Canonical URL Nedir ? 1

Web siteniz gelişerek büyümeye başladıkça sayfalarınızda yer alan içerikler birbirini tekrarlayabilir. Çünkü bu kadar yoğun bir içerik paylaşımının olduğu web sitelerinde bu durumu takip etmek zor ve zaman alıcı olabilir. Bu durumda web sitenizde kopyaların ya da birbirini tekrarlayan içeriklerin önlenmesi zor olacaktır. Web sitenizde bir anahtar kelime üzerinden size sıralama veriyorsa arama motoru botları hangi URL üzerinden trafiği göndereceği konusunda sorun yaşar.

Bu durumda sizin web sitesi sahibi olarak tercih edeceğiniz URL sayfasını Google’a bildirmeniz gerekir. İşte bu durumda evreye Canonical etiketi girer. Şimdi gelin öncelikle Canonical URL terimine bakalım;

Canonical Url Nedir?

Canonical URL; arama motorlarınca aynı içeriğin iki farklı link yapısına ulaşılmasıyla, arama motoru botlarının hangi linki dikkate alacağını Canonicel etiketi ile belirtmenizi sağlayan sayfadır.

Standart bir URL web sayfası kaynağından kolayca bulunarak takip edilebilir.  En kısa tanımıyla ise arama motorunun otoriter görmesini istediğiniz arama motoru dostu URL’lerdir. Yani ziyaretçilerin arama sonuçlarında görmesini istediğiniz URL yapılarıdır.

Bu URL’ler daha çok arama motorlarında ana sayfayı tanımlamak amacıyla kullanılmaktadır. Diyelim ki;

 • www.siteadresi.com
 • siteadresi.com
 • www.siteadresi.com/index.html
 • siteadresicom/home.asp
 • http://www.siteadresi.com
 • https://www.siteadresi.com

Burada size verdiğimiz URL adreslerinin hepsi farklı şekilde yazılmıştır. Ancak bu sayfaların hepsi sizleri aynı yere çıkaracaktır.  Bu kullanıcı deneyimi açısından bir sorun teşkil etmez. Ancak arama motoru botları için bu durum çok büyük bir sorundur. İşte sizler Canonical etiketi ile burada istediğiniz ve en iyi olduğunu düşündüğünüz URL’yi seçersiniz ve arama motoru botlarının o adresi göstermesini sağlarsınız. Şimdi Cononical etiketi nedir, nasıl kullanılır bu detaylara bakalım;

Canonical Etiketi Nedir?

Canocial etiketi, içeriği aynı olan iki içeriğin farklı iki link ile ulaşılabilir olması durumunda arama motorlarının hangi linki dikkate alacağını belirlemeye sağlayan etikettir.  Başka bir deyişle ise bir web sitesinde birbirinin kopyası olan ya da çok yakın içeriklere sahip sayfalardan hangisinin index alarak arama motoru sonuç sayfasında çıkmasını istediğinizi arama motorlarına bildirmenizi sağlayan bir HTML etiketidir. 

Bu etiketi sayfanızın head bölümüne ekleyerek kullanabilirsiniz. Google yaptığı açıklamalarda 2009 yılından beri bu etiketi dikkate aldığını bildirmektedir. Ayrıca Microsoft ve Yahoo da bu konuda resmi duyuru yapmıştır.

Canocial etiketi mutlaka doğru kullanılması gereken etiketlerdir. Doğru kullanmadığınızda hiç kullanmamaktan daha zararlı çıkarsanız. Bu etiketi kullandığınızda tüm teknik detaylara hakim olmalısınız. Bunun için mümkünse bir  SEO uzmanı ile görüşerek yardım istemeniz önerilmektedir. Buraya kadar Canonical etiketinin ne olduğunu anlattık. Şimdi de sizlere bu etiketi nasıl kullanacağınızı anlatalım;

Canonical Etiketi Nasıl Kullanılır?

Canonical etiketi, bir sayfanın indekslenmesini istediğiniz versiyonunu seçerek aynı içeriği barındıran diğer sayfaların seçtiğiniz versiyonla birleştirilmesini sağlar. Bu durumda diğer sayfalar Google üzerinde index almaz ve kopya içerik olarak algılanmaz. Böylece web siteniz de arama sonuçlarında geri sıralara düşmez. Bu etiketi iki farklı şekilde kullanabilirsiniz;

 • Etiketi kullanmak için en çok tercih edilen yöntem head bölümüne etiket yapmaktır. Bu eklemeyi  “<Link rel = “canonical” href = “https://siteadresi.com/” />” şeklinde bir örnekle açıklayabiliriz. 
 • Etiketi diğer kullanma yöntemi ise kurallı bir Canonicel etiketin http üst bilgisine ayarlanmasıdır. Bunu da “Link: <https://example.com/>; rel = “canonical” örneğinde gösterebiliriz.

Buraya kadar etiketin ne olduğunu anlattık. Şimdi sizlere hangi durumlarda bu etiketi kullanabileceğinizi belirtelim;

Canonical URL Hangi Durumlarda Kullanılır?

URL adresiniz üzerinde en ufak bir fark dahi Google tarafından ayrı sayfa olarak değerlendirilmesine yol açar. Şimdi Canonical URL kullanmanız gereken durumlardan kısaca bahsedelim;

 • Web sitenizin genelinde arama parametreleri için parametreli URL’leriniz varsa
 • Sayfalarınızda ayrı şekilde yazılmış varyasyonlarınız varsa
 • Bir sayfanızın AMP ve AMP olmayan versiyonu varsa
 • Bir sayfanızın hem www hem de www şeklinde olmayan varyasyonları varsa
 • Aynı içeriği URL sonunda  eğik çizgi (/) ve eğik çizgisiz halleriyle sunduğunuzda
 • URL’de varsayılan sürümlerinde aynı içerik varsa
 • Aynı içeriği hem büyük harflerle hem küçük harflerle sunduğunuz zaman mutlaka bu etiketi kullanmanız önerilmektedir.

Canonical etiket kullanırken tek bir tane kullanmaya özen göstermelisiniz. Çoklu kullanım gerçekleştirirseniz sıkıntı yaşarsınız. Ayrıca iki head etiketi arasında yer almalıdır. Çünkü arama motoru botları ikisinin arasında olmayan etiketi algılayamaz.  Ayrıca CAnonical etiketlemesi yapmadığınız sayfalar sitemap içinde yer almamalıdır. Bununla birlikte etiketleri yanlış kulanmamaya dikkat edin. Adres tam yazılmadığında index alma açısından sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Canonical URL Temel Kuralları

Canonical URL kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. İşte şimdi sizlere bu detaylardan biraz bahsedelim;

 • Mutlak yapıda olan URL kullanmanız önemlidir.
 • URL’lerinizin tamamı küçük harfle olursa arama motoru botları daha iyi anlar.
 • Doğru SSL sertifikası kullandığınızda emin olun.
 • Sayfa özelinde Canonical URL kullanmaya çalışın.
 • Kendinden referanslı lan Canonical URL’ler daha faydalıdır.

En Sık Yapılan Canonical URL Hataları

Canonical URL basit bir uygulama olsa da bilgisi olmayan ya da yanlış uygulayanlar için karmaşık bir konudur. Bu yüzden kurgulama işi doğru şekilde yapılmalıdır. En sık yapılan Canonical URL hataları şöyledir;

 • Arama motoru botları için taranmasını istemediğiniz adreslerirobots.txt üzerinden engellerken Canonical URL olarak belirlediğiniz sayfaları engellemeyin.
 • Google noindex etiketindeki standart etiketlere önceli verir. Ancak Canonical URL sayfalarını noindex olarak ayarlamanız hata olacaktır.
 • Canonical URL olarak belirlediğiniz bir sayfanın 404 durum kodunu ayarladığınızda noindex etiketi ile aynı etkiyi gösterecek ve sayfanız arama motoru botlarına gözükmeyecektir.
 • Sayfalama sistemi olan tüm sayfaları kök sayfaya yönlendirmekten kaçının.  
 • Hreflang etiketleri bir web sitesinin dilini ve coğrafi hedeflemesini belirten bir detaydır. Hreflang kullanımında Canonical URL kullanmamanız  da hata olacaktır.
 • En sık yapılan hatalardan biri bir sayfa için birden fazla Canonical URL etiketi tanımlamanızdır. Bu durumda arama motoru botları hiçbir sayfayı dikkate almaz.
 • Canonical etiketi head etiketlerinin arasında bulunmalıdır. En sık yapılan hatalardan biri bu etiketleri body kısmına eklemektir.

Sonuç

Canonical URL; web sitenizde birbirine benzeyen içeriklere sahip birden fazla sayfa ya da bir sayfanın birden fazla farklı URL’si olması durumunda arama motoru botlarına hangi sayfayı sıralamaya sokmanız gerektiğini söylemenizdir. 

Böylece arama motoru botlarını yönlendirerek sayfalarınızı indexlemesini sağlayabilirsiniz. Botları yönlendirmezseniz botlar hiçbir sayfayı dikkate almayacaktır. Bu durumda sayfalarınız sıralamaya giremez ve kopya olarak algılanabilir.

Canonical URL yaparken Canonical etiket kullanarak arama motoru botlarına hangi sayfayı dikkate almanız gerektiğini söyleyebilirsiniz. Canonical etiket iki tane head etiketi arasına yapıştırıldığında arama motoru botlarını yönlendirebilirsiniz.

Doğru şekilde yaptığınızda canonical URL SEO açısından da çok etkilidir. Ayrıca yapımı da son derece basit bir işlemdir. Ancak bu URL yöntemini yanlış kullandığınızda web sitenize daha fazla zarar verebilir. Bu yüzden yaparken destek almanız çok önemlidir.

Canonical URL kullanırken en sık yapılan hatalara düşmediğinizde sayfalarınızın sıralama alması ve yükselmesi için gerekli işlemleri yapmış olabilirsiniz. Ayrıca bu etiketi yaptığınızda backlinklerinizi kaybettiğinizden kesinlikle korkmayın.

Kaynakça:

 1. https://www.shopify.com/partners/blog/canonical-urls
 2. https://moz.com/learn/seo/canonicalization
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir