Ceviz İhracatı

Ülkemiz ceviz bahçeleri, ceviz ekim alanları, ceviz yetiştiriciliği ve üretiminde dünya kapsamında söz sahibi bir ülke olmakla beraber ceviz ithalatını da en çok yapan ülkelerden biridir. Ceviz ithalatını yapan ilk iki ülkeden biriyiz. İtalya ile beraber en çok dışa bağımlılık yaşamaktayız.

Bir yandan ihracat yaparken bir yandan da ceviz ithalatı gerçekleştirmekteyiz. Dünya çerçevesinde en fazla ceviz üreten ülke ise ABD’dir. ABD’nin ardından ikinci pozisyonda Fransa bulunmaktadır. Bu iki ülke ceviz uygulamaları ve teknolojileri konusunda diğer dünya ülkelerine nazaran çok daha ileridedir. Toplam 52 ülke tarafından üretilen ceviz en değerli bitkilerden biridir. Bunun nedeni sadece ceviz içinin değil, ceviz kabuğunun, ağaç yapraklarının ve bizatihi ceviz ağacının farklı sektörler tarafından kullanılmasıdır.

FAO’dan elde edilen verilere göre 2018 yılı sonunda ceviz ağaçlarının ekim yapıldığı toplam alan 1,2 milyon hektarı aşmıştır. 2010 – 2018 yılları arasında ceviz üretimindeki en büyük pay diğer sektörlerde olduğu gibi Çin’dedir. Çin’in bu yıllar arasında elinde tuttuğu ceviz üretimi oranı ise dünya üretiminin %43’ünü kapsamaktadır.

Türkiye’nin Ceviz Üretimi

Ülkemiz dünyada en fazla ceviz ekimi yapılan alanlar sıralamasında 4. Konumdadır.

2018 yılı istatistiklerine göre dünya kapsamında 4 milyon tunu aşkın ceviz elde edilmiştir. 2010 – 2018 yılları baz alındığında Çin dünya ceviz gereksiniminin neredeyse yarısını karşılamakta beraber ABD’nin payı da %15 civarlarındadır.

Üçüncülük ise İran’da olup dünya ceviz üretiminin %10’unu karşılamaktadır. Türkiye üretimde dördüncü konumda yer almaktadır ve payı %6 civarlarında kalmıştır.

2019 yılında ülkemizde 1 milyon 250 bin hektar bölgede 21 milyonu aşkın ceviz olduğu kayıtlara geçmiştir. Toplam ceviz ağacının %53’lük kısmı meyve veren ağaç cinsinden olup, kalan %47’lik dilim meyvesiz ağaç türlerindendir. 2019 yılında kayıtlara geçen ceviz üretimi 225 bin tonu aşmıştır.

Son 15 yıl baz alındığında ülkemizdeki ceviz üretimi yaklaşık iki kat yükseltilmiştir. Türkiye üretim kapasitelerine göre en fazla üretim yapan dördüncü ülke olma potansiyeline sahip olsa da ihracat avantajlarını yeterince kullanamamaktadır.

Ceviz’in Kullanıldığı Sektörler

 • Yemek
 • Kuruyemiş
 • Pasta – tatlı
 • Aktar
 • Besin takviyesi
 • Kozmetik
 • Cilt bakım
 • Kerestecilik
 • Mobilya

Türkiye’nin Yıllara Göre Ceviz İhracatı Durumu

2018 yılı ceviz ihracatı raporlarına göre toplamda 338 bin ton kabuklu ceviz ihracatı gerçekleştirilerek bedeli karşılığı 1,2 milyar Amerikan doları döviz girdisi elde edilmiştir. Dünya genel alındığında; 2014 – 2019 yıllarında ceviz paha değeri açısından en çok payı ABD elde etmiştir.

Aynı zamanda aldığı pay dünya ceviz ihracatından kazanılan toplam ihracat tutarının neredeyse yarısını karşılamıştır. Türkiye’nin ceviz ihracatına yönelik icraatları diğer ülkelerle kıyaslandığında yok denecek kadar düşük seviyeleri göstermektedir. Aynı zamanda ceviz ihracatı istatistiklerimiz de dalgalanmalar halinde olup düzenli olmamaktadır.

2018 senesi ceviz ihracatı verilerinde Türkiye sadece 7 ton ceviz ihracatı gerçekleştirebilmiştir. Bazı senelerde ise Arabistan, Almanya, Arap Emirlikleri’ne oldukça az oranlarda ihracat gerçekleştirilmiştir. Dünya ceviz ihracatında ilk sırayı elde eden ABD en fazla Türkiye’ye ceviz ihraç etmektedir.

Yani ülkemiz ceviz üretiminde ilk dört ülke arasında yer alsa da en fazla ceviz ithalatı yapan ülke konumundadır. Ülkemiz ABD’den sonra en fazla cevizi Şili’den ithal etmekte yani satın almaktadır. Son 5 sene baz alındığında Şili, ceviz ihracatının %70’ini Türkiye’ye yapmaktadır.

En Fazla Ceviz İthalatı Yapan Ülkeler

Birinci sırada İtalya vardır ve ithal oranı Türkiye ile neredeyse aynıdır. Bu nedenle en fazla ceviz ithal eden ülkeler sıralamasında ilk iki pozisyonu İtalya ve Türkiye olarak belirtebiliriz. Diğer ülkeleri orantısal olarak şu listeleyebiliriz;

 1. %15 Almanya
 2. %9 Japonya
 3. %7 Kore
 4. %7 İspanya

Ceviz İhracatı Nasıl Arttırılır?

Ceviz üreticiliğinde dünyada dördüncü büyük ülke olarak yer alan Türkiye dünya üretiminin yüzde beşlik bir kısmını karşılaması ile biliniyor. Besin değeri oldukça yüksek olan ceviz birçok alanda da kullanılmaktadır.

Saç ya da kumaş boyaları için kullanılan ceviz aynı zamanda dayanıklı mürekkep üretiminde de etkili bir ürün olarak bilinir. Hem bezin değerinin hem de kullanımının yüksek olması sebebi ile ceviz ihracatının yapılması önemli bir detay olarak yer almaktadır.

Ceviz İhracat Pazarlaması

Ceviz ihracatın önemli bazı detaylara dikkat edilerek bu alanda çalışmaların yapılması gerekir. Özellikle ceviz ihracatı yapacak olan firmanın bazı konulara önem vererek bu konular üzerinde dikkatli hareket etmesi gerekir.

Ceviz ihracat pazarlaması içinde önemli detaylar arasında ürünün müşteri talebine uygun olan kaliteye ve fiyata sahip olması yer alır. Bunun yanı sıra etkili bir pazarlama yönteminin de konu ile ilgili olarak geliştirilmesi son derece önem taşımaktadır. Bunlara ilave olarak ise ürünün mutlaka müşterinin ulaşım alanına yakın mesafede bulunması da pazarlama için gerekli olan uygulama metotları arasında yer alır.

Dijital Pazarlama Metodu ile Ceviz İhracatı

Ceviz ihracatı uygulamasında farklı birçok yöntemlerin yanı sıra tüm dünya da olduğu gibi ülkemiz içinde dijital Pazar son derece önem taşıyan bir mecradır. Dijital pazarlama tekniklerinin doğru uygulanması ile beraber ceviz ihracatı için müşterinin de kolaylıkla bulunması mümkün olur. Teknolojinin gelişimi ile beraber daha etkili ve daha kolaylıkla gerçekleştirilen müşteri bulma metotlarında ise bazı detaylara dikkat edilerek sorunun ideal formlar ile çözülmesi gerekir.

Dijital mecra içinde pazarlama metotları uygulanarak müşteri bulma işlemlerinde dijital pazarlama araçlarından yararlanılır. Dijital pazarlama araçlarının kullanımı ile ihracat yapılacak olan ülkedeki ceviz talebi, ürün beklentisi, ürün kalitesi, ürün fiyat ortalama talebi ile ilgili olarak detaylı bilgilerin edinilmesi sağlanabilir.

İhracat ile ilgili gerekli analizlerin gerçekleştirilmesi akabinde en uygun satış stratejisinin gerçekleştirilmesi için de uzmanlığın yer aldığı çalışmanın hayata geçirilmesi gerekir. Analiz ve stratejinin hayata geçiş aşamasından sonra ise artık pazarlama için önemli olan bir diğer yöntem Pazar kampanyasının yürütülmesine sıra gelmektedir.

Ceviz İhracatında Dijital Pazarlama Alanında SEO Çalışmalarının Önemi

Ceviz ihracatınızın kalbi olarak ifade edilecek olan web siteniz ihracatınız için son derece önemli olan bir alandır. Hem tanıtımların hem ürünün hem de firmanın sunulmasında önem taşıyan web sitesi satış ortamının ideal olan özellikler ile hayata geçmesi için en önemli merkez bölümü olarak ifade edilebilir. Konu ile ilgili olarak etkili bir SEO çalışmasına yer açılarak bu uygulamada başarının katlanması sağlanabilir.

Ceviz İhracatında Dijital Pazarlama Alanında Yazılı İçerik Çalışmasının Önemi

Ceviz ihracatınızda üst düzey müşterin yakalanması aşamasında destek sunan yazılı içerik çalışmasında tüketiciye olan hitap son derece önem taşımaktadır. Ürünün ve markanın tanıtılmasında önemli olan yazılı içerik çalışılmasında uzman desteği oldukça önemli bir detaydır.

Ceviz İhracatında Dijital Pazarlama Alanında Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Ceviz ihracatınızda yüksek ticari amacını güdüyor iseniz mutlaka sosyal medyanın gücünden de yararlanmanız tavsiye edilir. Yüksek ticari amaçlar ve de üst düzey müşterilere ulaşım gayretinizde kısa sürede birçok alana ve mecraya ulaşımın imkânlı kılındığı sosyal medya gücünden yararlanarak en kaliteli ve en önemli adımı atabilirsiniz. Uygulanacak olan sosyal medya uygulamalarında ise ideal yöntemin yapılması gerekir. Doğru çalışmaların müşterilere kısa sürede ulaşılmasının yanı sıra yanlış ya da hatalı olan çalışmalarda aynı hızla yayıldığı unutulmamalıdır.

Kaynak:

https://arastirma.tarimorman.gov.tr/yalovabahce/Belgeler/bahce/sayilar/Bahce.49-1(2020).pdf

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir