blue hat seo

Search Engine Optimization (SEO), bir arama motorunun belirli bir anahtar kelimenin aramalarında en siyi sonuç olarak göstermesi  için çevrimiçi içeriğinizi optimize etme işlemidir. Bunu daha da açıklarsak SEO yapılan bir site veya içerik arama motorunda önce çıkacaktır. Nasıl mı ?  Kullanıcı cep telefonu kılıfı gibi bir arama yaptığında Google arama motorunda eğer cep telefonu kılıfı anahtar kelimesine uygun bir içeriğiniz varsa ve sitenizde SEO’yu tam anlamıyla kullandığınızda sayfanız arama motorun ilk sırada çıkacaktır. Bu işleme SEO denir.

SEO içerik ve işleyiş bakımından öncelikle üçe ayrılıp daha sonra 4. bir ayrışmayla beraber kendini gerçekleştirmiştir. Bunlar White Hat SEO, Black Hat SEO , Gray Hat SEOve sonradan bunların birleşimi ile çıkan Blue Hat SEO olarak ayrılmıştır. Blue Hat SEO’yu anlamak için öncelikle alt kategorilerini incelemek gerekir gelin genel hatlarıyla White Hat SEO be Black Hat SEO’ya bir bakalım.

 White Hat SEO           

White Hat SEO” terimi, Google dahil olmak üzere büyük arama motorlarının şart ve koşullarına uygun SEO taktiklerini ifade eder . White Hat SEO, Black Hat SEO’nun tam tersidir . Genel olarak, White Hat SEO , web sitenizin bütünlüğünü korurken ve arama motorlarının hizmet şartları içinde kalırken bir arama motoru sonuç sayfasındaki ( SERP ) arama sıralamanızı iyileştiren herhangi bir uygulamayı ifade eder . Bu taktikler , Google tarafından tanımlanan sınırlar içinde kalır . Beyaz şapka SEO örnekleri şunları içerir:

  • Kaliteli içerik ve hizmetler sunmak
  • Hızlı site yükleme süreleri ve mobil uyumluluk
  • Açıklayıcı, anahtar kelime açısından zengin meta etiketler kullanmak
  • Sitede gezinmeyi kolaylaştırmak

Gray Hat SEO Nedir?

Peki, gri şapka SEO nedir? Gri şapka SEO’ tanımlamak zordur. Gri şapka SEO, siyah şapka ve beyaz şapka arasında bir şey değildir Gray Hat Seo ;Google’dan çıkan yayınlanmış materyallerle kötü tanımlanmış olan ve makul insanların bu taktiklerin Google’ın yayınlanmış yönergelerine göre  nasıl desteklendiği veya çeliştiği konusunda hemfikir olamayacağı taktikler teknikler uygulamasıdır.

Gray Hat SEO neden önemli?

Gray Hat SEO’nun doğru bir şekilde anlaşılması önemlidir, çünkü sitenizin sıralamasını olumsuz sonuçlar vermeden geliştirebilir veya binlerce kayıp trafiğe mal olabilir. Google’ın en iyi uygulamaları ve koşulları, akıllı inovasyonu ve kutunun dışında düşünmeyi yasaklama kapasitesine sahiptir. Bu yasak otomatik olarak arama pazarlamacılarının veya hatta arama yapanların kendilerinin yararına değildir. Dahası, gri şapka SEO periyodik olarak değişir; bir yıl içinde gri bir şapka olarak kabul edilen şey, ertesi yıl siyah veya başka bir şapka olarak sınıflandırılabilir, bu da arama pazarlamacılarının en son kategorilerden haberdar olmalarını çok önemli kılar. Gray Hat SEO ile uğraşan insanlar genel olarak güncel kalmalı ve yargısız bir şekilde çizginin dışında düşünerek diğer insanlardan ayrılmalıdır.

Black Hat SEO

Black Hat SEO örnekleri  aldatıcı gizleme tekniklerini kullanmayı içerir. Tüketiciler için aldatıcı veya zararlı olduğu düşünülen herhangi bir taktik, siyah şapka olarak nitelendirilecektir. Siyah şapka taktikleri son derece risklidir ve Google’ın algoritmaları geliştikçe işe yarama olasılığı giderek azalmaktadır. Black Hat SEO, daha yüksek arama sıralaması elde etmek için kullanılan etik olmayan tekniklerin kullanılmasıdır.

Siyah şapka SEO taktikleri kullanırsanız, büyük olasılıkla Google gibi arama motorlarının arkadaşınız olmadığını ve arama motoru sonuç oyununda kazanmak için oynayabileceğiniz bir şey olduğunu düşünürsünüz. Siyah şapka SEO, SEO’nun etik kurallarını ihlal etmeyi içermektedir.

Genel olarak Black Hat SEO sıralamaları değiştirmek ve arama motorlarını hızlı bir şekilde sıralama ve ziyaret elde etmek üzere kandırmak için kullanılır. Google tarafından cezalar ve algoritmik güncellemeler, bu taktikleri kullanan web sitelerinin başarılı olmamasını sağlamak için uygulanmaktadır.

Google’ın cezaları, çevrimiçi pazarlamacıların beyaz şapka ve siyah şapka SEO taktikleri arasındaki farktan kaynaklanıyor. Google, kullanıcılarına en iyi arama sonuçlarını ve değeri sağlamaya çalışır, bu nedenle arama motorunun algoritmasını kandırmaya çalışan bir web sitesi (a) muhtemelen bir sonucun en fazla değerini sağlamaz ve (b) Google’ı gerçekten sinirlendirir. Bu nedenle Google , son birkaç yılda arama algoritmasında büyük güncellemeler yaptı ve siyah şapka SEO tekniklerini kullanan web sitelerine ağır cezalar vermeye başladı.

 

Blue Hat SEO

Blue Hat SEO  temelde gelişmiş çevrimiçi pazarlama ve seo teknikleri ile ilgili çalışmadır. BlueHat SEO , hem Black Hat hem de White Hat SEO’nun gelişmiş anlayışını kapsar. Mavi Hat SEO ile uğraşan insanlar, arama motoru sonuçlarını değiştirmek için diğer pazarlama uygulamalarıyla birlikte Google gibi arama motorlarından edindikleri bilgileri kullanırlar.

Blue Hat SEO Teknikleri

Anahtar Kelime Bozma  Bu teknik, kabartmak istediğiniz diğer anahtar kelimeleri seçmeyi ve web sitesinde arama kutusu için bir arama özelliği oluşturmayı içerir. Web sitesinin ana sayfasında ve web sitesinin her sayfasında ilgili aramalar sekmesi bulunur ve anahtar kelimeler için arama motoru sonuçlarına bağlantılar koyar. Siyah şapka tekniğine ve anahtar kelime taslağı oluşturma yöntemine göre modellenen, birçok web sitesi sahibi tarafından çok sayıda arama trafiği ve ziyaretçi oluşturmak için etik bir şekilde kullanılmaktadır.

Anahtar Kelime Döndürme  Web sitesinde veya blogda trafik oluşturmak için etkili bir tekniktir ve çeşitli karışımlarda anahtar kelime ifadelerinin kullanılmasını içerir. Önemli anahtar sözcük deyimleri seçilir ve farklı kombinasyonlarda döndürülür. Kısa sürede daha fazla sonuç için her anahtar kelime öbeği için ayrı optimize edilmiş sayfalar oluşturulur.

Working Freshness Faktörü   Arama motorları, web sitesini herhangi bir arama motoru platformunda sıralarken tazeliği dikkate aldıkça; Bu tekniği kullanan web yöneticileri, arama motorlarının bunu diğer sitelere nasıl yaptığı konusunda araştırma yapar. Ardından, Google veya diğer arama platformlarında ilk sayfada bir sıralama elde etmek için arama motorlarının gözünde taze görünmesini sağlamak üzere  hangi miktar ve kalitede güncellemenin gerekli olduğuna karar verirler.

Link Çarkı  Bir web sitesine veya bloga geri bağlantılar oluşturmada oldukça yetenekli olan başka bir Blue Hat tekniğidir. Bu mavi şapka seo yönteminin yardımıyla, optimize edilmiş bir makale kullanan bir web sitesi, yüksek PageRank’e sahip diğer sitelerle bağlantılar oluşturur ve karşılığında% 100 Garantili sonuçlar almaya çalışır.

 

SONUÇ

Çeşitli SEO yöntemlerinden bahsettik bazı SEO yöntemlerini kullanan insanları ve web sitelerini Google ve diğer arama motorları engellemekte bunlar özellikle Black Hat SEO’yu kullanan kişiler olmakla beraber özellikle Google tarafından çeşitli erişim engelleri yaratmaktadır. Bluehatseo.com’dan çıkmış olan bir grup SEO uzmanının tüyolar verdiği bu site gerçek anlamda bir SEO kalesi desek yeridir. Bu siteden geniş bilgiler edinebilir özellikle web sitenize nasıl SEO süreçleri uygulamanız gerektiğini adım adım öğrenebilirsiniz. Bugün 21  adet Blue Hat SEO tekniği bulanan bu siteyi ve blog yazılarını takip etmenizi özellikle öneriyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir