Cloaking nedir? Sorusu günümüzde oldukça merak edilmektedir. Dijital dünya geniş olanaklara, algoritmalara ve yapıya sahiptir. Bu yapının bir parçası da Cloaking denen tekniktir. Cloaking kısaca anlatmak gerekirse; bazı internet siteleri arama motorları üzerinde en üst sıraya çıkabilmek için kullandığı Black Hat SEO tekniğidir. Bu yöntem sayesinde birçok web sitesi hızlı bir büyüme içerisindedirler.

Arama motorları kusursuz olarak görülmektedir. Tam donanımlı, eksiksiz ve sekteye uğramadan çalıştığı düşünülmektedir. Fakat böyle bir durum teknik olarak, pratik olarak mümkün değişdir. Arama motorlarında birçok açık bulunmaktadır. Algoritmaların açığının nasıl kullanılacağı ise bireyi direk etkilemektedir. Cloaking yöntemi her ne kadar günümüzde trend oma özelliğini yitirse de günümüzde nadiren kullanıldığı gözlemlenmektedir. Fakat doğru ve planlı bir şekilde kullanılmadığı taktirde istenilen sonuçları ele almak mümkün olmayabilir. Hatta web adresinin çeşitli ceza yemesine dahi olanak sağlanabilmektedir.

Cloaking Nasıl Yapılır?

Cloakin nasıl yapıldığı da birçok web site sahibinin araştırdığı bilgiler arasında yer almaktadır. Cloaking yöntemine arama motorlarının User Agent’ları diğer bir adıyla robotları her web adresini taramaktadır. Bazı durumlarda robotlar tarama yapmak için siteye giriş yaptıklarında bambaşka bir sayfaya yönlendirilir. Bu sayede ziyaretçilerin hiçbir şekilde göremediği fakat arama motorlarının gördüğü sayfalar ortaya çıkar. İşte bu sayfalara da Cloaking yöntemi uygulanmaktadır.

Cloaking uygulanan sayfalar asla bir kullanıcının göreceği noktada değildir. Bundan kaynaklı olarak tasarım kaygısı gibi dert yoktur. Haliyle tasarımın olmamasından kaynaklı sayfanın yüklenme hızı en üst düzeye çıkacaktır. Bu durumda aram motorları üzerinden en üst sayfaya çıkmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca bu tarz sayfalarda herhangi bir gereksiz kod satırlarının görülmesi mümkün değildir. Bu yüzden arama motorlarının çeşitli botları Cloaking yöntemi ile oluşturulan sayfaları oldukça sever ve arama sonuçları listesinin en üst sıralarında yer alması için onay verir.

Cloaking temel olarak bu disipline bağlı kalarak yıllarca uygulanmıştır. Fakat ilerleyen dönemlerde arama motorlar bu suiistimalin farkına varmış ve ağır cezalar koymuştur. Bundan kaynaklı olarak yapılması oldukça riskli fakat getirisi yüksek bir tekniktir. Bu yüzden tekniği işleme sokmadan önce uzaman bireylerden destek almak ve fikir birliği içerisinde olmak sizlerin faydasına olacaktır.

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cloaking

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir