Cloudflare'in SEO Üzerindeki Etkisi 1

Web sitelerinin sayısı ve siteler kod ağırlığının artması nedeniyle bugünler web trafiği son derece kalabalık bir hat üzerinde ilerliyor. Sitelerin kaçınılmaz olarak kullanması gereken kodlar ve görseller gibi içeriklerinin efektif biçimde sunulması ve bunu her kullanıcı için eş zamanlı olarak hızlı biçimde sağlaması ise bir gereklilik. Tabii bunun yanında, sunucu güvenliği konusu da büyük önem arz ediyor. İşte tüm bu parametreler bir araya getirildiğinde, Cloud teknolojisinden faydalanmanın ne kadar önemli olduğunu da kolaylıkla söyleyebiliyoruz. Cloudflare seo etkisi bu aşamada en çok sorulan sorular içerisinde yer alıyor ve bu sayfamızda Cloudflare uygulamalarına genel bir bakış yaparak, SEO üzerindeki etkisine değineceğiz.

Cloudflare ne işe yarar?

Sunucular, web sitelerinin yazılımlarını barındıran ve site ismi yazıldığı ya da arama motorundan veya bir başka referanstan tıklama alındığında, kullanıcıya bunu sunan bilgisayarlardır. Sunucular sürekli açık sistemlerdir ve genellikle her site için müstakil bir sunucu bulunmaz. Paylaşımlı hosting denilen sistem dünyanın her yerinde kullanılan sistemdir. Bu sistemde sunucu üzerinde yüzlerce site, bölümlendirilmiş alanlarda yayınlar yapar ve kendilerine tanınan sınırlar dahilinde sistem kaynağı kullanabilirler.

Yüzlerce sitenin bir sunucuyu aynı anda kullanması durumunda elbette sunucunun bir çok nedene bağlı olarak yavaşlaması durumu ortaya çıkar. Özellikle multimedia özellikleri fazla olan siteler, sunucuları ciddi şekilde yorabilir. Gerek veri hattı genişliği, gerekse sistem kaynaklarının kullanımı bakımından yorulan sunucu veya veri merkezi bileşenleri doğal olarak yavaşlar.

Buradaki yavaşlama, sadece sitenin yavaş yüklenmesi olarak değil, kimi zaman sisteme hiç ulaşılamaması şeklide dahi gerçekleşebilir. Bu nedenle sistem yükünün farklı kaynaklara bölüştürülmesi fikri son derece efektiftir. İşte bu sisteme kabaca Cloud diyoruz. Sistemin yükünü, tek bir sabit kaynak yerine, bir çok farklı kaynak üzerindeki atıl bileşenlere yönlendirerek, sistemin efektif çalışmasını sağlamak Cloudflare gibi CDN sağlayıcıların en önemli fonksiyonudur.

Cloudflare, bunun yanında, sitenizin veri yollarının efektif çalışmasını sağlarken, sitenize yapılacak saldırıları da engelleyerek, sisteminizi birçok açıdan korur. Bugün dünyadaki internet sitelerinin hatırı sayılır bir kısmında, Cloudflare ve Amazon tarafından sunulan Cloud altyapıları kullanılır.

Cloudflare Sistem Hızını Arttırır

Cloudflare sunucularını kullanan sitelerde site yüklenirken gönderilen ön kodlar statik olarak tutulur ve sunucudan çekilmeyen veri, CDN üzerinden verilir. Bununla birlikte görseller ve videolar da, yine CDN üzerinden sunulabilir. Hatta sisteme üyelik durumunuza bağlı olarak web sitenizin bir ayna kopyası CDN içerisinde tutulup, ana sunucunun etkisiz olması halinde yayın belli bir süre buradan da yapılabilir. Bu durumda sunucunuz yorulmazken, siteniz dünyanın her yerinden eşit hızla açılabilir ve kesintiye uğramaz.

CDN ve SEO

Cloudflare tarafından sunulan CDN servisi sistem hızını ciddi şekilde arttırıp, kesintileri neredeyse bütünüyle ortadan kaldırdığından, doğrudan bir SEO faktörüdür. Google ve diğer tüm arama motorları, Cloudflare seo etkisi üzerinde mutabıktır. Nadiren SEO kriterlerini duyuran Google; CDN kullanımının direkt bir SEO faktörü olduğunun altını sürekli çizer. Tabii CDN bir maliyet olduğundan kimi site sahipleri için cazip görünmeyebilir. Ancak Google ve diğer tüm arama motorları bu maliyetlerin uzun vadede ciddi bir SEO etkisi olarak geri geleceğini açıkça ifade eder.

Cloudflare Güvenlik Etkisi ve SEO

Güvenlik, SEO söz konusu olduğunda görünmeyen ama en önemli maddelerden birisidir. Sitenizin finansal işlemler yapılan bir site olup olmadığına bakmaksızın, arama motoru güvenlik özelliklerinize büyük önem verir. Sitenizin DDOS ataklarından etkilenmemesi, içeriğin ve kullanıcı hareketlerinin izlenememesi ve elbette sunucularınıza saldırı yapılamıyor olması, öncelikle sağlamanız gereken koşullardır. Hatta son protokoller kapsamında, güvenlik sertifikası bulunmayan siteler güvensiz olarak işaretlenmeye başlanmış ve SEO skorları düşürülmüştür.

Cloudflare seo etkisi içerisinde önemli basamaklardan bir tanesi, kuşkusuz güvenliktir. Güvenlik aynı zamanda bir hız faktörü olarak da tanımlanabildiğinden zincirleme bir faktördür. Sitenizin DDOS ataklarına maruz kalması, bant genişliğine sistem kaynakları kullanım oranına ciddi anlamda etki eder. Cloudflare DDOS atakları ve diğer tüm ataklar noktasında, sahip olduğunu abonelik koşullarına bağlı olarak hizmet verebiliyor. Buradan alacağınız hizmet ile basit bir site olsa da, siteniz; dünyanın en gelişmiş güvenlik özellikleri ile donatılabiliyor.

Cloudflare ile SEO Geliştirmek Pahalı mı?

Cloudflare seo etkisi yadsınamaz. Daha doğrusu sadece Cloudflare değil, benzeri tüm yapılar SEO üzerinde ciddi şekilde etkilidir. Ancak tabii burada bahsedilen etkinin, diğer SEO parametrelerini geride bırakacak bir etki olmadığının altını çizmek gerekir. Diğer faktörlerin üzerine, bunu sağlamak; SEO etkilerini misli ile arttırmak anlamına gelir. 

Bu bakımdan buraya yapılacak yatırım; zorunlu bir yatırım olarak görülmelidir. Sitenizin kapasitesine ve özelliklerine göre sitem üzerinden farklı abonelikler yapılabiliyor. Burada sizin için en uygun zemini seçerek işlem yapabilmeniz mümkün. Sonuç olarak genel maliyetleriniz içerisine bunu da dahil ederek, uzun vadeli sistematik bir fayda elde edebilir, SEO skorunuzu mümkün olan en üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Bu noktada size hizmet verecek güvenilir bir SEO ekibi ile çalışmanızı da özellikle tavsiye ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir