Anahtar Kelime Nasıl Bulunur? 1

Bu konuyu bir örnek dâhilinde anlatabiliriz. Örneğin yeni bir diyetisyen olduğunuzu varsayalım fakat aklınızda herhangi bir yazı ya da yazı başlığı bulunmamakta. Bunun üzerine bir de site trafiğinin oldukça düşük olduğunu varsayalım. Öyle bir anahtar kelime bulup yazı üretmelisiniz ki site trafiği de hızla artış göstersin.

Bu durumda içerikle ilgili en çok kullanıldığını düşündüğünüz kelimeleri bir kenara not almanız gerekmektedir. Diyelim ki not aldığınız kelimeler arasında zayıflatan yiyecekler, nasıl zayıflanır gibi anahtar kelimeler yer almakta. Bunların hangisinin site trafiğine olumlu katkıda bulunacağını anlamamız için arama hacimlerine bakmamız gerekmektedir. Bunu tespit ederken ücretsiz ya da ücretli pek çok seçenek yer almaktadır.

Ücretsizler arasında en iyisi olan Google Ads aracını kullanabilirsiniz. Google Ads panelinde yer alan Anahtar Kelime Planlayıcı aracı ile bu anahtar kelimeleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Burada yapılan analizler sonrasında zayıflatan yiyecekler kelime grubunun arama hacminin çok yüksek olduğunu görmekteyiz. Evet, anahtar kelimemiz hazır. Geriye bu anahtar kelime üzerine profesyonelce hazırlanmış bir içerik üretmek kalmaktadır.

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Doğru anahtar kelime bulmak için bazı kriterleri dikkate almak ve vakit ayırmak durumundasınız. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Anahtar Kelime Uzunluğu

Doğru anahtar kelime, hitap ettiğiniz kitleye göre ve siteye gelmesini arzuladığınız kitleye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanında anahtar kelime birden fazla kelimeden oluşabileceği gibi tek bir kelimeden de oluşabilmektedir. Genellikle birkaç kelimenin farklı kombinasyonları ile oluşturulan anahtar kelimeler daha etkili olabilmektedir. Örneğin sadece web tasarım kelimesi tek bir arama şeklindeyken, Bursa web tasarım daha özel bir arama olmaktadır. Bu anlatmak istediğinizi daha anlaşılabilir kılmaktadır. Böylelikle kendinizi daha iyi anlatarak daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bunun yanında detaylı şekilde arama yapan kullanıcılar sitenizle ilgilenecektir. Bu nedenle başarılı bir içerik oluşturmanız, kullanıcılara faydalı bilgiler vermeniz, trafiğinizi artıracak unsurlar arasında yer almaktadır. Özetle diyebiliriz ki anahtar kelime uzunluğu, doğru anahtar kelime bulmada etkileyici faktörler arasında yer almaktadır. Anahtar kelimenizi uzun tutarak daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

  • Google Araması

Hangi kelimeleri oluşturmanız gerektiği konusunda yardımcı olacak araçlardan birisi de Google Arama Çubuğunun bizzat kendisidir. Google üzerinde bir arama yaptığınızda aşağıda farklı kombinasyonların oluştuğunu göreceksiniz. İşte bu oluşturulan kombinasyonlar da size doğru anahtar kelime bulma konusunda yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle bu sonuçlara bakarak aradığınız kelimelerin farklı kombinasyonlarını görebilir, tercihinizi buna göre belirleyebilirsiniz. Böylelikle hem daha kolay hem de daha doğru bir şekilde anahtar kelime oluşturma fırsatını yakalayabilirsiniz. Yukarıda farklı kombinasyonların daha işe yarar olduğundan bahsetmiştik. İşte tam da bu sebeple başarıya daha kolay ulaşabilirsiniz.

  • Araçlar

Seçtiğiniz anahtar kelimelerin analizini yapmak için pek çok araçlar mevcuttur. Bu araçların en başında Google Adwords gelmektedir. Bu aracı kullanarak anahtar kelimelerinizi türetebilir, analizini yapabilirsiniz. Google Adwords bu hizmeti ücretsiz olarak sunmaktadır. Yani bütün bu özelliklere ücretsiz bir şekilde kolayca ulaşabilirsiniz. Bununla beraber TBM ve arama hacimlerini de rahatlıkla görebilirsiniz. Burada Google Adwords aracından bahsetmemizin sebebi hem daha çok kullanılıyor olması, hem de ücretsiz olmasıdır.

Dönemsel olarak da incelemeler yapabilir, ilgili analizlerinizi buna göre şekillendirebilirsiniz. Diğer araçlar ise ücretli ve ücretsiz araçlar olmak üzere iki grupta toparlanabilmektedir. Eğer bütçeniz var ise ücretli, bütçeniz az ve kısıtlı ise dilediğiniz ücretsiz aracı rahat ve kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir