arap hasta

Arap coğrafyası ülkemizin yakın sosyal ve ekonomik ilişkiler içerisinde yer aldığı, aynı zamanda ekonomik gücü de oldukça yüksek bir nüfusu ifade eder. Ülkemizdeki pek çok mal ve hizmet, Arap ülkelerinden satın alınır ki, sağlık sektörü özellikle bu alanda dikkat çeken yatırım ortamlarından bir tanesidir. Ülkemize her yıl çok sayıda Arap hasta gelir ve çeşitli sağlık hizmetlerini alır. Elbette bu, özellikle Arap pazarını kapsayan bir pazarlama alanının oluşmasına da neden olur.

Türkiye’de hizmet veren özel hekimler, klinik ve hastaneler, Arap hasta nasıl bulunur? Sorusunu yaygın biçimde sorarlar. Dinamik bir pazar olan sağlık sektöründe hasta temin etmek, uzun vadeli bir yatırımın yanında dinamik araçları da kullanmayı gerektirir. Geleneksel pazarlama araçlar maalesef tam anlamıyla dinamik değildir ve Arap ülkelerinde yaşayan hastalara erişmek için dijital medya, yan internetin efektif biçimde kullanılması son derece büyük önem arz eder. Dijital medya kullanımı elbette Arap pazarına yönelik yapılmalıdır ki, zaten çalışmanın en can alıcı noktası da budur.

Arap Hasta Bulmak için Pazarlama Nasıl Yapılır?

Arap ülkelerine pazarlama yaparken iki yolu tercih edebilirsiniz. Bunlardan birisi, geleneksel pazarlama araçlarını kullanmaktır. Örneğin, Birleşik Arap Emirliklerinde bilboardlar kiralayabilir, televizyon ve radyo gibi yaygın iletişim araçlarına reklam verebilirsiniz. Bunun yanında basılı medya araçları da amaca hizmet edebilir. Ama bu durumda yapmanız gereken harcama; en az milyon dolarları bulacaktır. Zira Arap ülkelerinde alım gücü yüksek olduğu gibi, yerleşik reklam maliyetleri de bizim ekonomik durumumuz dikkat alındığında son derce yüksektir. Bu durumda yapacağınız pazarlama yatırımı, kazanacağınızın üzerinde dahi kalabilir ki, konvansiyonel medya; genele yöneliyor olduğundan, hedef kitlenizin çok ötesine pazarlama yapıyor olabilirsiniz.

Kitle iletişim araçları ile yapılan reklam ve pazarlama çalışmalarının kimilerinin geri dönüşler sıfır seviyesinde olabilir. Hedef kitle seçimi yapamadığınız için yapacağınız yatırımın büyük kısmı boşa gidecektir. Bunu dağlara rastgele tohum serpme gibi düşünebilirsiniz. Serpeceğiniz tohum hiç yeşermeyebilir.

İkinci yol olarak ifade edeceğimiz dijital araçların kullanılması ise bu tekniklerin tam aksine; doğrudan örnekleme yönelen, kayıp oranı hayli düşük, getirisi yüksek yöntemlerdir. İnternet üzerinde yapacağınız tüm pazarlama faaliyetlerini doğrudan hedef kitlenize odaklayabilirsiniz. Bu sayede yukarıdaki tohum örneğinin tam aksine, ekeceğiniz her tohum en uygun noktaya olacağından, geri dönüşümleriniz de marjinal oranlarda olabilecektir.

Dijital Medya Pazarlaması ile Arap Hasta Nasıl Bulunur?

Sadece Arap hasta bulmak değil, dijital medya pazarlaması ile Arap ülkelerine birçok mal ve hizmetin taşınabilmesi mümkündür. Bunun için online araçların her birini efektif bir şekilde kullanmak ve hedef kitlenizin sizi bulmasını sağlamak gerekir.  Peki Bunu nasıl yapacağız?

  • İnternet Sitenizi Oluşturun

Arap Ülkelerinden, Arapça konuşulan ülkelerden veya Arapça konuşanların herhangi bir ülkeden erişebileceği teknik yeterliliklere sahip bir internet sitesini kurmalısınız. Bunun için ileri düzey bir teknik yapılanmaya gerek olmayabilir. Birkaç yüz dolar, bu tür bir sitenin teknik alt yapısının kurulması için yeterlidir. Bir alan adı ve barındırma hizmeti sağlayıcıdan hizmet tedarik ettikten sonra, tasarımcı ile anlaşmanız yeterli olacaktır.

  • İnternet Sitenizi Arapça Yayınlayın

İnternet sitenizin içeriklerinin elbette Arapça olması veya sitede Arapça dil seçeneğinin var olması gerekir. Bu içeriklerin nitelikli, özgün ve arama motoru optimizasyonu ilkelerine uygun olması da en az sitenin teknik özellikleri kadar önemli, hatta bundan çok daha önemlidir. İçeriklerinizin SEO uyumlu olmasına özen göstermeli, mümkünse profesyonel ekiplere içerik hazırlatmalısınız.

  • İnternet Sitenizi SEO Uyumlu Hale Getirin

Sitenizin Arama motorları optimizasyonu özelliklerinin mükemmel ayarlanmış olması gerekir. Bu sayede sizin verdiğiniz hizmetle ilgili Arapça bir arama yapıldığında, siteniz görüntülenecek ve aramayı yapan kişi sitenize girecektir. SEO yapılan bir siteye arama yapak gelen kullanıcı için hiçbir ücret ödemezsiniz. Bu da aslında SEO’nın ne kadar ekonomik bir uygulama olduğunun net bir göstergesidir. 

Ancak SEO basit bir iş değildir. Bunun birçok parametresi vardır ve özellikle Arapça SEO son derece karmaşık bir işlemdir. Dilin özellikleri ve Arap ülkelerindeki kullanıcıların alışkanlıkları dikkate alınarak sonuca ulaşılır. Bunu da Arapça Seo Uzmanı bir ekibin yapması uygun olacaktır.

Uluslararası SEO konusunda uzman ekiplerin tamamı bu alanda yetkin değildir. Hizmet alacağınızda mutlaka ekibin referanslarını sorgulayınız.

  • Sosyal Medyayı Kullanın

Arap kullanıcıların bulunduğu hesapları tüm sosyal medya platformlarından izlemeye almalı ve onlara yönelik çalışmalar yapmalısınız. Sosyal Medya Yönetimi de oldukça komplike bir iştir ve burada görsel öğelerin de etkin bir şekilde kullanılması gerekir. Burada yapacağınız çalışmalar sitenizi de doğrudan etkiler ve geometrik çoğalan fayda elde edersiniz.

  • Dijital Reklamları Kullanın 

Dijital alanda reklam yapmak, diğer enstrümanlar gibi ekonomik olmasa da bir seçenektir. Sosyal medya veya google gibi ortamlarda ücretli reklam yaparak da bir kitleye erişebilirsiniz. Ancak önerimiz her zaman organik pazarlama çalışmalarıdır. Uzun vadeli, etkili ve ekonomik olan, organik pazarlama çalışmalarıdır.

  • Müşteri Destek Ekibi Kurun

Arap hasta bulma noktasında bilmeniz gereken önemli bir unsur, bu hastalara kendi dillerinde hizmet vermenizin gerekliliğidir. Elbette İngilizce hizmet vermeyi düşünebilirsiniz. Ancak Arapça bilen bir personelin bulundurmanız, gerek gelecek telefon, mesaj ve mailleri daha kolay cevaplamanız hem de hastaya Türkiye’de daha iyi hizmet verebilmeniz sonucunu ortaya çıkarır.

  • Satışa Başlayın

Tüm teknik altyapınız hazır ve dijital pazarlama ekibiniz sizin için online kanalları etkin bir şekilde kullanıyorsa, artık hazırsınız. Şimdi siz hastayı değil, hasta sizi bulmaya başlayacaktır. Biraz sabır, kısa bir süre sistemin oturmasından sonra size ciddi hacimler olarak geri dönebilir.

Arap Hasta Bulmak için Uluslararası SEO Nasıl Kullanılır?

Seo hizmeti başlı başına bir sektördür. Ayrı bir firma olarak anıldığı gibi Dijital Pazarlama uzmanlarına bağlı olarak da vazife görürler. Uluslararası seo Arap hasta bulmak için en ideal tekniklerin birleşiminden oluşur. Hedef ülkenin dili baz alınarak ona göre içerikler üretilir. İçeriklerin her biri uluslararası düzeyde faaliyet gösteren sektörel sitelerde, bloglarda ayrı ayrı yayınlanarak sağlık turizmi firmasının hedeflerine hizmet etmek için tasarlanır. Uluslararası seonun en önemli kolu sağlık turizmi firmasının Arapça içeriklerde ön plana çıkması üzerine konumlandırmaktadır.

Arap Hasta Bulmak İçin Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?

Özgün ve özenle hazırlanmış Arapça sektör içerikleri, makaleleri, haberleri, tanıtım ve duyuruları sağlık turizmi şirketinin sosyal medya hesaplarının her birine ayrı ayrı yüklenir. Sosyal medya çalışması yürütülürken tüm yüklemeler zaman zaman güncellenir. Yeni videolar profesyonel düzeyde çekilerek eskilerinin yerini alır ya da yeni içerik listesi oluşturulur. Böylece Arap hastaların dikkatini çekebilecek videolarla sağlık turizmi firmasının marka imajı oluşturulur.

Arap Hasta Bulmak için Dijital Reklamlar Nasıl Kullanılır?

Hedef pazarın mevcut sağlık turizmi yasaları incelendikten sonra en uygun pazarlama stratejileri kullanılarak dijital reklamlar oluşturulur. Hedeflenen ülkenin diline uygun olarak kısa, öz, anlaşılabilir ve ilgi çekici sloganlarla sağlık turizmi firmasının faaliyet alanı, verdikleri hizmetler, kullandığı alt yapı ve teknolojik gelişmeler, verilen hizmetin diğer firmaların sağladığı hizmetten farklılıkları gibi pek çok etken hesaplanarak ortaya çıkartılır.

Arap Hasta Bulmak İçin Kurumsal Web Sitesi Dil Seçeneği Kullanmak

Kurumsal web sitesinin temel kategorilerinin Arapça dil desteği ile hizmet vermesi yeterli değildir. Sitenin barındırdığı her bir içerik Arapça dilde özgünleştirilerek yazılmalıdır. Bu nedenle site seo kuralları ve optimizasyon yapılırken Arapça dili seçildiğince her kategori ve metinde uyarlanması gerektiği unutulmamalıdır.

İnternetten Arap Hasta Gelir mi?

Arap hasta, size internet dışında bir kaynaktan gelemez. Veya oldukça zor gelir demek doğru olur. Düşünelim ki, siz İstanbul’da hizmet veren bir kliniksiniz. Bir Dubai’li Arab’ın sizi İstanbul’ gelip arama olasılığı nedir?

Oysa size Dubai’de internet araması yapan kullanıcının karşısına çıkarsanız, sonun sizi arayıp bulması veya sizin kendinizi ona göstermeniz gibi bir gereksinim ortadan kalkar. Günümüzde dijital teknolojiler, dünyanın herhangi bir yerine erişebilmenizi mümkün hale getirir. Arap hasta bulmak işlemi de aynı şekilde dijital üzerinden etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Sektörde yabancılara çalışan; hekim, klinik ve hastanelerin nerdeyse tamamının erişim metodu budur. Yani soruya topluca cevap verecek olursak; “evet, internetten Arap hasta gelir” demek gereklidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir