Black Hat SEO

SEO, arama motoru optimizasyonu olarak bilinir. Bu terim bir web sitesindeki tüm çalışmaları arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılmasıdır. SEO süreci dinamik bir yapıya sahiptir. Yani sürekli devam etmesi gereken bir süreçtir. Bu çalışmalar webmaster ve SEO uzmanları tarafından yürütülmektedir. Ancak bazı uzmanlar geçerli olmayan yöntemlerle bu çalışmaları yürütür. Burada da black hat SEO terimi karşımıza çıkar.

Bu çalışmalar Google tarafından yapılmasının istenmediği çalışmalardır. Bu çalışmaları sitenize uyguladığınızda kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir. Arama motorlarında bu tarz müdahaleler kısa vadede sizlere etkili sonuçlar sunacaktır. Ancak sonrasında büyük ve geri dönüşü olmayan cezaları da birbirinde getirecektir. Sizleri kısa süre içinde birinci sayfaya getirecek bu işlemler web dünyasında tavsiye edilmeyen çalışmalardır.

Black hat SEO çalışmaları etik olmayan çalışmalar olarak kabul edilir. Bu çalışmalar uzun vadede sıralamanızı bozacaktır. Ayrıca içeriğinizin kalitesinin de düşebileceğini belirtelim. Yine de ülkemizde de son zamanlarda oldukça popüler hale gelen uygulamalar arasında gösterilebilir. Yine de uzmanlar tarafından önerilmeyen çalışmalar olduğunu belirtelim.

Black Hat SEO Teknikleri Nelerdir?

Black hat SEO yapmanıza yardımcı olacak bazı teknikler vardır. Bu tekniklerden bir kısmını uygulayabileceğiniz gibi sitenize tamamını da uygulayabilirsiniz. Black hat SEO kapsamına giren uygulamaları şöyle ifade edelim;

Anahtar Kelime Doldurma

Bu çalışmalar web sitenize kısa süre içinde içerik sağlayabilir. Anahtar kelimeler kaliteli bir içerikte belli bir oranda kullanılmalıdır. Çok fazla kullanımı metinin okunmasını zorlaştırabilir. Anahtar kelimelerinizin bir anda sitede yoğun olarak geçmesi black hat SEO çalışmalarından biridir.

Örnek vermek gerekirse “2020’deki en iyi aksiyon filmleri” üzerine bir içerik örneği verelim; “ 2020’deki en iyi aksiyon filmleri merakla bekleniyor. 2020’deki en iyi aksiyon filmleri kısa süre sonra sizlerle! 2020’deki en iyi aksiyon filmleri izlemek için oynatmaya başlamanız yeterlidir.” gibi bir içerik fazla anahtar kelime yüklemesine sahiptir. Ancak okuyucu açısından hiç de kaliteli bir içerik olmayacaktır.

Sahte Linkler

SEO çalışmalarında link inşası çok kullanılan bir yöntemdir. Ancak kullanıcıların ihtiyacı olmayan linkleri önlerine sunarsanız bu kullanıcıları rahatsız edecektir. Link satın alma işlemi web sitenize kısa sürede olumlu yansısa da Black hat SEO teknikleri arasındadır. Arama motorları linklerden sitenize gelen kullanıcılar olduğunda bunu olumlu görürler. Ancak alakasız backlinkler vermeniz zaman içinde arama motorları tarafından ceza olarak görülecek ve siteniz ceza alacaktır. Ancak birçok webmaster ve SEO uzmanı link satın alma işlemini SEO çalışmalarının doğal bir sonucu olarak görmektedir.

Spin İçerik Kullanımı

Bazı web siteleri içerik konusunda yatırım yapmamak adına birkaç web sitesinden aldığı makaleleri birleştirerek yeni bir makale gibi sunmaktadır. Ülkemizde makale yazarlarına verilen değer henüz anlaşılmadığı için ve bu konuda bütçe yatırmak istemeyen web siteleri olduğu için bazı makaleler ya özel programlarla spin hale getiriliyor ya da birleştirme yapılıyor. Bazı ileri spinleme programlarıyla içeriği tamamen özgün hale getirseniz de okuduğunuzda anlamsız bir içerik ortaya çıktığını belirtelim.

Makalede sahtecilik yapmak yerine Black Hat SEO çalışmalarını bir yana bırakarak özgün ve kaliteli içerikler hazırlamalı ya da bu konuda uzman kişilerle çalışmalısınız. Böylece yatırımınız ilk etapta daha maliyetli olsa da ilerleyen zamanlarda daha kazançlı çıkacağınızı ifade edelim. İçerikleriniz tamamen özgün olmak yerine kopya olursa da web siteniz zamanla arama motorlarında geriye düşecektir.

Markup Spamı

Markup terimi arama motorları tarafından sitenizdeki içeriğin daha iyi anlaşılmasını sağlayan bir koddur. Bu kod ile meta açıklamalarınız yeni baştan düzenlenebilir. Arama motorlarına verdiğiniz kaliteli bilgiler tıklanma oranınızı ve sitenizi olumlu etkiler. Ancak bu çalışmalarda spam anahtar kelimeleri kullanırsanız siteniz olumsuz etkilenebilir.

Hacklink ve Gizlenen Linkler

Bu teknik black hat SEO çalışmalarında en çok başvurulan yöntemdir. Bu çalışma sektörünüzde çok güçlü olan sitelerin sahiplerinden izin almadan farklı tasarım teknikleri kullanarak link gizlemenizdir. Bu çalışmalar kısa süre içinde web sitenize oldukça yararlı olur. Ancak uzun vadede önerilen bir yöntem değildir.

Benzer Alan Adı

Bu çalışma biraz masum bir Black hat SEO tekniğidir. Çok bilinen sitelerle yakın olan bir alan adı aldığınızda web sitenize trafik çekebilirsiniz. Bu çalışmalarla genelde banka sayfalarının kopyalanması gibi olumsuz çalışmalar da yapılır. Hepimiz bazen yazacağımız site ismi yerine farklı bir ad yazmış olabiliriz. Bu iyi niyetle kullanılabilir. Ancak olumsuz durumlar için oldukça kötü sonuçlar doğurabilir.

Sosyal Medyada Spamı

Sosyal medya uygulamaları üzerinde reklam ya da farklı şekillerde ziyaretçileri ve botları yanıltan spamlar yapabilirsiniz.  Burada sosyal medya hesabında gördüğünüz bir alana tıkladığınızda karşınıza hiç beklemediğiniz bir sayfa açılabilir.

Link Çiftliği

Bazı web siteleri sadece bağlantı kurmak amacıyla oluşturulmuştur.  Link çiftliklerinde çok sayıda kalitesiz içerik ve birçok link vardır. Bu yüzden kısa süre içinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkacaktır.  Bu çiftlikler Google tarafından kısa süre içinde belirlenir ve hemen gerekli cezai işlemler uygulanır.

Ufak Metin

Bu çalışmalar görseller için yapılan bir çalışmadır. Görsellerin alt etiketine çok küçük puntoda çok sayıda kelime yazılır. Böylece trafik çekilmeye çalışılır.  Ancak arama motorları bu çalışmaları da kısa süre içinde anlayabilirler.

Black Hat SEO Nasıl Yapılır?

Black hat SEO çalışmaları sizler için yukarıda belirttiğimiz tekniklerle yapılan çalışmalardır. Web siteniz için yapacağınız kalitesiz içerik, spam içerikler, backlink satın alma,haclink yöntemi gibi birçok seçenekle bu çalışmaları yürütebilirsiniz. Bu çalışmalar için öncelikle Black hat SEO çalışmalarla ilgilenen uzmanlardan destek almalısınız.

Ülkemizde kaliteli hizmet veren SEO ajansları ve uzmanlar bu konuda çalışma yapmamaktadır. Çünkü etik olarak görülmeyen bu çalışmalarla web sitenize fayda sağlamak emek veren kişiler için çok olumsuz bir durumdur. 

Black Hat SEO İşe Yarar mı?

Black Hat SEO birçok uzman tarafından tercih edilen arama motoru optimizasyon çalışmalarıdır. Bu çalışmalar kısa süre içinde sonuç vermektedir. Yani web siteniz için bu şekilde SEO çalışmaları yaparsanız çok kısa bir zaman dilimi içinde arama motorlarında üst sıralara gelebilirsiniz. Bu çalışmalar genelde uzun vadeli yatırımlardan ziyade web sitesinde hızlı bir sonuç almak isteyenler için uygulanır.

Her ne kadar aldığınız sonuçlar hızlı olsa da bu taktikler siteniz için risk unsurudur. Kısa vadede olumlu sonuçlar alırken uzun vadede web siteniz birçok ceza alabilir. Google kullanıcılar için yüksek kaliteye sahip bir deneyim sağlayabilmek adına sürekli kendi devamlılığını garanti altına alır. Bu yüzden arama motorunun kalitesini düşüren siteler hemen spama alınır ve cezalar uygulanır. Bu çalışmaları yapan bir sitenin zamanla sıralaması geriler. Ayrıca algoritma güncellemesi geldiği anda tüm trafiğiniz ortadan kalkabilir. Ayrıca içeriklerinizi kalitesi de zaman içinde düşer. Black hat SEO işe yarar desek de olumsuz sonuçlarını da ifade ettik.

Black Hat SEO Cezaları Nelerdir?

Black hat SEO uygulayan bazı web siteleri birçok sonuçla karşılanır. Bu süreçte uygulanabilecek cezalar şöyledir;

Google Cezaları

Google kullanıcılar için web sitelerini ayrıntılı şekilde sürekli denetler. Etik olmayan bir çalışma yürüten web sitesini belirlediği anda gerekli cezaları uygular. Bu cezalar  otomatik ve manuel cezalar olmak üzere ikiye ayrılır.

Otomatik cezalar; algoritma tarafından bulunan sitelere uygulanan cezalardır. Çözümü kolay olmayan bir ceza sistemidir.  Manuel cezalar; otomatik algoritma dışında manuel olarak Google çalışanları tarafından verilen cezalardır. Bunlar başkalarının şikayet ettiği siteler olmaktadır. Manuel cezaların önüne geçmek için sorunları ortadan kaldırarak Google’a bu konuda bilgi vermeniz yeterlidir..

Arama Sonuçlarında Yükselme Sorunu

Black hat SEO çalışmaları konusunda bir ceza aldığınızda ne kadar kaliteli bir SEO çalışması yürütseniz de istediğiniz sıraya gelemezsiniz.  Bir anda ilk sayfalardan çok gerilere gidebilirsiniz. Arama sonuçlarında yükselmek için web sitenizin kara listeye girmemesi ya da Google tarafından verilen bir cezaya takılmaması gerekmektedir.

Kara Listeye Girme

Bu terim için Google spam terimini kullanmaktadır. Bu işlem Google tarafından kurallara uymayan, spam yapan ya da virüs bulaştıran web sitelerinin dizinlerde engele uğramasıdır.  Kullanıcılar ilk başta siteye erişim için kötü yazılım olduğunu belirten kırmızı bir uyarı görürler. Site yönetimi tarafından bu durum çözülmezse bir süre sonra Google siteyi dizininden tamamen çıkartacaktır. Web siteniz kara listeye girdiğinde kısa süre içinde çıkartmanız yerinde olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir