amp nedir

Accelerated Mobile Pages (AMP)  yani hızlandırılmış mobil sayfalar olarak bilinen AMP hayatımıza ve özellikle web developer dünyasına 2015 yılında Google tarafından bir bomba gibi bırakılmıştır. Fazla tartışma sebebi olan ve hala etkisinin tam olarak anlaşılmadığına şahit olduğumuz bu AMP nedir peki gelin beraber inceleyelim.

Basit bir ifadeyle, AMP temelde HTML, CSS ve JavaScript’ten gelen özellikleri kısıtlayan basitleştirilmiş bir HTML sayfasıdır. AMP’yi sayfalarınıza entegre ettiğinizde, hız ve okunabilirliği her şeyden öncelikli olarak belirlemiş olursunuz. Çünkü AMP sizi basitleştirilmiş bir CSS sürümünü kullanmaya zorlar ve bu yüzden üst düzey tasarımları barındıramazsınız. Hemen bir dezavantaj bulmuş olmamıza rağmen avantajlarıyla ünlü AMP’nin öncelikle çalışma mantığını daha sonra da SEO’ya nasıl ve hangi yönde etkileri olduğunu beraber inceleyelim.

AMP’nin çalışma mantığı nedir?

AMP’nin çalışma mantığını kavramak oldukça basittir. Öncelikli olarak siteniz, içerikleriniz AMP ile Google önbelleğine alınır. Siz mobil telefonunuzdan siteniz ile ilgili bir arama yaptığınız anda harici bir server üzerinden çağrıda bulunmadan direkt olarak sayfa karşınıza çıkar. Yanıt süresinin düşmesi serverinizin de o an o yanıtlarla uğraşmayacağı anlamına gelerek sayfanız anında açılır. Bu da AMP’nin neden var olduğunu anlamamıza yol açmaktadır. Peki sizce AMP’nin SEO’ya etkisi nedir ?

AMP’nin SEO’ya etkisi

 

 • AMP, Google şirketinin de belirttiği gibi doğrudan bir arama motoru faktörü olmasa da, hızdır. Hız, arama motoru sıralamasının önemli bir bileşenidir. Sonuç olarak, web siteniz hız söz konusu olduğunda yeterli değilse AMP , SEO’yu önemli ölçüde etkileyecektir.
 • AMP kullanılarak sunucu performansınız da iyileştirilir. Mobil cihazlardan web sitenize çok fazla trafik alıyorsanız, AMP sayfaları sunucularınızdaki yükü azaltarak size daha kaliteli bir ortam hazırlayabilmektedir.
 • SERPS’teki sitelerin altında gördüğümüz şimşek simgesi , bir sayfanın AMP aracılığıyla sunulmakta olduğunu göstermektedir. Kullanıcılar, mobil cihazlarında daha akıcı bir deneyim olacağını bilerek standart HTML sonuçları yerine AMP sayfasını seçeceklerinden , bunun sayfaların tıklama oranını artıracağı da düşünülmektedir.
 • Günümüzde e-ticaret sitelerinde de artan dönüşüm oranı, AMP kullanmanın avantajlarından biri olarak gösterildi. 2017’de Akamai Technologies , web sitesi yükleme süresinde 100 milisaniyelik bir gecikmenin dönüşüm oranlarına yüzde 7 kadar zarar verebileceğini ve mobil web sitesi ziyaretçilerinin yüzde 53’ünün yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse sayfadan ayrılacağını iddia eden bir rapor yayınlamıştı. SEO’ya doğrudan bir faydası olmasa da, artan dönüşüm oranı birçok dijital pazarlamacının önemli sayılabilecek bir değeridir ve bu nedenle ziyaretçileri dönüştürmede kazanılabilecek ufak bir avantaj değerlidir.

Hala tartışma konusu olan bu AMP etkisini en anlaşılabilir bir biçimde sizlere aktardık. SEO ya doğrudan değil dolaylı yollardan ama etkili bir biçimde etkisi olan AMP’nin hızlı bir biçimde açılan web sitenize etkileri nelerdir gelin bir de bunu inceleyelim.

Amp’nin Etkileri Nelerdir ?

 • AMP’den en çok yararlanacak siteler yayın yapan sitelerdir. Öyleyse, bunu müşterinize nasıl uygulayacağınızı düşünmeniz gerekmektedir , sitenin tamamını AMP’ye dönüştürmek yerine sitenizin blog bölümünü, haberler ve güncellemeler bölümünü AMP’ye çevirebilirsiniz.
 • Zaten hali hazırda kullandığınız web sitesi hızınız yüksekse , ve sonuçlarda diğer rakiplerinizin üzerindeyseniz bu sizin için fazladan bir eylem olarak görülmektedir. Etkisi olmayacağı gibi emeğini boşa harcamanıza sebep olacak geç gelen reklamlar sayesinde de reklam gelirlerinizi azaltacaktır.
 • Web sitenizin arama sonuçlarında sizden üst sıralarda olan ve AMP kullanan siteler var ise sizlere sitenizin hız ölçümlerinizi yapmanızı AMP’nin avantaj mı dezavantaj mı olduğunu görmenizi tavsiye etmekteyiz.

AMP’yi WordPress Sitenize Nasıl Eklersiniz?

Web sitenizde kullandığınız yazılım WordPress ise işleminiz çok kolay! Tavsiye edeceğimiz eklentiler sayesinde kolayca kurulumu gerçekleştirebilir ve siz de bir AMP sitesine sahip olabilirsiniz.

Eklentiler :

 1. AMP
 2. AMP Supermacy
 3. AMP For WP- Accelerated Mobile Pages
 4. Yoast SEO & AMP
 5. Mobile Pages

Bizim seçtiğimiz eklentilerden biri olan AMP eklentisini sitenize nasıl eklersiniz ondan bahsedelim :

Web sitenizin yönetim paneline alanadınız/wp-admin bağlantısıyla giriş yapın. Sol menüde bulunan eklentiler kısmına tıklayın. Üst kısımdaki yeni ekle butonundan arama çubuğuna AMP yazarak arama yapın. Kuracağımız eklenti sadece AMP yazan eklenti olacaktır.  Tıklayın ve ardından çıkan etkinleştir düğmesine tıklayın. Eklenti kurulduğunda WordPress yönetim paneline herhangi bir sayfa ya da menü eklenmeyecek ve bu da ayarlar kısmının olmadığı anlamına gelmektedir. AMP eklentisi sitemize Hızlandırılmış Mobil Sayfalar uygulamasını tamamen otomatik bir şekilde kuracak ve hazır hale getirecektir. Ama siz yine de çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istiyorsanız herhangi bir içeriğin URL’sinin sonuna /amp ekleyerek AMP sayfasına göz atabilirsiniz.

Sonuçlar

Özetle, AMP’nin birçok olumlu yanı vardır, ancak web sitenizin bunların tüm ağırlığını alıp almayacağı gerçekten bir maliyet-fayda analizidir. Son derece rekabetçi “haber” endüstrisinde rakip olmak isteyenler için, arama sonuçlarının en üstünde görünmek, uygulamayı garanti edecek kadar yararlı olabilir. Bununla birlikte, AMP’yi seçmenizin nedeni yalnızca web sayfanızın yükleme hızını artırmaksa, tüm sayfalarınızın hızını optimize etmek için zaman ve kaynaklarınız daha iyi harcanabilir.

Genel olarak bakıldığında AMP gerçek anlamıyla sitenizin dostudur. Hala bazı kesimler tarafından reddedilse de AMP’nin geleceği fazlasıyla parlak gözüküyor. Siz de sitenizi ön planda tutmak ve SEO bazında ileride olmak istiyorsanız  site hızınızı arttırmalısınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir