E ticaret faaliyeti yürüten ve farklı ülkelere de açılmak isteyen girişimci ve işletmeler için Arap ülkeleri çok önemli potansiyeli olan bir pazardır. E ticaret faaliyetlerine başlarken işletmenizi geliştirebilmek adına Arap ülkeleri çok önemli pazar lokasyonu olacaktır. 

Ortadoğu ülkelerinde e ticaret son 10 yıl içinde %1500 oranında artış gösterdi. Özellikle Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri bu ülkeler arasında e ticaret potansiyeli en yüksek ülkeler arasında yer alıyor.

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının %65’i; Suudi Arabistan vatandaşlarının ise %55’i yabancı web siteleri üzerinden online alışveriş yapıyor ve bir sepetin ortalama tutarı 350 Dolar kadar oluyor.

Bu rehberimizde sizlere Ortadoğu ülkelerinde e ticaret faaliyetlerini nasıl yürütebileceğinize dair ipuçları sunacağız.

Öncelikle Ortadoğu ülkelerinde Avrupa ülkeleri ve Amerika kadar gelişmiş bir e ticaret pazarı olmadığını bilmek gerekir. Ancak bölgede çok önemli bir patlama olduğu ve olmaya devam edeceği aşikar!  Arap ülkelerinde çevrimiçi satışlar perakende gelirinin %2’sine eşitti. Gelişmiş bölgelerde ise bu oranın %20’lere kadar çıktığı belirtilmektedir.

Körfez ülkelerinde  e ticaret üzerinden 2015 yılında 5 Milyar Dolar kazanç elde edilmiş. Bu oran 2021 yılında 50 Milyar Dolar seviyesine gelmiş. Bu yüzden Arap ülkelerinde e ticaret faaliyeti için sizlere izleyebileceğiniz adımları sunacağız;

  • E Ticaret Pazaryerleri Oluşturun

Arap ülkelerinde e ticaret faaliyetlerini yürütebilmek için  E ticaret platformları oluşturmalısınız. Web sitesi, mobil uygulama  ve hitap ettiğiniz bölgedeki popüler pazaryerlerinde varlık göstermelisiniz.  Ne kadar geniş bir alanda faaliyet gösterirseniz satışlarınızı da o oranda arttırabilirsiniz.

  • Dağıtım Ağınızı Güçlendirin

Arap ülkelerinde e ticaret alanındaki en önemli sorunlardan biri birçok ürünün farklı ülkelerden gönderilmesidir. Bu oran her geçen gün azalmaya başladı. Bu yüzden güçlenmeye başlayan pazarda rekabet edebilmek için dağıtım ağınızı güçlendirmelisiniz. Arap ülkelerinde dağıtım alanında güçlü iş ortakları edinerek müşterilere daha çabuk ulaşabilirsiniz. Unutmayın, Arap ülkeler vatandaşları ürüne ulaşma konusunda acelecidir.

  • Arapça SEO Çalışmaları Yapın

Arap ülkelerinde öne çıkabilmek için Arapça SEO çalışmalarına odaklanmalısınız. Her kullanıcı kendi dilinde yaptığı aramalar sonucunda elde ettiği sonuçları daha güvenilir bulacaktır. Arap ülkelerinde yabancı dil bilme olasılığı düşük olan kitleye de erişmek istiyorsanız Arapça SEO çalışmaları altın değerinde olacaktır.

  • Lokasyona Göre İngilizce ve Fransızca SEO’ya Odaklanın

Arap ülkeleri geçmiş yıllarda İngiltere ve Fransa sömürgesi oldular. Bu ülkelerin dil ve kültür etkileri hala devam etmektedir. Faaliyet göstermek istediğiniz lokasyona göre İngilizce ve Fransızca SEO çalışmalarına odaklanın. Yabancı dil olarak İngilizce ve Fransızca kullanan hedef kitle size önemli bir müşteri kitlesi olacaktır.

  • Mobil Uygulamanızı Piyasaya Sürün

Arap ülkelerinde mobil kullanıcı sayısı hiç de az değil. Bu ülkelerde yaşayan vatandaşlar çevrimiçi siparişlerinin önemli bir bölümünü mobil cihazlar üzerinden veriyorlar. Özellikle bu ülkelerde kendi sektörünüzde öncü bir marka haline gelmek istiyorsanız IOS ve Android gibi işletim sistemlerinde yüksek performans sağlayacak mobil uygulamalara da sahip olmalısınız.

  • Hedef Kitle Analizini İyi Yapın

Arap ülkelerinde müşteri kitlesi çok çeşitlidir. Kullanıcı ihtiyaçlarını iyi analiz etmeden satacağınız ürünlere karar vermeyin. Bir kitle fiyatların çok uygun olmasını isterken bir kitle de kalite, gösteriş ve işlevselliğe önem vermektedir.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra ürün fiyatlandırması, satılacak ürün belirleme işlemleri gibi birçok unsuru dikkate almalısınız. 

  • Sosyal Medyada Varlık Gösterin

Sosyal medya Arap ülkelerinde e ticaret faaliyetleri göstermek isteyen markalar için çok önemli bir pazarlama alanıdır. Arap ülkelerinde özellikle Instagram, Snapchat, Youtube, Twitter gibi sosyal medya platformlarının kullanım oranı çok yüksektir. 

E ticaret faaliyetlerinizi hızlandırmak için sosyal medya fenomenlerini kullanın. Arap ülkeleri vatandaşları fenomenler tarafından tanıtılan ürünlere büyük ilgi göstermektedir.  Dünyada Youtube videosu izleme oranının en yüksek olduğu bölgelerden biri Ortadoğu’dur.

  • Reklam ve Tanıtım Çalışmaları İçin Bütçe Ayırın

Ortadoğu ülkelerinde e ticaret faaliyetlerinde öne çıkabilmek için reklam ve tanıtım çalışmaları çok önemlidir. Özellikle sosyal medya reklamları için önemli bir bütçe ayırmanız yerinde olacaktır. Dijital reklam ve tanıtım çalışmalarıyla rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.

Arap ülkelerinde reklam ve tanıtım çalışmaları için profesyonel danışmanlık desteği alınması çok önemlidir. Bir danışmanlık hizmeti almadan gerçekleştirdiğiniz reklam yatırımları boşa gidebilir. Reklam ve tanıtım çalışmalarıyla sürekli satışlarınızı arttırabilirsiniz.

  • Dönüşüm Oranlarına Göre Farklı Pazarlama Stratejileri Kullanın

Arap ülkelerinde dijital faaliyetlerde veriler çok etkili sonuçlar sağlamaktadır. Dünyada belki de internet kullanıcılarına erişebilmek için en nitelikli veriler Ortadoğu ülkelerinde elde edilebilir. Bu yüzden elde ettiğiniz verilere ve dönüşüm oranlarına göre farklı pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz. Ayrıca mevcut pazarlama stratejilerinizdeki hataları da düzeltmeye başlayabilirsiniz.

  • Destek Taleplerine Hızlı Cevap Verin

Arap ülkeleri vatandaşları genellikle sabırsız ve anlık çözüm bekleyen bir müşteri gurubudur. Genellikle karşılarında hemen bir muhatap görmek isterler. Bu yüzden Arap ülkelerinde başarılı bir e ticaret faaliyeti yürütmen istiyorsanız destek taleplerine hızlı cevap vermelisiniz. Bunun için online destek ve diğer iletişim platformlarınızı iyi kullanmalısınız.

Arap Ülkelerinde E Ticaret

Arap ülkeleri içinde Birleşik Arap Emirlikleri E ticaret faaliyetleri açısından en önemli ülkelerdir. Bünyesinde yedi farklı emirlik olan ülkede internet kullanımı yaygındır ve online alışveriş oranı %50 üzerindedir.  Ülkenin 2020 yılı itibariyle %95’i sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktaydı. Bu oranın %90’ı mobil sosyal medya kullanıcısı olarak hesaplandı.

 Arap ülkelerinde e ticaret pazarlarında sosyal medya tüketici davranışları üzerinde çok etkilidir. Arap ülkelerinde e ticaret satışlarının 2022 yılına gelindiğinde %22 oranında artış göstereceği öngörülmektedir.

2020 yılında yapılan araştırmalarda Arap ülkelerinde e ticaret gelirinin %16 oranında büyüdüğü belirtilmektedir. Ortadoğu’da e ticaret alanında en yoğun talep moda ürünlerine oluyor.  E ticaret kullanıcı penetrasyonunun 2024 yılında %70’e kadar ulaşması öngörülmektedir. Günümüzde her ne kadar Ortadoğu’da e ticaret gelişme aşamasında olsa da başarılı bir proje ve profesyonel bir ekiple yüksek kazançlar sağlanabilecek bir pazar olarak ortaya çıkabilir.

Arap Ülkelerinde Genç Nüfusun E Ticarete Etkisi

Arap ülkelerinde çok önemli bir genç nüfus potansiyeli bulunuyor.  Birleşik Arap Emirliklerinde nüfusun %65’ini 30 yaş altı gençler oluşturuyor. Suudi Arabistan’da ise nüfusun %75’i 35 yaşından daha genç.  E ticarette en yoğun talep olan bu iki ülkede genç nüfus online alışveriş yapmaya eğilimli.

Yapılan araştırmalar Birleşik Arap Emirlikleri bünyesinde online alışveriş yapanların önemli bir bölümünün 30 yaş altında olduğu bilinmektedir. Ortadoğu ülkelerinde yaşayan genç kuşağın yeni ürünlere ulaşmak ve sevdikleri ürünleri paylaşmak için kullandıkları en önemli kanal sosyal medyadır.

Ortadoğu’da özellikle otel ve uçak rezervasyonuna olan online talep çok fazla. Bu alanda faaliyet gösteren acenteler ve markalar büyük kazançlar elde ediyorlar. Arap ülkelerinde genç nüfusun %90’ından fazlası aktif internet kullanıcısıdır. Ülkelerde yapılan online alışverişlerin %60’a yakını akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor. Bu yüzden  Arap ülkelerinde daha fazla satış yapmak ve genç nüfusa ulaşabilmek için mobil e ticarete yatırım yapmak gerekiyor.  Mobil  e ticaret alt yapısı olmayan işletmeler Arap ülkelerinde başarısız olacaktır.

Arap Ülkelerinde E- Ticarette Promosyon Ne Zaman Kazandırır?

Arap ülkeleri için sosyal hayatta din çok önemli bir yere sahiptir. Bu ülkelerde tatiller genellikle din açısından önemli günlerdedir. Bu dönemlerde e ticaret faaliyetlerinizi etkili kullanarak yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

E ticaret faaliyetlerinde promosyon yapmak için kullanabileceğiniz zaman dilimleri şöyledir;

Ramazan Ayı:   Arap ülkelerinde Ramazan ayı en kutsal zaman dilimidir. Bu aylarda oruç tutulduğu için ramazan ayındaki ticari kampanyaları oruca yönelik odaklayabilirsiniz. Böylece insanların daha fazla güven duymasını sağlamanız olasıdır.

Ramazan Bayramı: Bu bayram Ramazan ayı sonunu temsil eder. Müslümanlar bu dönemde güzel kıyafetler giymek, güzel hediyeler vermek ve aile ziyaretleri yapmak için hazırlanırlar. Bu yüzden Ramazan Bayramı e ticaret hizmeti veren bazı sektörler için çok etkili bir kampanya zamanı olmaktadır.

Kurban Bayramı:  Kurban fedakarlık ve bağışlamayı temsil eder. Arap ülkelerinde kurban bayramına yönelik hediye verme, güzel kıyafet giyme ve fakirlere yardım etme adına önemlidir. Bu yüzden kurban  boyunca mutlaka özel kampanyalar düzenlemelisiniz.

Arap Ülkelerine E  Ticaret Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arap ülkelerine e ticaret yaparken kazanç elde etmek ve kalıcı olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunuyor. Her ülke ve bölgenin kendine has sorunları ve alışkanlıkları bulunuyor. Bu bölümde Ortadoğu ülkelerinde e ticaret faaliyetlerinde sorun yaşamamak ve müşteri taleplerini karşılayabilmek adına dikkat etmeniz gereken unsurlara ve hayata geçirmeniz gereken uygulamalara yer vereceğiz;
Teslimat Yöntemlerine Yönelik Anlaşmalar Yapın ve Sistemli Çalışın

Arap ülkelerinde teslimat süreci firmalara büyük zorluklar çıkarabiliyor. Ülkelerin bazılarında posta kodu ve geleneksel bir posta ya da kurye sistemi yoktur. Ayrıca ismi olmayan caddeler ve resmi olmayan isimler bulunuyor. Sömürge döneminden de birçok dilde ismi olan yerler bulunuyor. Bu yüzden e ticaret şirketleri teslimat yöntemlerine yönelik anlaşmalar yapmalı ve sistemlerini oturtmalıdır. Bunun için teslimat bölgesini tam görmeye yarayacak harita üzerinden konum belirleme gibi yenilikleri hayata geçirebilirsiniz. 

Ödeme Yöntemlerini Doğru Seçin

Arap ülkelerinde e ticaret faaliyetlerinde en büyük sorunlardan biri ödeme yöntemleridir. Birleşik Arap Emirlikleri bünyesinde kredi kartı kullanımı yaygın olsa da bu ülkelerin önemli bir bölümünde kredi kartı kullanımı sınırlıdır. Arap ülkeleri vatandaşları genellikle nakit alışveriş yaparlar.

Arap ülkelerinde dini durumlardan dolayı İslami Bankacılık ve Şeriat Hukuku gibi durumlara bakarak kredi kartı kullanımı sınırlıdır. Mısır’da banka hesabı açabilmek için en düşük depozito ücreti yüksek olduğu için banka hesabı da açılmamaktadır. Bu yüzden Ortadoğu ülkelerinde satış yapabilmek için farklı ödeme sistemlerini hayata geçirmelisiniz. Özellikle nakit ödeme yöntemleri konusunda iyi bir politika belirlemelisiniz.

Dolandırıcılık Durumlarına Karşı Önlemlerinizi Alın

Arap ülkelerinde özellikle Amerika merkezli şirketler özellikle yüksek maliyetli işlemlerde kredi kartı sahtekarlığına maruz kalmaktadır. Fas ve Mısır gibi ülkelerde genellikle dolandırıcılık durumlarına karşı Amerikalı şirketler insanların kredi kartlarını kabul etmiyor. Ödeme konusunda ve firma güvenliği konusunda gerekli önlemleri almayı unutmayın.

Depolama ve Nakliye Konusunda Altyapınızı Güçlendirin

Orta Doğu ülkelerinde e ticaret faaliyetleri yürütmeyi planlayan işletmeler için en önemli sorunlar arasında bu ülkelerdeki depolama ve nakliye problemleri geliyor. Türkiye’de sipariş vermek ve ulaştırmak kolay olsa da farklı ülkeler için aynı durum söz konusu değildir. bu yüzden de lojistik konusunda başarılı bir alt yapı kurmalısınız.

E ticaret faaliyetlerinizin ağırlığına göre iş ortakları, depolama alanları bulma gibi birçok konuda profesyonel bir yaklaşım belirlemelisiniz.

Kapıda Nakit Ödeme İmkanı Tanıyın

Arap ülkelerinde e ticaret faaliyetleri gösteren işletmeler için en büyük sorunlardan biri nüfusun önemli bir bölümünün nakit kullanmasıdır. Ülkede hala birçok müşteri nakit ödeme yapmak istiyor. Peşin olarak ödeme yaptıklarında gelen siparişte dolandırılacaklarını düşünen kişi sayısı çok fazladır.

 Nakit ödeme işlemi de para gecikmesi, nakliye maliyeti gibi birçok duruma yol açtığı için satıcılar için önemli bir sorun olmaktadır. Bu yüzden kapıda nakit ödeme imkanı tanısanız da  bu konudaki mağduriyetlerinizi giderecek uygulamaları hayata geçirin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir