banner reklam nasıl hazırlanır

Banner reklam, web sitelerine yerleştirilen, değişik boyutlarda, resim içeren bir reklam çeşididir. En popüler ve en büyük banner reklam ağı dünya devi Google’ın tekelindedir. Özetle banner, web sitelerine bağlı olmayan, web sitelerinin içine yerleştirilen reklam alanlarını ifade etmektedir. Bannerlar web sitenize bağlı olmayarak, müşteri kitlesinin yoğun olduğunu düşündüğünüz bir başka siteye ücret karşılığında yerleştirilirler. Böylece müşteri kitlesi bulunan web sitesine giren kişiler, reklamları izlemiş olurlar. Reklam alanında bulunan banner’a tıklayan kişi, içeriğindeki linklenmiş siteye yönlendirilir.

Bannerlar, oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bannerlar görsel olarak hazırlanırlar. Farklı boyutlarda ya da yapılarda olabilirler. Reklam verenin belirlemiş olduğu adrese doğrudan bağlantı sağlarlar.

Etkili Bir Banner Reklamı Nasıl Yapılır?

 • Hedef Kitleye Göre Düşünün: Reklam hazırlarken empati yaparak hedef kitleye göre düşünmeniz gerekmektedir. İnsanlar sonuç olarak sizin markanızı bilmek zorunda değildir. Biraz düşünerek beyin fırtınası yapmak, reklam tasarlamak açısından oldukça faydalı bir eylemdir.
 • Düşük Kaliteli Resimler Kullanmayın: Düşük kaliteli resimler reklamın güvenilir olmadığına işaret edebilir. Bu nedenle düşük kaliteli resim kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Eylem Çağrısını Net Bir Şekilde Ortaya Koyun: Satın al, şimdi indir, başlat gibi mesajlar vererek tam olarak ne istediğinizi reklamlarda geçirebilirsiniz.
 • Kullanıcıları Kandırmayın: Ürün veya hizmetin doğrudan marka ile bağlantılı olmasını sağlayın. Bu nedenle kullanıcıları kandırmak gibi bir hataya sakın düşmeyin. Sunduğunuz teklif sayfanızda yer almıyorsa olumsuz bir geri dönüş yaşanacaktır.
 • Marka Yaratın: Bannerlara mutlaka marka logosunu eklemeniz gerekmektedir. Logo yoksa web sitenizin ismini ekleyebilirsiniz.
 • Karışık ve Çok Sayıda Renkten Kaçının: Reklam seçenekleri 3-4 adet ile sınırlı kalsın. Çok fazla renk, karışıklığa neden olabilir ve etkileyici banner tasarımı hakkında olumsuz bir durum ortaya çıkabilir. Bazı renklerin tasarımda nasıl etki edeceğini bilmeniz gerekmektedir. Örneğin kırmızı, tutku, heyecan ve sevgiyi simgelemektedir. Bu rengi ölçüsüz bir şekilde kullandığınızda olumsuz bir durum ortaya çıkacaktır. Turuncu rengi ise tasarıma hareketlilik ve canlılık katar. Kırmızı kadar baskın değildir ve kalabalık renklerin içerisinde rahatlıkla ön plana çıkabilir. Call to action ifadeleri için turuncu rengi harika özelliklere sahip olabilir. Sarı, samimiyet ve güneş ışığının ifadesidir. Göz alıcı bir tasarım yapmak istiyorsanız sarı renklere ağırlık verebilirsiniz. Yeşil, sağlık, tazelik, çevre anlamlarına gelebilir. Mavi, huzur, zekâ, soğukluk anlamlarına gelebilir. Mavi hemen hemen tüm logolarda kullanılan bir renktir. Mor, bilgelik, lüks gibi anlamlara gelebilmektedir. Kullanıcılar üzerinde sakinleştirici bir etki yaratabilir. Pembe, tatlılık, aşk, gençlik gibi anlamlara gelebilmektedir. Kadınsı her şey ile ilgili tasarımlarda pembe tonlarını kullanabilirsiniz. Siyah, modernlik, güç, basitlik gibi anlamlara gelebilmektedir. Beyaz zemin üzerinde siyah renk yazılar en okunabilir birleşimlerdir. Bütün bu renkleri ölçülü bir şekilde kullanmanız, aşırıya kaçmamanız tavsiye edilmektedir. Renk tercihini vermek istediğiniz mesaja göre şekillendirebilirsiniz.
 • Okunabilir Fontlar Kullanın: Fontların okunabilir olması gerekmektedir. Bu nedenle okunamayan fontlar mesajlarınızı tam olarak iletemeyeceği için olumsuz bir durum oluşacaktır.
 • Alaka Düzeyi: Hazırlamış olduğunuz tasarım, ürün ya da hizmet ile alakalı olmak zorundadır. Alakasız tasarımlar banner reklam açısından bir işe yaramayacaktır.

Banner Reklam Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli

Banner reklam hazırlarken dikkat edilmesi gereken unsurları liste halinde şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Standart Boyutlar: Herhangi bir internet sitesinde banner reklam yayınlanacağı zaman standart boyutlara sadık kalınarak hareket edilmelidir. Çünkü internet sitelerinin tasarımları bu standart boyutlar dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle reklam alanlarının doğru bir şekilde kullanılabilmesi için bu boyutlarda banner reklamlar üretilmesi gerekmektedir. En sık kullanılan boyutlar ise 728×90, 300×250, 300×600, 320×100 pikseldir.
 • Mesaj, Marka ve Eyleme Çağrı: Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus marka, mesaj ve eyleme çağrıdır. Öncelikle reklamı izleyenlere bir mesaj iletmeniz gerekmektedir. Daha sonra marka tanıtımını gerçekleştirmeniz gerekir. Son olarak kullanıcıları harekete geçirmek için eyleme çağrı niteliğinde bir işlem yapmanız gerekmektedir. Banner reklamlarda mesaj verme kaygısına çok fazla yer vermemelisiniz. Bu noktada tek bir mesaj, yeterli ve faydalı olacaktır.
 • Etkileyici Görseller Kullanın: Banner için kullanılacak resimlerin, görsellerin, ilgi çekici olmasında fayda var. Birden fazla ürün için banner hazırlanıyor olsa bile tek bir görüntü üzerine yoğunlaşmanız gerekmektedir. Bu durum karışıklığa engel olarak daha sade ve etkileyici bir tasarım oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde banner reklamlarınızı daha etkileyici bir hale getirebilirsiniz.
 • Fontları Kolay Okunabilecek Şekilde Düzenleyin: Yazı fontlarının okunabilirliğine dikkat etmek zorundasınız. Unutmayın, okunamayan bir font kullanırsanız vermek istediğiniz mesaj ve banner reklam bir işe yaramaz. Bu nedenle banner üzerinde bulunan yazıların rahat bir şekilde okunabilmesi önemli olmaktadır. Başlık ve mesajlar için iki ayrı font kullanmalısınız.
 • Sade Bir Tasarıma Özen Gösterin: Bannerlarınızın mesaj verme hızı ileri seviyede olmalı ve tasarımın sade olması gerekmektedir. Bu sayede sade olmayan tasarımlardan kaçınarak daha etkileyici bannerlar hazırlayabilirsiniz.
 • Dosya Boyutunu Düşük Tutmalısınız: Dosya boyutları, dikkat etmeniz gereken bir diğer faktördür. Dosya boyutunun yüksek olması banner sayfalarının yavaş açılmasına neden olacaktır. Bu nedenle dosya boyutunun düşük tutulması gerekmektedir.
 • Flash Banner Kullanmaktan Kaçının: Flash bannerlar, her ne kadar önceden sıklıkla kullanılsa da artık site hızını yavaşlattığı gerekçesi ile kullanılmamaktadır. Bu nedenle flash banner yerine HTML5 bannerlar kullanmanızda fayda var.
 • Linkleme İşlemlerini Doğru Yapın: Banner sayesinde geri dönüş alabilmek için linkleme işlemlerinin doğru yapılması gerekmektedir. Bannerlarınıza tıklayan kişiler doğrudan hedef sayfaya yönlendirilmelidir. Bu noktada gidilen linkin sağlamlığını kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Konseptinizi Belirleyin: Konseptin ve konunun bir şekilde belirlenmesi önem arz etmektedir. Bir kampanya ya da indirim mi söz konusu? Yoksa ürünlerinizi tanıtan bir reklam mı tasarlayacaksınız? Bunları belirlemek, reklamın ana amacına ulaşması açısından önemlidir. Konsepti belirledikten sonra doğru dengeyi kurun ve hiyerarşiyi oluşturun.
 • Diğer Unsurlar: Bunların haricinde web sitelerine ve sosyal medya platformlarına en uygun bir şekilde görseller hazırlamanızda önemlidir. HTML5 görselleri denemek site hızı açısından oldukça faydalıdır. Call to action (CTA) butonunu kullanmayı unutmayın.
1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir