Anchor Text

Anchor Text, sayfa içerisinde veya makale içerisinde tıklanabilen metin anlamına gelmektedir. Genellikle SEO çalışmalarında Anchor Text ‘in gönderdiği sayfa ile gönderilen sayfa arasında bir ilgi, alaka bulunması gerekmektedir. Günümüzün arama motorları anchor text metinlerini dikkate almaktadırlar.  Bu nedenle SEO işlemlerinde anchor text önem arz etmektedir. Anchor text, çapa metin anlamına gelmektedir. Terim anlamı ise metin içinde yer alan kelime veya kellime gurubundan verilen tıklanabilir bağlantıdır.

Anchor text genellikle arama motorlarında üst sıralara çıkmak istediğiniz kelime grupları için kullanılmaktadır. Başka sitelerden link almak veya SEO için de kullanılabilir. Metin içerisinde anchor text bold, italik veya altı çizili, yani belli olacak şekilde vurgulanarak görünmelidir.

Anchor Text Nedir?

Sayfa dışı SEO tekniklerinden birisi olan anchor textin SEO çalışmalarında önemli bir yeri bulunmaktadır. Anchor text terim anlam olarak bir web sitesinin herhangi bir sayfasında yer alan metnin içerisinde bulunan bir kelime ya da kelime grubundan tıklanabilir bağlantı verilmesi işlemidir. Anchor text genellikle arama motorlarında sıralama pozisyonunu yükseltmek için kullanılan bir uygulamadır ve bu kelimeleri veya kelime gruplarını içermektedir. Başka sitelerden link almak ve sayfa içi SEO çalışmalarında da uygulanabilmektedir. Sayfa içi SEO çalışmasında genellikle web sitesi içerisindeki sayfa geçişlerinde kullanılmaktadır. Bir başka kullanım şekli olarak metnin içerisinde geçen bir anlamı açıklamak, fakat metni fazla uzatmak istemediğiniz durumlarda kullanılmaktadır. Bir içeriğin, makalenin kaynakçası olarak da görülebilir. Metnin içerisinde anchor text olarak seçilmiş kelime grubu bold, italik ya da altı çizili olarak vurgulanmaktadır. Anchor text uygulamasında seçmiş oluğunuz kelimeden backlink almış olursunuz.

Anchor Text Neden Önemlidir?

Arama motorları günümüzde linklerin anchor textini dikkate almaktadır. Çünkü bunların bir yönlendirme işlemi yaptıklarını ve insanlar tarafından oluşturulduklarını, anchor textte yazan metnin gönderilen sayfa ile alakalı olduğunu bilirler. Dolayısıyla insanlar gibi davranmaya çalışan arama motorları bu veriyi algoritmalarında kullanmaktadır. Bir blogunuz olduğunu düşünün ve bu blogta uzun mesafe yürüyüşler ile ilgili bir sayfa var. Bu sayfa eğer ki farklı sitelerden (ki bu sitelerde link verilen sayfanın içeriği de önemlidir) sizin sayfanız ile alakalı anchor textler geliyorsa, arama motoru bu sayfanın tavsiye edilen bir sayfa olduğunu algılamaktadır. Örneğin farklı sayfalar şu şekilde olabilir. “Uzun mesafe yürüyüşlerinde dikkat etmeniz gerekenler.” “Nasıl uzun mesafe yürüyüşler yapılabilir.” “15 kilometre uzun mesafe yürüyüşü.” şeklinde olabilmektedir. Dolayısıyla anahtar kelimenizin farklı varyasyonlarına ait anchor textler sıralamanızı etkileyecektir. Bununla birlikte aynı sayfadan çıkan birden fazla link var ise, Google ilk linkin anchor textini dikkate alarak diğerlerini görmeyecek, yok sayacaktır.

Anchor text kullanıcıları yönlendirmek ve içeriği zenginleştirmek açısından önemli olduğu kadar arama motorları için de önem arz etmektedir. Örneğin içeriğinizin belli bir noktasında kullanıcıyı farklı bir sayfaya yönlendirmek istediğinizi varsayalım. Burada doğrudan link vermek yerine “Burayı tıklayın” şeklinde bir anchor text kullanarak, linkin ortada durması engellenebilir, daha estetik ve kullanıcı deneyimi açısından da olumlu bir kullanım elde etmiş olursunuz.

Anchor Text İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bu konuyu dört başlıkta toparlamak mümkündür.

1) Anchor Text Seçimi

Bir backlink çalışmasını ifade etmektedir. Eskiden sayıca çok olan anchor text ile belirli bir mesafe kat edebilirken, şimdi ise önemli olan sayıca çok olması değil, alaka düzeyinin yüksek olması önemli olmaktadır. Örneğin teknoloji ile ilgili içerikler üreten bir siteye epilasyonla ilgili yazılar yazan bir siteden anchor text almak değerli olmamaktadır. Bu alakasız bağlantılar sayıca çok ise arama motorları tarafından cezaya tabi tutulabilirsiniz.

2) Anchor Text Çeşitliliği

Dışarıdan alınan bağlantıların birden çok anchor text üzerine orantılı olarak dağıtılması gerekmektedir. Tek bir anchor text üzerine yoğunlaşmanız durumunda arama motoru filtrelerine takılma olasılığınız yüksek olmaktadır. Bu nedenle anchor text çeşitliliği sağlamak durumundasınız.

3) Anchor Text Yoğunluğu

Belirlediğiniz anchor text seçimlerinin hep aynı sayfaya yönlendirmemesi gerekmektedir. Bu sayede orantılı bir dağıtım gözeterek dengeyi sağlayabilmelisiniz. Bununla paralel olarak anchor text uyguladığınız bir alt sayfada ana sayfadan daha fazla link kullanmamalısınız.

4) Anchor Text Olarak Site İsminin Kullanılması

Aynı zamanda site isminden de link alabilirsiniz. Forumlarda, sitenizi anlatan makaleler içeren diğer sitelerde site ismine backlink alarak arama motorlarına doğal bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Anchor Text Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Burada sıralanacak olan maddeler kendi web siteniz için SEO açısından link elde ederken dikkat etmeniz gerekenler olarak düzenlenmiştir. Web sitenizden link çıkışı yaparken dilediğiniz gibi anchor text belirleyebilirsiniz. Backlink ve sayfa içi linklerde ise şu maddelere dikkat edebilirsiniz.

  • Sürekli olarak aynı metni içeren ve aynı siteye yönlendiren linkler arama motorları tarafından şüpheli olarak algılanabilmektedir. Anchor text, dışarıdan gelen linklerin veya site içerisinde bulunan linklerin farklı varyasyonlarından oluşmaktadır. Sitenize ait bir ismi veya sayfada bulunan bir ismi kullanmak yerine anahtar kelimeleriniz ile alakalı anchor text oluşturmaya gayret edin.
  • Google açısından ve diğer arama motorları açısından backlinklerin doğal olarak, doğal yollardan kazanılmış olması gerekmektedir. Bu nedenle doğal yollardan kazanılmış bir backlink yapısına sahip olun. Fakat backlinki kendiniz oluşturuyor iseniz backlinkin doğal göründüğünden emin olmanız gerekmektedir. Örneğin almış olduğunuz 50 backlinkin 40’ı aynı varyasyonları veya aynı metni içeriyorsa, bu kolay anlaşılabilir bir durumdur. Unutmayın siz anlayabiliyorsanız, arama motorları da bunları anlamaktadır.
  • Sitenizle alakalı olarak iç linkleme gerçekleştirirken özel bir sayfaya link olarak sürekli aynı anchor texti kullanmayın. Anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını veya anahtar kelimelerinizi içermeyen anchor textler kullanabilirsiniz. Böylelikle doğal bir yapı oluşturabilirsiniz.
  • Google Search Console yardımıyla anchor textlerin dağılımını görebilir ve takip edebilirsiniz. Bunu dikkate alarak ilgili kontrol işlemlerini sürekli olarak gerçekleştirmek durumundasınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir