Anahtar Kelime Nedir? 1

SEO açısından bir tanımlama yapmak gerekirse anahtar kelimeler, kullanıcıların arama yaptıkları esnada kullandıkları kelimeler ya da kelime gruplarıdır. Başka bir deyişle anahtar kelimeler içeriğinizin özeti konumundadır. Site sahipleri ya da içeriği hazırlayanlar anahtar kelimelerin kullanıcıların aradığı kelimelerle benzer ya da aynı olmalarını istemektedir. Çünkü bu şekilde o içerik daha bulunur olma özelliğini elde edecektir.

Anahtar kelimeler oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Çünkü hazırlamış olduğunuz içerik ile kullanıcıların aramış olduğu şey arasında köprü kurmaktadır. Site sahiplerinin temel amacı sitelerine organik trafik çekmektir ve anahtar kelimelerde trafik türünü belirlemektedir. Anahtar kelimeler hem içeriğiniz ile hem de kitleniz ile alakalı olmak zorundadır. Organik olarak başarı elde etmek istiyorsanız yönlendirme işlemlerini sağlıklı bir şekilde yürütmeniz gerekmektedir. Bu da ziyaretçi ihtiyaçlarını anlamak demektir.

Anahtar kelimeler, içeriklerin ya da sayfaların var olma sebebini oluşturmaktadır. Özetle anahtar kelime bir ya da birden fazla kelime grubunun bir araya gelmesi ile meydana gelmektedir. Eğer sitenizde tek bir anahtar kelimeye odaklanmışsanız, bütün çalışmalarınızı ana sayfa üzerinden yürütmeniz gerekmektedir. Değişik anahtar kelimelerin farklı sayfalarda bulunması da çok önemli bir konudur. Bunun yanına anahtar kelimelerin uzun kuyruklu türünü de kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime seçiminde bazı konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Tek hedef satış olarak belirlenmeli, anahtar kelimeler buna göre düzenlenmelidir. Daha sonra anahtar kelimeler ile ilgili hacim analizi yapmak durumundasınız. Böylelikle seçtiğiniz kelimenin ya da kelime grubunun insanlar tarafından ne kadar arandığını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu analizi Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ile gerçekleştirebileceğiniz gibi başka araçlar da kullanabilirsiniz. Google bu konuda ücretsiz bir hizmet sunmaktadır. Anahtar kelime analizi vereceğiniz kararları doğrudan etkileyecektir. Rekabeti yüksek bir kelimenin ya da kelime grubunun sizi biraz zorlayabileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Bunun yanında arama hacmi düşük olan bir kelimenin ise size bir fayda sağlamayacağını bilmeniz gerekmektedir.

SEO çok kapsamlı çalışmalardan oluştuğu için uzman kişilerce gerçekleştirilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Anahtar kelimelerin doğru planlanmasının yanında analizinin de düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. SEO uzmanı değilseniz, bir uzmandan yardım almanız size doğrudan fayda sağlayacaktır. Aksi bir durumda beklenmeyen bir netice alabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin SEO ile ilgili kısımları şu maddelerden oluşmaktadır.

  • Başlıklarda anahtar kelimeleri kullanmak
  • Bold ve italik tarzda vurgulayarak anahtar kelimeleri kullanmak
  • Anahtar kelimeler ile alakalı görseller hazırlamak ve bunları kullanmak

Bu adımlara dikkat ettiğiniz takdirde site içi SEO çalışmalarının büyük bir kısmını halletmiş olmaktasınız. SEO, indexleme işlemlerinde sitenizi diğer sitelerden ayırarak üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Günümüzde tek bir sözcük ile üst sıralarda yer almak neredeyse imkânsızdır. Bunun sebebi internet sitelerinin çokluğu olmaktadır. Bunun yanında uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemek daha gerçekçi olacaktır. Böylelikle kullanıcılar daha özellikli arama yaparlarken siteniz ile karşılaşma olasılığı artış gösterecektir. Öte yandan yüksek rekabet oranının olduğu kelimelerde de üst sıralarda yer almanız zor olacaktır. Bunun yerine arama hacmi çok düşük olmayan, çokta yüksek olmayan kelimeleri bularak bu kelimelere odaklanmanız gerekmektedir. Böylelikle belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerde başarı daha net bir şekilde gelecektir. Bunun yanında içeriklerinizde anahtar kelime yoğunluğu da önemli kriterler arasındadır. İçeriğin toplam kelime sayısının %2 ‘sini veya 3 ‘ünü geçmeyecek şekilde anahtar kelime yoğunluğu belirlemeniz gerekmektedir. Bu, spam olasılığı azaltarak uygun kriterlerde içerik üretmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede başarıyı daha kolay elde edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir