cloudflare

Web siteleriniz arama motorlarında daha iyi yerlere geldikçe hem sitenizin hem de kullanıcıların güvenliği önemli hale gelir. Web sitenizin güvenliğini sağlamak için belli adımlar atmanız gerekir.  Bunun için ayrı bir bütçe oluşturabileceğiniz gibi ücretsiz olarak da web siteniz için güvenlik önlemleri alabilirsiniz. Ayrıca web sitenizi güvenli hale getirirken bir yandan da hızlı bir web sitesi olmasına uğraşmalısınız. 

Web sitenizin  güvenliğini sağlamanız için başvuracağınız birçok yöntem vardır. Hem web sitenizin güvenliğini sağlayan hem de web sitenizin hızını olumlu  yönde etkileyen bir cloudflare teriminden bahsedeceğim. Bu terimi detaylı öğrendikten sonra web sitenizin güvenliği hakkında daha elle tutulur adımlar atabileceksiniz.  İşte size cloudflare nedir sorusunun cevabı.

Cloudflare Nedir?

Cloudflare; web sitenizi hız ve güvenlik bakımından ileri seviyede güçlendirmeye alan bir proxy hizmet sistemidir.

Kısaca web sitenizin performansını ve hızını arttırmaya yardımcı olur. Bu sistem sizlere CDN, DDoS saldırı koruması, DNS gibi farklı hizmetler sunar. Web sitenizin tüm sayfalarını ön belleğe alır ve bir sunucuya indirir. Sunucu sonuçlarını da ziyaretçilerinize hızlı bir şekilde görüntüler.

Kısacası bu sistem web sitenizi koruyan ve web sitenize gelen ziyaretçilere hızlı bir şekilde görüntüleme sağlayan bir servistir. Kurulumu çok pratik olan bu servis ücretli ve ücretsiz sürümde kullanabileceğiniz bir hizmettir. Şimdi de cloudflare sisteminin çalışma mantığından bahsedelim.

Cloudflare Nasıl Çalışır?

Cloudflare sistemi 2009 yılından bu yana ülkemizde aktif olarak kullanılan bir servistir.  Bu sistem tüm dünyada dağıtılmış şekilde bulunan çok sayıda veri merkezine sahiptir. Bu servisler sayesinde internet sitesine giden tüm istek talepleri kontrol edilebilir. Sistem bu sayede internet sitenize gelen tüm saldırıları engelleme özelliğine sahiptir. Bunun yanında dinamik yapıya sahip içeriklerinizin performansını arttırır. Ayrıca web sitenize bağlanmak isteyen kişiler hakkında detaylı incelemeler yapmanızı sağlar. 

Bu sistem sayesinde tek bir tıklama yaparak SSL güvenlik sertifikasını da kurabilirsiniz. CND servisi ile içeriklerinizi dünyanın her yerindeki veri merkezlerinde depolamaktadır. Şuan 150’nin üzerinde veri merkezi vardır. Bir tane veri merkezi de İstanbul’da açılması planlanmaktadır. Bir internet kullanıcısını web sitenize istek gönderdiği anda coğrafi anlamda en yakın veri merkezinden bilgiler alınır. Böylece yükleme hızı azalarak web sitenizin hızı artar. Ücretsiz sürüm daha çok küçük çaplı web siteleri için önerilmektedir. Büyük ve kurumsal web siteleri için Premium versiyonu kullanmanızı öneriyorum. Bu başlık altında da biraz bahsetmiş olsam da şimdi cloudflare avantajlarına değinmek istiyorum.

Cloudflare Avantajları Nelerdir?

Cloudflare sistemi web sitenize birçok konuda avantaj sağlayacak bir hizmettir. Sizlere detaylı olarak cloudflare uygulamasının web sitenize kazandıracaklarından bahsedeceğim;

 • Güvenlik: Bu sistem özelleştirilmiş şekilde çalışan bulut tabanı bir web uygulamasıdır. Özel bir güvenlik duvarına sahiptir. Web sitenize kötü niyetli kişiler saldırıda bulunabilir. Spam, yorum ya da farklı şekilde web sitenize gelen saldırıların durdurulmasında etkin rol oynar.  Web sitenize gelecek olası tehditleri ortadan kaldırır, kötü amaçlı bot ve tarayıcılara da sınırlama uygular.
 • CDN Servisi: Bu sistem bizzat cloudflare tarafından geliştirmiştir. Bu servis web sitenizdeki bilgilerin çeşitli veri merkezlerinde depolanmasına yardımcı olur. Böylece web sitenizdeki içerikler bir sistem üzerinde yedeklenmektedir.
 • Optimizasyon Desteği: Web sitenizin her zaman hızlı olmasını istiyorsanız düzenli olarak sayfalarınızı optimize etmelisiniz. Cloudflare Optimizer ile web sitenizdeki ağ bağlantıları en aza indirilir. Böylece web sitenizi bu servis üzerinden optimize edebilirsiniz. Ayrıca optimizasyonu yapılmış olan bir ağ servisine kavuşabilirsiniz.
 • Cloudflare Apps:  Web sitenize yeni özellikler eklemek zahmetli bir iştir. Bu yüzden Cloudflare Apps üzerinden birçok özelliği kolayca indirerek web sitenize kurabilirsiniz. Bu servisi kullanmak için hosting ve CMS önemli değildir.
 • Analiz Elde Etme: Cloudflare sadece site hızı ve güvenlik konusunda sizlere destek olmaz. Aynı zamanda web sitenize gelen tüm trafiklerin detaylı kayıtlarını tutar. Cloudflare Analytics uygulaması üzerinden web sitenize erişen kullanıcıları daima kontrol edebilirsiniz. Web sitenize gelen arama motoru botlarıyla birlikte ziyaretçileri de detaylı inceleyebilirsiniz. Ziyaretçilerin hangi kanallardan geldiklerini, web sitenizde nasıl vakit geçirdiklerini ve daha birçok parametreyi bu servis üzerinden detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Cloudflare farklı servisleriyle bir taraftan web sitenizi güvenlik zafiyetlerine karşı korurken bir yandan da hızının arttırılması ve ziyaretçi trafiğinin kontrol edilmesini sağlar. Bu servis üzerinden kısaca güçlü bir web sitesi ortaya çıkarabilirsiniz. Şimdi sizlere cloudflare kurulumu nasıl yapılır onu anlatacağım;

Cloudflare Kurulumu Nasıl Yapılır?

Cloudflare uygulamasını kurabilmek için öncelikle bir Cloudflare hesabınız olması gerekir. Şimdi sizlere kurulum aşamasını adım adım anlatalım;

 • Öncelikle https://dash.cloudflare.com/signup adresine giriş yapın ve bir üyelik hesabı açın. 
 • Üyelik hesabı açtıktan sonra mailinize gelen aktivasyon doğrulamasını gerçekleştirin.
 •  Sisteme giriş yapınca “+Add Site” butonuna tıklayarak alan adınızı ekleyin.  Sonrasında “Begin Scan” diyerek tarama işlemini başlatın.
 • Tarama işlemi bazı durumlarda birkaç dakikayı bulabilmektedir. Tarama işlemi tamamlanınca “Continue Setup” butonuna tıklayın.
 • Burada karşınıza iki seçenek çıkar. CDN ve koruması ya da DNS kullanımı konusunda bir seçim yapın.  Bu servisin tüm hizmetlerinden yararlanmak için Cloudflare CDN uygulamasını seçmeniz gerekir. Bu sayede koruma özelliklerinden de faydalanabilirsiniz. 
 • Alan adınızın aktif olup olmadığını “Status” bölümünden sorgulayın. Hemen bu bölümün alt kısmında Cloudflare simgesi turuncu renkteyse sorun yoktur.  Sonrasında “Continue” butonuna tıklayın.
 • Şimdi üyelik tipi seçme zamanınız geldi.  Ücretsiz sürümü kullanacaksanız “Free Website” paketini seçebilirsiniz. Ücretli paketler için sizlere farklı fiyatlar verilir. Paketleri fiyat ve kapsam bakımından inceleyin. İstediğiniz ücretli paketi seçerek yine devam butonuna tıklayın.
 • Bu aşamada sizlere verilen isim sunucularını alan adınıza tanımlamalısınız.  Bu sayede sistemi trafiğiniz üzerinde tam yetki sahibi yapabilirsiniz. 
 • İsim sunucusu değişimini yaptıktan sonra 24 saat kadar beklemeniz gerekebilir. Bu süreç çok daha kısa  da olabilir. Değişim tamamlandığı anda artık Cloudflare servislerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Son Bakış

Cloudflare; web sitenizi dışarıdan gelecek saldırılarak karşı koruyan ve web sitenizin hızını arttıran bir servistir. Bu servis farklı hizmetleriyle sizlere site yönetiminde kolaylık sunar. Web sitenizin trafik durumunu da kontrol edebilirsiniz.  Bu servis ücretli ve ücretsiz olarak tercih edilebilir.

Küçük web sitelerine ücretsiz sürüm yeterli olurken büyük ve kurumsal web siteleri için ücretli paketlerden bir tanesi daha doğru seçim olacaktır. Bu sistem sizlere güvenlik, optimizasyon,  CDN, analiz ve çeşitli fonksiyonları kolayca yükleme konularında yardımcı olacaktır.

Cloudflare servisi kurulumu son derece basittir. Öncelikle bu servisi kurmak için bir üyelik açmalısınız. Aktivasyon yaptıktan sonra da yukarıda verdiğimiz kurulum adımlarını izleyerek çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Yukarıda link detaylarını sizler için sunduk.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir