ceviz ihracatı

Ceviz ihracatı Türkiye için üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü son 10 yıllık ceviz ihracatı incelendiğinde, bu alanda ciddi bir gerileme görülüyor. Üretimde yaşanan yükselme ceviz ihracatını karşılamaya yeterli görünmüyor. Bu nedenle ceviz ihracatı ülkemiz açısından önem göstermektedir.

Ceviz üretimi açısından elde edilen rakamlar incelendiğinde Türkiye’nin Dünya’da üretilen tüm cevizin  % 5’i gibi önemli bir miktarını ürettiği ve buna bağlı olarak Dünyada ceviz üreticiliğinde 4.  Büyük ülke olduğu görülüyor. Fakat bu rakamların yüksek olması cevizin iç piyasadaki talebini karşılaması için yeterli olmuyor ve ceviz ithal etmek zorunda kalıyoruz. 

Neden Ceviz İhracatı Yapılmalı  ?

Ceviz besin değeri yüksek bir üründür.  Hem sağlık açısından çok önemlidir. Hem de gıda dışı alanlarda da kullanılabilen endüstriyel bir üründür. Cevizin kullanıldığı çeşitli alanlar şunlardır:

 • Ceviz fitoterapi amaçlı kullanılır.
 • Yazma ve çizimde dayanıklı bir mürekkep elde edilmesi için kullanılır,
 • Ceviz kabuğu saç boyama ya da kumaş boyama amacı ile kullanılır.
 • Çin kültüründe ceviz kabukları işlenerek dekoratif objeler olarak kullanılabilir. Hatta eşsiz bir nitelikte olanları ciddi paralar karşılığında satılabilir.

Ceviz besleyici değeri incelendiğinde hem lifli bir ürün olduğu, hem de A,D,E,K, B ve C vitaminleri açısından yüklü bir besin olduğu görülür. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum, çinko açısından da zengin bir kaynaktır. İçeriğindeki maddelere bağlı olarak son derece besleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir üründür.

Bütün bu sayılanlar nedeni ile ceviz üretimin arttırılması ve ihracatına geçilmesi gereken bir üründür. Böylece küresel ticaret ve uluslar arası genişlemede ceviz ihracatı ile işletmelerin ciddi anlamda kazanç elde etmesi sağlanır.

Fakat ihracat riskli bir alandır ve dik kayıplara da sebep olabilir. Ayrıca bu alanda maliyetler de çok yüklü olabilmektedir. Bu nedenle ihracat pazarlaması, üzerinde önemli ve dikkatli çalışılması gereken bir alandır.

Ceviz İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İhracat yapmak isteyen firmanın dikkat etmesi gereken kurallar şunlardır:

 • Ürünün müşterini isteğine uygun üretilmesi, 
 • Uygun bir fiyatlandırma yapılması,  
 • Etkili bir pazarlama metodu uygulanması, 
 • En son aşamada ürün tüketicinin ulaşabileceği bir mesafeye getirilmesidir.

Bütün bunlar toplumun yararı gözetilerek yapılmalıdır. Bu sayılan maddelerin gerçekleştirilebilmesi için ihracat yapılacak ülkedeki halkın beklentisi,  kültür düzeyi, ekonomik koşulları ve ülkenin coğrafi koşullarının detaylı bir şekilde araştırılması gereklidir.

Bu çalışmaların geleneksel yöntemle yapılması yani yerinde yapılması son derece yüklü finansman harcamaları gerektirir. Ön pazar araştırmalarına bu kadar yüklü finansman ayırmak istemeyen ya da ayıramayan işletmeler bu sebeple ceviz ihracatı dijital pazarlama alanına kaymaktadır.

Dijital Pazarlama İle Ceviz Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama araçları kullanılarak Google Market Finder, Google Trendler ve Google Tüketici verilerinin hepsini birden kullanarak ihracat yapılacak ülkedeki ürün beklentisini ve o pazarın durumunu analiz edebiliyoruz. Bu işlemleri sizin ürününüz ve şirketiniz için 4 ana basamakta yapıyoruz:

 • Dijital İhracat analizi,
 • Dijital strateji geliştirme,
 • Dijital piyasada varlık oluşturulması ve geliştirilmesi,
 • Dijital pazar kampanyasının yürütülmesidir.

Ceviz ihracatı alanında hangi ülkeye ihracat yapmak istediğiniz belirledikten sonra bahse konu ülkeye uygun dijital stratejiler geliştiriyoruz. Bu strateji ile ürünlerin dijital ortamda satışa sunulmasını sağlayabiliyoruz. Bunun yanı sıra yaptığımız çalışmalarla hangi platformların en iyi olduğu inceleyerek, konu hakkında kapsamlı bir medya planı hazırlıyoruz. 

Google’ın ihracat faaliyetinizi yurtdışında başarılı bir şekilde ölçeklendirmesi için birçok araçtan yararlanıyoruz. Bunların doğru yönetilmesi tahmin edildiği kadar kolay değildir. Şirket olarak ihracat yaparken ülkenin para birimi, yerel dili, ödeme yöntemleri o pazardaki rakiplerin durumu ve iş potansiyeli detaylı olarak incelenmeli ve geliştirilecek ihracat dijital pazarlama stratejisi ona göre belirlenmelidir. Bu aşamada yapılacak bir hata firmanın çok ciddi kayıplara uğramasına yol açar.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Bir şirket olarak işinizi istediğiniz herhangi bir ihracat pazarına başarıyla yönlendirmek için gerekli yöntemleri test ederek,  firma olarak piyasada kendimiz kanıtladık. Bu nedenle sizin şirketinizin de küresel olarak büyümesine yardımcı olmak için işinizi ve ürününüzü anlayarak en verimli çalışmayı yapan dijital pazarlama ajansı olarak yanınızda bulunuyoruz. 

Bu aşamada ceviz ihracatı yapmak istediğiniz ülke ile ilgili olarak, söz konusu ülkenin gümrük mevzuatı, gümrükleme çalışmaları gibi ihracat brokerlığı hizmeti sunan bir ajans değiliz. Biz dijital pazarlama konusunda profesyonel kadromuzla şirketinizin küresel olarak büyümesine yardımcı olmak için işinizi ve ürününüzü gerçekten anlayan ve değerlendiren bir ajans olarak hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

SEO 

Web siteniz, bütün potansiyel müşterilerle  etkileşime girdiği satış ortamı olduğu için aslında dijital ihracatta en merkezi bölümdür: Web sitesinin iyi bir kullanıcı deneyimi sağlaması şarttır. Konusunda uzman deneyimli kadromuzla  web sitenizi oluşturuyoruz ve uygun SEO dostu metinler, anahtar kelimeler kullanarak ceviz ihracat sitenizin Google’da ön sıralarda görülmesini sağlıyoruz. 

Sosyal Medya Yönetimi

En yüksek ticari amacı olan üst düzey müşterilerin yakalanabilmesi için Google ve sosyal medyada ücretli kampanyalar tasarlayarak, bu kampanyaları yürütüyoruz. Böylece olabilecek en kısa sürede en çok insana ulaşmanızı sağlıyoruz.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Görsel içerik pazarlamasında pazarlama işlemlerinizi hayata geçirmek için birinci sınıf içerikler planlıyoruz. Bu içeriklerin çekimini yaparak düzenliyoruz ve sizin için dijital platforma yüklüyoruz. Görsel mesaj ve içeriklerinizi müşterilerinizin ve rakiplerinizin etkilenmesi için son derece titiz bir şekilde hazırlıyoruz.  Hazırlanan içerikte yer alan firma markaları hedefinizle mükemmel şekilde birebir uyum sağlayıncaya kadar çalışmalarımızı defalarca tekrarlıyoruz. Bu konuda size vereceğimiz taahhütler şunlardır:

 • Uygun video animasyon ve görseller oluşturuyoruz.
 • Görsellere uygun etkileyici metinler ve vurucu cümleler tasarlıyoruz.
 • Sizin pazarlama ekibiniz ile birlikte çalışarak, doğru içeriği doğru müşteri kitlesine uygun olarak hazırlıyoruz.
 • 360 derece fotoğrafçılık gibi yeni teknolojileri ve geniş içerik formatlarımızı da ayrıca beğenilerinize sunuyoruz.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Dijital ihracat kampanyasının doğru tüketicilere hitap etmesini sağlamak için ürününüzün ve markanızın etkileyici hikayesini oluşturarak efektif bir şekilde hedef kitlenize sunuyoruz.

Basın Bülteni Gönderimi

Basın bülteni hazırlayarak doğru kanallardan bilinçli yaklaşımlarla müşterilerinize ulaşıyoruz. Ellerine zamanında ulaşan basın bültenleri ile sizin ve firmanızın tanıtımı ve ürünlerinizin ihracat pazarlama reklamları direk olarak aracılara, toptancılara ve son ürün perakende tüketicilerine ulaştırılarak pazarda daha çok görünür olmanızı ve ürünlerinize olan talebin arttırılması hedeflenir. 

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama  promosyon ya da bilgilendirici mesaj iletmek için web kişiliklerini kullanmaya dayalı bir yöntemdir. Bu kişilerin önemi her gün bağlantıda oldukları bir hedef kitle oluşturmayı başarmış olmalarıdır. İnfluencer pazarlama yaklaşımı önce markalar, ürünler ve hizmetler üzerinde etkili olan bireyleri tanımlayarak onlarla anlaşmalar oluşturmak ve bu kişilerin hedef kitle platformlarına doğrudan ulaşımın sağlanmasıdır.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir