunlardır:

  • SEO 
  • Sosyal Medya Yönetimi
  • Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması
  • Yazılı İçerik Pazarlaması
  • Basın Bülteni Gönderimi
  • İnfluencer Pazarlama

Şimdi bu başlıklarda sizin için yapabileceklerimize genel bir yaklaşım sunalım.

SEO 

SEO yönteminde genel amacımız, sizin tekstil ürünleri için oluşturduğunuz web sitenizi Google vb. arama motorlarında arandığında ilk sıralarda gösterilmesini sağlayabilecek şekilde optimize etmektir.  Siteniz görünmez olduğu takdirde hiçbir şekilde satış yapamazsınız. Ticarette ulaşılabilir olmak çok önemli bir faktördür.  Sizin için SEO dostu bir web sitesi hazırlayarak,  müşterilerinizden kar etmenizin yanı sıra saygın bir firma olarak da zihinlerde yer etmenizi sağlıyoruz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi, ihracat yaparken karşılaştığınız problemlerin çok azalmasına yardımcı olabilecek son derece etkileyici bir araçtır. Bu amaçla şirketimizde yer alan profesyonel medya yöneticileri ile potansiyel müşterilerinizin oluşturulması ve ürününüzün sosyal medya kanallarında tanıtılmasını sağlıyoruz.  

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Video ve görsel içerik pazarlamasında şirket olarak amacımız markanızın tanınmasını sağlamak ve sitenizdeki trafiği artırmaktır.  Potansiyel müşteriler için görsel ve video içeriklerini can alıcı bir şekilde hazırlayarak, müşterilere sunulmasını sağlıyoruz.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Sizin için hazırladığımız yöntemler ile oluşturulan SEO dostu içerikleri,  ilgili uluslararası platformlarda ve yerel blog ya da forumlarda yayınlayabilirsiniz. Bu sizin markanız ve pazarınız üzerinde iyi bir izlenim yaratır ve satış potansiyelinizi sürekli olarak dikey çizgide tutar.

Dünya üzerinden tekstil moda vb. platformları çok fazladır. Bu nedenle profesyonel bir çalışma ile bu firmaların arasından sıyrılabilmeniz gereklidir.

Basın Bülteni Gönderimi

Firmamız markanızın ve şirketinizin tanıtımı amacı ile basın bülteni hazırlayarak, gönderimini yapmaktadır. Böylece sitenize geri dönüşüm oluşturmanın hızlı bir yolunu elde edersiniz.

Sitenizin trafiği ve buna bağlı olarak da satışlarınız artar. Pazarlama maliyetlerinizde ciddi oranda düşüş yaşanır. Müşterilerinizin sizi çevrim içi olarak tanıyıp, takip etmesini sağlamış olursunuz. 

Bütün bunların yanı sıra çevrim içi hazırlanan basın bültenleri oldukça uzun ömürlüdür. Uzun yıllar bunlarla çalışabilme avantajını yakalarsınız.

Influencer Pazarlama

İnfluencer pazarlama ile markanızı hızlı bir şekilde çevrim içi hale getirirsiniz, hedef kitlenizde farklılığı arttırabilirsiniz. Yapılan en son teknik araştırmalar influencer pazarlamanın, dijital reklamlardan daha hızlı büyüdüğünü gösteriyor. Bu yöntemle pazarlama yaparken kendi tekstil işinizdeki büyümeyi teşvik etmek için, sektör liderlerinin takipçilerinin sizin sitenize de yönlendirilmesi stratejisini uyguluyoruz.

İnfluencer pazarlamanın en büyük avantajı ulaşılması istenen kitlenin zaten hazır olmasıdır. Bu yöntemle hem alıcılarınızın, hem sizin kazan –kazan ortaklığı kurmanızı sağlıyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Kaynakça:

  1. http://www.tekstilisveren.org.tr/haberler/abd-pazarina-nasil-girecegiz
  2. https://www.ideasoft.com.tr/moda-ve-tekstil-sektorleri-icin-sosyal-medya-pazarlama-ipuclari/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir