Arap Yarımadası ülkeleri petrol ve doğalgaz açısından çok zengin ülkeler olduğu için bu ülkelerde zengin kişi sayısı çok fazladır. Ancak ülkedeki sağlık olanakları çok gelişmiş sayılmaz. Genellikle Arap Yarımadası sağlık hizmetleri konusunda farklı ülkeleri tercih etmektedir.  Bu ülkelerde maddi imkanlar yüksek olduğu için ve sağlık hizmetleri tam gelişmediği için sağlık turizmine olan talep çok fazladır.

Arap ülkeleri vatandaşları sağlık hizmetleri için dünyanın birçok yerindeki ülkeleri tercih etmektedir. Arap ülkeleri sağlık turizmi açısından dünyada aktör olan değil talebi yaratan tarafta yer almaktadır. Bu ülkelerde genellikle geçmişte yönetme bağı olan Avrupa ve Batı ülkeleri tercih edilmektedir. Ayrıca Arap vatandaşlar Türkiye’yi dini inanış sebebiyle son yıllarda yoğun olarak tercih etmektedir.

Arap ülkelerinde sağlık hizmetlerine ulaşmanın çok zor olması ve sağlık hizmetlerinin pahalı olması bu ülkelerin sağlık hizmetleri için farklı ülkeleri tercih etmesine yol açmaktadır. Ayrıca Türkiye jeopolitik konum olarak da Arap Yarımadası ülkelerine çok yakın olduğu için sağlık turizminde ilk tercih edilen ülkeler arasında gelmektedir.

Arap Yarımadası’nda Sağlık Turizminde Tercih Edilen Ülkeler

Arap Birliği bünyesinde bir kurum olan Arap Turizm Teşkilatı tarafından yapılan açıklamalara göre Arap ülkeleri sağlık turizmi konusunda her yıl ortalama 30 milyar Dolar kadar harcama yapıyor.  Arap ülkelerinde sağlık turizmi faaliyetlerine yönelik bir girişim olmadığı için bu ülkeler farklı ülkelerde sağlık turizmini seçiyorlar.

Arap turistler tarafından sağlık turizmi için tercih edilen ülkeler şu şekildedir;

 • Türkiye

Arap Yarımadası sağlık turizmi faaliyetlerinden en yüksek geliri elde eden ülkelerden biri Türkiye’dir. Ülkemizde Arap turistler sağlık faaliyetleri için yoğun bir talepte bulunuyor. Özellikle dini inanış ve konum olarak yakınlık Arap vatandaşlar tarafından Türkiye’nin sağlık turizminde tercih edilmesinde çok önemli bir paya sahiptir.

 Arap ülkelerinde her yıl Türkiye’ye sağlık faaliyetleri için turistler gelmektedir. Özellikle Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Van, İstanbul ve Ankara Arap turistlerin sağlık turizmi için en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor.  Bu sayının ilerleyen yıllarda Türkiye’nin Arap Yarımadası üzerindeki siyasi etkisinin artmasına paralel yükseleceği beklenmektedir.

 • Amerika Birleşik Devletleri

Amerika dünyada sağlık hizmetlerinin en çok geliştiği ülkeler arasındadır. Arap ülkeleri üzerindeki etkinliği özellikle son 15 yılda çok artan ülkelerin başında geliyor. Bu yüzden Amerika Arabistan Yarımadası sağlık turizmi listesinde ön sıralarda geliyor.  Birçok Arap ülkesi vatandaşı aradaki mesafe uzak olsa da sağlık hizmetleri için ABD’yi seçmektedir.

 • Hindistan

Arap ülkeleri arasında popüler bir sağlık turizmi ülkesi de Hindistan. Bu ülkede özellikle estetik, kalp ve ortopedik operasyonlarda yoğun bir talep söz konusudur.  Özellikle Hindistan’da Müslüman oranı da yüksek olduğu için Arap ülkeleri tarafından sağlık turizmi alanında yoğun olarak talep edilmektedir.

 • Mısır

Mısır, Arap ülkelerinden biridir. Arap ülkeleri içinde sağlık hizmetleri gelişmiş olan bir ülkedir. Özellikle son birkaç yılda Mısır sağlık turizmi anlamında Arap Yarımadası içinde talep gören bir ülke haline geldi. Ülkede  sağlık alanında yaşanan atılımlar ve siyasi istikrarın da sağlanması Arap turistlerin medikal tedavilerde uğrak noktası olmasını sağlamaktadır.

 • Fransa

Fransa, Arap ülkeleri arasında sağlık turizmi alanında çok popüler bir ülkedir. Özellikle Libya, Lübnan gibi ülkeler uzun yıllar boyunca Fransa yönetiminde kaldığı için bu ülkelerden Fransa’ya yönelik bir bağlılık söz konusudur. Gidiş gelişlerin kolay olması ve özellikle Fransız sömürgesi olan Arap ülkelerinde kültürel yatkınlık Fransa’nın sağlık turizminde öne çıkmasını sağlamaktadır.

 • İngiltere

Dünyada son 250 yılda Arap Yarımadası üzerinde etkisi olan ülkelerin başında İngiltere geliyor. Sömürge dönemi geçmiş olmasına rağmen Arap ülkeleri ile İngiltere arasındaki bağ sıkı bir şekilde devam ediyor. Bu yüzden İngiltere sağlık turizmi alanında Arap turistler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.  Özellikle Londra yoğun talep görmektedir.

 • Kanada

Kanada dünyada en sağlam sağlık sistemlerinden birine sahip ülkeler arasındadır. Arap ülkeleri arasında Kanada önemli bir sağlık turizmi seçeneğidir. Kanada’da yaşayan Arap ülkesi vatandaşı oranı çok yüksektir. Bu yüzden Arap Yarımadası sağlık turizminde tercih edilen ülkeler arasında  Kanada’nın etkisinin yüksek olduğunu kolayca görebilirsiniz. Mesafe bu duruma engel değil.

Arap Yarımadası’nda Sağlık Turizminde Neden Başka Ülkeler Tercih Ediliyor?

Dünyada sağlık turizmi anlamında diğer ülkelerin tercih edilme oranının en yüksek olduğu ülkeler Arap ülkeleridir. Arap turistler neden başka ülkeleri tercih ediyor? Sağlık turizmine Arap turistlere yönelik kampanyalar neden daha fazla?

Arap Yarımadası’nın sağlık turizminde farklı ülkeleri tercih etme sebepleri genel olarak şöyledir;

Gezmeye Duyulan Arzu: Arap Yarımadası’nda bulunan ülkelerin vatandaşları arasında gezmeye duyulan arzu çok fazladır. Özellikle sağlık alanında farklı ülkelerin tercih edilmesinin sebebi Arap turistlerin tedavi yanında farklı yerler görme isteğidir.

Maddi Rahatlık:  Arap ülkelerinde maddi anlamda rahatlık söz konusudur. Ülkede petrol çok önemli bir gelir kaynağı olduğu için özellikle siyasi karışıklık olmayan ülkelerde maddi rahatlık vardır. Bu yüzden Arap ülkeleri vatandaşları sağlık sorunlarının tedavisinde başka ülkeleri çok kolayca tercih edebilmektedir.

Gelişmemiş Sağlık Hizmetleri:  Arap ülkeleri dünyada sağlık hizmetlerinin en az geliştiği ülkeler arasındadır. Bu ülkelerde sağlık hizmetlerinin gelişmemesi sağlık turizminde farklı ülkelerin tercih edilmesinde önemli bir etkendir.  Sağlık alt yapısının yetersiz olması  başka ülkelere kolay erişim de olmasıyla Arap turistleri sağlık sorunlarında yabancı ülkelere yönlendirmektedir.

Deneyimli Uzman Azlığı: Arap ülkelerinde sağlık alanında deneyimli uzman sayısı çok azdır. Doktorlar için Arap ülkeleri tercih edilen bir lokasyon değildir. Bu yüzden  Arap turistler sağlık sorunlarında nitelikli bir tedavi alabilmek için deneyimli uzmanların bulunduğu ülkeleri tercih etmektedir.

Kaliteli Turizm Acenteleri: Arap ülkelerinde faaliyet gösteren uluslararası turizm acenteleri çok nitelikli çalışmaktadır. Arap turistlere yönelik sağlık turizmi kampanyalarının çok kaliteli olması ve başarılı PR çalışmalarının yürütülmesi Arap turistlerin başka ülkelere sağlık turizmi için ilgi göstermesinde çok etkili durumlar arasında yer alır.

Türkiye’nin Arap Yarımadası’ndan Sağlık Turisti Çekmesi İçin Neler Yapılabilir?

Türkiye sağlık turizmi alanında dünyada en önde gelen ülkeler arasındadır. Özellikle Arap ülkeleri Türkiye’nin sağlık turizmi alanında en önemli kitlesi arasındadır. Ülkemizde  Arap ülkelerini çekebilmek için çok etkili çalışmalar yapılabilir.

Türkiye’nin Arap ülkelerinden daha fazla sağlık turizmi çekebilmesi adına şu çalışmalar yapılabilir;

 • Arapça Web Sitesi

Arap Yarımadası ülkelerinde yaşayan kişiler için internet erişimi oranı çok fazladır. Bu yüzden sağlık turisti çekebilmek için Arapça kurumsal web sitesi çok etkili bir pazarlama yöntemidir. Bunun için Arap kullanıcıların taleplerine uygun, profesyonel bir web sitesi tasarlanmalıdır.

 • Arapça ve İngilizce Arama Motoru Optimizasyonu Çalışmaları

Arap ülkelerinde Arapçanın yanında İngilizce de çok kullanılan bir dildir.  Bu yüzden Arap turistlere hitap edebilmek için arama motoru optimizasyonu çalışmaları Arapça ve İngilizce odaklı yürütülmelidir. Bölgesel, ülkesel ve uluslararası SEO stratejileri yürüten ve bu alanda yatırım yapan işletmelerin sayısının artması Arap turistlere ulaşmada etkili olacaktır.

 • Reklam ve Pr Çalışmaları

Arap ülkelerinde reklam ve PR çalışmaları çok önemlidir. Arap turistleri çekmek için sağlık kuruluşlarının pr çalışmalarını çok nitelikli ve profesyonel şekilde yürütmesi gerekiyor. Reklam ve pr bütçesini etkili kullanan sağlık kuruluşları daha fazla Arap  turist çekebilir.

 • Arap Ülkeleri Kökenli Acentelerle İş Ortaklığı

Arap ülkelerinde her sektörde faaliyet gösterebilmek ve müşteri kitlesi oluşturabilmek için bölgede etkin olmak gerekir. Bunun için de Arap ülkeleri kökenli acentelerle iş ortaklığı kurulmalıdır.  Arap turistler tarafından ilgi gören turizm acenteleriyle kurulan iş ortaklıkları işletmelere kazandırabilir.

 • Profesyonel Sosyal Medya Çalışmaları

Arap ülkelerinde sosyal medya kullanım oranı çok yüksektir. Bu yüzden Arap turistleri çekebilmek için sosyal medya çalışmalarına ağırlık verilebilir. Sosyal medya reklamları yatırımları ve başarılı Arapça sosyal medya içerik pazarlaması ile daha geniş bir kitleye ulaşılabilir.

 • Doğru Arap Ülkelerine Yönelik Çalışmaları

Arap Yarımadası içinde bulunan tüm ülkeler ülkemizle iyi ilişkiler içinde değildir. Bu yüzden Türkiye’de faaliyet gösteren sağlık kuruluşları doğru Arap ülkelerine yönelik çalışmalar ve projeler geliştirmelidir. Türkiye’yi seven ve ülkemizin siyasi etkisinin fazla olduğu ülke vatandaşları sağlık turisti olarak ülkemizi daha fazla tercih edecektir.

Arap ülkeleri içinde hedef kitle analizleri yapılarak daha geniş kitlelere ulaşılabilir.  Profesyonel dijital pazarlama ve tanıtım yatırımları ile Arap turistlere ulaşılabilir. Arap turistler ülkemizi yoğun olarak tercih ettiği için pastadan pay koparmaya odaklanmak gerekir.

Arap Turistler Sağlık Turizminde Neden Türkiye’yi Tercih Etmelidir?

Arap turistler arasında Türkiye çok popüler bir ülkedir. Özellikle son yıllarda sağlık turizmi kapsamında ülkemizi tercih eden Arap turist sayısından büyük bir artış söz konusudur.

Arap turistler için Türkiye’yi sağlık turizminde ilgi çekici kılan özellikler şu şekildedir;

Dini Bağlar: Arap ülkelerinden Türkiye’nin sağlık turizminde yoğun olarak tercih edilmesinin ana sebepleri arasında dini bağlar bulunuyor. Arap turistler Türkiye’de dini hassasiyetlerine önem verilebileceğini düşünüyor. Bu özellikleriyle öne çıkan sağlık kurumları daha fazla tercih edilmektedir.

Kültürel Bağlar: Ülkemizin Arap Yarımadası ülkeleri üzerinde kültürel bağı çok fazladır. Özellikle son 4-5 yıldır kültürel bağlar yeniden büyük oranda güçlenmeye başladı.  Bu yüzden Arap ülkelerinde ülkemizin siyasi etkisi artmasına bağlı olarak sağlık turisti satısı da artmaktadır.

Konforlu Sağlık Kuruluşları:  Arap turistler için konfor çok önemli bir unsurdur. Türkiye sağlık turizmi alanında iyileşme sürecinde, konaklamada ve tedavi sırasında konfora verilen önem yüksektir.  Genellikle Arap turistler termal turizm konusunda ülkemize yoğun ilgi göstermektedir. Birçok sağlık tesisinde Arap turist görmek mümkündür.

Gezilecek Yer Alternatiflerinin Çokluğu: Türkiye tarihi, doğal güzellikler açısından dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır. Arap turistler sağlık turizmi seyahatlerinde aynı zamanda gezilecek bölgelere yoğun ilgi göstermektedir. Ülkemizde gezilecek alternatiflerin çok fazla olması sağlık turizminde Arap turistlerin uğrak noktası olmasını sağlamaktadır.

Ekonomik Tedavi Maliyetleri: Türkiye’de sağlık hizmetleri çok ekonomiktir. Arap turistler tarafından ülkemizin yoğun olarak tercih edilmesinin sebeplerinden biri dünyanın en gelişmiş olanaklarıyla tedavilerin çok uygun maliyetlerle yapılabilmesidir.

Yakın Konumda Olma: Türkiye özellikle Irak, Suriye gibi ülkelere konum olarak çok yakındır.  Bu ülkelerden araç ve otobüs yolculuğu ile Arap turistler sağlık turizmi seyahatleri için ülkemizi tercih etmektedir. Konum avantajı sağlık turizminde Arap turistleri çekmede çok önemli bir etkendir.

Deneyimli Sağlık Uzmanları: Türkiye’de sağlık uzmanlarının deneyimi dünyaca ünlüdür. Arap  turistler tarafından ülkemizin yoğun olarak tercih edilmesinde önemli bir unsur da doktorların sağlık alanında deneyimli olmasıdır. 

Bitirirken

Türkiye Arap ülkelerinde sağlık turizmi açısından çok popülerdir. Ülkemizin bu konudaki politikası da sağlık turizminde Arap turistlerin uğrak noktası olmasını sağlamaktadır. Arap turistlere yönelik pazarlama yatırımlarını arttıran ve profesyonel şekilde yürüten sağlık kuruluşları daha fazla gelir elde edebilir.

Kaynakça

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/arap-ulkeleri-saglik-turizmine-yilda-27-milyar-dolar-harciyor/565878

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S165836121400050X#:~:text=Currently%2C%20India%2C%20Singapore%20and%20Thailand,potential%20in%20this%20emerging%20field.

https://themedialine.org/life-lines/mideast-countries-compete-for-medical-tourists/

https://thearabhospital.com/features/turkey-a-global-hub-for-medical-tourism/

https://www.turizmguncel.com/haber/bakanlik-arastirdi-hangi-ulke-turisti-turkiyeye-neden-geliyor

https://www.turkishnews.com/tr/content/2012/06/17/arap-turistler-turkiyeyi-neden-tercih-ediyor/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir