İnternet ortamında yayın hayatına geçirilmiş, herhangi bir web sitesi içerisinde yer alan; resimler, açık url adresleri, marka adları gibi yönlendirici ve fikir verici içeriklere backlink adı verilmektedir. Arama motorlarının sistem işleyişi odak noktası olarak kullanıldığı için web siteleri açısından hayati öneme sahiptirler. Arama motorlarının mantıksal algoritma sistemlerine göre;

 • Bir web sitesinde başka bir sitenin adı, url adresi, marka adı kullanılarak oluşturulmuş anahtar kelimeler eğer “olumlu” düşünceleri yansıtıyorsa arama motorlarının olumlu algılamasına katkı sunar. “Olumsuz” düşünceleri – içerikleri – bilgilendirici metinleri ya da görsellerle ifade edilen anahtar kelimeler mevcut ise aynı şekilde bu sefer de arama motorlarının olumsuz algılamasına katkı sunabilmektedir. Böylece, verilen backlinkteki hedef site arama motorlarınca belirlenen doğal sıralama sonuçları da olumlu veya olumsuz olarak etkilenebilmektedir.

Verilen backlinklerin kaliteli olup olmadığı, içerikteki bağlantı adreslerinin motorlara iyi ya da kötü yönde sinyaller iletip iletmediğine;

 • Bağlantıyı sunan sitenin ilgili içeriğinden
 • Kaynak sitedeki bağlantıya tıklayarak yeni siteye yani backlink alınan siteye yönlendirilen ziyaretçilerin oranları
 • İlgili içeriklere duyulan sempati – antisempatiden anlayabiliriz. 

Özetle; backlink aldığımız site kaliteliyse, pagerank, aranma kat sayıları, alexa değeri gibi ana kriterler ve içerikler kaliteliyse sitemizin sıralaması da olumlu olarak etkilenmekte ve neticesinde sitemize daha fazla ziyaret alabilmekteyiz. Backlink alınan kaynak site; tasarım açısından berbat, kodlama açısından vasat, site içi seo kuralları kötü uygulanmışsa elde edilen backlink’in hedef siteye yani kendi sitemize hiçbir yararı olmamaktadır. 

Anchor Text’lerin Çeşitliliği

“Anchor Text; site içinde yerleşke edilmiş iç bağlantının; içeriğinin açıklanmasına veya site dışında harice bir site tarafından (sizin ana siteniz değil) hedef sitenin içeriğinin ne olduğunu söyleyebilen bağlantı türündeki metinlere verilen isimdir.”

Kaynak siteye dış sitelerden ve her biri farklı – kaliteli sitelerden alınan Anchor Text tekniği ile elde edilmiş backlink çeşitliliği ne kadar fazla ise kaynak site için yarar da o kadar fazladır. Bunu örnekleyecek olursak;

X sizin siteniz Y1, Y2, Y3 … Y10 arasında değişen 10 farklı ama kaliteli site de sizin aldığınız Anchor Text backlinkleri olsun;

 • Y1’den Y10’a kadar birbirinden kaliteli 10 adet site X sitesine aynı anchor text kullanarak back link verirse siteniz arama sonuçları sıralaması dahil her bakımdan belirli oranlarda fayda görür. Bu örnekteki anchor text sadece “abiye” kelimesi olsun.
 • Anchor Text çeşitliliği sağlanarak aynı işlem yapılırsa yani; Anchor text; Y1 sitesinde “kırmızı abiye”, Y2 sitesinde “yeşil abiye”, Y3 sitesinde “düğün için abiye”, Y4 sitesinde “yazlık abiye modelleri” şeklinde ilerlerse kısacası anchortext çeşitliliği sağlanırsa bu kez elde edilen fayda birinci maddedekinden daha fazla olacaktır.

Anahtar Kelime Oranı

Anahtar kelimeler site içi metinlerimizde her daim kullandığımız seo kriterlerinden biridir. Seo için çok değerli bir yöntemdir ve düzenli olarak – doğru olarak kullanılması gereklidir. Makalenin uzunluğu ve kalitesi de önemlidir. Ancak güzel bir yazı bile olsa anahtar kelimeler seçilmemişse, yanlış ya da eksik seçilmiş ise, yerli yersiz uygulanmış ise faydasını göremeyiz.

Bu nedenle sitelere eklenen her bir metin seo kriterlerine uyum sağlamak için anahtar kelime kullanımı yapılması zorunludur. Anahtar kelime oranı her 100 kelimelik makale metni için sadece bir defa kullanılmaktadır.

Sizin makaleniz 160 kelime olsa bile anahtar kelimeyi bir defadan fazla geçiremezsiniz. Geçirirseniz fayda alamayacağınız gibi seo tekniklerine zarar bile sunabilirsiniz. Örneğin 1000 kelimelik bilgi verici, akıcı, kullanıcıyı sıkmadan tam aksine bağlayıcı bir makale yazıyorsanız bu makalede toplam 10 kez anahtar kelime kullanabilirsiniz. 

Alakalı Sitelerden Bağlantı Alma

Seo ve backlink açısından önemli hususlardan biri de alakalı sitelerden bağlantı alma konusudur. Seo ve backlink işlemleri sırasında maksimum fayda sağlayabileceğinizi unutmamalı ve sizin siteniz ile alakası olan sitelerden backlink, dış link almaya özen göstermelisiniz. Alakalıdan kasıt nedir diye soracak olursanız aşağıdaki örneği sunabiliriz;

%100 Adana ile Alakalı Bir Siteniz Olduğunu Var Sayalım

Bu durumda;

 • Mümkünse sadece Adana ile ilgili içeriklere sahip olan sitelerden bağlantı alınız.
 • Adana’da gezilecek yerler, türbeler gibi sitelerden 
 • Adana haberleri sunan sitelerden
 • Adana iline ait resmi sitelerden
 • Adana firmalarının listelendiği sitelerden bağlantılar elde ederek siteniz için çok daha fazla yararlı olabilirsiniz.

Aynı sektördeki sitelerle rakip sayılırız. Nasıl olacak da bana bağlantı sunacaklar diye aklınızdan geçiyor olabilir. Rakip bile olsa ücret karşılığında bağlantıya sahip olabilirsiniz. Ücret ödemek istemiyorum başka bir yolu yok mu diyecek olursanız elbette var. Paravan bloglar açabilir, yeni domainlere yeni projelere başlayabilir ve Adana ile alakalı içerikler üreterek bir süre sonra alakalı sitelerden bağlantı alma sorununu kendi sitelerinizle aşabilirsiniz.

Mantıklı Sayıda Backlink

Bunun için net ifadelerle şu kadar back link alınmalıdır diyemeyiz. Aynı sektörde bulunduğunuz ve sizden önde olan rakiplerinizi takip altına almalı, ara ara takiplerinizi düzene sokmalı ve rakipleriniz ne denli çalışma yapıyor ise onlardan biraz daha fazla çalışma yapmalısınız.

Mantıklı sayıda backlink konusu seo kriterleri – backlink çalışmaları açısından değerlidir. Uygun sayıda ve kalitede backlink alma düzenli aralıklarla gerçekleştirilmelidir. Yılda bir defa yaparak bırakılmamalıdır. Yılda bir kez backlink çalışması yapmak sadece o dönem için belirli bir fayda sağlar. Ancak elde edilen faydanın devamlılığı ve artarak devam etmesi için planlama ve proje çalışmalarının düzene sokulması gereklidir. 1000 adet kalitesiz – alakasız sitelerden ucuz ucuz back link almak yerine 10 adet kaliteli ve alakalı siteden back link almak çok daha fazla yarar sergileyecektir. 

Manipülasyondan Uzak Durun (Satın Alım Yapma)

Manipülasyonlar; özellikle webmaster sitelerinde yoğun olarak karşılaştığımız bir durumdur. Bazı seo uzmanları da bu manipülasyonları yürütmektedir. 

Manipülasyondan kastımız;

 • Backlink botu satıyoruz hem de ilk gelen 10 kişiye sadece 200 TL
 • 100 adet backlink 10 günlüğüne sadece 1000 TL
 • Oto backlink kampanyasında son günler
 • 1000 adet backlink alana 500 adet backlink bedava
 • Otomatik baclink alma sistemimizle backlink alacağınız siteyi siz belirleyin rakiplerinizin tozunu attırın
 • 1000 adet backlink al 1 ay sonra taksit taksit öde
 • Site backlink bulucu programımızla saniyeler içerisinde backlink ayarını yapabilirsiniz
 • Bahis siteleri backlink ile hızlı yükselişe hazır olun
 • Bitti bitiyor, gitti gidiyor son backlink satışları 100 kaliteli back link sadece 2000 TL
 • Haber siteleri backlink kullanarak google’da üst sıraların tadına varın

Gibi satın alım işlemlerinin yürütüldüğü, reklam odaklı, manipülasyon kokulu zararlı ya da hiçbir yararı olmayan backlinklerden uzak durunuz. Backlink alınacak siteleri tek tek incelemeli, sizle aynı sektörde olan alakalı siteleri bulmalı, bulduğunuz siteleri analiz ederek ne denli kalite koktuğunu anlayarak backlink almalısınız.

Aksi halde yarardan çok zarara uğrayabilir ya da siteniz açısından hiçbir yararı olmayan boş backlinkler için kesenizden bol bol para çıkartabilirsiniz.

Kaynakça:

 1. https://www.birnc.com.tr/seo/backlink-nedir-nasil-alinir/
 2. https://neilpatel.com/blog/build-high-quality-backlinks/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir