breadcrumb

İnternet kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettiklerinde karmaşık bir yapıyla karşılaşabilir. Bu durum arama motoru botları için de geçerlidir. Kullanıcılar bir şekilde anlasa da botlar için web sitenizi tanıtacak bazı adımlara ihtiyacı vardır.  Özellikle bilgi ya da alışveriş sitelerinde sayfa sayısı fazladır. Bu yüzden birtakım karışıklıklar yaşanması çok doğaldır. Çok fazla kategorinin bir arada yer aldığı sayfada yönlendirme yapacak bir müdahale gerekir.

Web sitenizdeki karışıklığı önlemek, hem ziyaretçileri hem de arama motoru botlarını yönlendirmek için navigasyon görevi görecek Breadcrumb tercih edilebilir. Kullanıcıların sayfanızda geçtiği her yol bu araç sayesinde işaretlenir. Kullanıcılar hangi yolları kullanarak hangi sayfaya geldiklerini görebilirler. Böylece kullanıcıların yolunu kaybetmesine engel olabilirsiniz. Şimdi sizlere Breadcrumb nedir açıklayalım;

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb, internet kullanıcılarının ve arama motoru botlarının web sitenizde yer alan düzeni anlamasını ve düzene göre hareket etmesini sağlayan bağlantı kümeleridir. Alt kategorileri olan web sitelerinde ziyaretçilerin ve arama motoru botlarının kolayca gezmesini sağlayan bir sistem bütünüdür.  Kullanıcıların web sitenizi rahat gezmesini sağlarken arama motoru botlarının da tarama işlemlerini kolaylaştırır. Türkçeye ekmek kırıntısı olarak çevrilir. Aklımıza Hansel ile Gratel masalını getiren bu terim bakalım SEO’ya nasıl etki ediyor?

Breadcrumb SEO’a Etki Eder mi?

Arama motorlarının sıralama kriterleri arasında kullanıcı deneyimi vardır. Breadcrumb kullanıcı deneyimini iyileştiren bir hamledir.  Ayrıca arama motoru botlarının da web sitenizi anlamasına yardımcı olur. Bu uygulama sayesinde botlar tüm web sayfalarınızı kolayca anlayabilir.  Kategoriler URL yerine kategori olarak gösterilir. Ayrıca kullanıcıları web sitenizde diğer sayfalara girmeye de teşvik eder. Bu sayede gösterim sayısı ve web sitenizde kalma süresini uzatır. Yani bu çalışma SEO’ya doğrudan etki eder. Bu yüzden web sitenizde mutlaka bu çalışmaya yer vermelisiniz.

WordPress Breadcrumb Eklentileri

WordPress tabanlı web sitelerinizde Breadcrumbs sayesinde kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz. Ayrıca web sitenizde gezinme işlemini kolaylaştırır. WordPress tabanlı web sitelerinize doğrudan bu uygulamayla ilgili eklentiyi kurarak çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Sizin için WordPress Breadcrumb eklentileri;

 

  • NavXT

 

WordPress eklentileri arasında Breadcrumb çalışmalarınız için en etkili araçlardan biridir. Bu uygulamayı indirip kurduktan sonra kolayca çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Eklentiyi kurarken öncelikle web sitenizde Görünüm sekmesine girerek Bileşenler bölümüne ulaşın.  Buradan NavXT bileşenini görüntülenmesine izin verdiğiniz web sayfasına sürükleyerek bırakın. Daha profesyonel bir işlem yapmak isteyenler için temanıza header.php dosyasına bir kod yardımıyla ekleyebilirsiniz. Eklentinin ayarlar kısmında daha fazla ayar bulabilirsiniz.

 

  • Yoast Breadcrumb

 

Yoast eklentisini kullanarak da web sitenizde ekmek kırıntısı oluşturabilirsiniz. Bunun için öncelikle eklentiyi yükleyin. Sonrasında WordPress alt temanıza bir kod eklemeniz gerekir. Kodu istediğiniz bir şablona ekleyebilirsiniz. Uzmanlar single.php, page.php ya da header.php önermektedir. Bu üç konum da tüm yazılarınızda, sayfalarınızda ve sitenizin bölümlerinde görünecektir.

Sonuç

Breadcrumb; internet kullanıcılarının ve arama motoru botlarının web sitenizdeki hiyerarşiyi anlaması için kullanabileceğiniz bir araçtır. Bu çalışma sayesinde kullanıcı deneyimlerini geliştirebilirsiniz. Ayrıca arama motoru botlarına da web sitenize geldiklerinde sitenizin yapısını kolayca anlatabilirsiniz.

Bu çalışma web sitelerindeki kullanıcı deneyimini arttırdığı için kullanıcılar başka sayfalarınıza da gireceklerdir. Bu yüzden web sitenizde kalma süresi artar. Ayrıca arama motoru botları index verecekleri sayfalarınıza kolayca ulaşabilirler. Breadcrumb  bu sebeplerden doğrudan SEO üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

WordPress tabanlı web sitenize NavXT ve Yoast Breadcrumb  eklentileri üzerinden bu çalışmayı gerçekleştirebilirsiniz.  WordPress tabanlı sitelerinizde direkt bileşeni ekleyebileceğiniz gibi daha profesyonel bir işlem için kod eklemesi de yapabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir