Arama Motorları ve elbette en başta Google; tüm dünyada milyarlarca kullanıcının veriye ulaşmak için ilk başvurduğu yapılardır. Günümüzde internet o kadar genişlemiş durumdadır ki, arama motorları verileri global olarak yayınlayamamakta, bu durumda lokal siteler neredeye hiç görüntülenememe durumunda kalmaktadır. Bu noktada Bölgesel Seo Nedir? Sorusu karşımıza çıkar. Çünkü arama motorları günümüzde her kullanıcıya kendisine daha yakın bölgede bulunduğunu düşündüğü sitelerin sonuçlarını gösterir ki, bu sayede arama yapan kullanıcı, fiziksel etki alanındaki sonuçlara ulaşır.

Bölgesel SEO Kavramı

SEO; arama motoru optimizasyonudur. Bu tanım, sitenin arama motorlarının kurallarına uygun ve efektif biçimde tasarlanmış bir site hazırlamak veya mevcut siteyi iyileştirmek olarak dönüştürülebilir. Sitelerin teknik parametreler ve içerik bakımından bu kurallara uygun hale getirilmeleri, uzun vadede arama motorlarının indeksleme politikaları kapsamında ön sıralar taşınır ve kullanıcılara ilgili anahtar kelimelerde listelenir.

Bu global işlem, günümüzde oldukça karmaşık bir hal almış durumdadır. Milyarlarca site söz konusudur ki, aynı anahtar kelime için dahi milyonlarca sonucun listelenmesi gerekebilir. Bu durumda elbette ilk 10-40 siteden sonraki sitelerin arama motorlarında verimli bir şekilde bulunma ihtimali oradan kalkar.

İşte bu nedenle, Google; yerel arama sistemini devreye sokmuştur. Her arama yapan kullanıcıya, kendi IP adresine en uygun lokasyonda yer alan sitelerin sonuçlarını listeler. Tabii bu sitenin lokasyon ayarlarının yapılandırılmış olması ve içerikte ilgili lokasyonun yeterince var olması ile mümkün olabilir.

Ancak burada bir sorun ortaya çıkar. Her ne kadar yerel siteler için bölgesel listeleme avantajlı olsa da, ulusal ve/veya global siteler için yerel kalmak elbette istenen bir durum değildir. Örneğin; Samsun’daki bir firmanın e-ticaret sitesinin sadece Samsun değil, tüm ulusa yayın yapma zorunluluğu olduğundan, kendi ili dışındaki tüm illere ayrı ayrı Bölgesel SEO yapması gerekebilir. Aynı sitenin çok güçlü SEO uygulamaları gerçekleştirerek, geniş örneklemi kapsar hale gelebilmesi de mümkündür.

Çok büyük sitelerin, ulusal ve global olarak kendi anahtarlarında lokal sitelerin önünde listelenmesi standart bir durumdur. Çok büyük bir e-ticaret sitesinin tüm illerde en başta yer alması gibi.

Neden Bölgesel SEO Yapılmalı?

Bölgesel SEO birkaç nedenle çok önemlidir. Bunların başında, bulunduğunuz bölgede ön sıralarda çıkmasını kolaylaştırması gelir. Siteniz, ulusal veya global aramalarda ön sıralarda yer almasa dahi, bulunduğunuz ilde veya bölgede ilk sırada dahi olabilir. Bunu sağlamak için yapmanız gereken doru parametrelerle sitenizi yapılandırmaktan başka bir şey değildir. İşte bu işleme tam olarak Bölgesel Seo, yerel seo veya lokasyon bazlı seo deniyor.

Bir başka kullanım nedeni ise lokasyon bazlı uygulamalar kullanarak, ulusal SEO yapma maliyetini düşürmek olabilir. Öyle ki, örneğin; bir oto yedek parça satıcısı, tüm ülkede ilk sayfaya çıkmak için çok ciddi bir SEO harcaması yapmak ve uzun süre beklemek durumunda kalabilir. Oysa, her il için ayrı ayrı bölgesel SEO çalışması yapması durumunda, çok daha kısa zamanda ve daha düşük maliyetle ilk sıralarda yer alması mümkün olabilir. Örneğin; Ulusal SEO çalışması ile “Adana yedek parça” aramasında arka sayfalarda yer alan ve hatta hiç görüntülenmeyen bu site, Adana lokasyonu için çalışırsa, kendisi İstanbul’da olsa dahi, bu bölgede arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilir.

Bölgesel Seo’nun bir diğer avantajı, hedefleme yapabilmektir. Sitenizin hangi bölgeler için bulunabilir olabileceğini bu parametreleri yapılandırarak belirleyebilirsiniz. Çalıştığınız bölgelerde bir ticaret hacmi hedefleyip, oralarda ön sıralarda yer alabilirsiniz.

Bölgesel SEO Sadece İşletmeler İçin midir?

Hayır. Bölgesel SEO, içerik olarak belli bir bölgenin hedeflenebildiği tüm siteler için geçerlidir. Google, siteleri içerik bakımından sınıflandırır. Ticari işletmeler için çoğunlukla yerelleştirme yapılır ki, zaten bunun için haritalar ve işletme araçları sunulur. Ancak bu araçlar bir zorunluluk da arz etmez. Her şekilde Google, sitenizi belli parametreler kullanarak yerelleştirmeye çalışır.

Tabii Bloglar ve haber siteleri için durum tam olarak böyle değildir. Bunun gibi sitelerin yerelleşmesi zaten doğru değildir ve yerel hale gelmesi, global bir kitleye sahip olma gerekliliği nedeniyle bu sitelere zarar verir. Bu siteler için ayrı yapılandırma ayarlarının yapılması ve içeriğin buna göre şekillendirilmesi gerekebilir. Tabii Google, siteleri içerik tiplerine göre sınıflandırdığından, bu gereksinim düşük olacaktır. Yerel SEO, çoğunlukla ticari siteler için gerekli olan bir etkinliktir.

Bölgesel SEO Nasıl Yapılır?

Bölgesel Seo, son derece karmaşık ve uzun uğraşlar gerektiren işlemleri kapsar. Yere SEO yapmaya çalışırken, profesyonel olmayan kişiler, sitelerin tüm parametrelerine zarar verebilir ve total SEO değeri zarar görebilir. Bu bakımdan yerel seo mutlaka bu alanda uzman kişi veya kuruluşlar tarafından yapılmalıdır. Çok hassas dengeler üzerine kurulu SEO sistematiği, bir kaç kelimenin hatalı yerleştirilmesi ile dahi tamamen yok olabileceğinden lokasyon odaklı SEO yapılırken, ok dikkatli olunmalıdır.

Bölgesel SEO yapılırken en önemli parametre; içeriktir. SEO uzmanınız, SEO kurallarına uygun olacak biçimde içerikleri tedarik ederek, sizin için sitenize entegre ettikten sonra, sitenizin yapılandırmasını gerçekleştirebilir ve süreç başarıyla tamamlanabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir