bal üreten arılar

2020 Yılı ilk çeyreğinde elde edilen verilere göre Doğu Karadeniz bölgesinden 286 bin 832 dolarlık bal ihracatı yapıldı. Bu döviz yaklaşık 52 ton bal ihracatına tekabül etmektedir.  Bu dönemde bal ihracatı yaptığımız birinci sıradaki ülke Almanya idi. Daha sonra sıra ile Suudi Arabistan, Avusturya, Katar ve Bahreyn’e bal ihracatı yapıldı

İhracatının desteklenmesi planlanan ürünler arasında balın yanı sıra arı sütü, propolis ve polen gibi arıcılık ürünleri de bulunuyor.

Neden Bal İhracatı Yapılmalı?

Türkiye’de üretilen bal, uluslararası piyasada gittikçe daha fazla rağbet görüyor. Bu nedenle ülkemizde üretilen balın markalaştırarak ihracatının yapılması, oldukça geniş bir pazara açılmak anlamına gelir.

Ayrıca Türkiye’den bal ihracatı yapılması, hem ülke için iyi bir gelir kaynağı hem de ihracat yapan firma için yüksek kazançlı bir faaliyet sahasıdır.

Balı Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Yurtdışına satıştan önce firmanın yurtiçi satış deneyimi olmalıdır. Yurtiçinde  satış ve marka tanıtımı hedeflerini tutturan firmaların bir süre sonra yurtdışına açılmaları bir tür büyüme zorunluluğu gibi de düşünülebilir. 

Dış ticaret döviz üzerinden alışveriş yapılan çok karlı bir alan olmasına karşılık ihracat yapmak isteyen firmanın dikkat etmesi gereken birden fazla faktör vardır. Yurtdışına satış yapmak, piyasada bilinmezlik riskleri olmasının yanı sıra çok fazla dokümantasyon prosedürüne uyulmasını da gerektiren zor bir alandır. 

Ayrıca yurtdışına satış için yurtiçine satışa oranla daha fazla mesafe gidilmesi gerekir bu da ciddi bir maliyet anlamına gelmektedir. Özellikle satış yapmaya başlamadan önce yapılması gereken pazar araştırması ve tanıtım çalışmaları çok fazla nakit kaynak gerektirir.  Fakat gerek firma markasının tanınırlığının arttırılması, gerekse şirketin kar marjının artarak büyüyebilmesi için ihracat yapılması gerekir.

Artık piyasada varlık gösteren  küçük ya da büyük ölçekli bütün firmalar dijital pazarlama alanına çekiliyor.

Bal İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Bal ihracatı pazarlaması yapılırken geleneksel yöntemler kullanılmak isteniyorsa bahse konu ülkenin yerel dili ve kültürü üzerinde araştırma yapılarak bu konulara hakim olunması gerekir başka türkü etkili bir pazarlama stratejisi mümkün değildir. Özellikle ilgili bölgenin kültürel farklarını bilmek çok önemlidir. Yurtiçinde beğenilen takdir edilen herhangi bir faaliyet bir başka ülkede son derece uygunsuz bulunabilmektedir.  Bu tip hataların önüne geçmek için pazar araştırması dikkatlice yapılmalıdır.

Bu araştırmadan sonra gerekli depoların tutulması, ürünlerin nakliyesi vb. işlemler olabilecek en güvenli şekilde yapılmalıdır. Bal kolay bozulacak bir ürün olmadığı için stoklanmasında sıkıntı olmaz fakat yine de depo maliyetleri ya da  nakliye maliyetleri önemli gider kalemlerinden bazılarıdır. 

Dijital Pazarlama İle Bal Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama gerçekten satış yapmak isteyen firmanın elinde bulundurduğu inanılmaz derecede büyük bir güçtür. Hatta bu tip bir pazarlamayı az zahmetli, az maliyetli ve çok kazançlı olduğu için Aladdin ’in, lambasına  benzetmek mümkündür.

İnternet, yerinde yapılması planlanan pazar araştırmasına oranla çok daha az bir maliyetle çok daha geniş bir piyasaya ulaşılmasını ağlar. Fakat bütün büyük güçlerin olduğu gibi bu büyük gücün de bilinçli ve profesyonel bir şekilde kullanılması şarttır. Böylece minimum yatırım ile maksimum verim ve kazanç sağlanabilir. Yazını devamında dijital pazarlama alanında siz için neler yapabileceğimizden genel olarak bahsediliyor.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Bal ihracatı yaparken girmek istediğiniz piyasaya at ön araştırmaları en güvenilir ve detaylı yöntemleri kullanarak yapıyoruz. Daha sonra elimizdeki bu verileri olabilecek en doğru şekilde değerlendirerek ürününüzün yabancı bir ülkede tanınmasını, daha da önemlisi tüketicilerin bu ürünü benimsemelerini sağlıyoruz. 

Biz firma olarak bunları yaparken ihracat yapılması istenen ülke ile ilgili gümrükleme, ihracat kanunları ile uyulması gereken legal prosedürler, doldurularak teslim edilmesi gereken resmi evraklar konusunda size yardımcı olamıyoruz. Biz bu alanda çalışmayı ihracat brokerlarına bırakıyoruz. Firmamız bir ihracat broker’ı olmayıp bal ihracatı dijital pazarlama alanında size hizmet vermektedir.

SEO 

Web sitenizi oluşturuyoruz ve bu sitenin Google’da görünebilir olmasını sağlıyoruz Bu konuda SEO çalışmasının uygun birimde yapılması ve ürününüz için hazırlanan sitede bilinçli bir şekilde kullanılması çok önelidir. SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu belirli bir teknik çalışmaya oturulmaz ise, siteniz ne kadar iyi, ürününüz ne  kadar kaliteli de olsa elektronik ortamda görünmezsiniz. Görünmediğiniz bir piyasada satış yapmanız ve tanınmanız da mümkün değildir.

Her bir site için ülkeye özgü konumlar ayarlanmalıdır, uluslararası alan adları ana sitede sıralanan kısa kuyruk  ve yüksek arama hacmini gösteren anahtar kelimeler sıralanır. Bunların hepsi uzmanlık gerektiren teknik çalışmalardır.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya her gün biraz daha fazla gelişme kaydediyor. Bu nedenle de her gün biraz daha fazla insanın, daha fazla vakit geçirdiği alan haline geliyor.

Sosyal medya yöneticilerimizin çalışma amacı ürününüzün pazarlama ve satış aşamalarını direk olarak etkilemek ve buna bağlı olarak da çevrimiçi itibarınızı arttırmaktır Sosyal medya, tanıtım ve pazarlama hatta satış için en önemli alanlardan birisi olsa da, bu alanda az vakit geçirmek çok vakit geçirmek kadar yararsız olabilir Önemli olan bu alandan optimum sonuçları alabilmek için nereye ve nasıl, ne sürede odaklanmanız gerektiğini bilmenizdir.

Bu konuda doğru kişiyi bulmak, hem çok önemli hem de çok zordur. Bu alanda yılların deneyimine ait yetişmiş profesyonel uzmanlarımız ile size yardımcı oluyoruz.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Sizin için ürününüze ve markanıza özel oluşturduğumuz video ve görsel içerikler sayesinde ürününüzün hızlı ve kolay bir şekilde tanınacak, bunun paralelinde de bolca sipariş alarak satılacaktır.

İnsanlar görsel içeriklerden olumlu ya da olumsuz çok fazla etkilenirler. Olumlu bir iletişim yaratılması bal ihracatı dijital pazarlaması konusunda gerçekten çok çok önemlidir. Yabancı bir piyasada size sempati duyulması buna bağlıdır.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Web sitenizde ve tanıtım reklamlarınızda sizin için oluşturulan görsellerin yanı sıra sizin ne olduğunuzu, ne ürettiğinizi, markanızın ne derece güvenilir olduğunu, şirket olarak vizyon ve misyonunuzun tanınması için yazılı içerikler kullanılır. Sizin hakkınızda müşteriye ulaştırılacak referansın tamamı bu yazılı içerikler vasıtası ile iletilir. Bu nedenle yazılı içerikleri profesyonel metin yazarlarımıza yazdırıyoruz. Metin yazarlarımız sizin firmanız ve ürününüz için size özel çalışma ve araştırmalar yaparak, bunların sonucunda elde edilen verilere uygun metinleri oluştururlar.

Basın Bülteni Gönderimi

Ticari fuarlara, sergilere, gazetelere ya da dergilere basın bülteni hazırlıyoruz ve bunların doğru zamanda doğru yerde alıcılarınıza ulaştırılmasını sağlıyoruz. Böylece ürününüz için yapılması gereken SEO dışı çalışma kolunu da profesyonel tekniklerle yürüterek başarılı olmanızı sağlıyoruz.

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama ekibimiz, her firma ve ürün için ulaşılması uygun devasa kitleyi hazır olarak bulundurmaktadır. Bu kapsamda yeniden çalışmalar yaparak size zaman kaybettirmiyoruz. Elimizde bulunan sosyal medya  fenomenlerini ve bunların profesyonel olarak oluşturmuş olduğu hazır kitleyi kullanarak onların takipçilerinin birebir sizin ürünlerinize yönlendirilmesini sağlıyoruz

Bal ihracatı dijital pazarlama konusunda sizinle çalışmaktan çok mutlu olacağız.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

4 cevaplar
 1. atilla
  atilla says:

  merhaba, erzurumda organik ürettiğimiz ballarımız var ve ürettiğimiz balı ihraç etmek istiyorum. Nereye satabilirim hocam ve bir de size ne kadar ödememiz gerekiyor bilgi verebilir misiniz ?

  Cevapla
 2. ali
  ali says:

  hocam merhaba, ben bu sene mezun oldum ve ingilizce düzeyim gayet iyi babamlar arıcılıkla uğraşıyoruz ve bende bunu kullanarak yurtdışına bal satmak istiyorum . Bana yol gösterebilir misiniz ? teşekkürler

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir