SEO Uyumlu Makale Kontrolü

Bir sitenin arama motorları tarafından ön plana çıkarılabilmesi için SEO önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden site sahipleri sitelerini kurarken bu SEO unsurunu dikkate alarak ilerliyorlar. Fakat SEO için sadece site düzeni önemli değildir aynı zamanda sitede yayımlanan makalelerin de belli bir düzene sahip olmaları da ayrıca önemlidir. Bundan dolayı yazacağınız makalenin SEO uyumluluğu büyük önem taşımaktadır.

Bu sebeple bir makale oluşturulduğu zaman uyulması gereken bazı belli başlı kurallar vardır. Bu kurallara uyarak makalenizi oluşturabilir veya hali hazırda bir metin oluşturduysanız bu kriterlerle içeriğinizi değerlendirerek SEO uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Kontrolü Aşamaları

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Bir makale yazıldığı zaman belli bir konu etrafında şekillenir. Bu makale içerisinde konuyla ilgili mutlaka anahtar kelimelere yer verilmelidir. Anahtar kelimeleri kullanırken şu kriterlere dikkat edin:

 • Makale içerisinde her 150-200 kelimede bir anahtar kelime kullanın.
 • Makalenin ilk paragrafında, mümkünse ilk cümlelerde anahtar kelimeyi kullanmaya özen gösterin.
 • Anahtar kelimeler ek almadan kullanılmalı. Örneğin anahtar kelimeniz “wordpress ayarları” olacak ise bunu metin içerisinde kullanacağınız zaman “wordpress ayarlarını” şeklinde kullanmayın. Direkt eksiz bir şekilde kullanın.
 • Anahtar kelimeleri makale içerisinde “bold” yani kalın biçimde yazın.
 • Anahtar kelimeleriniz iki ya da üç kelimeyi geçmesin

Konunun Detayı

Makalenizi yazarken konuyu yeteri kadar ifade etmeniz gerekmektedir. Yani bir makale oluştururken detay vermeniz gerekiyorsa mutlaka verin. Sitenize gelen kişi makalenizden bir fayda görmez ise sitenize bir daha uğramayacaktır ve bundan dolayı arama motorları tarafından ön plana çıkarılmayacaksınız. Özetle, anlatmak istediğinizi yeteri kadar detaylandırmanız gerekmektedir.

İçerik Okunurluğu

Yazdığınız makalenin okunabilirliği de çok önemlidir. Örneğin bir ziyaretçi arama motorları aracılığıyla sitenizdeki bir makaleye ulaştı. Ama makaleniz okunabilir olmadığı için sitenizde bir dakika bile durmadan siteyi hemen terk eder. Bu da arama motorları tarafından hanenize eksi puan yazılmasına sebebiyet verir. Arama motorları için bir kullanıcının sitede kalma süresi çok ama çok önemlidir. Yazacağınız bir makalenin okunabilir olması için şu kriterlere dikkat edin:

 • Düzgün bir dil kullanın.
 • Anlatım biçiminiz akıcı olsun.
 • Tekrara düşmeyin.
 • Konu içeriklerinizi toparlayarak metne dökün.
 • Sade bir biçimde ifade edin.
 • Belli bir konu etrafında içerik üretin. “Her çiçekten bal” mantığıyla içerik üretirseniz makalenizin konu bütünlüğü olmaz ve bundan dolayı makaleniz ne yazık ki okunabilir bir durumda olmaz.

İmla Kurallarının Önemi

Aslında imla kuralları da bir metnin okunabilirliğini sağlamak açısından büyük öneme sahiptir. Metninizi oluştururken imla kurallarına dikkat edin. Dikkat edin ki makaleniz düzgün bir şekilde oluşturulmuş olsun ve böylelikle okunabilir olsun.

Özgün İçerik

Aslında bir makalenin SEO uyumluluğu için en önemli kriter o makalenin özgün olmasıdır. Evet, makalelerinizi oluştururken özgünlüğe maksimum düzeyde dikkat etmelisiniz. Yani makalenizi kendiniz yaratmalısınız. Sitenizin içerikleri daha önce başka sitelerde yayımlanmış makalelerden oluşursa bırakın ön plana çıkmayı aksine arama sonuçlarında dipleri görürsünüz. Kesinlikle ama kesinlikle içerikleriniz kopya makalelerden oluşmamalı ve çok büyük oranda özgünlüğe sahip olmalıdır.

Görsel İçerik

Makalenizde kullanacağınız görseller de makalenizin konusuyla ilgili olmalıdır. Alakasız bir görsel kullanmanız kullanıcıları sitenizden uzaklaştıracaktır. Bundan dolayı ilgili görseller seçmeniz çok önemlidir. Ayrıca kullandığınız görsellerde alt etiketine yer vermelisiniz. Kullanacağınız bu alt etiketinde makalenizin anahtar kelimesine yer vermeniz de yine önemlidir. Bir de sitenize görselleri yüklerken resim optimizasyonu yapmalısınız. Bunun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız bu konuyu anlattığımız içeriğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Alt Başlık Kullanımı

Makalenizi yazarken konuyu mutlaka bölmeli ve alt başlıklar kullanmalısınız. Tek bir başlıktan oluşan metin hem kötü bir görünüme yol açacak hem de okunma zorluklarına sebebiyet verecektir. Böylelikle kullanıcılar içeriğinizi okumadan sitenizden çıkacaktır. Bu da yine arama motorları tarafından eksi puan almanıza yol açacaktır. Metninizi oluştururken konuyla ilgili birden fazla alt başlığa yer vermeye özen gösterin.

Link Yapısı

Yayımladığınız içeriklerin linkleri de belli bir düzen içerisinde olmalıdır. Linklerin, karmaşık sayı ve harflerden oluşması SEO dostu değildir. Linklerinizi düzenlerken link içerisinde kategori adının ve yazı adının geçmesine mutlaka özen gösterin. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız kalıcı bağlantı ayarlarını anlattığımız içeriğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Metnin Uzunluğu

SEO uyumlu bir makale için diğer önemli bir kriter de metnin uzunluğudur. Makaleniz en az 300 kelime uzunluğunda olmalıdır. Bu rakamdan az bir uzunlukta olursa kullanıcılar sitenizden hemen çıkacak bu da arama motorları tarafından sitenizin istenilmeyen site olarak anlaşılmasına yol açacaktır. Ayrıca bir metnin çok aşırı uzun olmamasına da dikkat edilmelidir. Çok uzun olması kullanıcıları sıkacaktır. Ancak anlattığınız konu detaydan oluşuyorsa tabi ki gerektiği kadar uzun tutmalısınız. Kısacası makalenizi kısa veya çok uzun tutmaya çalışmayın. Sadece yazın. Anlatmak istedikleriniz bittiyse tekrara düşmeden metni sonlandırın. Fakat alt limitin 300 kelime olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Bu kriterlere dikkat ederseniz makalenin SEO uyumluluğu noktasında gereklilikleri yerine getirmiş olursunuz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir