web sitesinin sıralamasını yükseltmek

Bir web sitesinin Google sıralamalarında yükselmek için yapması gereken birçok yöntemi sırasıyla anlatmaya geçmeden önce yazıyı okuyan okurun hangi beklentileri karşılanacak bilgilendirmek gerekir. Sevgili okurlar, bu yazımızda Google’da nasıl birinci sayfada çıkabilirim diye sürekli tekrar tekrar sormuş olduğunuz soruların cevabını bulacaksınız. Lafı fazla uzatmadan bir web sitesinin sıralaması nasıl yükselir diye hazırladığım bu özel listeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Site Hızının Sıralama Almak İçin Önemi

SEO uyumlu web siteleri için Google tarafından uygulanan bazı teknik detayların başında gelen site hızı konusu oldukça önemlidir. İnternet sitelerinin kullanmış olduğu görsellerden kodlamalara yavaşlamasında gerçekten önemli bir etkiye sahip olan durumlar sıralama kaybetmenizde büyük etken olabilir.

Web sitesi sıralaması arttırmak için yapmanız gereken bazı SEO bazlı çalışmaları detayları ile incelemek adına burada yer alan web sitesinden sitenizi analiz edebilirsiniz. Site hızı analizi yapmak; sitenizi nasıl hızlandırmanız gerektiği konusunda size fikir verecektir.

Mobil Uyumlu Temalar Kullanmanın Önemi

Web site sıralaması yükseltmek için önemli bir önerimde mobil uyumluluk üzerine olacaktır. Mobil uyumluluğunu en iyi test edebileceğiniz araç bizzat Webmaster Google’ın kendisidir. Webmaster aracı üzerinden canlı test uygulayarak sayfanın mobil konusunda detaylı analizini alabiliyorsunuz.

Dolayısıyla mobil uyumlu tema kullanmanın önemi hakkında şunları da belirtmek gerekiyor. Web sitelerin sıralama arttırmak amacıyla sitelerini farklı bir şekilde optimize ediyorlar. Ancak bazı sitelerin yanlış optimizasyonu mobil düzeni bozuyor. Google ise son geliştirdiği algoritmalarda arama sonuçlarını mobil temaya göre düzenlemeye başladı.

Rekabet Edeceğiniz Anahtar Kelimeye Dikkat Edin

Anahtar kelime seçimlerinizde örnek vermek amacıyla klasik bir klişeye başvuracağım. Örneğin “ayakkabı” anahtar kelime seçimi tamamıyla hatalıdır. Sonuç itibariyle bu arama sonuçlarında daha çok en bilindik web siteleri yer alırlar. Ancak kullanıcı odaklı “beyaz spor ayakkabı” gibi bir anahtar kelime seçmek daha mantıklı olacaktır. Kullanıcıların bu anahtar kelimelerde yaptığı arama hacmini küçümsemek pek mantıklı değildir. Ayakkabı ise çok genel bir kavramdır. Daha çok bu kelime öbeğinde üretici ve kendi ürününü satan mağazaların siteleri yer alacaktır.

Anahtar Kelime Kullanımı 

Web sitesinin sıralaması yükseltmek için anahtar kelimelere olan yoğunluğunuz her ne olursa olsun. Web sitelerinin ciddi bir sıralama alabilmesi çok kolay değildir. Doğru bir anahtar kelime kullanımı için yazının yayımlandığı sayfayı bir bütün olarak ele almak gerekir. Örneğin yazı içerisinde ana başlıkta anahtar kelimeye yer verdikten sonra klasik %1 oranında anahtar kelime dağılımını yazı içerisinde yapmak doğru değildir.

Yazı başlığında yer alması zorunlu olan anahtar kelime de makalenin bir parçasıdır. Kullanacağınız yüzdeye ana başlığı, metinin bizzat kendisini, etiketleri ve kategorilerdeki kelime öbeklerini dahil ederek hesaplamayı unutmayın. Anahtar kelimelerinizi kullanırken çoğunlukla anahtar kelime kullanım oranı %1-2 arasında olmasına özen gösterin. Fazlası kullanıcıyı rahatsız edecektir. Okurların rahatsız olduğu bir yazıyı sonuna kadar okuma ihtimali olduğuna inanıyor musunuz?

Site Adresinizin Önemi ve Doğru URL Yapısı

Kullanıcı odaklı çalışmalar blog okurlarının url yapılarında yer alan yıl gösterimli ifadelerden rahatsızlık duyduklarını açıkça ifade ediyor. Sitenin yapısında daha çok amatör bir yapı bırakmasına karşılık Blogger sisteminin çok hızlı işliyor olması site sahiplerini de daha çok cezbediyor. Daha fazla lafı uzatmadan asıl noktaya gelmek istiyorum. Sitenizin adresini belirlerken odak anahtar kelimenizi geçirmenizde çok önemli bir fark oluşacak.

Arama sonuçlarında iyi sonuç almak için yapılması şart olarak gözüken bu hamleyi birçok SEO uzmanı alt siteleri için çoğunlukla kullanıyor. Bir marka değeri taşıyan sitelerde bu sistem çoğunlukla uygulanmaktadır. Ayrıca tarih bazlı URL yapısından WordPress gibi firmaların sağladığı özel URL yapısı ile kurtulabiliyorsunuz.

Google Sitenizi Bir Örümcek Ağı Gibi Görmelidir

Site içi linkleme üzerine basit birkaç fikir birliğini sizlere sağlamak istiyorum. Örneğin bir yazı hazırlarken yazdığınız metinde bir başka konunuz hakkında atıfta bulunuyorsanız. Bu sizin için o sayfaya link verebileceğiniz harika bir fırsattır. Site içi linklemenin avantajları daha çok  web site sıralaması arttırmak amacıyla kullanılır.

Web sitenizin sıralamalarda bir yere gelmesini istiyorsanız. Metinlerinizi birbirlerine bağlamaya ve etiketler üzerinden kullanıcının rahatlıkla dolaşabileceği bir sistem oluşturmaya özen gösterin. Sitenizin aslında bir makine olduğunu asla unutmayın. Bir makinenin başlangıcını bilmeden sonuna ulaşmanın pek bir mantığı yoktur.

Örneğin bu yazı içerisinde web sitesi sıralaması arttırmak konusundan ziyade başka bir konuya kaymış olduğum yerlerde o yazıya link vermeye önem gösterilmesi gerekir. Nitekim verilen bu örnek sitede yer alan her yazı için geçerli olmalıdır. Okurunuzu bağlantılara boğmayı da asla düşünmeyin. Bu botları kandırmaya yönelik bir hareket olmaktan ziyade hem okuru uzaklaştırır hem de siteyi spam niteliğinde temsil eder.

Kaynakça:

  1. https://backlinko.com/rank-high-on-google
  2. https://wpmavi.com/seo/googleda-ilk-sayfada-cikmak.html
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir