anaokulu binası

Anaokulu reklamı veya anaokulu tanıtımı yapmak elbette sektörel bazı kısıtlamalara tabidir. Milli Eğitim Bakanlığı veya sosyal hizmetlere bağlı olması fark etmeksizin, eğitim kurumlarının reklamları belli sınırlar içerisinde yapılmalıdır. Aslında okul reklamı yapmak, kanunda açıkça yasaklanmıştır. Bunun yerine tanıtım faaliyetleri ismi altında bazı yayınlar yapılabilir ki, bunların da oldukça maliyetli olduğu hepimizin malumudur.

Eğitim Kurumlarında Reklam Nasıl Yapılır?

Eğitim kurumların reklam ve tanıtım faaliyetler kanunla düzenlenmiştir. Kurumlar, diğer ticari işletmeler gibi hizmetlerinin reklamlarını yapamaz, yalnızca tanıtım faaliyetlerinde bulunabilirler. Örneğin; “anaokulu kayıtları başladı” veya “İstanbul’da okulumuz açıldı” gibi duyurular yapılabilmektedir. Ancak yaygın medya araçlarına veya diğer herhangi bir ortama, müşteri toplamaya yönelik reklam vermek hususunda ciddi sınırlamalar vardır. Örneğin; “en iyi anaokulu” gibi bir ifade kanun nazarında sorun teşkil edebilecektir.

Pekiyi eğitim kurumları veya anaokulları nasıl reklam yaparlar? Bunun bir yolu yok mudur?

Geleneksel Yöntemlerle Anaokulu Reklamı Nasıl Yapılır ?

Anaokulları ve kreşler, belli kayıt dönemleri olan kurumlardır. Kreşler yaz kış faaliyette olduklarından kreş kayıtları sürekli olabiliyorken, anaokulları örgün eğitim akademik takvimine tabidir. Her iki şekilde de, okulunuzu tercih etmesini istediğiniz velilere ulaşmanız ve kurumunuz hakkında bilgi aktarmanız gerekir. Bunu geleneksel yöntemlerle yapmak isterseniz, kayıt dönemlerinde kayıtlarınızın başladığını duyurabilirsiniz. Bunun haricinde elinizde çok geniş enstrümanlar bulunmaz.

Yılın herhangi bir döneminde medya organlarına kurumunuzla ilgili vereceğiniz neredeyse tüm duyurular reklam olarak kabul görebilir. Bu durumda kanuna aykırı reklam yapma durumunda kalabilirsiniz. Yani yılın her döneminde tanıtım yapabilmek çok kolay değildir.

Yaygın Medya Araçları

Yaygın medya, özellikle küçük çaplı işletmeler için imkansız sayılabilecek bir uygulamadır. Bu medya organlarında reklam yapabilmek çok ciddi maliyetlere neden olabilir ki, anaokulu söz konusu olduğunda böyle bir tanıtımı karşılayacak kontenjan da olmayacağından, bu yatırım gereksiz sayılabilir. 

Display ve Bilboardlar

Açık alan reklamcılığı ve günümüzde metro ve otobüsler gibi ortamlarda kullanılan display reklamlar etkili araçlar olabilir. Ancak bu araçların da maliyetlerini iyi hesaplamak gerekir.

El ilanları ve broşürler

Anaokulları ve kreşler el ilanı ve broşür dağıtabilirler. Ancak günümüzde bu yöntem, oldukça etkisizdir. Ayrıca gelişigüzel dağıtılan broşürler yüzünden çevreyi kirletme cezası da alabilirsiniz. Oldukça maliyetli ve geri dönüşü oldukça düşük bu yöntem bugünlerde neredeyse hiç tavsiye edilmez.

Diğer Kurumsal Kimlik Araçları

Kurumsal kimlik araçları, tanıtımdan ziyade tutundurma ve marka bilinci oluşturmak için uygundur. Kalemler, çantalar, şapkalar, bloknotlar vb. aralar uzun vadeli tanıtım araçlarıdır ve hızlı bir dönüşüm oranı vaad etmezler.

Buraya kadar bakıldığında, gelensek araçlarla anaokulu reklamı yapmak neredeyse imkansız veya çok pahalı sonucu çıkıyor diyebiliriz. Pekiyi kurumlar tanıtımlarını nasıl yapacaklar?

Dijital Pazarlama ile Anaokulu Reklamı Nasıl Yapılır ?

En modern kurumsal kimlik aracı; şüphesiz internet sitesi ve bağlı araçlarıdır. Sosyal medya platformları, eposta servisler gibi yan enstrümanlarını kullanarak dijital medya üzerinde anaokullarının tanıtım faaliyetleri son derece efektif ve düşük maliyetli biçimde yapılabilir. Üstelik internet sitelerinde kanuna aykırı içerikler barındırmamak koşuluyla bu sitelerin varlığı ve arama motorlarında görüntülenmesi, herhangi bir cezai sorumluluk da doğurmaz. Bilakis, tüm kurumların bir internet sitesine sahip olması bir kanuni zorunluluktur.

Tabii dijital medya üzerinde anaokulu tanıtımı yapmak profesyonel bir işlemdir. Anaokulu kayıtlarını nasıl artırırım diyorsanız, “anaokullu kayıtları nasıl artırılır?” sorusuna gerçek anlamda cevap verebilecek profesyonel bir dijital pazarlama ekibi ile çalışmanız gerekecektir.

Dijital pazarlama için temel enstümanlar;

 • İnternet Sitesi Kurulumu
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • Video ve görsel içerik Üretimi ve Pazarlaması
 • Yazılı İçerik pazarlaması
 • Basın Bülteni Gönderimi
 • Influencer Pazarlama

Şeklinde sıralanabilir. Bu araçların tamamına dijital kurumsal kimlik araçları diyoruz ki, günümüzde kurumsal kimliğin 4’te üçünü bu araçlar ifade ediyor.

Neden Dijital Pazarlama ile Anaokulu Tanıtımı Yapmak Avantajlıdır?

Dijital medya araçları, günümüzde hemen her sektör için hayati öneme sahiptir. Tüketiciler, artık fiziksel olarak arama yapmak yerine, internet araçlarını tercih etmekte ve online araştırma yapmaktadır. Bugün online platformlarda yer almayan bir eğitim kurumunun şansı yok denecek kadar azdır. Ayrıca bu ortamlarda pazarlama; geleneksel yöntemlerden çok daha uygun maliyetlerle yapılabilir. Ama elbette bunun için işi bilen bir ekibe ihtiyacınız olacaktır.

 • Dijital Pazarlama Etkilidir

Dijital medya, nüfusun nerdeyse tamamının kullanmakta olduğu mobil araçlar ve bilgisayarlar üzerinden son derece geniş bir kitleye erişmenizi sağlar. Doğrudan hedef kitlenize ulaşabilir ve ekonomik bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz.

 • Dijital Pazarlama Ekonomiktir

Doğru ekiplerle çalışmanız halinde dijital medya pazarlaması, kısa vadede sonuç veren oldukça ekonomik bir yöntemdir. Örneğin nitelikli bir web sitesi kurup, güçlü içeriklerle besler ve SEO uygularsanız, arama sonuçlarında ön sıralarda çıkabilir, bölgenizdeki kullanıcıların “anaokulu” araması yaptığında, ilk ulaşacağı kurumlardan birisi olmayı başarabilirsiniz. Bu durumda sınırsız kullanıcıya tıklama başı maliyet olmaksızın erişirsiniz ki, bu oldukça büyük rakamlar olabilir. 

 • Dijital Pazarlama Hızlı Sonuç Verir

Fiziksel ortamda kurumsal kimlik oluşturmak ve isminizi duyurmak yıllar alabilir. Online platformlarda kurumsal kimliğinizi duyurmak ve sizi herkesin bilmesini sağlamak ise, doğru bir strateji ile aylar içerisinde mümkün olabilir. Ayrıca dijital pazarlama geniş örnekleme değil, doğrudan hedef tüketicilere yönelebilir. Paralı reklam verirken dahi, kime reklam vereceğinizi seçebilir, verdiğiniz reklamların ne kadarının dönüştüğünü anlık olarak izleyebilirsiniz. Ya da bunun yerine paralı reklam fikrini bir kenara bırakıp, etkili bir SEO stratejisi ile bedava reklam yapabilirsiniz.

Sosyal medya araçlarını da efektif kullanarak, anaokulu reklamı yapmanız halinde, beklentilerinizin çok ilerisinde sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu yeni dünyada, pek çok geleneksel yaklaşım tarihe çoktan gömüldü. Özellikle pazarlama alanında mevcut durumda dijital medya kaçınılmaz mecradır.

Anaokuluna Öğrenci Çekmek İçin Size Neler Sunabiliriz?

Anaokulu tanıtımı nasıl yapılır? Anaokulunun kayıtları nasıl artırılır? Anaokulu için tanıtım çalışmaları nasıl yapılır? Gibi sorularınızın tamamını profesyonel biçimde cevaplayabiliriz. Elbette bunu dijital pazarlama araçları kapsamında yaparız. Sizin için yukarıda bahsettiğimiz dijital medya araçlarının tamamını geliştirebiliriz. Ekibimiz veri analizi ve Seo alanında uzmandır ve bunun yanında diğer platformların bu ana stratejiyi beslemesi sağlanır. 

 • Sizin için kurulu internet sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirirken, içeriklerinizi kanuna ve pazarlama ilkelerine hazır hale getiririz. Dilerseniz bir siteye sahip olmanızı da sağlayabiliriz.
 • Kullanıcıların kolay erişebileceği bir web sitesine sahip olmanızı sağlarız.
 • Tüm dijital platformlarda markanızın bilinirliğinin artırılmasını sağlarız.
 • Sosyal medya platformlarında etkin olmanızı sağlarız. 
 • İçerik pazarlaması uygulamalarını gerçekleştirir, basın bültenleri ve tanıtım metinlerinizi tüm mecralarda duyururuz.
 • Görsel içeriklerinizi oluşturur ve yayınlarız.
 • Markanızı ve okulunuzun ismini Influencer pazarlama ile kulaktan kulağa ulaştırırız.

Sonuç olarak size dijital medyada, ihtiyacınız olan her şeyi sunarız. 

Deneyimli ekibimizin itinalı çalışmaları ile sonuca en etkili yoldan ulaşabilmek için yapmanız gereken bizimle iletişime geçip, ihtiyaçlarınızı belirtmektir. Biz size bilgi sahibi olmanız gerekmeksizin dijital dünyanın kapılarını aralıyor ve faaliyetlerinizin en iyi şekilde tanıtılmasını sağlıyoruz. Anaokulu reklamı yapmak hususunda bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilir ve işlemlere hemen başlayabilirsiniz. 

2 cevaplar
 1. zeynep
  zeynep says:

  ömer bey merhaba, araştırma yaparken yazınıza denk geldim. İzmir de bir anaokulumuz var ve daha fazla tanınmak istiyoruz. Yaptığınız anaokulu reklam çalışmaları var mıdır şu an, referanslarınızı gönderebilir misiniz ?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir