blog nedir

İnternet hayatımıza gireli 30 yıla yakın bir süre geçti. Her geçen gün internet ortamındaki dinamikler değişmektedir. Şöyle bir durum var ki insanlar artık internet üzerinde kişisel kullanımlara ve deneyimlere daha çok özen göstermektedir. Ülkemizde yaklaşık 60 milyon internet kullanıcısı vardır. Bu yüzden insanlar internet üzerinden para kazanabilecekleri birçok yola girmektedir.

İnternet üzerinden para kazanmak için özel bir ilgi alanı geliştirmenize gerek yok. Çok kolay şekilde kendi deneyimlerinizi anlatarak ya da en iyi yaptığınız deneyimlerden bahsederek para kazanabilirsiniz. İnsanlar günlük hayatta yemek tarifinden geziye, satın alacağı üründen bir konudaki pratik önerilere kadar her detayı internet üzerinden araştırmaktadır. İşte burada devreye bloglar girer. Çünkü internet üzerinde deneyimleriniz anlatmanız web sitenizin oldukça popüler olmasını sağlamaktadır.

Blog Nedir?

Blog kelimesi İngilizcede Blog Bullettin Board System kelimesinin kısaltmasından meydana gelmektedir. Blog internet dünyası üzerinde insanların kendi bildikleri, öğrendikleri ve insanlara duyurmak istedikleri tüm paylaşımları yapabilecekleri özgür bir paylaşım alanıdır. Yani sizin internet ortamında insanlara ulaşmanızı sağlayan bir kişisel alanınızdır. Blog kelimesi web ve login kelimelerinin kısaltmasından da oluşmaktadır. İnternet üzerinde kişisel bir web sitesi açmak isteyenler için bloglar son derece işlevsel seçimler olacaktır.

Blog sadece kişisel olarak açılmaz. Markalar da sektörleri ve ürünleriyle ilgili insanlara ilgi çekici bilgi vermek adına web sitelerinde bloglar oluşturabilirler. Bu yüzden kurumsal blog gibi farklı seçenekler de tercih edebilirsiniz.

Blog da bir internet sitesidir. Bu yüzden ayrı bir terim gibi düşünmeyin. Ancak diğer internet sitelerinden tek farkı kendine özgü bir tarzı oluşurdur. Ayrıca blog açabilmek için bir kod bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur. Sizler de hazır tasarımlara sahip çok sayıda blog sayfasını oluşturabilirsiniz. Bu terim Türkçede ağ günlüğü şeklinde de karşılanabilir. Bloglar sizlerin internet üzerinde seyir defteri tutmanızı sağlayan bir kavramdır. Bu sayfalar yeni içerik en üstte olacak şekilde tek bir sayfa üzerinde çok yazı gösterme esası olan bir internet uygulamasıdır. Blog yazılarıyla uğraşan kişilere blogger adı verilmektedir.  

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog; web ya da internet günlüğü olarak tanımlanan bir web sitesidir. Günümüzde insanlar belirli alanlarda içerik hazırlayarak kişisel bloglar oluşturabilir. Bu bloglar daha çok para kazanmak için kullanılan bir iş kolu haline gelmiştir. Sizler de uzmanlaştığınız alanda insanlara ilham olacak, akıcı ve kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz. Bloglarınızda gezi deneyimi, makyaj fikirleri, siyaset ya da tarih gibi birçok konuda deneyim paylaşımı yapabilirsiniz.

Kişisel bloglar son zamanlarda en çok para kazanan alanlar haline gelmiştir. Bu durum kullanıcıların gerçek deneyimlere daha çok önem vermesine bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca bir blog sahibi olabilmek için teknik bilgisayar bilginiz olması gerekmez. Kısa bir araştırma yaparak ya da profesyonel bir destek alarak size uygun kaliteli bir blog tasarlayabilirsiniz.

Blogların özelliği belli bir alana yönelik olmalarıdır. Bu yüzden kişisel blog açarken öncelikle hangi alanda paylaşım yapacağınızı belirlemelisiniz. Böylece bir ziyaretçi kitlesi edindiğinizde markalardan reklam alabilir ya da Google üzerinden Adsense ile gelir elde edebileceğiniz bir sistem kurabilirsiniz. Blogunuz Türkçe olabileceği gibi İngilizce olarak da açılabilir.

Blog Açmak Nedir ?

Blog açmak terimi bir web sitesi açarak onu yönetmenizi belirten bir terimdir. Yani sizler kendinize özel bir alan adı satın alarak hosting desteğini de sağladıktan sonra gerekli web tasarım işlemlerini yaparak fiili olarak web sitenizi hizmete açtığınızda bir blog açmış sayılırsınız. Tabii bunun için öncelikle blog açma konusunda bir araştırma yapmalı ve gerekli tüm süreçleri atlattıktan sonra blog sayfanızı hizmete geçirmelisiniz.

Blog Kurmak İçin Hazırlık Nasıl Yapılır?

Blog kurmak çok kolay bir işlem olsa da bazı hazırlık süreçleri sizleri zorlayabilir. Bu yüzden blog açarken tamamen planlı ve ilkeli şekilde hareket etmelisiniz. Bu kurulumu yapmak için hazırlık süreci şöyledir;

  • Blog Türü ve Konusuna Karar Verme: Bir blog açacaksanız öncelikle amacınızı belirlemelisiniz. Bunun için de açacağınız blog türünü bulmalısınız. Sonrasında ise hangi konuda blog açacağınızı belirlersiniz. Böylece içerik stratejinizi belirlemiş olursunuz. Konuyu daraltarak sınırlarınızı net çizerseniz kaliteli içerikler üretebilirsiniz. Böylece sesleneceğiniz hedef kitleyi de belirlemiş olursunuz. Blog stratejiniz olmazsa ve ziyaretçiler sıkılırsa istediğiniz gelirleri elde edemezsiniz.
  • Domain ve Hosting Alımı: Blog kurmak için öncelikle bir alan adı yani blog ismine ihtiyacınız vardır. İnsanlar internet tarayıcılarına sizin adınızı yazarak bloğunuza ulaşırlar. Bu isim akılda kalıcı, ilgi çeken ve sizi yansıtan bir isim olmalıdır. Böylece ziyaretçiler sizi sonra da ziyaret edebilir. Bunun için bir firmadan istediğiniz alan adını satın alabilirsiniz. Bununla birlikte web sitenizin sürekli kullanıcıların girişine açık olması için içeriklerin sürekli depolanması gerekir. Burada devreye hosting girer. Sizi ulaşılabilir kılacak olan bir hosting firması ile size uygun ufak bir paket için yıllık ücret karşılığı anlaşın.
  • Altyapı Seçimi: Web sitenizin en önemli kısmı altyapısıdır. Alt yapı web sitenizin yönetimini sağlayan özel bir sistemdir. Bunun için ücretli sistemler tercih edebilirsiniz. Ancak blogların en çok tercih ettikleri altyapı ücretsiz olan ve kullanımı son derece basit olan WordPress olacaktır. Ayrıca bu altyapının kurulumu da son derece pratiktir. Kod bilgisine gerek olmadan yönetim panelinizi kurabilirsiniz.
  • Tema Seçimi: Bloglarda tema seçimi çok önemlidir. Bu yüzden özgün bir tema seçmeniz gerekir. Bütçenize göre ücretli ya da ücretsiz temalar tercih edebilirsiniz. Temanızın SEO çalışmaları için mobil uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz.
  • Logo Tasarımı: Firma olmasanız da blog siteniz için bir logo tasarlamalısınız. Bunun  için basit ve akılda kalıcı bir logo seçebilirsiniz. Logonuz blog sayfanızın bulunabilir olmasına yardımcı olacaktır. Tüm web tasarım süreçlerinden geçtikten sonra artık blog sayfanız yayına hazır hale gelecektir. 

Blog Sitesi Açma Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Blog sitesi fiyatlarını belirleyen etmenler tamamen size göre değişir. Çünkü ücretsiz olarak bir blog sitesi kurabileceğiniz sistemler de vardır. Blog açmak için ücretsiz domain ve hosting desteği sağlayacak firmalar da bulabilirsiniz. Bu işi zevk için yapacaksanız ücretsiz olarak blog kurarak deneyim kazanabilirsiniz. Ancak para kazanma amacınız varsa biraz yatırım yapmalısınız.

Web sitenizin fiyatı sizin yapacağınız yatırım belirlemektedir. Blog ücretleri için öncelikle domain ücretiniz ve hosting paketiniz ana etkendir. Fiyatlar bu iki detaya göre şekillenmeye başlar. Bu iki detay kesinlikle para vereceğiniz alanlardır. Sonrasında altyapı ve temaya para verip vermeyeceğinizi belirlersiniz. Ayrıca ücretli araçlar da tercih edebilirsiniz.  Blog sayfanızda web tasarım ve SEO konusunda destek almak isterseniz fiyatlar artacaktır. 

Blog sitenizi çok uygun maliyetlerle kurabilirsiniz. Bir web sitesinde en önemli kalem masraf içeriktir. Kaliteli içerikleri kendiniz üretirseniz bu masraftan kaçınırsınız. Ücretsiz bir blog açacaksanız reklam almanız da zor olacaktır.  Bu yüzden fiyatları belirlerken sizin kullanacağınız araçlar ve hizmetler önemlidir. Fiyatı belirleyen etmen sizsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir