backlink sorgulama

Google sıralama kriterleri arasında en önemli çalışmalardan biri backlinklerdir. Bu sayede web sitenizin dışından güçlü referanslar elde edebilir ve web sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Web sitenize gelen ziyaretçiler size ulaştıkça arama motoru sonuçlarında daha fazla yükselebilirsiniz.  Ancak backlink analizleri de son derece önemlidir.

SEO İçin Backlink Sorgulama Neden Önemlidir?

Backlink, Seo’nun olmazsa, olmazlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli web adreslerine, forumlara ve platformlara yapılan Backlinkler ile sitenizi bir adım daha ileriye taşıyabilirsiniz. Keza günümüzde her site sahibi bireyler bu işlemler kendileri veya Seo uzmanları ile bu işlemleri gerçekleştirmektedir. Ası önemli olan diğer bir detay ise her siteye ve her platforma Backlink yapılmayacağıdır. Keza bazı durumlarda rakip siteleriniz sizlere saldırıda bulunarak zarar verebilmektedir. Bu yüzden Backlink sorgulama yapılması oldukça önemlidir.

Backlink Sorgulaması Yapılmasa Neler Olur?

Backlink sorgulaması yapılması şart olan bir durumdur. Birlikte işbirliği içerisinde olduğunuz Seo uzmanınız ile bu konuyu paylaşabilir veya hizmet alarak Backlink sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede yüksek avantajlara sahip olursunuz. Genel olarak Backlink sorgulama yapılmadığı takdirde karşınıza şu sorunlar çıkacaktır:

 • Web adresinizin sıralamada gerilemesine sebep olur
 • Sitenizin ne konumda olduğunu tahlil edemezsinizBacklink Sorgulama Araçları
 • Çeşitli saldırılara maruz kalıp, kalmadığınızı anlayamazsınız
 • Web adresinizi bir adım ileriye götüremeyebilirsiniz

Genel olarak Backlink sorgulaması yapılmadığında bunların yaşanması mümkündür. Bunların arasında en önemlisi ise web adresinizi ileriye taşıyamadığınız gibi gerilemeyi de yaşayabileceğinizdir.

Ücretli ve Ücretsiz Backlink Sorgulama Araçları

Rakiplerinizin backlinklerini analiz ederek yapacağınız çalışmalar için dayanak elde edebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Backlink analizi yapabilmek için kullanabileceğiniz bazı araçlar var. Şimdi sizlere en kaliteli backlink sorgulama araçlarından bahsedeceğim;

SEO uzmanları tarafından en güçlü backlink sorgulama araçları arasında görülmektedir. Ülkemizde en profesyonel SEO uzmanları ve ajanslar tarafından backlink analizi ve sorgulaması sırasında tercih edilmektedir. Bu aracın hem ücretli hem de ücretsiz sürümleri vardır. Ücretsiz sürümü kullanmak isteyenler için sadece 5 adet sorgulama hakkı bulunmaktadır. 

Burada sizlere backlink sayısı, sosyal medya paylaşımları, bölgesel link alınan ülkelerin yüzdelik oranları ve görseller konusunda detaylı raporlar sunulmaktadır. Bu parametrelerin yanında backlinklerde yaşanan değişimleri, backlinklerin net sayısını gösterir. Ayıca link giriş çıkışlarını nofollow ve dofollow olarak kategori haline getirerek sunmaktadır.

Alexa backlinkler çok daha kolayca kontrol edilebiliyordu. Ancak Premium Alexa’dan sonra bu kontroller ücretli olmaya başladı. Ancak rank Signals sizlere bu konuda kolaylıklar sağlamaktadır.  Bu araç da linkleri nofollow ve dofollowolarak ayırmaktadır. Ayrıca anchor textleri trustrank değerleriyle de görebilirsiniz. Bunun yanında linkleri site kalitesine göre ayırmaktadır.

Bu sistemin diğer kontrol araçlarından farkı online olmamasıdır. Birçok SEO uzmanı tarafından program ve yazılım olarak kullanılan bir backlink programıdır. Online araçlar tarafından ayrıştırılan içerikler yanında daha fazla niteliğe sahiptir Ana sayfa PR değeri ve link aldığınız sayfanın PR değeri sistem üzerinden sunulmaktadır. Ayrıca program üzerinde detaylandırma özelliği de vardır. Hangi ülkeden ve hizmetten bağlantı alındığını kolayca görebilirsiniz. Sistemi ücretsiz olarak da kullanma şansınız vardır.

Bu uygulama üzerinden bir tek backlink sorgulaması yapabilirsiniz. Bağlantıların verilme şekillerini kolaylıkla görebilirsiniz. Ayrıca sunduğu raporlarda renklendirme kullanan bir araçtır. Ücretsiz aramalar için sizlere kısıtlı sorgulu arama yapar.  İstediğiniz web sitesinin backlink sayısı, değerli backlink sayısı, kaç tane IP adresi üzerinden alındığı, C-Class IP sayısı, nofollow ayrıştırma, edu ve gov backlink gibi durumları da belirleyebilirsiniz.

Sizlere çok sayıda analiz sonucu sunmaktadır. Bu analiz aracını ücretsiz sürümde de kullanabilirsiniz. Sizlere backlink sorgulama aracı olarak da hizmet vermektedir. Bu araç üzerinden bağlantılarınızı kontrol edebilir, görünürlüklerini alabilir, grafik halinde yönlendirme yapan siteleri görebilir, grafik halinde rakip siteleri inceleyebilir ve arama sorgularındaki sıralamanızı görebilirsiniz.

 • Web SEO Analytics

SEO araçları üzerinden kurgulanmış bir backlink sorgulama aracıdır.  Sizlere belli kategoriler ve içeriklerde aranma sayısını dahi sunmaktadır.  Bu analiz aracı üzerinden backlinklerinizi de detaylı olarak analiz edebilir ve farklı parametrelere ait detayları da görebilirsiniz.

 • Majestic SEO

Online olarak hizmet alabileceğiniz bir servistir. Ancak ücretsiz sürümünde fazla bir detay bulamazsınız. Bunun için Premium sürünü kullanmanız önerilmektedir.  Geriye dönük olarak birçok analiz yapmanıza yardımcı olur. Burada web sitelerinin backlink sayılarını analiz edebilirsiniz. Geçmişte aldığınız linklerle beraber bugünkü linklerinizi de kolayca karşılaştırabilirsiniz.  Bu araç daha çok bir anda çıkış yapan rakipleri detaylı incelemek için tercih edilmektedir.

 • Cognitive SEO

Backlinklerinizi detaylı olarak analiz etmek istiyorsanız tam da aradığınız aralardan biridir. Bu sistem backlink kontrolünden ziyade backlink kontrol aracı olarak karşımıza çıkar.  Backlinkleriniz hakkında çok önemli detayları bu araç üzerinden test edebilirsiniz. Sisteme kendi bilgilerinizi ve rakiplerinizin bilgilerini girerek birçok detayı karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca linklerinizin aktiflik durumu ve detaylı link parametrelerini sizlere ayrıntılı olarak sunan bir araçtır.

 • Blekko

Bu araç backlink değerlendirme aracı değildir. Bir arama motoru olduğunu belirtebiliriz.  Bu araç üzerinden web sitenizdeki linkleri listeleyecek aramalar yapabilirsiniz. Sınırlı da olsa bu arama motoru uzmanlar tarafından kullanılmaktadır.

 • Exalead

Bu araç da bir arama motoru olarak karşımıza çıkar. Sizlere link araması yapma şansı verir. Ülkemizde çok isabetli ve geniş bir backlink listesi vermez. Bu aracı daha çok yurtdışı projelerinizde kullanmanız önerilmektedir. Yani bu sistem yabancı ülkelerde yapacağınız backlink listelemeleri için sizlere yardımcı olacaktır.

Web sitenize backlink veren sitelerin anlık görüntülerini ve kısa açıklamaları tek bir ekran üzerinden görebilirsiniz.  Backlinklerinizin geldiği web sitelerinin başlıklarını ve URL’sini de gösterir. Üstelik tüm bu hizmetleri sizlere ücretsiz olarak sağlayan bir araçtır. 

 • Link Research Tools

Backlink analizi yapabileceğiniz kaliteli araçlar arasındadır. Bu sistem sizlere hızlı ve basit sonuçlar sunmaktadır.  Analiz yapan kişilere gereksiz bilgileri ortadan kaldırarak sadece ihtiyacı olan verileri sunar. Sistem 53 farklı kaynaktan veri toplamaktadır. Bu kaynaklar arasında güçlü araçların veri tabanlarının olduğunu da belirtelim.

Birçok kanaldan backlink saracı satın almaktansa tek bir sistem üzerinden istediğiniz analizi yapabilirsiniz. Tüm linklerin canlı olup olmadığını sizlere sunmaktadır. Link değerlendirmeleri 22 farklı kritere göre yapılır. Aylık ücretlerinin 900 Euro’ya kadar çıkması sadece büyük ajansların kullanabilmesine yol açmaktadır.

 • Open Site Explorer

Bu araç ülkemizde çok sayıda uzman tarafından tercih edilmektedir. Sizlere bulamayacağınız backlinkleri sunma kabiliyetine sahip bir araçtır. Ayrıca bu araçta ayrıştırma özelliği de vardır.  Ancak büyük rakipleriyle karşılaştırdığımızda çok daha az backlink bulduğunu belirtelim.

Özetle

Sizlere web siteniz için büyük öneme sahip backlinklerinizi kontrol  edebileceğiniz çeşitli analiz araçlarını sunduk. Farklı özelliklere sahip bu araçlardan her biri avantajlı ve dezavantajlı yanlarıyla sizleri beklemektedir.  Bu araçlarla elde edeceğiniz sonuçlar SEO çalışmalarınız ve arama motoru sonuç sıralamalarınız için çok faydalı olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir