amp seo etkisi

AMP; Accelerated Mobile Pages kavramının kısaltmasıdır ve mobil araçlar üzerinde web sayfalarının daha efektif çalışmasını amaçlayan bir projedir. Bu noktada özellikle Google tarafından sıkça duyurulan AMP gerekliliği, SEO üzerinde etkili midir? Sorusu yaygın biçimde sorulur. Amp seo etkisi Konusunu inceleyelim.

AMP Nedir?

Web siteleri, belli ağırlıkları olan multimedia içerikleri de dahil edildiğinde, masa üstü cihazların dışında kalan araçlarda kimi zaman sorulu yüklemelerin ortaya çıkabildiği yazılımlardır. Günümüzde dinamik kodlanmış, uygulama barındıran ve görsel olarak ağrı özellikleri söz konusu olan sitelerin, mobil cihazlar ve özellikle belli niteliğin altındaki mobil cihazlarda görüntülenmeleri oldukça zordur.

Geçmişte WAP yazılımları ile bu sorun giderilmeye çalışılmışsa da, WAP son derece düşük profilli bir kullanım ara yüzü sunduğundan, kıs zamanda terk edilip, responsive site tasarımları gündeme gelmiştir.

Resposive Tasarım ile AMP Aynı Şey midir?

Hayır. Responsive tasarımlar sitelerin CSS kodları içerisine yerleştirilen ve sadece tasarımın görünüm özelliklerini değiştiren uygulamalardır. Site masaüstü veya mobil fark etmeksizin aynı arayüz ile açılır ve yüklenecek veri miktarında ciddi bir değişiklik olmaz. Yani bu tasarımlarda alında kullanıcı deneyimine hız anlamında bir fayda sağlanmaz. Dolayısıyla, düşük özellikleri olan mobil cihazlar ve bazı tarayıcılar bu yazılımı kullanan siteleri açamayabilir.

AMP ise sitenin masaüstü yazılımından çok farklı bir yazılımın sunulması uygulamasıdır. Tüm kodlar ve tasarım kullanıcıya sunulmazken, hemen her cihazın tarayabileceği daha basit bir arayüzün arzı sağlanır. Aslında AMP teknolojisinde maksat; mobil uygulamaya benzer bir yapının, web sitesi mobil cihazda açıldığında sunulması uygulamasıdır. Marjinal bir hız farkı söz konusu olurken, masaüstü versiyonda görüntülenen bazı öğelerin burada var olmaması söz konusudur.

Site Hızı ve SEO İlişkisi

Site hızı ile SEO arasındaki ilişkiye hemen her kaynakta değinilir. Site hızı; kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen bir unsudur ve Google; sitelerin hızlarını SEO skoru değerlendirmesinde ilk sıralara koyar. Sitenin ping süresi, yüklenme süresi, sayfalar arasındaki geçiş sürelerinin yüksek olması, hem Google bot’un tarama hızı, hem de kullanıcının sitede yaşadığı deneyim bakımından önemlidir.

AMP, isminde yer alan Accelerated; yani hızlandırılmış kelimesinden de anlaşılacağı gibi, sitenin hızını artırmak üzere tasarlanmış bir yapıdır. Aslında amp seo etkisi başlığı tam olarak burada düğümlenir. Cache eklentileri, yazılım optimizasyonu ve diğer yöntemler kullanılarak Google Page Speed skoru arttırılamadığı durumlarda, sitenizin mobil cihazlar bakımından yeterince uyumlu olmadığı söylenebilir ve size AMP bir tasarım gereklidir denebilir. Bu sayede siteniz hızlanırken, kullanıcının rafine bilgiye ulaşması da sağlanabilir.

AMP Site Tasarımını Değiştirir mi?

Evet. AMP; bir çok tasarım özelliğine müdahale edilen bir uygula biçimidir. Sitenizin gerekli olmayan ve belki de aslında mobil cihazlarda kullanıcı deneyimine de zarar veren özellikleri AMP versiyonda kısıtlanır. Ancak Google’a göre bu kısıtlama herhangi bir kullanıcı deneyimi problemi değildir. Gerçekte de, özellikle mobil cihazlar üzerinde web sitesi izleyen kullanıcıların görseller ve hareketli uygulamalar beklentisi düşüktür.

Hatta karmaşık siteler, kullanıcıların mobil kullanım deneyimine zarar verir. Masa üstünde kullanılan ekranların büyük kısmı, mobil cihazlarda açılmayabilir ve kullanıma engel bir durum ortaya çıkabilir. Bu bakımdan mobil sitelerin farklılaştırılması neredeyse zorunlu bir uygulamadır.

Mobil Cihazlarda SEO Farklı mı yapılıyor?

Elbette hayır. AMP farklı bir SEO prosedürünü getirmiyor. Mobil SEO’nun genel olarak masaüstü uygulamalarından belli başlı farkları olsa da, AMP size çok başka bir uygulama alanı oluşturmuyor. Tabii AMP’nin bizzat kendisi bir SEO faktörü olduğundan, burada ciddi bir SEO etkisi ortaya çıkacağını açıkça söylemek mümkündür.

AMP meta alanları, gövde metinleri, görseller ve diğer tüm verirlin kodlanmasını farklı bir zemine aşıyor. Adeta çok eskilerde kullandığımı html sitelerde kullanılan site yapısının bir benzerini, tüm mobil cihazlarda uygulanabilir hale getirmek bu sistemin temel prensibi. 

AMP’nin SEO Etkisi Ne Kadar?

AMP ile mobil arayüzleri hızlandırılan sitelerin SEO skorlarında marjinal değişiklikler olabiliyor. Öncelikle Google; AMP ile geliştirilmiş sitelere listeleme önceliği ve sıralama işaretleme gibi özellikleri sunuyor. Karmaşık yapılardan arınmış sitelerde her ne kadar mobil kullanılabilirlik olsa da, AMP ile hızlandırılmaları halinde, mevcut konumlarından çok farklı seviyelere ulaşabilmeleri mümkün oluyor.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken başlıca husus; sitenin AMP arayüzünün SEO uyumlu hazırlanması ve elbette veri yolu ayarlarının doğru yapılması. Sitenin açılış ekranından, AMP arayüze yönlendirilmesi ve kullanıcının mobil kaldığı süre zarfında AMP olarak sunulmuş sayfaları izlemesi için veri yollarının değiştirilmiş olması gerekiyor. WordPress gibi alt yapılar kullanan site sahipleri için bu sistematiği oluşturmak, bir eklenti ile mümkün olabilirken, diğer kod yapıları için yazılımcı desteği zorunlu hale gelebiliyor.

AMP’nin majör SEO etkilerinden faydalanırken, sitenizin alfanumerik, yani yazılı kod içeriğini zayıflatmadığınızdan emin olmalısınız. Metin içeriği Google’ın sizi tarayabilmesi için temel gereksinimdir. AMP sitelerde bu metinlerde eksilmeye gitmeden, en hafif tasarımın hazırlanması; SEo efektini arttıracaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir