profesyonel seo uzmanı

Backlink en genel anlamı ile bir web sitesinin linkinin başka bir web sitesinde yer almasıdır. Yani diğer bir deyişle sitenizin başka siteler tarafından referans olarak gösterilmesidir. Backlinkler sitenizin Google aramalarında ön plana çıkması için oldukça önemlidir. Arama motorlarının sonuçları sıralarken referans olarak kullandığı en önemli unsurlardan bir tanesi olan backlinklerin doğru bir şekilde kullanılması da oldukça önemlidir. Doğru şekilde kullanılan backlinkler sitenizin Google aramalarında üste çıkmasını ve trafiğinin artmasını sağlayacaktır.

Backlinkler ücretli olarak satın alınabildikleri gibi ücretsiz olarak da alınabilmektedir. Başarılı olabilmesi için kalıcı olmaları şarttır. Bir süre sonra silinen backlinkler sitenize yarardan çok zarar verebilmektedir. Bunun yanı sıra kaliteli bir kaynaktan alınması da backlinkin amacına ulaşması için oldukça önemlidir. Yine kalitesiz kaynaktan alınan bir bağlantının yarardan çok zararı olabilir.

Backlink Ne İşe Yarar?

En temel özelliği yukarıda da bahsettiğimiz gibi sitenizi aramalar üst sıralara taşımasıdır. Gerekli tavsiyeler ve ipuçları dikkate alınarak hazırlanmış çalışmaların Google aramalarına çok ciddi katkısı bulunmaktadır. Bu yönü ile SEO çalışmalarının vazgeçilemez bir parçasıdır.

Diğer bir avantajı ise farklı kullanıcıların sizin sitenizi keşfetmesini sağlamasıdır. Örneğin, sitenizin linkini sizin siteniz ile benzer içeriğe sahip daha büyük bir sitede yayınlattınız. Bu durum o konu ile ilgili olan kullanıcıların sizin sitenizi keşfetmesini sağlar. Bu durum size yeni müdavimler kazandırabileceği gibi trafiğinizin artmasını da sağlar.

Kısacası backlink siteniz ile amaçladığınız şeyi gerçekleştirmenizi sağlar. Hepimizin amacı bir konu hakkında açtığımız sitenin ulaşabildiği kadar fazla kişiye ulaşması, kullanıcılar o konu hakkında bilgi edinirken bizim de gelirimizi artırmamızdır. Doğru ve özen gösterilmiş çalışma bu amacınıza ulaşmanız için size çok ciddi katkılar sağlayacaktır.

Kaliteli Backlink Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli backlinkin bir numaralı sırrı seçtiğimiz backlinkin bizim sitemize uygun olmasıdır. Bu konuda birçok yöntem bulunmaktadır. Bir çoğumuz bu yöntemlerin tümünü kullanmayı düşünsek bu oldukça yanlış bir durumdur. Bu noktada sitemizi ve potansiyel kullanıcı kitlemizi iyi analiz etmeli ve buna uygun bir yöntem seçmeliyiz. Var olan yöntem tümünü veya birçoğunu kullanmak siteniz için avantajdan öte dezavantaja dönüşebileceği gibi sitenizin Google tarafından spam olarak algılanmasına da yol açabilir.

Backlinkin kaliteli olup olmadığının anlaşılmasının bir diğer yolu ise, siteye ziyaretçi getirip getirmediğine bakmaktır. Yani amacına hizmet ediyor ise başarılıdır. Tabi ki siteye getirdiği kullanıcılar gerçek kişiler olmalı ve sitenizde bir hareketlilik oluşturmalıdır. Eğer Google sitenize gelen kullanıcıların bot olduğunu tespit ederse siteniz yine spam olarak algılanarak kara listeye eklenebilir. Bu durumun sitemizde amaçladığımızın tam tersi bir etki yaratacağı düşünülürse, sanırım hiçbirimiz bunu istemeyiz.

Siteniz ile alakalı alakasız her siteden ziyaretçiler gelmesi de oldukça risklidir. Bu durumda siteniz ile alakalı sitelere link vermeye özen göstermelisiniz. Eğer Google tarafından her siteden ziyaretçi aldığınız tespit edilirse, bu durum sizin adınıza dezavantaj oluşturulabilir. Dolayısıyla kaliteli bir backlink, link verilen siteler ile de anlaşılabilir.

Tüm bunların yanı sıra en kaliteli backlink çalışması, sizin kontrolünüz dışında gelişen çalışmadır. Yani diğer sitelerin sizin çabanız ile değil de sizin hiçbir katkınız olmadan sitenizin linkini paylaşmasıdır. Elbette bu sitenizin çok başarılı olduğu ve diğer kullanıcılar tarafından taktir edilip paylaşıldığı anlamına gelmektedir. Bu yolla sitenize gelen kullanıcıların sizlere çok daha fazla mutluluk vereceğini de belirtmek isteriz. Tabi ki bu tarz bir backlink çok sıkı ve temiz bir çalışmadan geçmektedir.

Backlink Sorgulama İçin Kullanabileceğiniz Uygulamalar Nelerdir?

SEO çalışmaları sırasında yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de Backlink analizleridir. Bu analizler sayesinde rakipleriniz başarılarının sırlarını öğrenerek siteniz için yeni taktikler oluşturabileceğiniz gibi kendi sitenizi de analiz edebilirsiniz. Yazımızın bu bölümünde sizlere bağlantılarınızın kalitesini kontrol edebileceğiniz ve bu hizmeti satın alabileceğiniz Backlink sorgulama uygulamalarından bahsedeceğiz:

  1. Open Site Explorer: Open Site Explorer kullanıcılara son derece detaylı analizler sunan en kaliteli sorgulama araçlarından bir tanesidir. Aylık 99 dolar karşılığında satın alınan pro üyleik ile kullanıcılara çok detaylı istatistikler sunan bu aracın ücretsiz versiyonu da bulunmaktadır. Tabi ücretsiz versiyonun pro versiyona oranla çok ciddi kısıtlamaları mevcuttur. Pro versiyon ile istenilen veriye her dakika sınırsız olarak ulaşılabilirken ücretsiz versiyon ile çok daha kısıtlı olarak günde yalnızca 3 kez analiz yapılabiliyor. Ayrıca alınan bu pro üyelik ile diğer tüm SEOmoz araçlarına da ulaşım sağlanabiliyor.
  2. Majestik SEO: Yine benzer bir algoritma ile çalışan ve çok detaylı bilgilere ulaşma imkanı sağlayan bir diğer araç ise Majestik SEO. Bu servisin de ücretsiz sürümü bulunsa da oldukça kısıtlı. Bu noktada eğer başarı sağlamak istiyorsanız mutlaka Premium üyelik almanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle geçmişe dönük detaylı analizleri dolayısıyla kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen bu araç Fresh Data ve Historical Data özellikleri ile oldukça fayda sağlıyor. Geçmişteki linklerin sayısını ve başarısını bugünkü linklerinizin sayısı ve başarısı ile karşılaştırarak analiz eden bu araç rakiplerin analiz edilmesine de olanak sağlıyor.
  3. Cognitive SEO: Son derece başarılı ara yüzü ile dikkat çeken bir diğer aracımız ise Cognitive SEO. Bu uygulama ara yüze kendi sitenizi ve rakip siteleri ekleyerek detaylı bir şekilde karşılaştırma imkanı sunuyor. Linklerinizin güncel olarak aktif olup olmadığını başarılı bir şekilde kontrol eden bu araç farklı kaynaklardan Backlink sağlaması sebebi ile sıkça tercih ediliyor.
  4. SEO Spyglass: Bu sektörün öncülerinden biri olan SEO Spyglass oldukça köklü bir geçmişe sahip. Aylık abonelik şeklinde değil de tek seferlik bir ödeme yapılması bu aracı avantajlı kılsa da sunmuş olduğu verileri farklı servislerden çekmesi dolayısıyla diğer araçların bir adım gerisinde kalıyor.
  5. Ahrefs: Sunduğu bilgileri grafiğe döktüğü için diğer rakiplerine göre daha iyi bir analiz sunan bu araç SEO ajansları tarafından sıkça tercih ediliyor. Ücretsiz versiyonunda yalnızca 100 sorgulama hakkınızın bulunduğu bu aracın ücretli versiyonu da mevcut. Tabi ki ücretli versiyonda istediğiniz veriye istediğiniz dakika sınırsız bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Ücretsiz Backlinkler Araçları İşe Yarar Mı?

Yukarıda SEO araçlarından bahsederken birçok uygulamanın ücretsiz versiyonlarının olduğundan da bahsettik. Bu ücretsiz Backlinklerin işe yarayıp yaramadığı ise farklı bir tartışma konusudur. Ücretsiz Backlink araçları kullanıcılara çok kısıtlı imkanlar sağlamaktadır. Bu durum ise birçok dezavantaja yol açmaktadır. Her şeyden önce ücretsiz araçlar kullanıcılara belirli bir analiz hakkı tanımaktadır. Yani örneğin kullanmış olduğunuz araç size 5 analiz hakkı veriyorsa daha fazla analiz yapamıyorsunuz. Bu durum ise bir zaman sonra analiz yapamamanıza sebep oluyor. Diğer bir yandan ise sunulan bu analizler de oldukça kısıtlı oluyor ve tüm verileri içermiyor.

Kısacası kısa vadede belirli bir ölçüde işe yarasalar da uzun vadede ücretsiz servislerin bir işe yaradığını söylemek zordur. Bu bakımdan eğer çok kısa bir sürede çok başarılı olabilecek vurkaç adını verdiğimiz bir çalışmanız yok ise mutlaka bütçenizin yettiği bir servise abone olmanızı tavsiye ediyoruz.

Backlink Paketleri Neden Tehlikelidir?

Backlink paketlerinin tehlikeli olmalarının en önemli nedeni doğal olmamalarıdır. Yani sizin linkinizi gönderecek olan sitelerin rastgele olarak seçilmesidir. Backlinklerin başarılı olmasının bir numaralı kuralı sizin siteniz ile benzer içeriğe sahip siteler tarafından link yönlendirilmesi yapılmasıdır. Diğer bir kural ile sizin sitenize oranla ne çok fazla ne de çok az trafiğe sahip olan siteler tarafından link yönlendirmesi yapılmamasıdır. Yani sizin sitenizin linkinin paylaşıldığı sitelerin trafikleri arasında uçurum olmamasıdır.

Hazır satın alacağınız paketlerde bu durumların hiçbiri dikkate alınmayacağından bu paketler son derece tehlikelidir. Bu şekilde satın alacağınız paketler sizi Google sıralamalarında ön plana çıkarmaktan çok Google tarafından spam olarak algılanmanıza ve geri plana atılmanıza sebep olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir