Arama Motoru nedir

İnternet günümüzde büyük bir gelişme göstermeye başlamıştır. Öyle ki artık kurumsal olmak isteyen firmalar bir web sitesine sahip olmalıdır. Ayrıca ürün ve hizmetlerin satışı için de web sitesi üzerinden çok uzaktaki insanlara ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte insanlar alışverişlerinin ya da bilgi almak istedikleri birçok konunun gerçekleşmesi için web sitelerine başvururlar. Ancak web sitelerine ulaşma işlemi için desteğe ihtiyacınız olur.  Bir web sitesine erişmek için arama motoru kullanabilirsiniz.

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru; internet üzerinde ya da bir dizinde anahtar kelime ve bazı kriterlere göre sonuçlar sunan yazılımlar ve web siteleridir. İnsanlar internet ortamlarında ulaşmak istedikleri web sitelerine arama motorları üzerinden ulaşmaktadır. Ülkemizde ve dünyada hizmet veren arama motorları birçok farklı işleve sahiptir.  

Web siteleri belirli algoritmalara göre çalışmalar yaparak internet kullanıcılarına arama sonuçlarında çıkmaya çalışır. Arama motorlarının en temel amacı kullanıcılara en doğru ve tarafsız bilgiyi sunmaktır. Bu yüzden insanlar internet üzerinde sürekli aramalar yaparlar.  İnternet kullanımı yapan kişiler gün içinde en az bir defa arama motorunu kullanma yoluna gider. Ayrıca net rakamlarla 3.5 milyar civarında internet kullanıcısı ve 1.15 milyar kadar web sitesi olduğunu söyleyebiliriz. 

Her web sitesi farklı bir URL adresi kullanmaktadır. Bir alanda ihtiyacınız olan içeriğe ulaşmak için size en doğru bilgiyi arama motorları verecektir. Bir markanın web sitesine, sosyal medya hesaplarına, ürün ya da hizmetlerine arama motorlarından kolayca erişebilirsiniz. Böylece web deneyiminizi bu motorlar sayesinde oldukça pratik hale getirebilirsiniz. İnternet üzerinde yapılan site girişlerinin %85’ten fazlası arama motorları üzerinden yapılmaktadır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları farklı özellikleri içinde barındırır. Ancak standart olarak nitelendireceğiniz bir arama motoru öncelikle sizlere web sayfasını bulur. Sonrasında içeriklerle birlikte veri tabanına kayıt eder. Sonrasında kullanıcılar arama motorlarına girerek arama alanına istediği anahtar kelimeyi girer. Sonrasında sistem anahtar kelimeyle ilgili olan web sitelerini filtreleyerek belli sıralama faktörlerine göre sayfalar halinde listeler.

Web siteleri arama motorlarında yaptıkları çalışmalarla üst sıralara çıkabilir. Arama motorlarının web sitelerini üst sıralara çıkarma kriterleri sürekli olarak değişmektedir. Bu yüzden sürekli olarak yapılan güncellemeler takip edilmelidir.  Arama motorları kullanıcılara en yararlı bilgiyi sunmak için çalışmaktadır.

En Çok Kullanılan Arama Motorları 

Dünya üzerinde kullanılan çok sayıda arama motoru vardır. Kullanıcılar uluslararası ya da ulusal olarak çok sayıda arama motoru üzerinden aramalarını gerçekleştirirler. En çok kullanılan arama motorlarını şöyle ifade edelim;

Google: Arama motoru dediğimizde akla ilk gelen araçtır. Günümüzde her gün neredeyse en az bir defa dünyanın en büyük arama motoruna giriyoruz. Günümüzde aramaların %70 kadarı buradan gerçekleşmektedir. 1998 yılında özel bir şirket olarak kuruldu ve 2004 yılından itibaren halka arz edilmiştir. Kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’dir. Bu firma birçok paydaşıyla kendisini geliştirmiş bir hizmettir. Gmail, Google+, Google Maps, Google Earth gibi birçok alanda online hizmet verilmektedir. Arama motoru sektöründe dünyanın en gelişmiş ve sınırları zorlayan firmasıdır. Her zaman bir numarada kalacak ABD merkezli bir arama motorudur.

Bing: Microsoft tarafından Google firmasına rakip olarak ortaya çıkmıştır. 58 farklı dil seçeneğiyle büyük bir arama motorudur. Steve Ballmer Bing bu motoru karar verme motoru olarak tanımlamaktadır. Dünyada en çok kullanılan arama motorlarından biridir. İnternetteki aramaların yaklaşık %10’u buradan yapılır. Ana sayfasında her gün farklı resim vardır. Kişiselleştirmeler yaparak size daha uygun sonuçlar sunmaya çalışır. İnsanlar bu sitede ortalama 4 dakika kadar vakit geçirir.

Yandex: Her türlü soruya cevap vermeyi amaçlayan bir arama motoru olarak karşımıza çıkar. Ana sayfasında haber, yeni çıkan ürünler, hava durumu gibi güncel bilgileri de verir. Ülkemizde Google’dan sonra en çok tercih edilen arama motorudur. Aramaların yaklaşık %15’i buradan yapılmaktadır.  Rusya temelli bir firmadır. Google gibi Yandex disk, Yandex Haritalar, Yandex Browser ve Yandex Mail gibi farklı hizmetler sunmaktadır.

Yahoo: Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından 1995 yılında hayata geçirilmiştir. Arama motoruyla başlayarak sonrasında mail hizmeti vermeye başlamıştır. Dünyada en çok ziyaret edilen beşinci web sayfasıdır. Günde 7 milyar kadar görüntüleme sayısı vardır. Özellikle ABD vatandaşları müzik ve film altyapısı sebebiyle kullanılmaktadır.  Aramaların ortalama %10’u buradan yapılmaktadır.

Baidu: Çin merkezli arama motorudur. Google’ın Çin’e uyguladığı yaptırımlar sonucunda devlet tarafından oluşturulmuştur.  Google gibi çalışma prensibine sahiptir. Ansiklopedi, görsel ve işitsel medya hizmetleri de vardır. Çin nüfusu sebebiyle dünyanın en çok ziyaret edilen arama motoru olarak bilinir. Veri tabanında 750 milyon kadar web sitesi vardır. Dünyada en çok kullanılan dördüncü arama motoru olarak bilinir. Hızlı bir arama motorudur. Yasaklı siteler konusunda da çok hassas bir politika güder.

Ask.com: 1996 yılında Ask Jeeves adıyla kurulmuştur. İndirilen uygulamaların tarayıcılara kurulması özelliğine sahiptir.  Arama motoru soruları cevaplamak üzerine hizmet vermektedir. Ülkemizde kendine fazla yer bulamayan bir motordur. Daha çok Hindistan ve Amerika gibi ülkelerde kullanılmaktadır.

Türk Arama Motorları

İnternet ortamında dünyada kullanılan büyük arama motorlarının yanında Türk arama motorları da vardır. Bu uygulamalar da farklı çalışma algoritmalarıyla ülkemizde kullanılan sitelerdir. Türkiye çıkışlı arama motorlarını listeleyelim;

Yanii: Türkiye’nin milli arama motoru olarak tanıtıldı. Turkcell tarafından üretilen bu arama motoru kısa süre içinde geniş bir kullanıcı kitlesi edindi. Bu arama motorunun en önemli özelliklerinden biri de mobil öncelikli olarak üretilmesidir. Apple Store ve Google Play’da uygulamasını indirerek de kullanabilirsiniz.

Arrama: Ülkemizde çok az olsa da kullanılan milli bir arama motorudur. Sistemindeki 55 bin civarında siteyle ve 5400 dizinle kullanıcı deneyimi sunar. Site ekleme işlemini yaparak sistemde yerinizi alabilirsiniz. Burada istediğiniz alandaki başlığa tıklayarak istediğiniz bölümdeki siteleri listeleyebilirsiniz. Arama motorunun şuan 50 bin civarında üyesi bulunuyor.

Ülkemizde daha birçok arama motoru projesi olsa da yeteri kadar önem verilmediği için ya da yatırım oranının düşük olması sebebiyle  hepsi zaman içinde rafa kalkmıştır. Bunun dışında Türk kökenli olarak Ahtapot Arama Motoru, Arama-tr Arama Motoru, Com Arama Motoru, Baybul Arama Motoru, Bilgi Bankasi Arama Motoru, Camia Arama Motoru, Hostbul Host Arama Motoru  gibi web arama araçları hizmet vermektedir.

Kaynakça:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir