birebir pazarlama örneği

Birebir pazarlama, müşterinin kişisel tercih ve zevklerini ön plana alan kişisel ilgi  alanlarını ön planda tutan bir pazarlama stratejisidir.

Bire bir pazarlama müşteri sadakatini, her bir müşteri ile tek tek ilişki kurarak gerçekleştirilmesi durumudur. Bireysel pazarlama günümüzde firmalar tarafından çok yaygın kullanılan ve bir o kadar da etkili bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama alanında da bu yönteme başvurulmaktadır.

Tabi gelişen teknolojini de etkisi ile kullanıcıların kişisel tercihlerini hatırlatma ve kayıt altına alma görevi de yazılımlara ve yapay zeka ürünlerine kalıyor. Online alışverişi kullanan e-ticaret firmaları da müşterilerin tıklanma ve ziyaret sayıları ile satın alma işlemlerini kayıt altına alabilme adına pek çok nitelikli sistemleri geliştirip şirket bünyelerine kazandırmış durumdalar.  Birebir pazarlamanın da amacı  kullanıcının ilgisini sürekli tutabilmektir.

Birebir Pazarlama Neden Önemlidir?

Birebir pazarlama veya bireysel pazarlama diyebileceğimiz pazarlama yöntemi şirketlerin hali hazırda var olan veya kazanılmak istenilen müşterilere onların ilgisini çekecek içerik ve iletiler ile ürün teklifleri sunmak için veri analizlerinin kullanıldığı ve bu analizlerden faydalanılan bir pazarlama stratejisidir. Yapılan araştırma ve anketler de göstermiştir ki eğer firmalar kişiye özgü deneyimler sunuyorsa o firma ile iş yapma olasılığının arttığını ve müşteriler tarafından bu firmaların daha ilgi çekici hale geldiğini açıkça gösteriyor. Eğer müşterilerinizi halk arasındaki tabir ile bakıcı değil de alıcı hale getirmek ve onlara satış yapmak istiyorsanız müşterilerinize kişiselleştirilmiş içerikler sunmanız gerekmektedir. Yani müşterilerinize özel olduklarını hissettirerek istedikleri bilgileri de doğru yerde ve doğru zamanda vermek de önem taşır.

Birebir Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Birebir pazarlama hem firmalar hem de tüketiciler için inanılmaz derecede avantajlar sağlar.  Bu Stratejiler başarıyla uygulamaya geçirildiği zaman faydaları görülecektir. Bu faydaları da şöyle sıralayabiliriz:

 • Geliştirilmiş Müşteri Deneyimi

Müşterilerinizin kişisel bilgilerini elde etmek istiyorsanız. Bunu yapmaları için sizin de onlara bazı şeyler vermeniz gerekir. Bazı şirketler kampanya ve çekilişler düzenleyerek bu bilgileri elde etme yoluna giderler. Müşteriler bu tür etkinliklere katılmak için anketlere katılır, formaları doldururlar. Tabi bunların karşılığında müşterilerinizin kişisel verilerini de korumanız şartını sizden beklerler. 

 • Sürücü Geliri

Her müşteri için tercih edilen kanalı tanımlamak  şirketlerin yatırım getirisini  arttırmasını sağlar. Doğru otomasyon teknolojisi  sayesinde pazarlamacılar hangi kanal müşterisinin dahil olduğunu saptayabilir ve daha sonra çok kanallı bir yaklaşımın parçası haline gelerek kanallar üzerinden otomatik takip etme imkanı bulur.

 • Marka Sadakatini Artırma

Tüketiciler bilgi ve veri sağladıklarında, kendilerinin özel bireyler olarak görülmesi beklentisi içine girerler. Başarılı bir birebir pazarlama stratejisi  uygulamak isteyen işletmeler, hem markaya sadık müşteriler kazanmak hem de müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutabilmek için rekabetçi bir avantajdan faydalanacaktır.

 • Kanallar Arasında Tutarlılık Oluşturma

Tüketiciler bazen tek bir günde, e-posta, sosyal medya veya mobil dahil olmak üzere birçok kanaldaki markalarla etkileşim içine giriyor. Bu nedenle markaların çeşitli kanallarda tutarlı bir yol çizmesi çok önem taşıyan bir husustur.

 • Daha Kısa Satış Döngüsü

Müşterilerinize çözüm sağlamak konusundaki hızınız potansiyel müşterinizin o kadar hızlı satın alma işlemi gerçekleştirmesine yarar sağlayacaktır.

 • Reklamcılık Bütçenizden Azaltabilirsiniz

Reklamlarınız potansiyel müşterileriniz için ne kadar etkili ve onların ilgisini çekici düzeyde olursa reklam harcamalarınız için harcayacağınız miktar da o kadar azalır. Potansiyel müşteriler ne istediklerini reklamlarınızda gördüklerinde, satın alma ihtimalleri daha fazla artacaktır.

Kişiselleştirilmiş Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Tüketiciler size ait markanın oluşturduğu ve arza sunduğunuz kampanyalarda kişiselleştirilmiş içerikler arayacaktır. Şimdi hangi tarz kampanya türlerinin uygulanabileceğini inceleyelim.

Kitlenizi daha iyi anlayabilmenin yolu, e-posta içeriklerinizin alaka düzeyini arttırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Müşteri bilgilerini elde etmek isteyen şirketlerin başvurduğu yollardan biri kayıt formlarıdır. Kayıt formlarından müşterilerinizin ilgi duyacağı alanlara ulaşabilmek, neleri sevebileceğini ve tercihini nelerden yana kullanabileceğini bilmek için yaşı, cinsiyeti ve ilgi alanları gibi verdiği bilgilerden yararlanabilmek size çok yardımcı olacaktır. Siz de göndereceğiniz e posta içeriklerini buna göre düzenleyebilirsiniz.

Belki de daha önce dans eden tatil elflerini gördünüz – kendinizin ve arkadaşlarınızın bir resmini ekleyebilir, sonra elflerin boogie olarak yüzlerini üzerlerinde bıraktıklarını izleyebilirsiniz. Ayrıca isminizi gösterecek sosyal medya videoları ve profilinize eklenen kişiselleştirilmiş bilgilerle profilinizi eğlenceli bir alana dönüştürebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş mesajlar izleyiciler için akılda kalıcı olacaktır. Ancak doğru otomasyon teknolojisi olmadan zaman alıcı olabilir. Bu nedenle, bunu olabildiğince ölçeklenebilir hale getirmek için gereken araçlara ve kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olun.

 • Ürün Önerileri

Kullanımı bir hayli yaygın olan bir yöntemdir. Bir kullanıcının hangi tür, ürün, hizmet veya tekliflerle ilgilendiğini belirleyebilmek ve verilerin önerilerini buna göre düzenlemek için veri toplanan kampanya türüdür. İlgi alanlarınız ve tercihleriniz neler ise size önerilecek içerikler de bu alanlarla ilgili içerikler olacaktır. Müşteriler de bu sayede görmek istemediği içerikler yerine kişiselleştirilmiş içerikler ile karşılaşacaktır.

Sosyal medya ağlarındaki tüketiciler ve potansiyel müşteriler ile etkileşim halinde olmak, müşteri memnuniyetini arttırmada ve markaya sadık müşteriler kazanma da yardımcı olabilir. Pazarlamacılar, yapay zeka vb. yollar aracılığı ile kişiselleştirilmiş ve alakalı sosyal medya mesajları göndererek, sosyal medya kanallarından gelen yanıtları ve müşteri verilerini toplayabilirler. Bu da iletişimleri geliştirme adına çok yararlı olacaktır.

Bireysel Pazarlamanın Zorlukları Nelerdir?

 • Doğru Kişiselleştirme İçin Kitlenizi Doğru Sınıflandırma

Öncelikle yapmanız gereken şey;  müşterinizin satın alma kararlarını nelerin etkilediğini belirlemeniz gerekir. Hedef kitlenizi iyi tanıyarak onlara uygun içerikler sunmalısınız. Doğru sınıflandırmayı yaparsanız doğru kişisel içerikleri de sunabilmiş olacaksınız.

 • Gerekli Kaynaklara Sahip Olmak

Birebir pazarlamayı  doğru bir şekilde yapabilmek için doğru ve uygun bir zaman ve nitelikli ve uzman bir pazarlamacı ekibine sahip olmalısınız.

 • Doğru teknolojiye Sahip Olmak

Birebir pazarlama yapabilmek için gerekli verileri potansiyel müşterilerinizden toplayabilmeniz ve  mesajlaşmayı  otomatik hale getirerek onlara ulaşabilmek için gelişmiş güncel sistemler kullanmalısınız. Aksi takdirde başarılı olmak çok zor olacaktır.

 • Kişiselleştirmenizi Ölçeklendirebilme

  Ne kadar fazla ürününüz varsa, tekliflerinizi doğru hedeflemek de aynı oranda  zor olacaktır. Kişiselleştirmeyi, satışları doğrudan iyileştirmektense müşterinizi daha iyi tanımanın bir yolu olarak kullandığınızda doğru yolda ilerlemiş olacaksınız.

Birebir  Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Başarılı bir kişiselleştirilmiş pazarlama stratejisi oluşturmak elbette zordur. Ancak bunu kolaylaştırmak için aşağıdaki yöntemleri uygulamak yarar sağlayacaktır.

 • İyi bir ekip kurun

Birebir pazarlama stratejisini yapılandırmak için, nitelikli profesyonellerden oluşan bir ekip oluşturmalısınız. Bu ekip içerisindeki kişilerin teknolojiyi çok iyi bilmeleri, müşteri iletişiminde profesyonelleşmiş kişiler ve birebir pazarlama kampanyaları konusunda tecrübeli  kampanya tasarımcıları olması gereklidir.

 • Bilgi toplayın ancak kişilerin mahremiyetini de unutmayın.

Müşteriler kendilerine özgü içerikler deneyimlemek ister, Ancak hiç kimse kişisel bilgilerinin izinsiz paylaşımını istemez. Müşterileriniz için en uygun içerikleri sunarken onların mahremiyetini de unutmayın. Güven duyulan bir firma olmanın yolu da bunlardan biridir.

 • Kitlenizi sınıflandırabilmek için verileri kullanın .

 Elinizde kişileriniz hakkında yeterli veri olduğu zaman  bunları aşağıdaki unsurları göz önüne alarak düzenleyebilirsiniz. Kitlenizi sınıflara ayırırken ekonomik durumları ve harcama yapabilme kapasitelerine göre bir gruplandırmaya gitmeli ve sunacağınız içerikleri buna göre belirlemelisiniz. Hangi ürünlere ilgi duyduklarını ve ne tür bir satın alma modeli içerisinde yer aldığını sınıflandırmalısınız

 

S.S.S

Birebir Pazarlamanın Öğeleri Nelerdir?

 • Tanımlama
 • Farklılaştırma
 • Etkileşim
 • Kişiselleştirme

Birebir Pazarlamada Tanımlama Öğesi Nedir?

Müşteri tespiti ve analizidir. Özetle hangi müşteriye nasıl davranacağınız konusunda emin olabilmek için önce müşteri kimliğine dair veriler bilinmeli ve analiz edilmelidir. Müşterinin yaşı, geliri, alışveriş davranışları, hobileri, alışkanlıkları vb gibi tüm veriler bu kapsamda değerlendirilir.

Birebir Pazarlamada Farklılaştırma Öğesi Nedir?

Müşteri gruplarını ortaya çıkarmaktır. Her pazarlama tekniğinde her bir müşteri kraldır denilebilir lakin Birebir Pazarlamada kral olan müşteri kazandıran müşteridir. Farklılaştırma tanımında yer alan bazı müşterilerden kurtulmak için stratejiler geliştirilir. Çünkü bu müşteriler sıfır altı müşteriler olarak tabir edilir ve onlara ulaşmak – mal satmak için harcanan maliyet onlardan elde edilen gelirden daha fazladır. Yani kar yerine zarar ettiren müşterilerdir.

Birebir Pazarlamada Etkileşim Öğesi Nedir?

Etkileşim müşterilerle güçlü bir iletişim kurabilme yetisidir. Etkileşim içerisinde kalınabilen müşterilerle onların ihtiyaçları ve istekleri üzerine konuşulduğu gibi şikayetleri ve olumsuz görüşleri konusunda da iletişim kurabilmektir. Böylece eksiklikler giderilerek etkileşimde kalınan müşterilerin tam memnuniyeti sağlanarak onlara ve diğer müşteri gruplarına daha fazla satış yapılabilmesi sağlanır.

Birebir Pazarlamada Kişiselleştirme Tanımı Öğesi Nedir?

Diğer tüm pazarlama stratejilerinde olduğu gibi Birebir Pazarlamada da en önemli unsurlardan biri kişiselleştirmedir. Kişiselleştirme hangi müşterinin ne istediğini bilme ve isteklerine göre muamale etmektir. Buna kısa bir örnek vermek gerekirse; X oteline ilk kez gelen bir müşteri ne tür yastık – yorgan – yatak vb sevdiği öğrenilir ve bir sonraki gelişinde istekleri önceden kayıt altına alındığı için daha o talep etmeden ona özel seçenekler hazır olarak odasında bulundurulur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir