B2b Dijital Pazarlama Stratejileri 

B2b, İngilizce ’de Business to Business” anlamına gelen ve Türkçe’ye de “Firmadan Firmaya” şeklinde çevrilen bir terimdir. Bu yöntem temel olarak şirketler ve firmalar arasında geliştirilen satış ve pazarlama çalışmalarını kapsar. Ancak hangi teknik kullanılırsa kullanılsın, e ticaret sektöründe başarılı olabilmek için uzun süre boyunca emek verilmiş ve çok iyi düşünülmüş pazarlama stratejilerine gereksinim duyulacaktır.

B2b stratejisi ile markaların hedef kitlelerine vermek istedikleri mesaj hem düzenli hem de tutarlı bir şekilde verilebilmektedir. Ayrıca, yeni müşteri kazanmak, yatırım dönüşlerini düzenli bir şekilde artırmak ve pazarlama sürecinin sonunda satışlarının artışını tanıklık etmek için de bu yöntemin kullanılması önerilmektedir. Her e ticaret sitesinin pazarlama stratejilerinde tutarlı bir tavır sergilemesi gerekir. Müşterilerinin ihtiyaçlarına ve taleplerine yanıt vermeye yönelik tüm e ticaret sitelerinin başarılı olması kaçınılmaz olacaktır. 

İçerik Pazarlaması


İçerik pazarlaması, hedef kitlenin dikkatini çekmek, hedef kitleyi muhafaza etmek ve de en sonunda da karlı bir satış elde etmeyi hedeflemektir. Ayrıca üretilmiş olan değerli, müşteri odaklı ve tutarlı içerik üretimi stratejik pazarlama yaklaşımı açısından son derece önemlidir.

Öyle ki günümüzde alakalı ve alakasız bir şekilde gerçekleştirilen tanıtımlar ve reklamlar nedeniyle yaratılmış bilgi kirliliği tüketicilerin dikkatini çekmeyi daha da zorlaştırmıştır. İçerik pazarlaması sayesinde e ticaret siteleri hedef kitlelerinin dikkatini çekmekte, pahalı outbound marketing yöntemleriyle de marka algısından daha çok sağlam ve ileri bir noktaya ulaşmak kaçınılmaz hale gelmektedir.

İşletmelerin içerik pazarlamalarından daha verimli faydalanabilmeleri için; müşteri odaklı olmak, Google aramalarının bölgeselliği göz önünde bulundurmak, e posta gücünden faydalanmak, içerikleri örgün tutmak, içerik çalışmalarını planlamak, daha uzun ve daha iyi içerikler oluşturmak, anahtar kelime kullanmak, hedef kitleyi belirlemek ve düzenli içerik girişi sağlamak şarttır. Yapılan çalışmalar, görsel ya da yazılı, uzun ya da kısa olsa dahi sitenizi ön plana çıkarmak konusunda en önemli yardımcılarınızdan olacaktır.

E-Mail Pazarlaması


B2b stratejilerinde en önemli hususlardan biri de e-posta pazarlaması tekniğini kullanmaktır. Pisano ile entegre olarak da kullanılabilen he her yıl milyonlarca kullanıcıya ulaşan e posta gönderileri içeriklerin de daha doğru bir teknikle oluşturulmasıyla yüksek geri dönüş oranları elde edebilirsiniz.

Elbette ki e posta oluştururken, hedef kitlenin de dikkatini kaybetmemek son derece önemlidir. E posta oluştururken gönderen ismi ve gönderi başlığına dikkat edilmelidir. Konu kısmında da şirketiniz hakkında bilgi verebilirsiniz. B2b pazarlama stratejilerinde uzmanlık çok önemlidir. Ancak mümkün olduğunca süslü cümleler ve etkileyici sloganlardan uzak durmak şarttır. Mümkün olduğunca sade ve net olunması daha doğru olacaktır.

Arama Pazarlaması


İçerik oluştururken anahtar kelime odaklı çalışmak sitenizi aramalarda en üst sıralara çıkaracak önemli bir faktördür. Ayrıca yeni müşteri kazanmak için de bu yöntemin kullanılması çok önemlidir. Arama pazarlamasında başarılı olmak için yapılması gereken ise Seo çalışmalarına ağırlık vermektir.

Seo çalışmalarını tamamladıktan sonra ise Sem çalışmaları yaparak e ticaret sitenizi daha kullanıcı odaklı hale getirebilirsiniz. Böylece hem arama motorlarının gözünde hem de hedef kitlenizin gözünde çok daha başarılı bir imaj çizmeni kaçınılmaz olacaktır.

Sosyal Medya Çalışmalarına Ağırlık Verin


Sosyal medya, insanların zamanlarının büyük bir kısmını geçirdikleri önemli platformlardan biridir. B2b pazarlama yapan firmalar, sosyal medya kullanımı konusunda çok iyi değillerdir. Ancak sosyal medya üzerinden sağlanan geri dönüşlerin çok iyi olduğu da unutulmamalıdır.

B2B çalışmalarında Facebook ve İnstagram çalışmalarının yanı sıra Linkedin ve Twitter gibi iş dünyasının çok sevdiği mecraların da kullanılması şarttır. Bu tür sosyal medya ağlarında sektörel paylaşımlar yaparak, blog ve web sitelerinize de link çıkışı verebilirsiniz. Yapılan çalışmalara ek olarak ise video içeriklerle Youtube hesabınızı da harekete geçirmeniz şarttır.

Pazarlama Otomasyonu


Sosyal medya ağlarını daha etkili ve verimli kullanabilmek için pazarlama otomasyonunun da aktif olarak kullanılması şarttır. Öyle ki son zamanlarda çok kanallı pazarlama stratejileri çok geçerli bir hale gelmiştir. Değişken bir sektör içerisinde işlenmesi gereken birçok data ve zamanlanması gereken çok fazla içerik söz konusudur.

Bunların her birini eş zamanlı olarak kullanmak e ticaret sitelerinin kısa zamanda daha başarılı bir konuma yükselmesinde etkili olacaktır. Günümüzde aktif olarak hizmet veren birçok e ticaret sitesinin e posta, sosyal medya paylaşımları ve web sitesi aksiyonları gibi tekrar eden görevler için pazarlama otomasyonları aktif olarak kullanılmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir