cause related marketing

Cause marketing olarakda geçen Cause related marketing, bir şirketin satış ve kâr amacı gütmeyen, sosyal bir konu ya da toplumsal bir olay için tasarlanmış kâr gütmeyen başka bir kuruluşla ortak olarak yürütülen, türkçemize de amaca yönelik pazarlama olarak geçmiş bir pazarlama türüdür.

Cause related marketing, bir markayı her iki taraf için kârlı ve toplumsal faydalar üretmek için bir araya getirebilir. Bu karşılıklı faydalar, sosyal değerlerin yaratılmasını, halkla daha fazla bağlantı kurulmasını ve kârı içerir.

Amaca yönelik pazarlamanın ortaya çıkışı 20.yüzyıl sonlarına doğru Amerikan Express’in her bir kart sahibi adına 2 cent hayır kuruluşlarına yapacağı yardımı duyurmasıyla olmuştur.

Cause Related Marketing Stratejisi

Cause related marketing de mesajlar ve kampanyanızın yüzü çok önemlidir. Bu, çeşitli sesleri ve rol modelleri yükseltmeniz, kültürel önyargıları azaltmanız, düşünceli ve saygılı içerikle olumlu sosyal değişime liderlik etmeniz anlamına gelir.

Müşterileriniz kelimelere değil, eylemlere güveniyor. Bu yüzden, desteklediğiniz kampanya için bir fark yaraktmak önemlidir.

Pazarlamanın sizin için işe yaramasını sağlayın.Çünkü pazarlama, kâr amacı gütmeyen kuruluşların ve işletmelerin birlikte çalışması için mükemmel bir yoldur. Cause related marketing uygulamak istiyorsanız,  sadece tavır almakla kalmayıp eyleme geçme zorunluluğunuz olduğunu bilmeniz önemlidir.

Sebep, çalışanların inandığı bir şeyse pazarlama en iyi sonucu verecektir. Personel konsepte alışırsa daha çok çalışır ve yardım konusunda tutkulu hissederler.Bir kasiyer ürünün son aşaması olan satın alma sırasında bağış yapmalarını isteyerek başarılı bir satış noktası kampanyası oluşturabilir.Bu durum kampanyaya katılımın artmasına sebep olur.

Sadece paraya katkıda bulunmayın,  para yararlı ve gereklidir, ancak zaman ve uzmanlık da aynı derecede değerli olabilir. Aslında, pazarlama nedenleri hakkında anket yapılan tüketicilerin %64’ü tek başına paraya katkıda bulunmanın yeterli olmadığını söylüyor; markalar sosyal malları doğrudan işlerine entegre etmelidir. Her şey fon toplamak değil, aynı zamanda farkındalık yaratmakla da ilgili.

Cause Related Marketing İstatistik

  • Cause related marketing stratejisi izleyenler, yapmayanların beş katı kadar ciro elde ediyorlar.
  • Kadınlar %65’i, erkeklerin %45’i amaca yönelik pazarlamayı destekliyor.
  • Tüketicilerin %55’i, olumlu sosyal projelere kendilerini adamış markalara daha fazla ödeme yapmayı kabul ediyorlar.

Cause Related Marketing Avantajları

  • Satışlar üzerinde kalıcı etki yaratır

Bir amacı desteklemenin müşteri üzerinde psikolojik bir gücü vardır. Çünkü pazarlama, ürünleriniz için başka bir satış noktası haline gelir ve marka sadakatini arttırır. Yapılan araştırmalara göre, tüketicilerin belli amaçlar için daha fazla ödeme yaptığı doğrulanmıştır.

  • Müşteri güvenini artırır

Cause related marketing sayesinde pazarlama sizinle tüketici arasında iyi niyet duygusunu ortaya çıkartır.İnsanların değerli bir nedeni destelemekten hissetikleri duygu şirketinizle bağlanır.Bu, markanıza süreklilik ve güven kazandırır.

  • Sizi rakiplerinizden ayırır

Günümüz pazarı çok rekabetçi, şirketler arasında öne çıkmak çok zorlaştı.Cause marketing bu durumdan sizi kurtarabilir. Tüketiciler genellikle kalite aşamasını geçtikten sonra fiyatlandırma üzerine düşünürler.Şirketinizin sosyal projelere desteği sayesinde tüketicinin ürünü seçmesi muhtemeldir.

Cause Related Marketing Örnekleri

  • Turkcell Sosyal Destek Kampanyası

Ülkemizde ki en iy cause related marketing örnekleri Turkcell tarafından hayata geçirilmiş ve geçirilmeye devam ediyor.Turkcell’in Kardelenler kampanyasını duymayanımız kalmamıştır, belki de Türkiyede en çok ses getiren amaca yönelik pazarlama faliyetidir. En son olarak, Şehit eş ve çocukları, Gazi ve Engellilere %25 indirim uygulamaya devam ediyorlar. Turkcell bununla birlikte halkla olan duygusal bağını kuvvetlendir ve güven kazanmıştır.

  • Toms Ayakkabı

Toms marka ayakkabıları satın alınan her bir çift için ihtiyacı olan bir çocuğa ayakkabı bağışlaması cause related marketing için güzel bir örnektir.

Şirketler, kilit müşterileri arasında sadakat geliştirme umudu ile giderek daha çok amaca yönelik pazarlamaya yönelmektedir. Elbette, tüketiciler dünyayı kurtarmaktan ve daha sorumlu olmaktan mutluluk duyuyorlar.

Ancak, bu çabaların etkili olabilmesi için, müşterilerin çabalarınızın özgün ve gerçekten bir nedeni desteklediğini hissetmeleri gerekir.

Kaynakça:

https://www.marketing-schools.org/types-of-marketing/cause-marketing.html

S.S.S

Cause Related Anlaşmasından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk prensip kuruluş isminizi ve iyi niyetinizi gözünüzde küçük görmemeniz gerekliliğidir.

Cause Related Projesinde Sebebin Ne Olduğu Önemli midir?

Bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Hayır işidir. Ancak unutulmamalıdır ki bu aynı zamanda bir iş anlaşması ve projesidir. Cause Related projelerinin tamamında hem firmalar hem müşteriler hem de insanlar kazanır. Kaybeden yoktur. Proje ile firma isimlerinin marka değeri arttırılır, marka değeri artan firma daha çok iş alır, sosyal sorumluluk projesi ile harcanılan miktarın kat be kat bedeli geri dönmüş olur. Uzun vadelidir.

Cause Related Anlaşması Yaparken Ne Kadar Harcanmalıdır?

Asla ucuz olmamalısınız. Özellikle marka değeriniz iyi değil ise, düşük ise, itibar zedelenmesi yaşadıysanız keseyi açmalısınız. Unutmamalısınız; bu sadece bir sosyal sorumluluk değil iş anlaşmasıdır. Tarafların hepsi ayrı ayrı fayda görecektir.

Cause Related Anlaşmasında Proje Seçimi Nasıl Yapılır?

Temele bakıldığı zaman proje ayırt etmeye gerek yoktur. Bununla beraber hedef kitlelerinizle alakalı projeler daha faydalı olacaktır.

Cause Related Anlaşması Yaparken Özenli Davranılması Gerekenler Nelerdir?

Marka, isim , logo ve amblemlerinizin; hedef kitlelerinizin ya da destekçilerinizin rahatsız olacağı projeleri incelemelisiniz. Anlaşma öncesi hem muhasebecinizle hem de avukatınızla bir araya gelerek toplantı yapmalısınız. Proje kapsamını değerlendirmelisiniz. Böylece katılacağınız projenin ticari olmayan gelir vergisi kapsamında olup olmadığını da gözlemleyebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir