profesyonel seo uzmanı

Bir sitenin sadece Google’da değil, herhangi bir arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlayan faktörler, arama motoru optimizasyonu kriterleridir. Sitelerin teknik ve içerik bakımından özellikleri ile popülerlikleri bir araya getirilerek bu değerlendirme arama motorları tarafından yapılır. Günümüzde Google mutlak arama motoru hakimiyetine sahip araçtır. Bunun yanında Yandex ve Bing gibi araçlar bulunuyor olsa da, bu yapıların kriterleri de Google’dan farklı değildir. Pekiyi bir sitenin google da en üstte çıkması nelere bağlıdır?

Arama Motoru Görünürlüğü Kriterleri

Bir sitenin google da en üstte çıkması için öncelikle motorlarda görünür olması gerekir. Bu görünürlük kriterleri esasında genel site standartları ile eşdeğerdir. Sitelerin link yapılarının sağlıklı olması, yönlendirmelerin var olmaması ve direkt bağlantıların sorunsuz çalışması gerekir. Google, siteleri indeksine almak için bir çok aracı kullanır ve çok büyük sorunlar yoksa listeye girilir. Ancak bunun gerçekleşmesi sonuçlarda yükseleceğinizi garanti etmez. Zira tek kriter bu değildir.

Arama Motorlarında İlk Sırada Yer Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Arama sonuçlarında önde listelenmek için öncelikli kriterlerin başında sitenizin teknik altyapısının sağlıklı biçimde çalışıyor olması gerekir. Sağlıklı bir sunucu ve elbette hızlı bir site arama motorunda görünürlük oranınızı artıran özelliklerdir. Bu fonksiyonun sağlanabilmesi için site yazılımınızın sorunsuz çalışmasını sağlamalı ve modern kodlar kullanmalısınız. Ancak bu bir handikaptır. Örneğin WordPress kullanıcıları google dostu kodlara sahip siteler kullanıyor olsa da, bu yapıların yazılım yükleri çok fazla olduğundan, siteler bazı ek işlemler yapılmadan yavaş çalışacaktır. Bunun önüne geçmek için;

  • Nitelikli hosting kullanın
  • Cache uygulamalarından faydalanın
  • Resim ve diğer içeriği optimize edin
  • Yazılım sıkıştırma (gzip) özelliğinden faydalanın
  • Mümkünse CDN kullanın

Bu sayede siteniz çok daha hızlı açılabilecektir. Tabi yine kriterlerin sadece birisini karşılamış oluyoruz, zira tarama özelliklerinin yapılandırılması da en az bu kadar önemli.

Site İçi SEO Ayarlarının Yapılması

Sitenizin arama görünürlüğü özelliklerini geliştirmek için, site içi seo ayarlarının yapılması gerekir. Öncelikle seo uyumlu olarak oluşturduğunuz içeriğin meta anahtarlarını doğru girmeli, veri yollarını bu metin içeriğine uygun biçimde organize etmelisiniz. Kalıcı bağlantıları oluşturup, description ve anahtar kelime girişlerini yaptığınızda, site içerisinde temel seo ayarları yapılmış olacaktır. 

Bunun yanında iç linkleme uygulamalarının profesyonel biçimde yapılması gerekir. Görsel ve videoların alt kodları gibi verilerle birlikte sitenizin arama motoru üzerindeki görünürlüğünü artırabilirsiniz.

İçerik

Site içeriğinizin mutlaka özgün ve seo uyumlu olması gerekir aksi durumda siteniz google tarafından reddedilir ve spam skorunuz yükselir. Özgün içeriğin seo uyumu hale getirilmesi de yine profesyoneller tarafından sağlanır. Bu noktada desteği uzmanlardan alabilirsiniz. Ya da en iyisi seo hizmetini bütün olarak uzman firmalardan alarak sitenizin arama motorlarında yükselmesini garanti altına alabilirsiniz.

Site Dışı SEO

Seo işlemlerinin en karmaşık ve tehlikeli boyutu site dışındaki uygulamalardır. Burada yapılacak bir hata sitenizin ebediyen indekslerden atılmasına sebep olabilir. Açık kaynaklarda çok ucuza satılan “sözde” seo hizmetleri genellikle bu sonuca yol açar. Bu nedenle seo hizmeti alınırken çok dikkatli olunmalı, mümkün olduğunca sorumluluk alabilen ve sektörde deneyimi bulunan firmalar tercih edilmelidir.

Site dışı seo faktörleri, sadece sitenize gelen bağlantılar değildir. Daha doğru bir anlatımla gelen bağlantılar gelişi güzel olamaz. Bu bağlantıların sistematik olması ve sitenizle ilgili sağlıklı kaynaklardan gelmesi gerekir. Buradaki link yapısının dahi çok hassas ayarlanması gereklidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir