Arap Müşteri bulmak

Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki ticari hacim her geçen gün artmaktadır. Türkiye’nin üretim kapasitesini arttırması, milli atılımlar gerçekleştirmesi ve Arap yatırımcı için avantajlı bir ülke olması Arap müşterilere olan talebi arttırmaktadır. Ülkemizde çok sayıda büyük firmadan sonra orta hatta küçük ölçekli işletmeler dahi Arap ülkelerinden müşteri bulabilirler.

Arap ülkelerindeki yatırımcılar ya da tüketiciler Türkiye’ye ve Türk malı ürünlere büyük ilgi göstermektedir. Tabii firmalar için Arap müşteri bulmak çok zorlu bir süreçtir. Sizler Arap müşterilere nasıl yaklaşacağınızı bilirseniz oturduğunuz yerden tüm Arap dünyasına hitap edebilirsiniz. Sizler için en uygun maliyetli, en etkili yöntemlerle Arap müşteri bulma yöntemlerini paylaşacağız. Dijital pazarlama faaliyetlerinin kısa sürede güçlü etki göstermesi firmalar için büyük bir avantajdır. 

Arap müşterilere ulaşmak için kullanabileceğiniz yöntemler şöyledir;

 • Arapça Sosyal Medya Hesapları Oluşturun

Sosyal medya kullanımı tüm dünyada olduğu gibi Arap ülkelerinde de çok yoğun bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Sosyal medya Arap müşteri bulabilmek için çok doğru bir kanaldır. Ancak sosyal medya hesapları kullanıyorsanız Arapçaya odaklanmanız önemlidir. Arap ülkeleri daha önceki sömürgelerine göre İngilizce ya da Fransızca da konuşabilmektedir. Ancak daha geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız Arapça içerikler oluşturarak sosyal medya üzerinden paylaşmalısınız.

Sosyal medya üzerinden hedef kitlenizi analiz ettikten sonra bölgesel odaklı sosyal medya içerikleri paylaşabilir, ürün ya da hizmetlerinizi buradan paylaşabilirsiniz. Sosyal medya paylaşımları için profesyonel destek alarak insanlara çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 • Kurumsal Arapça Web Sitesi Kurun

Web sitesi başka ülkelerden müşteri bulabilmek için en etkili yolların başında gelir. Arap müşteriler Türkiye’deki yatırımları ya da Türkiye’deki iş ortaklarıyla iletişim kurmak için web sitelerini tercih ediyorlar. Kurumsal bir web sitesi kurarak küçük bir işletme olsanız dahi Arap müşterilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Kurumsal web sitesi için renk, tasarım, menü, kullanıcı odaklı uygulamalar kesinlikle kullanılmalıdır. Kullanıcılar web sitenizde kurumsal bir yapı görürse ve kendi ana dilinde sizi tanırsa size karşı olumlu bir görüş geliştirecektir. Arap müşteri bulabilmek için Arapça kurumsal web sitesi kurmanız en etkili seçeneklerden biridir.

 • Arapça SEO Çalışması Yapın

Web sitenizin Arap müşterilerinize görünür olması için arama motorlarında üst sıralara çıkmalıdır. Google gibi arama motorlarında ön sıralara çıkmak için gerekli SEO (Optimizasyon) çalışmalarını yapmalısınız.  Ancak SEO çalışmalarında Arapçaya odaklanın. Arapça SEO çalışmaları ile web sitenizi arama sonuçlarında öne çıkarabilir ve böylece ücretsiz bir şekilde Arap müşterilerinize ulaşabilirsiniz.  SEO çalışmalarında kurumsal bir ajanstan destek alın. Ayrıca web sitenizin tasarım aşamasında Arapça SEO kurallarına uygun olarak tasarlanmasını sağlayın.

 • Basın Bültenleri Gönderin

Ticari faaliyetlerde markalar kendilerini tanıtabilmek için basın bültenlerine önem verirler. Arap müşterilere ulaşabilmek için Arapça basın bültenleri oluşturun ve etkili kanallar üzerinde basın bültenlerinizi paylaşın.

Basın bülteni oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri kaliteli bir içerik ortaya koymak olmalıdır. Bu yüzden profesyonel firmalardan destek alın.  Oluşturduğunuz basın bültenlerinde firmanızın tanıtımını yapın ve insanların size güvenmesini sağlayın.

 • Reklam Kampanyalarını Oluşturun

Arap müşteri bulabilmek için en etkili yöntemlerden biri de Arapça odaklı reklamlar oluşturmaktır. Dijital reklam sizlerle Arap müşterileri buluşturacaktır. Bunun için arama motoru reklamları tercih edebilir ya da sosyal medya uygulamaları üzerinde reklamlar oluşturabilirsiniz.
Dijital reklam kampanyaları oluştururken çok uygun bir maliyetle içerik oluşturabilir ve doğrudan hedef kitlenize istediğiniz bütçelerle ulaşabilirsiniz. Arama motoru reklamları için Arapça doğru anahtar kelimelerle müşteri bulabilirsiniz.

Arap müşteriler için Instagram, Facebook ve diğer sosyal medya uygulamaları üzerinden müşteri bulabilirsiniz. Arap ülkelerindeki tüketiciler reklamlar üzerinden firmalara ulaşma oranı yüksektir.  Reklamlarınızı profesyonel bir ekiple oluşturduğunuzda doğru dönüşüm oranlarını alabilirsiniz.

 • Arapça Kaliteli İçerikler Oluşturun

İnternetten müşteri bulmanın en güzel yanlarından biri de içerik oluşturarak müşterilere ulaşabilmektir.  Arapça kaliteli içerikler oluşturarak insanların sorularına cevaplar bulabilir ve müşteri kitlenizi geliştirebilirsiniz. İçerikler profesyonel yazarlar tarafından oluşturulmalı ve ziyaretçilerin tüm sorularına cevap vermelidir.

Arapça kaliteli içerikler sayesinde hedef kitlenize ulaşın ve ürünlerinizi tanıtın. Ürünlerinizi tanıtırken okuyucuların bunu anlamaması gerekmektedir.   Reklam yaptığınız anlaşılırsa geri dönüşüm alamayabilirsiniz. Kaliteli içeriklerle kitlenizde bir talep oluşturarak Arap müşterilerinizi arttırabilirsiniz.

 

2 cevaplar
 1. Tolga
  Tolga says:

  Ömer Bey Merhaba, arap yatırımcı bulma konusunda nasıl bir destek verebilirsiniz bize ? İstanbul’da emlak sektöründe çalışıyoruz.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir