crawl budget nedir

Crawling Budget Türkçe olarak tarama bütçesi anlamına gelmektedir. Google botlarının tüm sayfaların günlük olarak kaç tanesini ziyaret ettiğini gösteren, ifade eden bir terimdir. Genellikle ortalama bir rakama sahiptir fakat günden güne bazı faktörlerinde etkisi ile dinamiklik gösterebilmektedir. Özetle Crawling Budget, Google’ın sayfalara verdiği öneme göre ziyaret ettiği sayfa sayısını ifade eder. Belirli bir oranın altına düştüğünde indexleme işlemi güncel olmayacak ve siteniz bu durumdan olumsuz etkilenerek sitenizin – sayfalarınızın değeri azalacaktır.

Google web sitelerine bir tarama bütçesi vermektedir. Bu günlük bir saat diliminde indexleme işleminin gerçekleşeceği anlamına gelir. Bu saat içerisinde en doğru içeriği iyi bir şekilde paylaşarak en hızlı şekilde taratmanız gerekmektedir.

Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir?

Tarama bütçesi, belli bir gün içerisinde Google’ın bir sayfaya tarama amaçlı gitme sayısı olarak da ifade edilmektedir. Bir başka deyişle tarama bütçesi, Google botlarının sayfanın önemine göre gerçekleştirmiş oluğu ziyaret sayısıdır. Tarama bütçesi her site için farklı gerçekleşse de esasında stabil bir seyir göstermektedir. Her ne kadar sabit olsa da bazı durumlarda değişiklik gösterebilmektedir. Tarama bütçesi, ortalama değerin altına düşerse siteye verilen önem ve sıralama da düşeceği için sitenin değerinde bir azalma meydana gelecektir.

Tarama bütçesinin hesaplama yöntemi çok basittir. Formüle dökmek gerekirse şu şekilde ifade edilebilir.

TB = Dizine Eklenmiş Olan Toplam Sayfa Sayısı / Günlük Taranmış Olan Toplam Sayfa Sayısı, şeklinde hesaplanabilmektedir.

Nasıl hesaplandığı hakkında bir örnek vermek gerekirse şu işlemleri yapmanız gerekmektedir. Öncelikle Google Search Console hesabınıza giriş yapın. Sonrasında Google Dizini > Dizin Durumu sayfalarına gidin. Karşınıza çıkan sayfalarda dizine eklenmiş olan toplam sayfa sayısını göreceksiniz. Sonrasında yine Search Console ‘dan Tarama > Tarama İstatistikleri sayfalarına sırasıyla gidin. Açılan sayfada ise günlük taranan toplam sayfa sayısını yer alacaktır. Günlük tarama sayısının 200, dizine eklenen toplam sayfa sayısının da 600 olduğunu kabul edersek 600/200 ‘den 3 çıkar ve bu sizin tarama bütçenizi oluşturmaktadır.

Tarama bütçesinin ifade ettiği rakam siteniz hakkına size bilgi verebilmektedir. Eğer oran 10 ve daha yukarıda ise sitenizle ilgili acilen bir optimizasyon sürecini başlatmanız gerekmektedir. Eğer ki 3 sayısının altında ise her şey yolunda gidiyor anlamına gelmektedir. Tarama bütçesini içerikler çok büyük oranda yükseltmektedir. İçerikler bu durumun en önemli faktörlerinden birisidir. Eğer içerikler kullanıcı odaklı ise tarama bütçesi oranı da sizin lehinize oluşacaktır. Tarama bütçesini günlük kontrol ederek gereken düzeltmeleri yapmanız ve önlemleri almanız gerekmektedir. Eğer ki 3 – 10 sayıları arasında bir değer alıyorsa düzenli kontrollerle bu değeri düşürmeniz gerekmektedir.

Tarama Bütçesini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

  • Dizine Eklenmiş Olan Toplam Sayfa Sayısı

Google botları sitenize bir ziyaret gerçekleştirdiğinde sitemap ve indexlenen sayfaları taramaktadır. Eğer bu tarama esnasında yeni bir bağlantı ile karşılaşılırsa bu bağlantılar da taranır ve sınıflandırılır. Bu işlemlerin sonucunda yeni bağlantılar da arama sonuçları ekranında yerini alacaktır. Görünürlük kazanmak, sıralamada en iyi sonucu almak demek değildir. Çünkü sayfaların ve sitenin sıralamasını belirleyen çok sayıda faktör vardır. İndexleme işleminin yapıldığı yeni bağlantılarınız Google botları tarafından tekrar tekrar düzenli olarak ziyaret edilmektedir. Eğer bu bağlantılarda da değişiklik görülürse tekrar tarama işlemi yapılır.

İndex sayısına Google Search Console aracılığıyla ulaşabilir,  dizine eklenmiş olan toplam sayfa sayısını tespit edebilirsiniz. Dizine eklenen toplam sayfa sayısı tarama bütçesinde temel değişken olarak kabul edilmektedir. Bu sayı ne kadar artarsa tarama bütçesi oranı da o kadar iyileşme gösterir. Tarama bütçesi optimizasyon işlemine ilk olarak buradan başlamak gerekmektedir. Elbette bu faktör tek başına yeterli değildir. Bu faktörün yanı sıra taranan toplam sayfa sayısını da optimize ederek en uygun hale getirmeniz gerekmektedir.

  • Site Boyutu

Sitede yer alan CSS dosyaları, HTML dosyaları, Javascript dosyaları ve görseller botlar tarafından indirilmektedir. Bunlar indirildikten sonra hepsinde tarama işlemi gerçekleştirilir. Bu dosyaların boyutları tarama süresini belirleyici bir faktördür. Bu boyutlar ne kadar büyükse o siteye daha az tarama işlemi gerçekleşecektir. Bunun nedeni ise siteye ayrılacak kaynağın ve sürenin çok olmasıdır. Eğer sitenin değeri yeterli seviyede değilse daha az ziyaret gerçekleşecektir.

  • Site Hızı

Bir sitenin hızı ile hem kullanıcılar hem botlar ilgilenmektedir. Bununla beraber sıralama faktörlerinde de önemli bir yere sahiptir. Eğer site hızlı açılmakta ise botlar tarafından da aynı hızda taranacaktır. Sitenize ayrılan kaynak verimli kullanıldığından dolayı botlar sitenize sık sık ziyaret gerçekleştirecektir. Bu da daha fazla tarama anlamına gelecektir.

  • Backlinkler

Google botları her sayfayı teker teker indexlemektedir. İndexlenen sayfalardaki yer alan bağlantıları da takip ederek tarama işlemine devam etmektedir. Botlar sitede yer alan site içi ve site dışı bütün linkleri takip etmektedir. Başka bir siteden gelen backlink varsa o linkteki tarama işlemi sırasında sizin sitenize de tarama amacıyla gelecektir. Bundan dolayı backlink sayısı tarama bütçesini etkileyen önemli bir faktör konumundadır. Backlink sayısı ne kadar fazla ise sitenize o kadar çok tarama gerçekleşeceğinden dolayı tarama bütçenizde bundan olumlu bir şekilde etkilenecektir.

Tarama Bütçesi Nasıl Optimize Edilebilir?

Bunun için geçerli olan üç faktör bulunmaktadır. Bunlar site hızını arttırmak, dizine eklenmeyecek sayfaları tespit etmek, yönlendirme zincirlerini yok etmek şeklindedir.

  • Site Hızını Arttırmak

Site hızının en önemli faktörler arasında yer aldığından bahsetmiştik. Gerçekten de yavaş olan bir sitede tarama işlemi de yavaş gerçekleşeceğinden dolayı tarama bütçesinin optimize edilmesinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Bu nedenle site hızını arttırmanız gerekmektedir. Böylelikle tarama işlemi daha sık ve hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Buradan da tarama bütçesinin en uygun hale getirme işlemine güzel bir adım atmış bulunursunuz. Sitenin hızlı olması durumunda daha fazla tarama işlemi gerçekleşir ve daha fazla sayfa dizine eklenir.

  • Dizine Eklenmeyecek Sayfaları Tespit Etmek

Sitenizde önemsiz, yinelenen, kaliteli içeriklerin de dizine eklenmesi durumunda arama motoru botları önemli olan içeriklerinize ulaşmakta güçlük yaşayacaktır. Bu nedenle bu tip içeriklerin dizinden hariç tutulması gerekmektedir. Böylelikle tarama bütçesi en uygun hale getirilebilir, bu yolda atacağınız en önemli adımlardan birisini atmış olursunuz. Dizine eklenmeyecek sayfaları tespit edip dizine eklememe işlemini gerçekleştirirseniz sitenizdeki önemli içerikleri arama motoru botları daha kolay bir şekilde ulaşacak ve tarayacaktır.

  • Yönlendirme Zincirlerini Yok Etmek

301 yönlendirme zincirleri hedeflenen URL ile eski URL arasında ikiden fazla yönlendirme işlemi olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Yönlendirme zincirleri kullanıcı deneyimi açısından olumsuz bir durumu ifade etmektedir. Bununla birlikte yönlendirme zincirleri tarama bütçesine zarar da vermektedir. Bundan kurtulmak için yönlendirme işlemlerini tek bir 301 yönlendirmesinde birleştirmeniz ve değiştirmeniz gerekmektedir. Böylelikle tarama bütçelerine ve kullanıcı deneyimine verilen olumsuz etki en az seviyeye indirilecektir.

İyi yapılandırılmış ve kaliteli içeriğe sahip web siteleri, arama motoru sonuçlarında sitenin iyileşmesini ve Google botlarının sitenize daha sık ziyaret gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Hem kullanıcıların hem de Google botlarının sitenizi anlaması çok önemli bir faktördür. Bu nedenle burada belirtilen yöntemlerle tarama bütçesini optimize etmek çok önemlidir. Bu yönergelere uyarak optimizasyon işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Böylelikle arama motoru botları sitenize daha fazla ziyaret gerçekleştirecek, daha fazla tarama işlemi gerçekleşecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir