renkli çoraplar

Türkiye için tekstil ve çorap ihracatı oldukça önemlidir ve bu alanda çok iyi rakamlarla ülkemize gelir gelmektedir. 2019 Yılı verilerine göre Türkiye yurt dışına sadece çorap ihracatı yapmak suretiyle 1.1 milyar dolar gelire sahip oldu. Bu yazıda size firma olarak çorap ihracatı dijital pazarlama işlemlerinde nasıl hizmet verdiğimizi açıklıyoruz.

Neden Çorap İhracatı Yapılmalı ?

Türkiye tekstil sektöründe Dünya üzerinde önemli bir yere sahiptir.  Tekstil ürünleri içinde de çorap ihracatı oldukça karlı bir alan olmakla kalmayıp, aynı zamanda çok da geniş bir pazardır.

 

2018 ÇORAP (SOCKS-HOISERY) RAKAMLARI
TUTAR (FOB USD) KİLO MİKTAR
ADET 223.035.656,79 13.583.012,68 138.947.635
ÇİFT 864.284.835,19 61.236.690,72 1.541.229.844
TOPLAM 1.087.320.491,98 74.819.703,40 1.680.177.479

Kaynak: https://www.csd.org.tr/exportation/id/23

Çorap Yurtiçine Satmakla Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Bütün ihracat ürünlerinde olduğu gibi çorap ihracatında da yurtdışına satış işlemlerinin tamamı döviz üzerinden gerçekleşeceği için kar marjı yüksek bir ticarettir. Yani pek çok zorlukları olmasına karşılık yurtiçi satışa oranla daha fazla kar edilen bir ticarettir.

Çorap İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Geleneksel yöntemlerle çorap ihracatı pazarlaması yaparken yurtiçi pazarlarda kullandığınız stratejileri diğer ülkelerde satış için de kullanabilirsiniz. Bu amaçla kullanılması gereken afişler, reklam panoları, broşürler,  basılı reklamlar, kulaktan kulağa tavsiyeler geleneksel pazarlamada kullanılan çok etkili araçlardır.

Bu pazarlama araçlarını etkili olarak kullanabilmek için pazarlama stratejini bir ihracat işletmesine uygulamak için satış kitlesinin tercihleri ve kültürü detaylı olarak incelenmeli ve verilecek mesajlar pazara entegre edilmelidir.

İhracat pazarlama stratejilerinizin başarılı olabilmesi için en önemli koşul, bahsettiklerinizin tüketicilerinizin hayatı ile   ilgili olmasıdır.

Bu nedenle ihracat pazarlamasının başarılı olması için hedef ülkenin kültür farklarına odaklanarak ona göre strateji belirlemek, başarılı olunmasını sağlar ve buna bağlı olarak da karlılığı arttırabilir.

Yabancı ülkelerde yaşayan insanların ürünlerinizi nasıl gördüğünü anlamak için,  pazarlama tekniği planlarına göre çalışmalar yapılmalıdır.  

Bazı çok uluslu şirketler bu bağlamda edindikleri bilgilere göre hareket ederek, ürün sattıkları her ülkede kullandıkları markayı değiştirirler ve gerçekten ciddi bir başarı elde ederler.

Bu nedenle yapılması gerekenler şunlardır:

  • Düzenlenecek promosyonlar bahse konu açılardan yakından incelenmelidir.
  • Satış yapılacak hedef kitlenin dini görüşleri, güncel eğilimleri ya da farklı bakış açıları incelenmesidir.

Bu bilgiler doğrultusunda satış yapacağınız ürün pazarlamasını b kriterlere uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Bütün bu çalışmalar ciddi anlamda bir maliyet ve emek gerektirir. Yurtdışı pazar araştırma maliyetleri pek çok firmanın üstesinden gelemeyecekleri kadar fazla olabilir. Günümüzde bütün bu zorlukların üstesinden gelinmesi ve işlemlerin yapılabilmesi için dijital pazarlama yöntemleri kullanılıyor. Böylece firmaların sırtına binen devasa maliyet yükleri hafifletiliyor.

Dijital Pazarlama İle Çorap Ürününe Nasıl Müşteri Bulunur?

Dijital pazarlama dijital kanallardan insanlara sunulan reklamcılık faaliyetleridir. Bu amaçla kullanılan pazarlama araçları sosyal medya, arama motorları, çeşitli web siteleri, e-postalar, mobil uygulamalar olabilir. Ayrıca arama motorları ya da sırf bu amaçla oluşturulmuş web siteleri gibi dijital kanallar da   etkili araçlarıdır.

Dijital pazarlama kendi doğal yapısı nedeni ile Dünya’daki herkese ulaşmayı hedefleyen internet üzerinden yapıldığı için, bu amaçla erişilen hedef kitledeki insan sayısı geleneksel pazarlama ile erişilen insan sayısının çok üzerinde olur. Ayrıca yine dijital pazarlama bu insanlara ulaşılmasını sağlarken, geleneksel pazarlamadaki kadar çok maliyet gerektirmez.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Öncelikle belirtmemiz gereken bizim size sunacağımız hizmetin dijital pazarlama ile ilgili olduğudur. Biz bu alanda ihracat aracılığı ya da gümrükleme konusunda size yardımcı olamıyoruz. Firma olarak uzmanlık ve deneyimimiz dijital pazarlama üzerine olduğu için bu alanda tam bir yetkinliğimiz olduğu için size de bu alanda hizmet veriyoruz. Böylece ihracat yapmak istediğiniz ülkede çorap aracılarının toptancıların ve/veya son tüketicilerin sizi bulması ve sizinle satış bağlantısı kurması için gereken çalışmaları yapıyoruz.

İhracat konusunda dijital pazarlama dışındaki bütün alanlar ihracat brokerlarının sorumluluk alanındadır. Özetle İhracat aracısı olarak hizmet vermiyoruz.  Çorap ihracatı dijital pazarlama konusunda nasıl hizmet verdiğimiz konusunda genel yaklaşımımız aşağıda anlatılmaktadır.

  • SEO

SEO kelime anlamıyla arama motoru optimizasyonu anlamına gelen ve web sitenizi arama motoru üzerinden arandığında bulunabilmesi için optimize edilme sürecini tanımlamaktadır.

Yani SEO çalışması ile amaçlanan web siteniz içeriğinde ve/veya tasarımında yapılan değişiklikler ile arama motorunda arama yapan potansiyel müşterilerin karşılaşabilmesidir. Ayrıca yine bilinçli bir SEO çalışması ile web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin sitede daha uzun süre kalması ve aradığı ürüne kolay ulaşabilmesi ve bu ürün ile birlikte bahse konu tüketicinin neleri tercih edebileceği konusunda öneriler ile de karşılaşması sağlanmalıdır. Bütün bunlar bilinçli ve profesyonel ajanslar tarafından yapılmalıdır.

Çorap ihracatı için örnek anahtar kelimeler

Çorap ihracatı için örnek anahtar kelimeler

  • Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya satışınız için en önemli platformlardan biridir.  Sosyal medya uzmanlarımız içerik oluşturmak, yayınlamak ve analitik raporlamaya kadar bütün aşamalarda birebir görev yaparlar. Bu çalışma ürününüzün ve markanızın tanınırlığı ve satışı prosedürlerinin belkemiğini oluşturur.

  • Video ve Görsel İçerik Üretimi ve Pazarlaması

Görsel içerik pazarlaması ürününüzle ilgili değerli bilgileri çekici bir görsel formatta alıcılara iletmek için görüntülerin kullanılmasıdır. Böylece insanların web sitenizi daha çekici bulması sağlanır.

Görsel içerik pazarlama örnekleri yazılı, sesli ya da video içerikli tanıtımları destekleyen eğitici ve akılda kalıcı ‘’İmza markalı görüntüler’’ içeren görselleri içermelidir.

Örnek video çalışmaları

Örnek video çalışmaları

  • Yazılı İçerik Pazarlaması

Yazılı içerik pazarlaması bütün bu çalışmaların arasında ayrı bir önem taşımaktadır. Kullanılan içeriğin hem arama motorlarında öne çıkmasına, hem de firmanızın site ziyaretçileri ile bağlantısını korunmasına sebep olur.  

Web sitenizde ne kadar kaliteli ve aranan konu ile ilgili içerik betimlemeleri varsa web sitenizin ve sayfalarınızın arama motoru sonuç sayfasında daha üst sırada gözükme şansı o kadar artar. Yine aynı şekilde web sitenizin kapsamında ne kadar ilgi çekici ve etkili içerik varsa,  ziyaretçilerin sitenizden alışveriş yapma imkanı o kadar fazladır.

Hem arama motorlarında hem de insanların ziyaret ettiklerinde uygun optimize içeriklerin oluşturulmasının sırrı, iyi yazılmış ve kitlenize hitap edebilecek konularla ilgili çeşitli içerik parçaları oluşturulmasıdır.

İçerik teklifinizi ve dolayısıyla arama motoru sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olmak için odaklanabileceğiniz içerik türleri dijital ajansımız tarafından profesyonel olarak hazırlanmaktadır.

  • Basın Bülteni Gönderimi

Basın bülteninin sunulması işini şirketin yeni etkinlikler, ürünler ya da sunduğu hizmetler hakkında bilgileri yazarak ilgili basın bülteni sitelerine yollayarak yapıyoruz. Bu çalışma web sitenizin SEO’sunu geliştirmek için webdeki etkinliklerinizin ve ürünlerinizin tanınarak tercih edilebilir hale gelmesini sağlayan sayfa dışı bir SEO stratejisidir.  Bu konuda çalışan son derece yetenekli ve profesyonel bir çalışan kadromuz bulunuyor.

  • İnfluencer Pazarlama 

Bir şirketin satışa sunduğu ürünün talep görmesi için, öncelikle potansiyel pazarda bulunduğu konumu tam olarak saptaması gerekir. Tam olarak yerini saptayan firmaların hedeflerini gerçekçi olarak belirleyebilmeleri daha fazla olasılık dahilindedir. Influencer pazarlama çalışmasında konu ile ilgili bütün bilgilerin toplanarak incelenmesi, pazardaki imkan sınırlamaları da hesaba katılır. Bütün bu parametreler de dikkate alınarak hedef pazarlama planı oluşturulur.

Böylece şirket koyduğu amaçları gerçeğe dönüştürmek için ilgili bir takvim oluşturur ve yapılması planlanan işleri buna göre ayarlar. Çorap ihracatı dijital pazarlama için daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişim kurun.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Çorap ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Kaynakça:

  1. https://www.turkishsocks.com/tag/corap-ihracati/
  2. https://www.csd.org.tr/exportation/id/23
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir