Arama Motorlarında İlk Sırada Yer Almak

Web adresiniz bulunuyor ve web adresinizin arama motorlarında ilk sırada çıkmasını mı istiyorsunuz? O halde doğru adrestesiniz, bu rehber sizlere arama motoru optimizasyonu hakkında çeşitli bilgiler vermesinin yanı ilk sıralarda çıkmanın detaylarından söz edecek. Bu sayede web adresinizi bir adım daha ileri taşıyabilir, Google başta olmak üzere çeşitli arama motorlarından ilk sayfaya girebilirsiniz.

Web site sahiplerinin ortak bir hedefi vardır; arama motorlarında ilk sıraya çıkmaktır. Türkiye’de on binlerce web adresi bulunurken bunların yaklaşık 10 bini aktif denilebilecek bir noktada yer almaktadır. Yani arama motorlarında ilk sıraya yerleşmek isteyen bireylerin 10 bin rakibi bulunmaktadır. Bunlar gözlerinizi korkutması için paylaşılan bilgiler değildir. Sadece sektör hakkında bilgi sahibi olmanız ve planlamanızı bu detaylara göre gerçekleştirmeniz ile alakalıdır. 

Her web adresi ilk sıralarda yer almak ister fakat her web adresi aynı çizgiler üzerinden yayın yapmamaktadır. Örneğin spor üzerine bir haber sitesine sahip olan kişi ortalama olarak nasıl bir kitleye erişebileceğini tahlil edebilmektedir. Site sahibi biraz daha gerçekçi yaklaşıyorsa da hiçbir zaman Türkiye’deki 1. Sıraya gelemeyeceğini bilmesi gerekmektedir. Bu olumsuz bir durum değildir. 1. Sıraya gelebilmesi ve hep orada kalabilmesi için Spor üzerine değil farklı alanlar üzerine yayıncılık yapmalıdır. Çünkü herke spor ile ilgilenmemektedir. Bu örneğin verilmesinin amacı; her web adresinin 1. Sırada olmasının mümkün olmadığı, her web adresinin farklı bir kitlesinin olduğu ve belirli bir başarıda bulunmak dahi bireyleri tatmin edeceğidir.

Arama Motorunda ilk Sıraya Gelmek 

Arama motorlarında ilk sıraya gelmek son derece zordur. Çünkü binlerce rakip, binlerce site, on binlerce insan vardır. Bu yüzden Türkiye’deki ilk 10 sitelere bakıldığında minimum 10 yıllık sitelerdir. Yani bazen ne denli çalışma yapılsa da sitenin yaşı gibi önemli kriterler ortaya çıkmaktadır. Arama motorlarında ilk sıraya gelmek için çeşitli işlemlerin yapılması ve buna göre hareket edilmesi durumunda belirli avantajların elde edileceğini söyleyebiliriz. Örneğin içeriklerinizin aratılmasıyla birlikte ilk sırada yer alabilirsiniz. Fakat bunun gerçekleşmesi için aşağıdaki kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir:

SEO

SEO diğer bir adıyla ‘’optimizasyon’’ olarak tanımlanmaktadır. SEO ile hedeflenen temel amaç; web adresinin belirli bir noktaya kadar getirmek ve içeriklerinin ilk sayfada yer almasını sağlamaktadır. Elbette ki SEO alanı da kendi içinde bölünmektedir. Fakat web adresinizin ilk sırada yer almasını istiyorsanız SEO uzmanıyla birlikte çalışmanız şarttır. Aksi takdirde istediğiniz duruma gelmeniz oldukça zordur.

İçerik

İçerik, web adresinizin ilk sıralarda çıkmasının temel gerekliklerindedir. İçeriğinizi ne denli başarılı, ne denli optimizasyon gerekliklerine göre kaleme alırsanız; web adresinizi ilk sıralara çıkması o denli mümkün olacaktır. Temel olarak özgün içerik kaygısı taşımalı, bilgi verici ve farklı bir bakış açısıyla metinlerinizin yazılması gerekmektedir.

Teknik Detaylar

Web adreslerinin ilk sıralarda yer alabilmesi için teknik olarak da kusursuza yakın olmaları avantaj sağlamaktadır. Örneğin web adresinin yavaş açılması, yavaş hareket etmesi ve temaların karışması gibi noktalar sizlere zarar verecektir. Google botları bu teknik sorunları algılamakta ve ona göre arama motorunda sizleri yansıtmaktadır. Bu teknik detayları göz ardı edilmemelidir. 

Site İçi SEO

Web adresinizin site içi SEO işlemleri de eksiksiz yapılması oldukça mühimdir. Web adresinizi eviniz gibi düşünebilirsiniz. Evinizin içerisi ne kadar dağınık ve kalabalık olursa (teknik sorunlar, eksikler, kaymalar, site içi haritalama hataları gibi) sizler evinize misafir (ziyaretçi) alamazsınız. O yüzden evinizin içini (Site içi) doğru bir şekilde kurgulamalı, temizlemeli ve pürüzleri yok etmelisiniz.

Site Dışı SEO

Site dışı SEO adından da anlaşılacağı üzere site içerisinde gerçekleştirilmeyen fakat siteye fayda sağlayan tüm SEO işlemleridir. Örnek vermek gerekirse backlink alınması vs. Site dışı SEO işlemini gerçekleştirmeden önce site içi SEO işlemlerini yerine getirmelisiniz. Sonrasında bu işlemi yaparak kullanıcı trafiği yaratabilirsiniz. 

Meta Etiketi

Meta etiketleri içeriğiniz hakkında potansiyel kullanıcıya ön bilgi veren kısımdır. Keza bu etiket sistemi Google da bilgi vermektedir. İçeriğinizin ne olduğu, kimlere gösterebileceği gibi detaylar bulunmaktadır. İçeriklerinizde meta etiketini mutlaka kullanın ve göz ardı etmeyin.

Google İlk Sıraya Girmek İçin SEO Uzmanı

Google da ilk sıraya gelebilmeniz için çeşitli işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin bir kısmını bireysel olarak halledebilmenizin yanı sıra çeşitli uzmanlık alanlarına da ihtiyaç duyabilirsiniz. Bilindiği gibi başarılı her web adresinin bir SEO uzmanı bulunmaktadır. SEO uzmanıyla birlikte sitenin rotası belirlenir, çeşitli işlemleri gerçekleştirilir ve web sitenin ilk sıraya gelebilmesi için koşullar hazırlanır.

Google’a ilk sıraya gelmek istiyorsanız koşulsuz SEO uzmanları ile işbirliği içerisinde olmanız gerekmektedir. Arama motorları kendilerini sürekli yenilemekte, farklı algoritmaları ortaya koymaktadır. Bunları takip etmeniz ve bazı mesleki bilgileri elde etmeniz imkansızdır. Bireysel olarak sitenizi bir yere taşıyabilirsiniz. Fakat rakipleriniz zorlaştıkça sizlerin de profesyonel SEO desteği almanız gerekmektedir. Keza bu hizmet sitenize oldukça fayda getirecektir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir