profesyonel seo uzmanı

Öncelikle keyword araştırmalarına girmeden önce keywords yani Türkçe anlamıyla anahtar kelimelerin ne olduğunu bilmek gerekir.

Anahtar kelime en temel anlamıyla içerikleri özetleyen kelimedir. Bir konuyla ilgili arama motorlarında herhangi bir araştırma yapılacağı zaman konuyla alakalı aklınıza gelen ilk kelimelerdir. Bu sebeple potansiyel müşterilerin kafasındaki kelimeleri çok iyi tahmin edebiliyor olmak gereklidir. Unutulmamalıdır ki yanlış kelime seçimleri zaman ve bütçe kaybından başka bir şey değildir. Haliyle günümüzün dijital dünyasında mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen herkes, SEO (Search Engine Optimization) olarak adlandırılan Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan sistemden en etkili şekilde faydalanabilmek için anahtar kelimelere çok dikkat etmek ve bu konuya ayrı hassasiyet göstermek durumundadır.

Keyword Cannibalization: Türkçesi anahtar kelime yamalaştırma olarak çevrilebilecek terim, bir web sitesinde bir kelime için birden fazla sayfa oluşturulmasıyla meydana gelen rekabet anlamına gelmektedir. Bir nevi kendi kendinizle rekabet durumunu getirir ve olumsuz sonuçlanma olasılığı yüksektir.

Keywords Consistency: İçerik ve oluşturulan anahtar kelimelerin birbirine uygunluğu.

Keyword Density: Anahtar kelime yoğunluğu anlamına gelir. Bu konuda çok farklı oranlardan bahsedilse de tam bir rakam vermek kesinlikle yanlıştır. Yine de anahtar kelime yoğunluğunu ölçebilmek için basit bir formül bulunmaktadır:

Anahtar Kelime Yoğunluğu = (Anahtar Kelime Sayısı / Toplam Kelime Sayısı) x 100

Örneğin içerikteki kelime sayısı 6 ve toplam kelime sayısı da 500 olsun:

(6/500)x100= 1,2 (Anahtar Kelime Yoğunluğu)

Keyword Stuffing: Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak için oluşturulan içeriği gereksiz ve yoğun bir şekilde anahtar kelimelerle doldurmaktır. Bir tür spamdır ve Google’ın yönergelerine de  uygun olmadığı için ceza alma gibi sonuçları doğurabilir. Özellikle haber siteleri bu hatayı sıklıkla yapmaktadır.

Anahtar Kelime Çeşitleri Nelerdir?

Anahtar kelimelerin çeşitli türleri vardır ve araştırma öncesinde bu terimlerin bilinmesi faydalı olacaktır.

 • Tohum Anahtar Kelimeler: Genellikle yüksek arama hacmine sahip bir veya iki kelimeli baş, odak veya ana kelimeler olarak da nitelendirebileceğimiz arama cümleleridir. Pazarlama iletişimi, SEO, medya planlaması tohum anahtar kelimelere örnek olarak verilebilir.
 • Eş Anlamlılar veya Yakından Alakalı Anahtar Kelimeler: Birbirleriyle yakın ilişkili anahtar kelimelerdir. Aynı anlama sahiptirler fakat farklı yazılmışlardır. Örneğin parfüm tanıtan bir içerikte koku kelimesinin de kullanılması.
 • Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler: 3 veya daha fazla kelimeden oluşan arama cümleleridir. Daha az arama hacmine sahip olmalarına karşın hedefleri daha belirgin olduğu için çoğu zaman kullanışlıdır. Bir mobilya mağazasına sahip olduğumuzu düşünürsek sitemizde mobilya takımları gibi temel anahtar kelimelere ‘X marka mobilya takımları’ veya ‘ahşap mobilya takımları’ gibi uyarlama yapabiliriz.
 • Anlamsal Olarak Alakalı Anahtar Kelimeler: LSI anahtar kelimeleri olarak da bilinen ve birbirleriyle kavramsal olarak ilişkili anahtar kelimelerdir. Örneğin ‘halkla ilişkilerde yeni eğilimler’ için ‘sosyal medya’, ‘itibar yönetimi’ gibi anahtar kelimelerin de kullanılmasıdır.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelimelerle ilgili temel bilgilerden sonraki esas ve en önemli konu anahtar kelime araştırmasının ne olduğudur. Anahtar kelime araştırması kısaca arama kutularına hangi kelime veya kelime gruplarının yazıldığını bulma işlemidir. ‘İnsanlar bu soruyu hangi kelime veya cümlelerle aramaktadır’ sorusuna yanıtlar bularak oluşturulan bir işlemdir. Bir konu oluştururken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları müşterilerin gözünden yakalayarak tahmin edebilmektir. İyi bir SEO stratejisi belirlemenin en önemli yolu uygun anahtar kelimelerin belirlenmesidir.

Anahtar kelime araştırmalarında mühim olan noktalardan biri de temel terimleri bulmak kadar insanların aklına gelebilecek alternatif ve görece temel terimlere göre ilk sırada akla gelmeyen terimleri de fark edebilmektir.

Anahtar Kelime Araştırması Size Ne Kazandırır?

 • Anahtar kelime belirleme oluşturduğunuz SEO çalışmalarınız ve performanslarınızın değerlendirilmesi için atılması gereken ilk ve en büyük adımdır.
 • Bu işlem sayesinde işletme için en önemli ve en gerekli anahtar kelimeleri elde edilerek kişilere daha fazla ulaşma imkanı sağlanır.
 • Kişilerin istek ve ihtiyaçlarına yönelik gerekli anahtar kelimeleri bilerek hazırlanan içerikler, işletme ve içerikleri güncelliğini koruyarak rakipler karşısındaki konumunu sağlamlaştırır.
 • Doğru anahtar kelimeleri belirlemek doğru müşterilere götürür. Böylece yanlış kişilerle uğraşarak zaman kaybedilmez.
 • İşletmeniz için doğru anahtar kelimeleri belirlemek iyi bir kaynak görevi görerek bir sonraki çalışmalarınıza ışık tutar.
 • Anahtar kelime araştırmasıyla bulunduğunuz konumu, endüstrinizi ve rakiplerinizi daha iyi tanımlayabilirsiniz.
 • Potansiyel hedef kitlelerinizi, pazarlama hedeflerinizi ve stratejilerinizi anahtar kelime araştırmasıyla daha kolay ölçümleyebilirsiniz.
 • Araştırmayı gerçekleştirmeden hangi anahtar kelimelerle sıralamalarda olacağınızı bilemez ve bu kelimeleri belirleyemezsiniz.
 • Kullanıcıların arama motorlarında arattıkları ifadeleri bilmiyorsanız içeriklerinizi yanlış anahtar kelimelerle bağdaştırma olasılığınız çok yüksektir. Bu da yine yanlış müşteri, zaman ve para kaybı demektir.
 • Anahtar kelimelerin durumunu ve potansiyelini incelemeden, sıralamak istediğiniz bir anahtar kelime olup olmadığını bilemezsiniz.

İyi ve Doğru Bir Şekilde Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalıdır?

İnsanların ne düşündüğünü anlayabilme, ne demek istediğini tahmin edebilme, davranışlarını gözlemleme, bunları analiz etme ve tüm bunların ışığında en doğru sonuçları kullanıcılara sunabilme anahtar kelimelerin temel amaçlarını oluşturur. Üstelik günümüzün sürekli gelişen teknolojisiyle arama motoru botları tıpkı gerçek bir insan gibi düşünmeye başlamıştır. Kişilere saçma ve anlamsız gelen şeyler botlara da saçma ve anlamsız gelmektedir. Bu süreçte anahtar kelimeleri doğru kullanma metotları da zamanla değişiklik göstermiştir. Anahtar kelime araştırmaları için dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır ve bunların adım adım takip edilmesi gerekir.

 1. Adım: Anahtar kelime araştırması için yapılması gereken en önemli şey ilk etapta kendimizi analiz etmektir. Bunun da yolu doğru soruları sorabilmekten geçer:
 • Kimsiniz?
 • Markanız neyle ilgili?
 • Sizi diğerlerinden farklı ve özel yapan ne?
 • Websiteniz neyle ilgili?
 • Websitenizde kullanıcılara neler vaat ediyorsunuz?

İşiniz, sektörünüz, ürünlerinizle ilgili aklınıza gelen tüm kelimeleri sıralamak ve sonrasında bunlarla ilgili araştırmalar yapmak olumlu sonuçlar doğurur. Bu liste oluştuktan sonra kelimelerin aranma amaçlarının da analiz edilmesi gerekir.

 1. Adım: Buradaki en önemli noktalardan birisi de öncelikle ulaşılan ve ulaşılmaya çalışılan hedef kitleyi ve de onun özelliklerini iyi bilip iyi analiz edebilmektir. Hedef kitleyi iyi tanımak onun istek ve ihtiyaçlarını iyi bilmek, buna uygun doğru keyword araştırma stratejilerinin uygulanmasında yardımcı olur. Google veya arama motorlarına göre seçim yaparak kullanıcıyı tamamen yok sayma düşünceleri bırakılmalıdır. İçeriğe ulaşacak gerçek kişiler ve bu kişilerin düşünce ve davranışları birincil önem sırasında olmalıdır. Burada da doğru soruları sormak işimizi kolaylaştırır:
 • Kullanıcılar için sitemin içerik ve amacına en uygun anahtar kelimeler nelerdir?
 • Bu anahtar kelimelerle ziyaretçilerimin siteme devamını sağlayabilecek miyim veya potansiyel ziyaretçilerin ilgisini çekebilir miyim?
 • Ben olsam bu içeriğe ulaşmak için hangi kelimeleri kullanırdım, nasıl bir arama yapardım?
 1. Adım: Sektör ve rakip analizi bir diğer önemli faktördür. Sektördeki profesyonellerin görüşleri, piyasa şartlarının o anki durumu, yeni eğilimler, eksiklikler ilk etapta göz önünde bulundurulması gereken değerli bilgilerdir. Örneğin organik ürünlerle ilgili bir e-ticaret sitesi için anahtar kelime araştırmasına girildiğinde son zamanlardan çok ilgi gören organik ürünler ve bunların markaları hakkında ön araştırma yapmak önemlidir. Bu tür bilgilerde güncellik çok önemli olduğu için hazır bilgilerden ziyade araştırılarak sonuca ulaşılmadır. Herhangi bir arama motorunda arama terimleri yazılarak ilk sayfada çıkan websitelerden birçok bilgi öğrenilebilir:
 • Webtelerin güncellenme sıklığı
 • Yayınlanan içeriklerin türleri
 • Websiteleri nasıl oluşturulmuş, içeriklerinde neler var
 • Çıkan diğer sosyal medya araçları ve buradaki paylaşımlar

Rakipler de birçok konuda olduğu gibi bu noktada da ne yapıp ne yapmamamız konusunda bize yardımcı olurlar. Bununla ilgili rakip firmaların sitelerinde hangi anahtar kelimeler kullanılıyor, hangi kelimelerle üst sıralarda yer alabilmişler gibi bilgiler toplanmalıdır.

 1. Adım: İçerikle veya makaleyle ilgisi olmayan ve göze batan anahtar kelime kullanımlarının faydasından ziyade zararları olmaktadır. Mümkünse sayfada tüm içeriği ve videoları oluşturduktan sonra anahtar kelimeler belirlenmelidir. Ayrıca içerikte tek bir anahtar kelime belirlemek yerine anahtar kelimeleri çeşitlendirmek faydalı olacaktır. Örneğin anahtar kelime ‘sponsorluk faaliyetlerinin önemi’ olsun. İçerikte tekrar tekrar bu kelimeyi geçirmek doğallığı bozacağı için ikinci bir anahtar kelime daha belirleyerek içeriğimizi yapay bir görünümden koruyabiliriz. Sponsorluk faaliyetlerinin önemiyle ilgili olarak ‘sponsorluk faaliyetlerinin mantığı’ kelimesini de kullanabiliriz. Bu şekilde yapılan anahtar kelime çeşitliliğiyle SEO çalışmalarından beklenilen verim daha çabuk gerçekleşecek ve bu da ulaşılmak istenen başarıyı getirecektir.
 2. Adım: Özelikle son yıllarda önemi giderek artan birleşik kelimeler keyword araştırmalarında belirgin hale gelmeye başlamıştır. Örneğin ‘doğa fotoğrafçılığı’ kelimesinden yola çıkarsak kelimeyi yerelleştirerek türetmek bir taktiktir. ‘İzmir doğa fotoğrafçılığı’ ‘İzmir’de doğa fotoğrafçılığı’ veya ‘İzmir’de amatör doğa fotoğrafçılığı’ gibi.
 3. Adım: Bir diğer konu seçilen anahtar kelimeleri destekleyecek yardımcı kelimelerin bulunmasıdır. Düzgün kullanılan yardımcı kelimeler ana kelimeye destek olarak içerikteki ana fikrin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Örneğin içeriğimizin ana fikri SEO çalışmalarında kalitenin önemi ve anahtar kelime de ‘SEO çalışmaları’ olsun. Bu durumda ‘SEO çalışmaları’ kelimesine yardımcı olmak için aşağıdaki örnekler iyi birer seçenektir:
 • SEO çalışmaları kalite
 • Kaliteli SEO çalışmaları
 • Kaliteli SEO çalışmalarının önemi
 • SEO çalışmalarında kaliteli hizmet
 • SEO çalışmalarında kaliteli hizmet misyonu
 • SEO çalışmalarında kaliteli hizmetin değeri
 1. Adım: Kısa vadede fazla ziyaretçi çekebilmek için hiçbir araştırma yapmadan, kelimeler bize, sitemize uygun mu bakmadan çok fazla kullanılan yoğun anahtar kelimeleri kendi içeriklerimizde kullanmak yanlış bir stratejidir. Belki bu yolla ziyaretçi çekilebilir fakat bunun uzun soluklu bir sonucu olmaz. Anahtar kelime seçimlerinde en önemli nokta içeriğimize uygun anahtar kelimeler seçerek ziyaretçilerin gözünde bir bütünlük oluşturabilmek ve böylece sadık bir müşteri kitlesi elde edebilmektedir. Pazarlamanın kuralları dijitalde de aynıdır. Sadık müşterileri elde tutabilmek için harcanan çaba her zaman yeni müşteri elde etmede harcanan çabadan daha az olacaktır. Üstelik sadık müşteri yeni müşteleri de beraberinde getiren en önemli etkenlerdendir. Verilen anahtar kelimeyle içeriği ziyaret eden kullanıcı eğer aradığını bulamazsa bir daha içeriğimizi veya sitemizi ziyaret etmeyecektir. ‘Hemen çıkma oranı’ yüksek olan sitelerde SEO çalışmaları herhangi bir amaca veya başarıya ulaşamaz.
 2. Adım: Yeni eğilimler ve gelişmelerin takibi çok önemlidir. Her ne kadar o anki popüler olan anahtar kelimeler size hiç uymasa da bunların bilmeniz ve mümkünse kendi site ve içeriklerinize uyarlayabilmeniz beklenir.

Hatalı Anahtar Kelimeler

Her işte olduğu anahtar kelime araştırmasında da hatalı seçimlerin olması olağandır. Önemli olan nokta bu hataların bir an önce tespit edilip hataların giderilmesidir. Yanlış keyword seçimi çoğu zaman araştırma yapmamaktan çok daha fazla zararlar vermektedir. Çünkü yanlış keywordler yanlış müşterileri doğurur ve doğru hedef kitleye ulaşamadığınızdan dolayı istediğiniz satışlara ulaşmanız da mümkün değildir.

Anahtar kelimelerde hataları deneme yanılma yöntemiyle bulabiliriz ve bu süreçte anahtar kelimelerde değişiklik yapabiliriz. Eklemeler, çıkarmalar, geliştirmeler ve değiştirmelerin korkulacak bir yanı yoktur ve çoğu zaman zaruridir fakat yine de bunları çok sık yapmak SEO çalışmalarının doğallığını yitirmesine sebep olabilir.

Yanlış anahtar kelime seçimleri ziyaretçi sayısı ve bu ziyaretçilerin site içinde yaptığı davranışlardan tespit edilebilir. Tüm site ve oluşturulan sayfalar için ayrı ayrı araştırmalar yapmak da yanlış anahtar kelime seçimlerini önleyecektir.

SEO çalışmalarında anahtar kelime çalışmaları hiçbir zaman bitmez. Siteye ve içeriklere daima yeni sayfalar ekleneceğinden ve de sürekli geliştirme ve değişikliklerin meydana gelmesinden kaynaklı olarak anahtar kelime çalışmaları da sürekli güncelliğini korumalı, eksiklikler ve yanlışlıklara hemen müdahale edilerek gereken önlemler en kısa zamanda alınmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar Kelime Ne Demek?

Anahtar kelime, arama motorlarında ziyaretçilerin bir konu hakkında araştırma yaparken arama kutusuna yazdıkları kelime grubudur. Mesela Google arama kutusuna “Web sitesi nasıl kurulur?” yazdığımızda bu terim anahtar kelimedir.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Anahtar kelime belirlemek için yapmanız gereken ilk işlem anahtar kelime araçlarını kullanmaktadır. Buraya bir anahtar kelime yazdığınızda arama hacimlerine göre farklı anahtar kelimeler de belirleyebilirsiniz. Ayrıca Google aramaları da size öneriler sunacaktır. Buradan da istediğiniz kelimeleri belirleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime bulabilmek için belli araçlar kullanabilirsiniz. Özel olarak geliştirilmiş Google Analytics gibi araçları kullanabilirsiniz. Bunun yanında Google arama kutusuna yazarak önerilen kısımlardaki anahtar kelimeleri de tercih edebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi için anahtar kelime araçlarını kullanabilirsiniz. Bunun için Google ve daha farklı araçlar sizlere yardımcı olacaktır. Ahrefs ve Ubersuggest gibi kelime araçlarında istediğiniz kelimeyi alana yazarak sonuçları detaylı şekilde görebilirsiniz.

Anahtar Kelime Aracı Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelime aracı kullanmak son derece basittir. Bunun için bir araca girdiğinizde ilgili alana kelimeyi yazarak dilini seçmeniz yeterlidir. Sonrasında sizlere aradığınız kelime ve varyasyonlarıyla ilgili tüm arama analizleri verilecektir.

Makalede Anahtar Kelime Nereye Yazılır?

Makalede anahtar kelimeler yazının içine homojen bir şekilde dağıtılmalıdır. Ancak Google botları ilk 80 100 kelimeye daha çok dikkat etmektedir. Bu yüzden yazınızın başında mutlaka anahtar kelimeler geçmelidir. Bununla birlikte yazınızda anahtar kelimeler ilgili yerlerde yazılmalıdır.

Wordpress Anahtar Kelime Nasıl Eklenir?

Wordpress anahtar kelime ekleme işlemi için admin paneliniz üzerinden düzenleyici linkine tıklayın. Sonrasında temanızı style.css dosyası ekrana gelecek. Tema üst bölümü linkine tıklayarak karşınıza gelen ekranda anahtar kelimenizi girebileceğiniz bölümü göreceksiniz. Her anahtar kelimeden sonra virgül koymayı unutmayın.

Youtube Kanal Anahtar Kelime Nasıl Yazılır?

Youtube anahtar kelime yazmak için öncelikle görüntüleme sayısına tıklamanız gerekir. Sonrasında sol kısımdaki panelden kanal bölümüne tıkladığınızda gelişmiş seçeneğine girin. Karşınıza gelen ekranda anahtar kelime yazabileceğiniz bir bölüm yer alır. Araya virgül koyarak birden fazla anahtar kelime girişi yapabilirsiniz.

Kaynakça: