Clickbait

Clickbait en kısa ifadesiyle tık tuzağı anlamına gelmektedir. Bir içeriğe konulan başlığın içeriği trafik toplamak amacıyla tam olarak içeriği karşılamaması ile karşımıza çıkmaktadır. Genellikle haber siteleri ve benzeri siteler bunu çok kullanmaktadır. Temel amaç tık kazanmak olduğundan dolayı bu yolda her türlü kurnazlığı yapabilmektedirler. Clickbait içeren yazılar genellikle içeriği karşılamadığından dolayı 100-200 kelime sayısı içerirler.

Bu teknikte başlık oluşturulurken kısalık, sadelik, basitlik gibi faktörler kullanılmaktadır. Başlık yazılırken sansasyonel ve magazinsel bir başlık atmak temel amaçtır. Clickbait temel olarak manipülasyona dayalı bir pazarlama ve tık kazanma tekniğidir. İnternet trafiği oluşturulurken aslında biraz da yalana dayalı bir tık kazanma stratejisi izlenmektedir.

Clickbait Nedir ?

Clickbait terimi, anlam olarak tık tuzağını ifade etmektedir. Haber siteleri ve sosyal medya sitelerinde takipçi çekmek adına sıkça kullanılan bir yöntemdir. Clickbait yönteminde ana hedef olduğundan farklı bir içerik göstermektir. Bununla beraber dikkat ve ziyaretçi çekmek amaçlanmaktadır. Bu amacın dışında kullanıcıların sitede sörf yapması ve üye olması gibi amaçları da bulunmaktadır.

İnternet sitelerinde yer alan başlıklar, dikkatimizi çeken ilk unsurdur. İşte clickbait yönteminde de içerik ve başlığın birbiri ile alakası yoktur. Genellikle dikkat çekici bir başlık verilir, fakat içerik tamamen alakasız bir boyuttadır. Videolarda ise videoların küçük resimleri o videoyu izlemek için en büyük neden konumundadır. Bu nedenle videolarda ise dikkat çekici bir küçük resim kullanılabilmektedir. Fakat video içeriğinin bu resimle hiçbir alakası yoktur.

Clickbait Nasıl Yapılır?

Clicbait web sitesinde yer alan sayfaların daha fazla tıklama almasını sağlamak adına hazırlanan köprü metni, küçük resim bağlantıları gibi aldatıcı reklam stratejisidir. Bu terimin Türkçedeki karşılığı ise “Tık Tuzağı” olarak bilinmektedir. İnternet kullanıcılarının dikkatini çekebilmek, içeriğin okunması ve görüntülenmesini sağlamak için kullanılır.

Abartılı ve yanıltıcı bir başlık kullanarak insanlarda merak uyandırmak ve içeriği tıklamalarını sağlamak üzerine kuruludur. Genellikle haber siteleri tarafından kullanılan bu yöntem sansasyonel bir bicimde insanların meraklanması ve içeriğe tıklamasını sağlar. Bu yöntemde yem manşetler kullanarak kullanıcıyı ayartma ve tıklama sağlanır. Bu stratejide temel amaç okuyucunun yemi yutmasını sağlamak olmaktadır.

Clickbait bir tek içerikten ibaret değildir. Son zamanlarda video içeriklerinde de sık kullanılan bir yöntem haline geldi. Youtube üzerinde yer alan videolarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Clickbait’i sadece yanıltıcı bir başlık olarak kullanmak yanlış olacaktır. 

Başarılı bir clickbait oluştururken içeriklere tıklanmasını sağlayacak başlıklar dışında ilgi çekici kısa videolar, thumbnail isimli öne çıkan görseller de kullanılmaktadır. Bu yöntem her ne kadar olumsuz gibi görünse de işletmeler tarafından yoğun olarak kullanılan bir işlemdir.

Tık tuzağı  özellikle yasal olarak faaliyet gösteren işletmeler tarafından web sitesine daha fazla trafik çekmek ve içeriği pazarlayabilmek için kullanılır. Web sitesine kısa sürede etkili bir trafik oluşturmak için çok etkili bir yöntemdir.

İnsanları çekebilmek için öncelikle sansalyonel bir başlık seçilmeli ve hedef kitlenin dikkatini çekecek bir kısa tanıtım görseli ve videosu hazırlanmalıdır. Bu süreçte hedef kitle davranışları ve analizleri de önemlidir. Potansiyel kitlenin çevrimiçi olduğu platformlar belirlenerek bu platformlara yönelik bir tıklama stratejisi oluşturulmalıdır. 

İçeriğe birkaç bağlantı ekleyerek daha nitelikli bir içerik pazarlaması yapabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin önüne geçebilmek için clickbait yöntemlerinizi çeşitlendirmelisiniz.  Web sitenize trafik oluşturmak için sürekli olarak yeni içerikler girmelisiniz. Ne kadar çok içerik oluşturursanız o kadar fazla kişi çekebilirsiniz. Ayrıca farklı platformlarda da varlık göstermelisiniz. Geliştirdiğiniz stratejilerden sonra değerlendirmeler yaparak yeni oluşturacağınız tık tuzaklarında da gerekli olan geliştirmeleri hayata geçirmeye çalışmalısınız.

Clickbait nerelerde kullanılır?

Clickbait haber siteleri başta olmak üzere YouTube gibi video sitelerinde ve sosyal medya platformlarında da kullanılabilmektedir.

1) YouTube Clickbait Uygulaması

Clickbait, YouTube gibi video sitesinde de uygulanabilen bir yöntemdir. Bu yöntemde genellikle şunlar uygulanır. Öncelikle dikkat çekici bir video başlığı seçilir. Video başlığından sonra yine aynı şekilde ilgi ve dikkat çekici bir görsel hazırlanır. Bu görsel, videonun küçük resim bölümünde kullanılır. Ancak kullanılan başlık ve küçük görsel içerik ile alakalı olmayan bir türdense burada clickbait uygulaması söz konusudur diyebiliriz. Aksi halde düzenlenen, yani alakalı içerikler içeren videolar ise yararlı uygulamalar olup, videonun izlenme sayısını artırabilecek potansiyele sahiptir.

2) Haber Sitelerinde Clickbait Uygulaması

Clickbait uygulamasının içeriği gerçek şekliyle yansıtmayan başlıklar olduğunu anlatmıştık. Bu yanlış yönlendirme sayesinde kullanıcılar siteye çekilmekte ve tık kazanılmaktadır. Örneğin bir haber sitesinde yer alan “ünlü oyuncu öldü mü ?” şeklindeki bir haber ve içeriğinde böyle bir şeyin olmaması durumunda clickbait uygulaması vardır.

Her haber başlığı elbette clickbait olacak diye bir kural yoktur. Tamamen gerçeği yansıtan haber siteleri de bulunsa da kimi zaman kurunun yanında yaşın da yandığı durumlar söz konusu olabiliyor.

3) Sosyal Medya Platformlarında Clickbait Uygulaması

Clickbait hakkında anlatılanların yanında clickbait uygulaması sosyal medya platformlarında da kullanılan bir yöntemdir. Ana amaç, daha fazla etkileşim sağlamaktır. Clickbait uygulamasında geçerli olan bütün olumsuz durumlar burada da geçerlidir ve sosyal medya kullanımının giderek artış göstermesi ile birlikte clickbait uygulamasının kullanımı da artış göstermektedir.

Clickbait uygulamanın zararları nelerdir?

 • Clickbait yöntemi ile siteye ziyaretçi çekmek başta marka bilinirliğine zarar vermektedir. Elbette marka bilinirliğinin olumsuz etkilenmesi, bir firma için olabilecek en kötü ihtimaldir.
 • Clickbait yöntemi ile kısa zamanda gelen ziyaretçi sayısı artış gösterse de uzun vade de azalış gösterecektir. Bu da uzun vadeli işlem düşünenler için clickbait uygulamasının zararı olabilecek seviyededir.
 • Clickbait yöntemi, kullanıcı deneyimi açısından zararlı etkileri bulunan bir yöntemdir. Bu yöntemde siteye giren kullanıcılar o sitenin clickbait uyguladığını bilerek bir daha siteye giriş yapmayabilirler.
 • Aldatıcı başlıklar nedeniyle kullanıcılar site hakkında karalama kampanyası başlatabilirler. Bu da site açısından zararlı bir durumdur.
 • Clickbait yöntemi ile marka ya da web sitesinin güvenilirliği sarsılacaktır. O siteyi ya da markayı düzenli olarak takip eden kullanıcı sayısı azalış gösterecektir.
 • Daha önce bir siteye girip bu türden başlıkları görmüş kullanıcılar aynı başlıkları es geçer.
 • Web sitesine yapılan ziyaret olumlu bir kullanıcı deneyimine dönüşmez ve etkileşimler düşüş gösterir.
 • Sahte reklam, gerçek olmayan videolar ya da başlıklar, kullanıcıda kandırılma duygusuna yol açar. Bu da site için olumsuz bir durumdur.
 • Site ziyaretçileri ya da video izleyicileri, o site ya da video hakkında olumsuz yorum yapabilirler. Bu da site veya video izlenme sayısı için olumsuz bir durumu teşkil etmektedir.
 • Clickbait yönteminin çok sık kullanılması kullanıcılara bunu fark ettirir. Bu da başlıklara hiç tıklanmaması anlamına gelebilir. Bu nedenle bu uygulamayı hiç kullanmamayı, kullanılacaksa makul seviyelerde kullanmayı önermekteyiz.
 • Site trafiği artırılması amaçlanırken itibar zedelenebilir. Bu da marka bilinirliği açısından olumsuz bir durumdur.
 • Aşırı clickbait uygulaması sitede var olan ziyaretçilerin de gitmesine neden olabilir.
 • Clickbait uygulaması SEO açısından da olumsuz bir durumu teşkil etmektedir. SEO ile siteniz için yaptığınız olumlu işlemleri clickbait uygulaması sayesinde olumsuz işleme çevirebilirsiniz.

Clickbait nedir, nerelerde kullanılır ve zararları nedir gibi konuları işledik. Clickbait uygulamasının birçok olumsuz yönleri bulunmaktadır. Bunun yanında her ne kadar çeşitli avantajları yer alsa da, bu avantajlar makul seviyelerde kullanıldığı takdirde aktif hale gelmektedir. Bu nedenle clickbait uygulamasını hiç kullanmamanızı, kullansanız bile makul seviyelerde kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir