blog açarak para Kazanmak

Para kazanmak herkesin ihtiyacı. Bunu blog açarak sağlayabilirsiniz ancak kolay bir işlem değildir. Yani sadece blog açmak kadar basit değildir. Ancak blog üzerinden para kazanmanızı kolaylaştıracak birkaç farklı yöntem mevcuttur. Bu yazımızda bu gelir araçlarından bahsedeceğiz.

1) TBM veya BGBM Reklamları İle Para Kazanın

Blogcuların para kazanmanın en yaygın yollarından biri, sitelerine reklam yerleştirmektir. İki popüler reklam türü vardır.

CPC / PPC Reklamları: Tıklama başına maliyet (tıklama başına ödeme olarak da adlandırılır) reklamlar genellikle içeriğinize veya kenar çubuğunuza yerleştirdiğiniz bannerlardır. Bir okuyucu reklamı her tıkladığında, o tıklama için size ödeme yapılır.

BGBM Reklamları: BGBM Reklamları veya “bin gösterim başına maliyet”, reklamınızı kaç kişinin görüntülediğine bağlı olarak size sabit miktarda para ödeyen reklamlardır.

Bu tür reklamları yerleştirmek için belki de en popüler ağ Google AdSense’dir. Bu programla, reklam verenlerle doğrudan iletişim kurmanıza gerek yoktur. Banner’ı sitenize yerleştirirsiniz, Google içeriğinizle alakalı reklamları seçer ve görüntüleyenleriniz reklamları tıklar.

2) Özel Reklam Satma İşlemi

Reklam satma konusunda reklam ağlarıyla çalışmak tek seçeneğiniz değildir. Yeterli trafik elde ederseniz, reklam verenler doğrudan size gelip reklamlarını sitenize yerleştirmenizi isteyebilir. Ayrıca reklam verenlerle kendiniz de iletişim kurabilirsiniz. Yukarıda belirtilen seçenekten en büyük farkı, aracı olmamasıdır. Bu da kendi reklam oranlarınızı ayarlayabileceğiniz anlamına gelir.

Özel reklam satmak, banner, düğme veya bağlantı şeklinde olabilir. Hatta bir reklam verenin ürün veya hizmeti hakkında yazdığınız veya incelediğiniz sponsorlu yayınlar yazarak para kazanabilirsiniz. Başka bir seçenek, herhangi bir konu hakkında yazabileceğiniz, üzerine yazılmış bir yazı veya dizi yazmaktır.

Bununla para kazanma yöntemleri değişiklik gösterebilir. Örneğin, bir gönderi içindeki bağlantı için bir kerelik ücret talep edebilirsiniz. Banner reklamlar düzenliyorsanız, iş ortağınızdan aylık olarak ücret alabilirsiniz.

3) İçeriğinize Satış Ortağı Bağlantıları Ekleme

Affiliate marketing, blogunuzdan para kazanmak için başka bir harika araçtır. Birkaç özelliğini aşağıdan görebilirsiniz.

 • Bir reklam verenin satmak istediği bir ürünü vardır. Alıcı sitenizden geliyorsa size her satıştan bir komisyon vermeyi kabul eder.
 • Size bağlı kuruluş kodunuzu izleyen benzersiz bir bağlantı sunar. Bu şekilde, bir alıcının bağlantınızı ne zaman satın alma işlemi için kullandığını bilir.
 • Satış ortağı bağlantınızı sitenize eklersiniz. Bunu doğrudan içerikte veya şerit reklamlarda yapabilirsiniz. Bir okuyucu benzersiz bağlantınızı tıklar ve önerdiğiniz ürünü satın alırsa, satın aldıklarının bir yüzdesini kazanırsınız.

Satış ortağı pazarlamasını Amazon Associates gibi reklam ağları aracılığıyla kullanabilir veya bir satış ortağı programı olan reklam verenler ve işletmelerle özel ortaklıklar oluşturabilirsiniz.

4) Dijital Ürün Satışı

Sitenizde başkalarının ürünlerinin reklamını yapmak istemiyorsanız veya başka bir gelir akışı arıyorsanız dijital ürünler satmayı düşünün. Bu, aşağıdakiler gibi öğeleri içerebilir.

 • e-Kitaplar
 • Çevrimiçi kurslar
 • Kişilerin kendi içeriklerinde kullanabileceği resimler, videolar veya müzikler
 • Uygulamalar, eklentiler veya temalar

Sadece bu yollardan birini seçecekseniz, okuyucularınız için alakalı ve yararlı hale getireceğinizi unutmayın. Birçok blogcu, okuyucularının ihtiyaç duyduğu bir ürün geliştirdiklerini varsaymakla hata yapar; önce okuyucularınızı dinleyin ve ardından ihtiyaçlarını karşılayacak bir dijital ürün oluşturun.

5) Blogunuzu İçerik Pazarlama Aracı Olarak Kullanabilirsiniz

Blogunuzda fiziksel ürünler satmak ve bu şekilde para kazanmak da mümkündür. Bununla birlikte, blogunuzdan para kazanmak olarak düşünmek yerine, blogunuzu, ziyaretçileri iş web sitenize çekecek bir içerik pazarlama aracı olarak düşünün.

Bir iş blogu geliştirme söz konusu olduğunda olasılıklar neredeyse sınırsızdır. El yapımı ürünler, kitaplar, üretilen ürünler ve çok daha fazlasını satabilirsiniz. Veya zaten bir işiniz olabilir ve sadık müşterileri dönüştürmek için bir blog başlatmaya karar verebilirsiniz.

Örneğin, kullanılmış akıllı telefonları evinizden yenilediğinizi ve sattığınızı varsayalım. Mevcut telefonlarınızı satılık olarak listelediğiniz web sitenize ziyaretçi çekmek için bir blog kullanabilirsiniz. Blogunuz yenilemeyle ilgili konuları kapsayabilir. Bir düzeyde, kullanıcılara telefonlarınızı satın almasını istediğiniz için mantıksız görünüyor, ancak aynı zamanda bir marka oluşturmanıza ve tanınmanıza da yardımcı oluyor.

Bu konsept aynı zamanda her tür endüstrideki hizmetlere de uygulanabilir. Örneğin, fiziksel ürünlerin aksine elektronik onarım hizmetleri sunduysanız, marka bilinirliğini artırmak ve daha fazla müşteriyi dönüştürmek için aynı blog kavramını kullanmaya devam edebilirsiniz.

6) Üyelik Satışı

Para kazanmak için başka bir seçenek, web sitenizin özel köşelerine üyelik satmaktır. Örneğin, bir kariyer blogu kullanıcıların iş ilanlarına erişmeleri için ayda 10 ABD doları ücret alabilir. Bir başlangıç ​​işletme blogu, forumlara, kullanıcıların işletmeleri hakkında kişiselleştirilmiş tavsiyeler alabilecekleri üyelikler satabilir.

Buradaki anahtar, özel üyeliğinizin, ziyaretçilerinizin başka bir yerde ücretsiz olarak bulabilecekleri bir şeyden daha değerli olması gerektiğinden, değerli ve fiyata değer bir şey geliştirdiğinizden emin olun.

7) Güvenilirliği Geliştirerek Para Kazanabilirsiniz

Güvenilirlik oluşturmak için blog yazmak birçok para kazanma fırsatına yol açabilir. Örneğin, finans sektöründe bir blog başlattığınızı varsayalım. Kullanıcılar içeriğinizi okumaya başlar ve blogunuz çok popüler olur. Artık finans sektöründe tanınan bir kişisiniz.

Bu yetkiye sahip olduğunuzda, insanlar borç yönetimi hakkında bir kitap yazmanız için size yaklaşabilir veya konferanslarda konuşmak veya çalışanların mali eğitim günlerini yürütmek için ücret alabilirsiniz.

Bu kesinlikle para kazanmak için doğrudan bir form değildir, ancak birçok tanınmış blogcu için çalıştı ve sizin için de işe yarayabilir. Doğrudan gelir akışı arıyorsanız, popüler bloglar markalarını ve içeriğini satarak para kazanmayı başarmışlardır.

Blog Gelirlerini Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

 

 • Eski İçerikleri Yenileyin

Eskiden paylaşmış olduğunuz içerikleri yenileyin ve güncellik sağlayın. Yazmış olduğunuz makaleleriniz iyi bir trafik çekme kaynağı ve gelir potansiyeli oluşturdukları için sürekli güncellemek durumundasınız. Bu eski makalelerin kazandığı ivmeyi kaybetmemeniz açısından etkili olmaktadır. Eski içerikleri yenileyerek güncel tutmanız halinde adeta yeni bir makale yazmış gibi etki görebilirsiniz.

 • İç Linkleme ve Backlink Oluşturma

Yeni yayınlarınızda eski yayınlamış olduğunuz içeriklere bağlantılar verin. Bu şekilde içeriğinize fazla sayıda bağlantı ekleyerek arama motorlarında iyi sonuç almanızı sağlayabilirsiniz. Çok sayıda bağlantı vererek eski içeriklerinizin de güncel kalmasını sağlayabilir, o içeriklere de trafik çekebilirsiniz. Bu sayede yeni yayınlarınızı ve eski yayınlarınızı dinamik bir şekilde birbirine bağlayabilirsiniz.

Olabildiğince yüksek sayıda kaliteli backlink almaya çalışın. Bu, SEO açısından gereklidir. Backlinklerin SEO açısından yüksek oranda faydası bulunsa da yüksek sayıda backlink almak kolay bir işlem değildir. Google ve diğer arama motorları sahip olduğunuz backlink sayısını da dikkate almaktadır.

 • Ücretli Reklamlarla Trafiği Arttırın

Trafik arttırmak için iki yöntem bulunmaktadır. Birincisi, sitenize organik olarak SEO yardımı ile trafik sağlayabilirsiniz. Bu, uzun süre sonuç vermesi açısından ve maliyetinin az olması açısından oldukça etkili bir yöntemdir. İkinci yöntem olarak ise ücretli reklamlar sayesinde trafiğinizi arttırabilirsiniz. Ancak bu yöntemin birkaç riskleri bulunmaktadır. Örneğin reklam için para ödediğiniz sürece trafik sağlarsınız. Maliyet de ikinci risk unsuru olarak yerini almaktadır. Bu nedenle ilgili riskleri göz önünde bulundurarak bir yöntemi seçip veya her ikisini de uygulayıp trafiğinizi arttırabilirsiniz.

 • İçerikte Harekete Geçirici Mesaja Yer Verin

Hazırlamış olduğunuz içeriklerde harekete geçirici mesajlara yer vermeniz gerekmektedir. Bu, trafiği arttırmak ve gelirinizi arttırmak için önemli olmaktadır. Harekete geçirici mesajın kısa, net ve görünür bir şekilde oluşmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Bu şekilde harekete geçirici mesaj amacına en kısa yoldan ulaşmış olacaktır.

 • Bir Gönderi Planı Oluşturun 

Blogunuzda içerik yayınlarken zamanı planlayın. Bu plana göre hareket edin ve uyum gösterin. Böylelikle hem planlı bir içerik üretimi gerçekleştirmiş olursunuz hem de kullanıcılar bu içerikleri meraklı bir şekilde bekleyerek içeriğin etkisini arttırmış olursunuz. Örneğin kullanıcıların hangi zaman diliminde siteye ziyaret gerçekleştirdiğini analiz ederek öğrenip, bu saat aralıklarında gönderilerinizi paylaşabilirsiniz. Bu, blogunuz için etkililik açısından oldukça önemli bir işlem olacaktır.

 • Anahtar Kelime Kullanımına Dikkat Edin

İçeriklerde anahtar kelimelerin yer alması oldukça önemlidir. Ancak içeriği anahtar kelime ile doldurmamanız gerekmektedir. Anahtar kelimelerin nasıl kullanacağını öğrenin ve ona uygun içerikler oluşturun. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı yardımıyla anahtar kelimeler hakkında bilgiler ve öneriler alabilirsiniz. Arama hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri tercih edebilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bu noktada farklı bir avantaj sunmaktadır. Uzun kelimeler içeren sorgular diğer sorgulara göre daha spesifik olduğu için bu özel durumdan maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

 •  Görüntü ve Medya Araçları Kullanın

Makalelerinizin medya ve görsel araçlar içermesi, daha fazla ilgi görmesi açısından önemlidir. Çünkü medya ve görsel içeren makaleler, içerikler, daha fazla okunmaktadır. Bu yönde adımlar atarak trafiğinizi arttırabilirsiniz. Bu da geliriniz için oldukça önemli bir faktör olmaktadır.

 • Konuk Yazar Olun

Yazmış olduğunuz konular ile ilgili ya da sektörünüz ile ilgili ön plana çıkan bloglara konuk yazar olarak katılabilir, o platformlarda da içerikler paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu, vaktinizin tamamını blogunuza harcamamanız gerektiğini de anlatmaktadır. Çünkü trafik çekmenin birçok yolu olmasına rağmen en etkili yollardan birisi de konuk yazar olarak başka bloglarda içerikler paylaşmaktır. Bu sayede trafiğiniz artacak, buradan da gelirlerinizin artması için ekstra bir durum gerçekleşmiş olacaktır. Bu nedenlerden dolayı blogunuza ayırdığınız vakit kadar blogunuzun başka bloglar ile olan etkileşimini arttırmak için de vakit ayırmak durumundasınız.

 

Blog Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Tartışmalı bir konu ve bir sorudur. Bloğun niteliği, üye sayısı, günlük ziyaretçi sayısı, reklam çeşitleri ve tıklanan reklamların sayısı – türü gibi pek çok etkene göre elde edilen gelir değişir. Sadece ortalama gelirler ve ortalama ziyaretçi sayıları üzerinden ne kadar kazanılabileceğine dair yine ortalama gelirlerden bahsedilebilir. Bu verileri şöyle örnekleyebiliriz;

 • Blog 24 saat içerisinde en az 500 en fazla 1000 ziyaretçi girişine sahipse ayda en az 500 en fazla 1000 TL kazanabilir.
 • Blog 24 saat içerisinde en az 1000 en fazla 3000 ziyaretçi girişine sahipse ayda en az 1000 en fazla 2000 TL kazanabilir.
 • Blog 24 saat içerisinde en az 3000 en fazla 10000 ziyaretçi girişine sahipse ayda en az 1500 en fazla 5000 TL kazanabilir.
 • Blog 24 saat içerisinde en az 10.000 en fazla 100.000 ziyaretçi girişine sahipse ayda en az 5.000 en fazla 50.000 TL kazanabilir.

Blogdan Daha Fazla Para Kazanmak için Yan Gelirler

Google Adsense ve benzeri reklam türlerinin reklam kodlarını sitenize yerleştirerek para kazanabilirsiniz. Diğer yan gelirler ise şu şekildedir;

 • Satış Ortaklığı

İnternet ortamında satışı yapılan çok fazla ürün vardır. Bu ürünler sahipleri ya da ortaklarınca satış ortaklığı yöntemiyle satılmaktadır. Ücret ödemeden satış ortaklığı alabilir ve ürünlerin tanıtımını blog’unuzda yaparak satın alma linklerini kendi hesabınıza yönlendirebilirsiniz.

 • Sponsor

Gelişen, adı duyulan ya da belirli bir alanda çok fazla trafik alan bloglar sponsorların ilgisini çekmektedir. Sponsorları tek başınıza arayabilir – bulabilirsiniz. Ancak genelde onlar sizi arar – bulur. Sizin blog’unuzun farkına varan sponsorlar size ulaşacaktır.

 • Blog Satmak

Blog’unuzda ne kadar çok makale varsa, ne kadar fazla ziyaretçi çekiyorsa o kadar değerlidir. Örneğin aylık blog geliriniz 1.000 TL’ye ulaştıysa en az 10.000 TL’ye satın alabilecek pek çok müşteri çıkacağından emin olabilirsiniz. Bunun için webmaster siteleri ve forumlarını takip etmeniz yeterlidir.

Kaynakça:

 1. https://tr.godaddy.com/blog/blog-yazarak-para-kazanmak-icin-neler-yapabilirsiniz/
 2. https://www.blogacmak.com/blog-yazarak-para-kazanmak/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir