Batı Avrupa çok eski yıllardan bu yana sağlık turizminde merkez bölgelerden biri olmuştur. Batı Avrupa ülkelerinde sağlık uygulamalarının gelişmiş olması ve nitelikli sağlık kuruluşlarının bulunması bu ülkeleri sağlık turizminde merkezi bir konuma getiriyordu.

Bu yazımızda Batı Avrupa’daki insanların sağlık turizminde hangi ülkeleri tercih ettiğine daha detaylı göz gezdireceğiz. Öncelikle Batı Avrupa ülkelerinde sağlık sistemlerinin çok gelişmiş olduğunu belirtelim. Bu ülkelerde bulunan üniversite klinikleri çok uzun bir tarihi geçmişe sahiptir.  Ayrıca Avrupa’da faaliyet gösteren medikal kurumlar dünyanın bu alanda en kaliteli kurumları arasında yer alır. 

Batı Avrupa ülkelerinden son 15-20 yılda farklı ülkelere medikal turizm konusunda yoğun bir talep olduğu bilinmektedir. Avrupa’da Koronavirüs salgınına kadar sağlık hizmetlerinin çok nitelikli olduğu biliniyordu. Ancak salgın döneminde sürecin  iyi yönetilememesi de dahil birçok Batı Avrupa ülkesinde sağlık sistemleri çökme noktasına geldi. 

Avrupa medikal alanda üretici konumda olsa da Batı Avrupa ülkeleri için aynı kalitede sağlık hizmetleri farklı ülkelerde çok daha uygun maliyetlere sağlanıyor. Bu yüzden Batı Avrupa vatandaşları sağlık turizminde farklı ülkeleri tercih ediyor.

Batı Avrupa’da Sağlık Turizminde Tercih Edilen Ülkeler

Batı Avrupa ülkeleri sağlık turizminde öncelikle Doğu Avrupa ve Türkiye gibi ülkeleri tercih etmektedir.  Avrupa ülkelerinde medikal turizm konusunda talep gören ülkeler şöyledir;

 • Macaristan

Macaristan Batı Avrupa’ya yakın konumuyla sağlık turizminde ilk tercih edilen ülkeler arasında geliyor. Ülkenin çok tercih edilme nedenlerinin başında gelişmiş ekipman ve yüksek bakım standartlarına sahip olması gerekiyor.  Ayrıca Macaristan dünyada kişi başına düşen diş hekimi sayısında dünyanın en avantajlı ülkelerindendir.

Macaristan’da  fiyatlar Amerika ve Batı Avrupa ülkelerine göre çok daha düşüktür.  Başkent Budapeşte başta olmak üzere birçok şehri medikal turizm alanında Batı Avrupa ülkelerinden talep görmektedir.

 • Polonya

Polonya’da son 15-20 yılda sağlık turizmi devlet politikası haline geldi. Bu yüzden dünya standartlarına getirilen sağlık hizmetleri devlet destekli tanıtım çalışmalarıyla özellikle Batı Avrupa’dan yoğun talep görmektedir.

Polonya’da sağlık tesisleri çok gelişmiştir ve yüksek bakım standartları mevcuttur. Bunlarla birlikte ülkede sağlık hizmetleri çok düşük maliyetlerle gerçekleştirilmektedir. Batı Avrupa ülkeleri vatandaşları diş hekimliği, kozmetik cerrahi, kalça protezleri, IVF tedavileri, kilo tedavileri ve mide tedavileri gibi durumlar için Polonya’yı sıklıkla tercih etmektedir.  Varşova ve Krakow da canlı bir tarih olmasıyla medikal turistleri cezbetmektedir.

 • İspanya

İspanya özellikle İngilizler tarafından çok uzun yıllardan beri geleneksel bir turizm merkezi olarak görülmektedir. Son yıllarda Batı Avrupa başta olmak üzere denizaşırı medikal turistler tarafından tercih edilmeye başlayan bir ülkedir.

İspanya’nın en önemli avantajlarından biri Barselona, Madrid ve Malaga gibi en çok turist çeken şehirlerde aynı zamanda sağlık hizmetlerinin de gelişmiş olmasıdır. Bu şehirlerde hastane sayısı ve klinik sayısı yeterlidir.  Batı Avrupa ülkelerindeki medikal turistler İspanya’yı oftalmoloji, kozmetik cerrahi, diş hekimliği, ortopedi ve kilo verme cerrahisi alanlarında yoğun olarak tercih etmektedir.

 • Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti özellikle başkenti Prag’la dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında yer almaktadır. Prag özellikle kozmetik cerrahi ve diş tedavisi alanında Batı Avrupa ülkelerinin en çok tercih ettiği ülkedir. 

Son zamanlarda Batı Avrupa’da eğitim alan ve İngilizce konuşan çok tanınmış sağlık ekipleri Çek Cumhuriyeti’nde özel klinikler açmıştır. Ayrıca ülkede sağlık turizmi paketleri de sağlık turistlerini çeken özellikler arasında yer almaktadır. Prag’ta tedavilerinizi yürütürken bir yandan da güzel bir tatil yapabilirsiniz.

 • Türkiye

Türkiye 1200 üzerinde devlet ve özel hastane sayısıyla sağlık turizminde dünyanın en önemli aktörleri arasında yer alıyor. Ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirde sağlık turizmi imkanları gelişmiştir.

Batı Avrupa ülkeleri sağlık turizmi ihtiyaçlarında ülkemizi yoğun olarak tercih etmektedir.  Türkiye’de nakil, beyin cerrahisi, ortopedi, kardiyoloji, oftalmoloji, kozmetik cerrahi ve diş hekimliği alanında  Batı Avrupa’dan yoğun bir talep bulunuyor.

 • Bulgaristan

Bulgaristan, Batı Avrupalı turistler tarafından sağlık turizmi konusunda en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle ülkede sağlık hizmetleri çok düşük maliyetli olduğu için Batı Avrupa ülkelerinden turist çekmektedir.  Ülkede termal kaynakların gelişmesi de medikal turizmi canlandıran bir etmendir.

 • Amerika Birleşik Devletleri

Avrupalı turistler sağlık turizmi alanında Amerika Birleşik Devletleri’ni de tercih etmektedir. Amerika’da sağlık hizmetlerinin çok gelişmesi ve dünyanın en popüler doktorlarının bu ülkede olması özellikle maddi kaygısı olmayan Batı Avrupalı turistlerin bu ülkeyi sağlık turizmi alanında tercih etmesini sağlamaktadır.

Batı Avrupa’da Sağlık Turizminde Neden Başka Ülkeler Tercih Ediliyor?

Batı Avrupa ülkeleri sağlık imkanları açısından çok gelişmiş olsa da bu ülkelerin vatandaşları birçok nedene bağlı olarak sağlık hizmetleri konusunda farklı ülkeleri tercih etmektedir.

Batı Avrupa ülkelerinin sağlık turizminde farklı ülkeleri tercih etme nedenleri şu şekildedir;
Yüksek Maliyet: Avrupa ülkeleri medikal ürünler açısından üretim merkezi olsa da maliyetler çok yüksektir.  Batı Avrupa vatandaşları bu yüzden farklı ülkeleri tercih etmektedir. Maliyetin yüksek olması sebebiyle farklı ülkelerde aynı standartlarda sağlık hizmetlerinin daha düşük maliyetli olması sebebiyle farklı ülkelere talep fazladır.

Turizm Acentelerinin Kaliteli Olması: Avrupa’da faaliyet gösteren turizm acenteleri çok profesyonel faaliyet göstermektedir.  Ülkede dünyanın birçok yerinde sağlık kuruluşlarıyla anlaşmalar yapan turizm acenteleri yoğun talep görmektedir.

Yaşlı Nüfusun Fazla Olması:  Batı Avrupa ülkelerinde yaşlı nüfus çok fazladır. Özellikle termal turizm alanına yoğun bir talep vardır. Yaşlı nüfusta sağlık hizmetlerine olan talep daha fazladır. Bu kesimin çok bilinçli olması da farklı ülkelerde sağlık hizmetlerinin talep görmesine yol açar.

Ekonomik Refahın Yüksekliği:  Avrupa ülkelerinde refah oranı çok fazladır. Bu ülkelerdeki ekonomik refah yüksekliği olması sağlık hizmetleri alanında farklı ülkelerin de tercih edilmesini sağlamaktadır. Avrupa vatandaşları turistik faaliyetlere ek olarak sağlık turizmi faaliyetlerine de talep göstermektedir.

 Vize Sorunlarının Olmaması:  Batı Avrupa ülkeleri özellikle sağlık turizmi alanında Doğu Avrupa ve Orta Avrupa ülkelerini tercih etmektedir. Bu ülkelere sağlık hizmetleri için seyahat ederken vize sorunu olmaması bu talebin yüksek olmasında önemli bir etmendir.

Türkiye de Batı Avrupa ülkelerinden yoğun bir medikal turist çekmektedir. Ülkemizin bu alandaki çalışmaları sayesinde her yıl Avrupalı medikal turist oranı daha da artış göstermektedir.

Türkiye’nin Batı Avrupa’dan Sağlık Turisti Çekmesi İçin Neler Yapılabilir?

Türkiye, medikal turizm alanında dünyanın parlayan ve gittikçe kapasitesini arttıran ülkeler arasındadır. Türkiye’nin Batı Avrupa vatandaşları arasından da daha fazla medikal  turist çekebilmesi için yapılabilecek bazı uygulamalara değineceğiz;

 • Profesyonel İçerik Pazarlama Faaliyetleri

Batı Avrupa ülkelerinde araştırma ve kullanıcı deneyimi çok önemlidir. Bu yüzden Batı Avrupa ülkelerine yönelik medikal turizm faaliyetleri yürütmeyi hedefleyen işletmeler öncelikle profesyonel içerik pazarlama stratejisi geliştirmelidir. İngilizce, Fransızca,  Almanca, İtalyanca gibi dillerde sosyal medya ve web sitesi başta olmak üzere birçok dijital kanala yönelik içerik pazarlama stratejisine odaklanmak gerekir.

 • Kurumsal ve Güncel Web Sitesi 

Avrupa’da sağlık turizmi alanında faaliyet yürüten sağlık kuruluşu sayısı çok fazladır. Bu yüzden Avrupalı turistlere ulaşabilmek için dijital kanalları etkili kullanmanız gerekiyor. Kurumsal bir web sitesi kurulması en önemli faaliyet alanlarından olacaktır.

 Avrupalı turistler güncel bir internet sitesini takip edecektir. Profesyonel, kullanıcı deneyimi yüksek ve dil seçeneği olan bir kurumsal web sitesi ile ülkemize daha fazla Avrupalı medikal turist çekilebilir.

 • Çok Dilli SEO Çalışmaları

Kurumsal ve güncel bir web sitesine sahip olmak Avrupalı turistleri çekebilmek için yeterli olmaz. Bunun için SEO çalışmalarına da yatırım yapmalısınız.  SEO çalışmaları çok dilli olursa daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca gibi farklı dillerde optimizasyon desteği alırsanız Avrupalı turistleri çekebilirsiniz.

 • Arama   Motoru Reklamcılığı (SEM)

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren işletmeler için arama motoru reklamcılığı çok önemli bir müşteri aracıdır. Arama motorları üzerine profesyonel bir reklam desteği alarak ve reklam bütçenizi verimli şekilde kullanarak daha fazla medikal turist çekebilirsiniz.

 • Sosyal Medya PR Çalışmaları

Batı Avrupa ülkelerindeki potansiyel müşterilere ulaşmak için sosyal medya kampanyalarına ağırlık vermelisiniz.  Popüler sosyal medya uygulamalarında kurumsal hesaplar oluşturarak PR çalışmaları yürütmeli ve müşteri etkileşimini en üst seviyeye çıkarmalısınız. Böylece daha geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz.

 • Etkileyici Sağlık Turizmi Paketleri  

Avrupa vatandaşları sağlık alanında başka ülkeleri tercih edecekleri zaman turizm paketlerini de yakından incelemektedir. Bu yüzden etkileyici sağlık turizmi paketleri oluşturmalısınız. Özellikle Avrupa’da medikal turizm konusunda başarılı iş ortakları edinerek daha geniş kitlelere ulaşmayı başarabilirsiniz.

Batı Avrupalı Turistler Sağlık Turizminde Neden Türkiye’yi Tercih Etmelidir?

Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasındaki itibarı ve tanınırlığı başarılı PR çalışmalarıyla her geçen gün daha da artmaktadır. Batı Avrupalı turistlerin sağlık turizminde ülkemizi tercih etmesinin nedenleri şu şekilde olabilir;

Düşük Maliyetler: Türkiye sağlık hizmetleri açısından Avrupa ülkelerine göre çok düşük maliyetlerle çalışmaktadır. Özellikle Türk Lirası ve Euro arasındaki kur farkı Türkiye’yi Avrupalı medikal turistler için cazibe merkezi haline getirmektedir.

Yakın Konum:  Türkiye, Avrupa ülkeleri ile çok yakın bir konuma sahiptir. Avrupalı turistler ülkemize tek bir seferle kısa bir uçak yoluculuğuyla gelebilmektedir.

Deneyimli Hekimler:  Türkiye’de faaliyet gösteren deneyimli hekimler Avrupa tarafından tanınmaktadır. Avrupa ve Amerika’da eğitim alan ve ülkemizde hizmet veren birçok hekim Batı Avrupalı turistlerin özellikle tercih ettiği profesyonellerdir.

Tatil Olanakları:  Türkiye’nin tatil olanakları Avrupalı turistlerin her zaman ilgisini çekmiştir. Avrupa’dan ülkemize gelen turistler sağlık hizmetleri yanında aynı zamanda tatil de yaparak ülkemizden ayrılmaktadır.

Güçlü Sağlık Sistemi: Türkiye özellikle salgın döneminde sağlık sistemiyle tüm Avrupa’ya örnek olmuştur. Ülkemizin güçlü sağlık sistemi Avrupalı turistler tarafından daha fazla tercih edilmemizde çok önemli bir etkendir.

Gurbetçi Nüfusu: Özellikle Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa’da çok sayıda gurbetçi nüfusu vardır. Bu nüfus da Batı Avrupa’dan gurbetçilerimizin sağlık turizmi için ülkemizi seçmesinde etkilidir. Ayrıca Avrupa kökenli turistler de gurbetçilerimizin deneyimleriyle sağlık turizmi alanında ülkemizi seçmektedir.

Başarılı PR Çalışmaları:  Ülkemizde PR çalışmaları çok gelişmiştir. Ülkemizin başarılı PR çalışmaları dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Avrupa’da da dikkat çekmektedir. Bu yüzden ülkemize her yıl daha fazla sağlık turisti gelmektedir.

Son Teknoloji Sağlık Merkezleri: Ülkemizde son birkaç yılda devletin de desteğiyle son teknoloji sağlık merkezleri faaliyete geçmiştir. Bu yüzden Avrupalı turistler gelişmiş sağlık merkezleri ve ileri teknoloji ekipmanlar sebebiyle ülkemize ilgi göstermektedir.
Kaynakça

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir