Çorap İhracatı

Çorap kullanımının tarihi taş devrine kadar ulaşmakta olup dünya tarihinde üretilen ve kullanılan en eski giyim ürünlerinden biridir. Gelişen teknoloji ile birlikte 1940 senesinden itibaren hammadde ve tekstil sanayisindeki yenilikler sayesinde çorap çeşitliliği, üretiminde kullanılan materyallerin çeşitliliği de yükselmeye başlamıştır. 21.yüzyılda üretilen kaliteli, nitelikli, çeşitli türdeki çoraplar çok daha fazla desen ve tasarım özelliklerine sahiptir.

Bu yazımızda Trademap kaynaklarına göre istatistikler yer almaktadır. 2000 yılından bu yana hem ülkemizin hem de dünyanın çorap sektörü istatistiklerine bakılmıştır. ITC verilerine göre her geçen sene çorap üretimi, ihracatı ve ithalatı artış göstermektedir. Ancak bazı yıllar arasında bu oranlarda küçük düşüşler gözlemlenmektedir.

Bilhassa 2012 – 2011 karşılaştırmasında çorap ihracatında %5 seviyelerinde düşüş gerçekleşmiştir. Çorap ihracatını yüksek seyirlerde devam ettirebilen ülkeler arasında Çin, Türkiye ve ABD vardır. Bu ilk üç ülkenin ardından Portekiz ve Hollanda da çorap ihracatında oldukça yüksek rakamlara ulaşabilmeyi başarmıştır.

Türkiye’nin Çorap Üretimi

Ülkemiz üretim ve ihracat konusunda ilk üç ülke arasındaki yerini almıştır. Ancak yine de ihracat rakamları yüksek olmasına karşın çorap ithalatı da oldukça fazladır. Çin, İtalya’nın ardından ülkemiz ihracat sıralamasında üçüncü konumdadır. Dünya çorap geneli ihracat verilerine göre dünya geneli payımız %8 dolarlarında yer almaktadır. Avrupa Birliği çorap dış ticaretinde Çin’den sonra ülkemiz en büyük çorap zinciri tedarikçilerinden biri olmuştur. Ülkemizin hazır giyim ve konfeksiyon sanayisine yönelik ihracat kapasitelerinde toplam 44 adet temel giyim çeşidi olup çoraplar bu listenin 7. Sırasındadır. 2000 – 2012 sürecinde 2011’e kadar ihracat rakamlarımız her geçen yıl doğrusal olarak artış göstermesine rağmen 2012’ye geçişte %5 ihracat düşüşü görülmüştür. 2000 senesinde çorap ihracatından 281 milyon doların üzerinde döviz girdisi elde edilirken 2011 yılında 1 milyar doları aşmıştır.

Türkiye’nin Yıllara Göre İhracat Durumu

Çorap İhracatı 1

2000 – 2004 yılları arasında ihracat seviyelerimiz %15 ile %34 arasında artışlar yaşamıştır. 2005 – 2006 senelerinde ise %2 ile %8,7 arasında ihracat rakamlarımız yükselmiş olup bu durumlarda 730 milyon doları aşkın çorap ihracatı işlemleri tamamlanmıştır. 2007 senesine gelindiğinde ise ihracat rakamlarımız bir önceki seneye göre %1 oranlarına kadar düşüşe şahit oluştur. Tek haneli ihracat oranlarına düşen çorap ihracatında 953 milyon dolarlık dövizler sağlanmıştır. 2011 yılında tekrar yükselişe giren çorap sektörümüz ihracat miktarlarında orantısal olarak %11’lik bir artış görerek toplam geliri 1,1 milyar doları aşmayı başarmıştır. 2012 yılına ulaşıldığında rakamlar bir kez daha %6,1 seviyesinde düşüş görmüş ve ihracat değerleri 992 milyon dolara gerilemiştir. 2018 yılında dahi ihracat rakamlarımız 1,1 milyar doları aşamamıştır. 2018 yılı güncel çorap ihracatı verilerine göre; 1.087.320.491 dolar kazanılmıştır.

Çorap İhracatı 2

Çorap çeşitlerine yönelik ihracat rakamlarına göz attığımızda liderliği %55 oranında pamuklu tip örme çorapların aldığını görebiliriz. İkinci sırada yine örme tip pamuklu çorap, tayt, külotlu çorapların daha fazla ihraç edildiği tespit edilmiştir. En az ihracat seviyeleri sentetik lifler kullanılarak üretilip ihraç edilen çoraplarda yaşanmış olup %7’dir.

Çorap İhracatı 3

En çok çorap ihraç ettiğimiz ilk 20 ülkenin orantısal payları yukarıdaki analizlerde verilmiştir. Bu liste içerisinde en göze çarpan özellik; ihracatın büyük rakamlarla azaldığını gözlemlediğimiz Fransa ile olan dış ticaret faaliyetlerimizdir. %33 azalma gören çorap ihracatımızla Fransa’dan sadece 80 milyon dolar elde edilebilmiştir. Yine İtalya ile olan çorap ihracatı seviyelerimiz düşüş yaşamış ve 27 milyon dolar seviyelerinde takılı kalmıştır.

En Fazla Çorap İthalatı Yapan Ülkeler

Çorap İhracatı 4

ITC kaynaklarına göre dünya genelinde en fazla çorap ithalatı yapan ülkeler şu şekilde sıralanmıştır;

 1. ABD %18
 2. Japonya %10
 3. Almanya %9
 4. İngiltere %9
 5. Fransa %5
 6. Rusya %5
 7. İtalya %4
 8. Vietnam %3
 9. Hollanda %3
 10. İspanya %2

Ülkemiz ise %30’luk dilime sahip olan diğer ülkelerde bulunmasına rağmen yine de çok fazla çorap ithalatı yapmaktadır.

 • Dünya genelinde en fazla çorap ithal eden ABD ülkemizden 2011 yılında 15228 çift, 2012 yılında 21,821 çift çorap ithal etmiştir.
 • Japonya ülkemizden 2011 yılında 1030, 2012 yılında 1515 çift çorap ithal etmiştir.
 • Almanya Çin’den sonra en fazla çorabı ülkemizden tedarik etmektedir. 2011 verisinde 239,421, 2012 verisinde 201,212’dir.
 • İngiltere en fazla alımı ilk sırada Türkiye’den yapmaktadır.
 • Fransa çorap ihtiyacının karşılanmasında İtalya ve Belçika’dan tedarik etmekte olup tedarik zincirinde Türkiye üçüncü sıradadır.

Çorap İhracatı Nasıl Arttırılır?

Çorap en fazla tercih edilen giyim ürünleri arasında yer almaktadır. Bu giyim ürününde hem model seçenekleri fazladır hem de hitap ettiği kitle oldukça geniştir. Ancak çorap üreticileri bu kadar geniş bir müşteri hedef kitlesi olmasına rağmen bazen ihracatta yeteri kadar başarı gösteremeyebiliyor. Çorap ihracatı yapan ya da yapmayı düşünen firmaların uluslararası alanda başarı sağlayabilmesi için önem vermesi gereken birtakım konular bulunuyor. Bu konulara bakıldığında e ticaret, dijital pazarlama gibi kavramların öne çıktığı görülebilir.

Çorap ihracatını arttırmak için firmaların yenilikleri takip etmesi ve artık geleneksel satış ve pazarlama yöntemlerinden ziyade yeni nesil teknikleri denemesi gerekiyor. İhracat konusunda iyi bir yerleri hedefleyen firmaların da kendini dijital dünya için hazırlaması ve profesyonel olarak bu dünyada yer alması gerekiyor.

Çorap İhracatında Yeni Nesil Pazarlama Stratejileri

Çorap ihracatı geliştirilmeye en müsait olan ihracat sektörlerinden biridir. Bozulmayacak bir ürün olması, kolay kolay modasının geçmemesi ve temel giyim malzemelerinden biri olması çorabın dünya da her ülke tarafından kabul edilmesini sağlamıştır. Ancak bu ürünlerde kalite son derece önemli bir detaydır. Çorap ihracatı için kaliteli ürünler üretmek ve bunu alıcıya en iyi şekilde sunmak bu sektörün başarısını etkileyen unsurlardan biridir.

Çorap satışını arttırmak ve farklı ülkeler ile ihracat gelirlerini arttırmak isterseniz dijital pazarlama yöntemlerinin avantajlarından faydalanabilirsiniz. Rakiplerinizden geri kalmamak ve daha da iyi bir ihracat geliri elde etmek için e ticaret yapmaya önem vermelisiniz.

Çorap İhracatında Dijital Pazarlama ve Sosyal Medyanın Gücü

Çorap ihracatı yapan firmalar için dijital pazarlama yöntemleri son derece önemlidir. Dijital pazarlama yöntemlerinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dijital pazarlama ile yaptığınız her faaliyetin sonucunu net olarak görebilirsiniz.
 • Reklam giderleri geleneksel yöntemlerden çok daha uygun maliyetlidir.
 • Geleneksel yöntemlerden daha geniş kitlelere hitap edebilme olanağı vardır.
 • Farklı pazarlama kanalları ile ürün satışı daha dinamik bir boyut kazanır.
 • Hedef kitlenize daha kolay şekilde ulaşma imkânı bulabilirsiniz.

Çorap satışı kolay gerçekleştirilebilecek bir üründür. Ancak bu ürünlerde yanlış modeli yanlış hedef kitleye sunmak büyük bir hüsran ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle SEO, sosyal medya ürün satışı, dijital pazarlama ve e ticaret konularında profesyonelliğe büyük bir önem verilmelidir.

Çorap İhracatında E Ticaret Yapılabilir Mi?

Çorap ihracatı konusunda e ticaret en büyük avantajları sunan satış kanallarından biridir. E ticaret sitesi açarak hem daha geniş bir kitleye ürün satabilir hem de marka imajınızı 7’den 70’e duyurabilme imkânı bulabilirsiniz. Aynı zamanda yalnızca e ticaret siteniz ile sınırlı kalmak zorunda da değilsiniz. İnstagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya kanalları aracılığı ile de yaptığınız tüm faaliyetleri destekleyebilir ve gerekirse destek alabilirsiniz.

Çorap satışını ve müşteri hedef kitlenizi geliştirmek, uluslararası platformlarda bulunan firmalardan biri olmak isterseniz SEO kurallarına uygun bir web site oluşturmalı ve amacınıza uygun görseller ile sitenizi zenginleştirmelisiniz. Milyonlarca kullanıcıyı bir anda hedef kitleniz haline getirmek için sosyal medyanın gücünden yararlanmalı ve gerekirse buradaki popüler kişilerin reklam çalışmalarında yerinizi almalısınız.

Standartları son derece yüksek bir firma olarak uluslararası alanda iyi bir yer edinmek için dijital dünyanın sizlere sunduğu her avantajı en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Firmaların yeniliklere açık olması gelişmeleri açısından büyük önem taşıdığı gibi bulundukları sektörlerde yok olup gitmemeleri için de oldukça gerekli konulardır. E ticaret ile çorap ihracatını hızlandırabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.csd.org.tr/image/CORAP_RAPOR_2012.pdf

https://www.csd.org.tr/exportation/id/23

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir